Ασθένειες Τιμπραντο 6 μηνων δεν κελαηδα ακομα και ανοιγοκλεινει το ραμφος του

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης demimp82
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Αν πάντως καταλήξεις σε γιατρό, πες μας ποιοί ειναι οι κοντινοί σου υποψήφιοι, για να σου προτείνουμε ίσως κάποιον για τον οποίο θα έχουμε ακούσει αξιόπιστες πληροφορίες.
 
Είναι σίγουρα Τimbrado; Σε pet shop δεν έχω συναντήσει timbrado.
Καλημέρα! Ξέρω πως από pet shop δε μπορούμε ποτε να είμαστε σίγουροι. Βεβαια από όσα έχω διαβάσει έχει αρκετά κοινά... Θα δω και όταν αρχίσει κανονικά να κελαηδαει!
 
Αν πάντως καταλήξεις σε γιατρό, πες μας ποιοί ειναι οι κοντινοί σου υποψήφιοι, για να σου προτείνουμε ίσως κάποιον για τον οποίο θα έχουμε ακούσει αξιόπιστες πληροφορίες.
Αυτό που είναι και πιο κοντά σε μένα είναι το "ιατρείο συντροφιάς και καναρινιών" στη λ. Κυμης!
 
Αυτό που είναι και πιο κοντά σε μένα είναι το "ιατρείο συντροφιάς και καναρινιών" στη λ. Κυμης!
Επομένως άνοιξε τα θέματα γιατροί ειδικευμένοι στα πουλιά και αν δεις ότι αναλαμβάνει πουλιά, το άλλο με τα σχόλια για να δεις αν έχουν γίνει σχετικά, κι έπειτα ξεκίνα ένα νέο θέμα με τίτλο του τύπου σε ποιον γιατρό να απευθυνθώ, για να μην ταλαιπωρείστε εσύ και το πουλί.
 
Επειδή είδη ερωτήθηκε αν το πουλάκι της Δήμητρας είναι timbrado η όχι... Πάνω σε αυτό θέλω να ρωτήσω.. Έχουν όλα τα timbrado σκούρο χρώμα στα ποδαράκια τους;η αυτό εξαρτάται απο την κληρονομικότητα κλπ;
 
Συγνώμη και καλοπροαίρετα πάντα, πριν καταπιαστω με καρδερίνες είχα τιμπραντο intermidiate γραμμής.
Νομίζω το συγκεκριμένο πουλάκι σε κοινό με παραπέμπει και όχι τιμπραντο.
Ένα χαρακτηριστικό γνώρισμα για παράδειγμα στα τιμπραντο όταν τα κοιτάς από μπροστά είναι τα στραβά ποδαρακια
"ανοίγουν προς τα εξω".
Τέλος πάντων σε κάθε περίπτωση να το χαίρεσαι, πάντως θα έπρεπε να λέει, αν είναι θηλυκό και δεν το θες να στο αλλάξει το πετ , είναι υποχρεωμένος.

Μία συμβουλη, παιδιά υπάρχουν πολλοί και καλοί εκτροφείς τιμπραντο ειδικα σε κλασσικο και intermidiate φωνες με καλά αίματα που σε επίπεδο χόμπυ μας καλύπτουν απόλυτα!
 
Συγνώμη και καλοπροαίρετα πάντα, πριν καταπιαστω με καρδερίνες είχα τιμπραντο intermidiate γραμμής.
Νομίζω το συγκεκριμένο πουλάκι σε κοινό με παραπέμπει και όχι τιμπραντο.
Ένα χαρακτηριστικό γνώρισμα για παράδειγμα στα τιμπραντο όταν τα κοιτάς από μπροστά είναι τα στραβά ποδαρακια
"ανοίγουν προς τα εξω".
Τέλος πάντων σε κάθε περίπτωση να το χαίρεσαι, πάντως θα έπρεπε να λέει, αν είναι θηλυκό και δεν το θες να στο αλλάξει το πετ , είναι υποχρεωμένος.

Μία συμβουλη, παιδιά υπάρχουν πολλοί και καλοί εκτροφείς τιμπραντο ειδικα σε κλασσικο και intermidiate φωνες με καλά αίματα που σε επίπεδο χόμπυ μας καλύπτουν απόλυτα!

