Γενικά Τιμες για καναρινια: ειναι καλη η τιμη των 40 ευρω για ενα καναρινι;

maggie09

PB Member
Εγγραφή
6 Απρ 2009
Μηνύματα
221
Πόλη
Εύβοια
σημερα μου απαντισε ενας εκτροφεας για κατι καναρινια που ηθελα να αγορασο 40 ευρο το ενα
οχι ρατσα
τα απλα τα κιτρινα
τα πουλια ειναι 2 μηνων
σαν πολλα δεν ειναι 40
ηθελα να τα κανω δορω 2 σε εμενα για την γιορτη μου που ειναι την τεταρτη
και στην ανιψια μου αλλα 2 που της εχω ταξη


εχει κανεις καμια ιδεα που μπορω να βρω καναρινια στην βορειο ευβοια τετοια εποχη
οταν λεμε βορεια ενοουμε βορεια κοντα στην αιδηψο
γιατι νομιζω 160 ευρο για κοινα καναρινια ειναι πολλα☹
 
καταρχιν χρονια πολλα! Τα καναρινια τι φυλο ειναι; Τα θυληκα κανουν 20-30ευρω και τα αρσενικα ειναι 30-40ευρω!😕
 
σημερα μου απαντισε ενας εκτροφεας για κατι καναρινια που ηθελα να αγορασο 40 ευρο το ενα
οχι ρατσα
τα απλα τα κιτρινα
τα πουλια ειναι 2 μηνων
σαν πολλα δεν ειναι 40
ηθελα να τα κανω δορω 2 σε εμενα για την γιορτη μου που ειναι την τεταρτη
και στην ανιψια μου αλλα 2 που της εχω ταξη


εχει κανεις καμια ιδεα που μπορω να βρω καναρινια στην βορειο ευβοια τετοια εποχη
οταν λεμε βορεια ενοουμε βορεια κοντα στην αιδηψο
γιατι νομιζω 160 ευρο για κοινα καναρινια ειναι πολλα☹
Δεν ειναι πολλα. Τοσο εχουν. Οπως ειπε και ο Αντωνης, 30-40 Ευρω.
 
εδω παντως στην Κερκυρα τα θυληκα κανουν 20-25 και αρσενικα 30 και σε μερικα μαγαζια 35
κατα την γνωμη μου ειναι ακριβα 40 ευρω.
 
η τιμη των 40 ευρω ειναι υπερβολικη για κοινα καναρινια.
αν ηταν ρατσας και ισως βαθμολογημενα μπορει να ηταν λογικη τιμη αλλα κοινα καναρινια δινονται απο εκτροφεις απο 20-30 ευρω το ενα.στη λαμια τουλαχιστον εμεις που εκτρεφουμε καναρινια η τιμη για ενα ζευγαρι κοινων κιτρινοπρασινων καναρινιων σαν αυτα που ζηταει η μαγκι ειναι περιπου στα 50 ευρω.
 
εδω στην Αθηνα σε ολα τα pet shop που εχω παει η για να χαζεψω η για να αγορασω κατι για το καναρινι μου ρωταω και μου λενε οτι τα αρσενικα κοινα καναρινια ειναι γυρο στα 30-40 ευρω!
 
Και εμένα η τιμή μου φαίνεται λίγο τσιμπημένη. Για αρσενικά κοινά και οχι ράτσας, μια τιμή γύρω στα 25 με 30€ είναι αποδεκτή.

Χρόνια Πολλά να χαίρεσαι την γιορτή σου:)
 
Κατ άρχας χρονιά πολλά μαγκι και εγώ πιστεύω ότι είναι πολλά αλλά μάλλον αυτός βασίζετε ότι μένεις μακριά από μαγαζιά οπότε δεν έχεις περιθώριο να ψάξεις και τα πουλά τόσο και πάλη χρονιά πολλά
 
η τιμη των 40 ευρω ειναι υπερβολικη για κοινα καναρινια.
αν ηταν ρατσας και ισως βαθμολογημενα μπορει να ηταν λογικη τιμη αλλα κοινα καναρινια δινονται απο εκτροφεις απο 20-30 ευρω το ενα.στη λαμια τουλαχιστον εμεις που εκτρεφουμε καναρινια η τιμη για ενα ζευγαρι κοινων κιτρινοπρασινων καναρινιων σαν αυτα που ζηταει η μαγκι ειναι περιπου στα 50 ευρω.
Γιωργο δεν υπαρχουν καναρινια ρατσας και βαθμολογημενα με 40 ευρω. Ξεχασε το.



