Γενικά Τη σμαραγδένια μου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης ζιζι
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
IMG_20190305_161418_4_2_800x648.webp

Όταν η μαμά γυρίζει σπίτι, όλοι ξέρουμε (τώρα πια κι εγώ) ότι ήρθε η ώρα της λιχουδιας! Η Ζιζή και ο Σαχαμπ έφαγαν καροτακι κι εγώ, που το είχα όλη την ημέρα μέσα στο κλουβακι μου αλλά ούτε καν το δοκίμασα, έφαγα κεχρί που το λατρεύω 😁
 
Αυτή δεν ήταν που την έτρεχες στα ιατρικά κέντρα μιάμιση ώρα μακριά;! Και έλεγα πότε θα την παρουσιάσει! Να το χαίρεσαι να περάσετε μαζί όμορφες στιγμές. Όλα θα πάνε όπως τα έχεις στο μυαλό σου και καλύτερα ακόμη, θα το δεις!
 
Αυτή δεν ήταν που την έτρεχες στα ιατρικά κέντρα μιάμιση ώρα μακριά;! Και έλεγα πότε θα την παρουσιάσει! Να το χαίρεσαι να περάσετε μαζί όμορφες στιγμές. Όλα θα πάνε όπως τα έχεις στο μυαλό σου και καλύτερα ακόμη, θα το δεις!
Αυτή, ναι! 😋
Μέχρι και ακτινογραφία της κάναμε 😂
Δεν πειράζει όμως είναι πολύ καλό πουλάκι και δεν κρατάει κακία 😁
Τώρα βεβαιώθηκα ότι είναι καλά και μπορώ να την αγαπήσω άφοβα και πολυυυ.
Σε ευχαριστώ πολύ για τις ευχές!
 
Τι άλλο θα σκαρφιστω η δόλια παπαγαλομανα για να την κάνω να φάει λαχανικά 🤨
Και πάλι τίποτα 😏
Καλησπέρα... Να σου ζήσει!Έχεις και αρσενικό παρροτλετ?
Άσε τα λαχανικά για αργότερα... Πρώτα θα της μάθεις να τρώει χορταρικά και ύστερα λαχανικά και φρούτα...
Μπορείς να βάζεις κάθε μέρα στο κλουβί άνηθο, μαϊντανό, κολιανδρο η Ότι άλλο χορταρικο βρεις μέχρι να αρχίσει να τρώει...
Να τα κρεμας με ένα μανταλακι, αλλά μην τα αφήνεις πολλές ώρες μέσα στο κλουβί...
Επίσης βάλε σε ένα χώρια μπολάκι διάφορα βότανα και Όταν τα συνηθίσει και αρχίσει να τα τρώει τότε να της δίνεις κ πιπέρι καγιεν κ κανελλα κευκελανης μαζί με τα βοτανα η χωρια...
Έξω τη βγαζεις;αμα δεν την βγαζεις εκτος κλουβιου μπορεις για τις ωρες που θα εισαι σπιτι να βγαζεις για λιγο την τροφη της και να της βαζεις σε μια ταιστρα λαχανικα...η ταιστρα ομως να ειναι ίδια σαν και αυτη που τρωει τα σπορια της...
Λογικα θα παει καποια στιγμη να φαει, σε εμενα εχει πετύχει αυτο :)
 
Καλησπέρα... Να σου ζήσει!Έχεις και αρσενικό παρροτλετ?
Άσε τα λαχανικά για αργότερα... Πρώτα θα της μάθεις να τρώει χορταρικά και ύστερα λαχανικά και φρούτα...
Μπορείς να βάζεις κάθε μέρα στο κλουβί άνηθο, μαϊντανό, κολιανδρο η Ότι άλλο χορταρικο βρεις μέχρι να αρχίσει να τρώει...
Να τα κρεμας με ένα μανταλακι, αλλά μην τα αφήνεις πολλές ώρες μέσα στο κλουβί...
Επίσης βάλε σε ένα χώρια μπολάκι διάφορα βότανα και Όταν τα συνηθίσει και αρχίσει να τα τρώει τότε να της δίνεις κ πιπέρι καγιεν κ κανελλα κευκελανης μαζί με τα βοτανα η χωρια...
Έξω τη βγαζεις;αμα δεν την βγαζεις εκτος κλουβιου μπορεις για τις ωρες που θα εισαι σπιτι να βγαζεις για λιγο την τροφη της και να της βαζεις σε μια ταιστρα λαχανικα...η ταιστρα ομως να ειναι ίδια σαν και αυτη που τρωει τα σπορια της...
Λογικα θα παει καποια στιγμη να φαει, σε εμενα εχει πετύχει αυτο :)
Σε ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σου.
Ο αρσενικός μου τρώει τα πάντα, ίσως όμως παίζει ρόλο το ότι τον είχα πάρει ακριβώς όταν είχε απογαλακτιστει ενώ η μικρή ήταν ήδη 3 μηνών. Δεν βγαίνει ακόμη εκτός κλουβιου. Την έχω 3 εβδομάδες και μόλις πριν απο μια εβδομάδα άρχισε να τρώει από το χέρι μου. Οπότε είναι νωρίς για να βγει.
Άνηθο της εχω δώσει πολλές φορές αλλά ούτε πλησίασε. Ασχολείται μόνο με το μπρόκολο αλλά μόνο για να παίξει και μόνο για ένα λεπτό. Υποθέτω πως είναι νωρίς ακόμη.Κάποια στιγμή θα δοκιμάσει. Την ημέρα που την πήρα από τον εκτροφέα έτρωγε εκει αυγό με καρότο. Εάν δεν το έβλεπα με τα μάτια μου δεν θα το πίστευα και θα νόμιζα ότι με κοροϊδεύει ο εκτροφέας όταν ισχυρίζεται ότι έτρωγε εκει λαχανικά. 🙄
 
Back
Top