Ασθένειες Τι άλλο να κάνω με το καναρίνι μου;

Antmerkara

PB New Member
Εγγραφή
20 Σεπ 2023
Μηνύματα
26
Καλημέρα σε όλους θα προσπαθησω να τα πω οσο πιο αναλυτικά μπορω ..Αρχες Αυγούστου το καναρίνι μου,εμφανισε μια πληγη στον πωπω αιμα λερωμενη αμαρα σηκωμένα φτερα και ξεκινισε να ανοιγοκλείνει το ενα ματακι του . Το βουταω στον Σαντοριναιο στη Θεσσαλονίκη ( μονο αυτος ηταν ανοιχτος) μου δινει πρωι βράδυ χαμομήλι και baytril( ενα πατημα ανα 100 ml) με τα πολλα η πληγη έκλεισε αλλα το ματι χειροτερεψε. Το ξαναβουταω κ το παω ξανα. Πρωιβραδυ χαμομήλι και κρεμα tobrex στο μάτι πρωι βράδυ .... διαφορά δεν είδα όμως αυτο ισα ισα έχασε τα πούπουλα γυρω απο το ματι. Το βουταω τρίτη φορα το παω στο κτηνιατρικο στο Ρετζικι. Μου αφαιρει μια κύστη απο την πλατη του( εδω και ενα χρόνο μου κανει κύστες κ τις αφαιρουμε) και μου λέει οτι αυτο είναι δερματικο οτι δεν πεθαίνει... βλέπει στις κουτσουλιές κοκκιδια. Δίνουμε βιταμινες total, μετα δυο μερες baycox μετα total ξανα και μου είπε στο τελος pterophen...! Λοιπον το ματι ςιναι χάλια πραγματικά την παιρνω τηλ. Μου λεςι παρε και δώσε ornithomycine σύμφωνα με τις οδηγίες. είμαι τριτη μερα και το πουλι είναι οπως θα δείτε στις φωτο. Τρώει λιγους σπορους αλλα δινω κ μαλακη τροφη αυγο μηλο και οτι μπορώ σε φρουτο... είναι φουσκωμένο στην πατηθρα τρωει λιγο και μετα ξανα φουσκώνει! Τι αλλο να κανω!!!! Δεν έχω αλλο καναρινι δεν το πολυεβγαζα εξω επίσης στο Ρετζίκι μου είπε οτι δεν είναι αδυνατος είναι οκ!! Το καναρίνι αIMG_20230920_014640.webpScreenshot_2023-09-20-02-15-02-176_com.viber.voip.webpυτο το πηρα οταν ήμουν έγκυος έχει την ηλικία της κορης μου 3,5 ετων δε θέλω να το χασω!!!! Η φωτο στην ταιατρα είναι οταν το πηγα στο Ρετζίκι τωρα ειναι οπως στην αλλη
 
@Antmerkara το σωστό είναι να έχεις έναν πτηνίατρο με εμπειρία και να πηγαίνεις μόνο σε αυτόν. Τα πιο έμπειρα μέλη θα δώσουν σίγουρα απάντηση. Παραθέτω έναν σύνδεσμο σχετικά με το θέμα. Ίσως σε βοηθήσει
Thread 'Kαναρίνια με φλεγμονή στο μάτι -> Πιθανές αιτίες' https://community.petbirds.gr/threads/kαναρίνια-με-φλεγμονή-στο-μάτι-Πιθανές-αιτίες.19017/
 
Ο Σαντοριναιος που το πήγα θεωρείται πολυ καλος και με εμπειρία στα πουλιά αλλα επειδή δε με καλυψε την συγκεκριμένη περίπτωση το πηγα και σε δεύτερη στο κτηνιατρικο Σάντρα Κοκκολη λέγεται και αυτη οπως και ο Σαντοριναιος προτείνονται εδω στο forum για τη Θεσσαλονίκη .... αλλα βλεπω οτι κ αυτή δε το βρήκε είδαν κ οι δυο τις κουτσουλιές να πω!
 
@MARY58 φλεγμονή στο ματι και κοκκιδια. Εδωσα ταινιαζιν και μετα απο περίπου 1 μηνα που τον πηγα στη Κοκκολη μου ειπε οτι οι κουτσουλιές ακομα να εχουν.
[automerge]1695191354[/automerge]
Ο Σαντοριναιος μου εδωσε Baytril. Γενικευμένη αντιβίωση. Φυσικα δεν ειχε φουσκωσει τοτε ουτε ηταν ετσι τοσο χαλια. Τωρα η κοκκολη υποψιάζεται ορνιθωση αλλα τρίτη μερα ornithomycine ( υποτίθεται οτι ειναι 5 μερες ολη η θεραπεία) δεν ειδα διαφορά
 
Μαλλον εχει λαβει οτι υπαρχει στην αγορα ..