Γιωργο δεν υπαρχουν καναρινια ρατσας και βαθμολογημενα με 40 ευρω. Ξεχασε το.
Επισης οπως πολυ σωστα ειπες, δινονται 20-30 ευρω απο τους εκτροφεις. Το pet-shop, δεν θα βγαλει τιποτα; Θα το δωσει οσο το αγορασε;
 
καναρινια ρατσας βρισκεις με 40 ευρω αλλα οχι βαθμολογημενα.
εδω σε ενα μαγαζι πουλαει αρσενικα gloster 40 ευρω και θυληκα gloster 30 ευρω.
 
η γιορτη μου ειναι την τεταρτη
αλλα ευχαριστο
την τεταρτη ειναι της αγιας μαγδαληνης
και μενα για κοινα καναρινια 40 ειναι πολλα για αυτο βρηκα τελικα αλλου απο αλλο εκτροφεα απο αλλη πολη
;)
 
κωστα δεν ειπα οτι τα βαθμολογημενα πουλια κοστιζουν 40 ευρω. Εννοουσα οτι ισως απο καποιον εκτροφεα που του εχουν μεινει βαθμολογημενα πουλια και θελει να τα δωσει μπορει και να τα επαιρνε η μαγκι 40 ευρω. Ξερω ποσο κανουν τα βαθμολογημενα γιατι εχω δωσει βαθμολογημενα πουλια. Οσο για τα pet που γραφεις εδω στη λαμια τα αγοραζουν απο ιδιωτες 15 ευρω και τα πουλανε 60 ευρω.
οποτε οχι μονο βγαζουν αλλα... Καταλαβαινεις!
για μενα(κι εγω αυτο κανω)αν θελει καποιος να αγορασει καλυτερα να παιρνει πουλια απο εκτροφεις και οχι απο pet για να ξερει και τι παιρνει.
 
τα πουλια που ελεγα δεν ηταν βαθμο...
ηταν απλα
απλα κιτρινα
πος αλιος να τα πω

40 ειναι ακριβα να παρεις απλα πουλια απο εκτροφεα
βρηκα απο εδω καποιον δεν λεω ονομα και ποσω
μπορει να μην θελη
αλλα οταν μηλαγαμε απο τηλ και του εξηγησα τη πουλια θελω μου ειπε οτι ειναι ακριβα 40
και τελικα μου τα δεινη σε καλητερη τιμη
 
κωστα δεν ειπα οτι τα βαθμολογημενα πουλια κοστιζουν 40 ευρω. Εννοουσα οτι ισως απο καποιον εκτροφεα που του εχουν μεινει βαθμολογημενα πουλια και θελει να τα δωσει μπορει και να τα επαιρνε η μαγκι 40 ευρω. Ξερω ποσο κανουν τα βαθμολογημενα γιατι εχω δωσει βαθμολογημενα πουλια. Οσο για τα pet που γραφεις εδω στη λαμια τα αγοραζουν απο ιδιωτες 15 ευρω και τα πουλανε 60 ευρω.
οποτε οχι μονο βγαζουν αλλα... Καταλαβαινεις!
για μενα(κι εγω αυτο κανω)αν θελει καποιος να αγορασει καλυτερα να παιρνει πουλια απο εκτροφεις και οχι απο pet για να ξερει και τι παιρνει.
Τωρα συμφωνουμε. Σωστος.
 