Καλησπερα. Οταν πήγα για να πάρω πουλάκι,ζήτησα συγκεκριμένα τιμπραντο γιατί τα είχα ακούσει και μου άρεσε πολύ το κελάηδημα τους! Ακομα και να μην είναι, δεν το δίνω... Το έχω αγαπήσει! Τώρα και κοριτσάκι να βγει...Από ρικος θα γίνει Ρίκα... 😀!
 
Επειδή είδη ερωτήθηκε αν το πουλάκι της Δήμητρας είναι timbrado η όχι... Πάνω σε αυτό θέλω να ρωτήσω.. Έχουν όλα τα timbrado σκούρο χρώμα στα ποδαράκια τους;η αυτό εξαρτάται απο την κληρονομικότητα κλπ;

Το σκουρο και το ανοιχτο δεν εχει σχεση με το αν ειναι τιμπραντο ή οχι, ειναι θεμα μελανινης του πουλιου, τα πρασινα τιμπραντο συνηθως ειναι πιο σκουροχρωμα απο τα κιτρινα για παραδειγμα.
 
Καλησπερα. Οταν πήγα για να πάρω πουλάκι,ζήτησα συγκεκριμένα τιμπραντο γιατί τα είχα ακούσει και μου άρεσε πολύ το κελάηδημα τους! Ακομα και να μην είναι, δεν το δίνω... Το έχω αγαπήσει! Τώρα και κοριτσάκι να βγει...Από ρικος θα γίνει Ρίκα... 😀!
Αν το δακτυλίδι είναι fpo e333 Ε16 515 βάσει του άρθρου και της ομοσπονδίας είναι απο εκτροφέα της ΕΛΚΕ. Μπαίνεις εδώ και βρίσκεις τον εκτροφέα με το νούμερο Ε333 που υποδηλώνει το δακτυλίδι,υστερα επικοινωνείς με κάποιον της ΕΛΚΕ, σου δίνει το τηλέφωνό του και λύνεις όποια απορία θές.Ιδανικά μιλώντας και ελπίζοντας να μην έχω κάνει λάθος.
έχουν όλα τα timbrado σκούρο χρώμα στα ποδαράκια τους;η αυτό εξαρτάται απο την κληρονομικότητα κλπ;
Κληρονομικότητα υπάρχει σε όλα. Τα τιμπράντο θεωρούνται κοντά στον αρχέγονο τύπο, είναι δηλαδή πουλιά μελανίνης. Ένα πτηνό που παράγει ευμελανίνη έχει και σκούρα πόδια,ωστόσο μπορεί σε αυτό το φυλοσύνδετο γονίδιο να γίνει μετάλλαξη ή να αλλάξει συμπεριφορά ανάλογα με τις διασταυρώσεις των προγόνων του. Τα τιμπράντο δεν είναι πτηνα εμφάνισης ή χρώματος, οπότε μπορεί να υπάρξει ανεκτική διαφοροποιηση στον φαινότυπό τους.
 
Ας παραμεινουμε στο θεμα γιατι το καναρινακι της φιλης δεν κελαηδα ακομη. Για περισσοτερες λεπτομερειες αναφορικα με τα τιμπραντο και τα χαρακτηριστικα της ρατσας, μπορειτε ελευθερα να ανοιξετε ενα νεο θεμα.
 
Τον έχω στο δωμάτιο μου, είναι αρκετά φωτεινό και δεν είναι σε ρεύματα!
Τέλεια! Επίσης πρέπει να κοιμάται και σωστά, που σημαίνει να κοιμάται με την δύση του ήλιου και να ξυπνάει με την ανατολή! Και ο ήλιος θα του έκανε καλό αλλά δε σου προτείνω να τον μπαινοβγάζεις γιατί μπορεί να κρυώσει.

Τροφουλα του πήρα σήμερα συσκευασμένη και αύριο θα ξεκινήσω και αυτό που είπες να του βάζω περιορισμένη ποσότητα για να τον ελέγχω!
Τέλεια! Μπράβο σου!

Έκανε και μπανακι σήμερα και μπορώ να πω ότι το ευχαριστήθηκε...😀!
Αυτό είναι πολύ καλό δείγμα! Δείχνει πως είναι ένα υγιές και χαρούμενο καναρινάκι! Να του βάζεις μπανάκι καλύτερα το πρωί! 😉
 
Back
Top