δηλαδη πιστευεις οτι απο εκτροφεα ξερουν τι αγοραζουν; Με συγχωρεις αλλα κανεις λαθος, εχω δει εκτροφεις να τα στειρωνουν και να κανουν αιμομιξιες, αρα ποτε δεν εισαι σιγουρος για τιποτα, ειτε απο εκτροφεα ειτε απο πετ
 
δηλαδη πιστευεις οτι απο εκτροφεα ξερουν τι αγοραζουν; Με συγχωρεις αλλα κανεις λαθος, εχω δει εκτροφεις να τα στειρωνουν και να κανουν αιμομιξιες, αρα ποτε δεν εισαι σιγουρος για τιποτα, ειτε απο εκτροφεα ειτε απο πετ
Αλεξη, δεν παρεξηγω την καχυποψια που πρεπει ισως να μας διακατεχει αλλα ειναι συνηθες φαινομενο για πετ σοπ (που σπανια διατηρουνται ''σωστα'' τα πουλια) μια φτηνη δικαιολογια για ενα ''σκαρτο'' πουλι, αντιθετα το δαχτιλιδι-ταυτοτητα οπως και η απ'ευθειας αγορα εκθετει αμεσα τον εκτροφεα, ειναι και αυτος ενας απο τους λογους που πρεπει να απαιτουμε δαχτιλιδωμενα πουλια οταν αγοραζουμε (απο οπου και αν αγοραζουμε).
 
δηλαδη πιστευεις οτι απο εκτροφεα ξερουν τι αγοραζουν; Με συγχωρεις αλλα κανεις λαθος, εχω δει εκτροφεις να τα στειρωνουν και να κανουν αιμομιξιες, αρα ποτε δεν εισαι σιγουρος για τιποτα, ειτε απο εκτροφεα ειτε απο πετ

Καλημέρα

Καταρχάς το να δώσει εκτροφέας καναρίνια από αιμομιξία είναι έγκλημα.
Και δεύτερον που έχεις ακούσει φίλε μου περί στείρωσης καναρινιών;
 
δεν εχω ακουσει για στειρωση,το εχω δει με τα ματια μου, βαλε 4 μερες μπαιτρυλ και θα δεις αν το πουλακι θα ζευγαρωσει, επισης εχω αγορασει πουλια απο εκτροφεις γιατι εχω πετ σοπ και σας πληροφορω οτι ηταν αιμομιξια και καποια στειρωμενα, οτι λεω δεν τα λεω γιατι τα εχω ακουσει αλλα γιατι τα εχω δει με τα ματια μου, ολα τα πουλια ειχαν δαχτυλιδι και μαλιστα δεν μιλαμε για κοινα καναρινια αλλα για ρατσες
 
Ειναι πολλα για ενα κοινο καναρινι 40 ευρω!

Η αγορα ειναι ελευθερη κι οτι θελει κι οσο θελει πουλαει ο καθενας!
Το θεμα ειναι εμεις να προσεχουμε που τα δινουμε και τι παιρνουμε..

Αυτο μαθαινεται ειτε απο λαθη δικας μας σε καποια αγορα ειτε να ακουμε τις συμβουλες καποιου που την εχει πατησει στο παρελθον!
 
Αν και είναι επανάληψη, θα το ξαναπώ με όλο τον υποκειμενισμό, που μπορεί να έχει η άποψη μου. Κοινό καναρίνι, που φυσιολογικά αγοράζεται και για το κελάιδισμα και όχι κύρια για τη μορφολογία του, είναι αντιεπαγγελματικό να αγοράζεται από επαγγελματία στους 3 μήνες και πριν την πτερόροια και να διατίθεται προς πώληση. Το καναρίνι δεν έχει πάρει φωνές και ούτε πρόκειται να πάρει -ανεξάρτητα από τα προσωρινά κελαρίσματα ή τις όποιες δυνατότητες εμφανίζει- πριν τον Οκτώβριο και αν δεν κάτσει σε συγκεκριμένες συνθήκες με 'δάσκαλο'. Άλλο τόσο, είναι μια επισφαλής αγορά για τον καταναλωτή. Βέβαια, καταλαβαίνω ότι πρόκειται για δώρο, αλλά αν πραγματικά θέλεις να επιλέξεις έναν καλό φίλο και σύντροφο, η περίοδος είναι γενικά μη ενδεδειγμένη και σε αυτή ηλικία, maggie, δεν ξέρεις τι πραγματικά παίρνεις.
 
Back
Top