Ενδείξεις: Λοιμώξεις που προκαλούνται από βακτήρια ευαίσθητα στην ενροφλοξασίνη
Το TOBREX χρησιμοποιείται για τη θεραπεία των επιφανειακών βακτηριακών
λοιμώξεων του ματιού και των εξαρτημάτων του, όπως η επιπεφυκίτιδα, οι
οποίες προκαλούνται από βακτήρια που είναι ευαίσθητα στην τομπραμυκίνη

Ορνίθωση(ψιττάκωση, χλαμυδίαση), σπειροχαίτωση, αιμοπρωτίαση, πλασμωδίαση, τρυπανοσωμίαση, λοιμώξεις του αναπνευστικού συστήματος (Ornithobacteriumrhinotracheale, μυκόπλασμα, κόρυζα, πνευμονία), οφθαλμικές λοιμώξεις.

Το Tafarm Teniazine solution είναι ένα θεραπευτικό σκεύασμα με λεβαμιζόλη, για την καταπολέμηση των ασκαρίδων και ταινιών (στρογγυλά και πλατιά σκουλήκια).,

Για τη θεραπεία της κοκκιδίωσης που προκαλείται από διάφορα είδη κοκκιδίων της Eimeria:

Συμπλήρωμα Διατροφής Πτηνών Για Την Πτερόρροια Και Την Πτεροφυΐα
 
@φιλομαθης ναι ετσι ειναι!!! Ομως παροτι εχει παρει τοσα το ματι είναι έτσι. Και οοολα αυτα με εντολή και σχήμα κτηνιατρων. Υπηξε και περιοδος μεσα στο μηνα που το αφησα κ χωρίς φάρμακα (1 βδομάδα) ακριβως γιατί πηρε πολλα ξεχασες να βαλεις πανω και το total το οποιο πηρε πριν κ μετα τι baycox.Το θέμα ειναι τι κανω εγω τώρα!!
 
Δεν ήθελα να γράψω κάτι μην γίνει μπέρδεμα και αγχωθείς κιόλας αλλά επειδή δεν βλέπω να παίζει αναφορά σε ευλογιά από τους κτηνιάτρους και η εποχή λόγω κουνουπιών είναι επίφοβη. Μήπως δεν πρέπει να αποκλειστεί;
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
δεν το ξεχασα..απλα δεν καταλαβαινω ποιο σκευασμα ειναι. Μαλλον antistress κατα την συνηθη πρακτικη.
Η ταση για γενικες αντιβιωσεις και εκτιμηση μονο μεσω της παρατηρησης δεν βοηθουν πιστευω.καλη ε κλινικη εμπειρια οταν υπαρχει αλλα χωρις εξετασεις πως θα ξερεις αν συμπερανες σωστα και αν απεδωσε η θεραπεια. Επισης οταν παμε σε ενα δευτερο γιατρο εμεις για δικες μας παθησεις εχουμε και καποιες εξετασεις να δει ιστορικο ο γιατρος ωστε να συνεκτιμησει και να παει ενα βημα παρακατω την θεραπεια. Σαν παραδειγμα το λεω. μπορει οι δυο γιατροι που πηγες να ειναι κορυφαιοι.Εξετασεις εκαναν ? η θεραπεια απεδωσε αποδεδειγμενα? η δωστα ολα και σε κατι θα αντιδρασει..? Ρητορικα ερωτηματα ,προσωπικα μου.
 
@Kostas Pyl δεν ξέρω πραγματικά....τι προτείνεις? Η ευλογία δεν είναι αντιμετωπισιμη σωστα?? Τι μπορω να κανω ??Η φωτογραφία ειναι σημερινη προ 5 λεπτων που το καθαρισα( το χτωμα της κουτσουλιας ειναι ετσι λογικα γιατι τρωει αυγο μηλο συν το φάρμακο )παντως τρώει κ πίνει... προσωπικά δεν εχω μεγαλη εμπειρία δε μου έχει τύχει σε παλιοτερο πουλι ευλογία!! Γιαυτο κ ρωταω στο forum τους πιο έμπειρους!!
[automerge]1695195253[/automerge]
@φιλομαθης το tabernil total ειναι πολυβιταμινες για να ενισχύσει το πουλι λιγο μετα τα τοσα που πηρε κ περασε! Το καταλαβαίνω αυτο που λες και συμφωνω. Εγω δεν ξερω πως πρέπει να κινηθώ γι αυτο και το ετρεξα και τοσο πολυ.... δυο γιατροί και δε μου ειπαν ή να κάνουν εξετάσεις μονο τις κουτσουλιές έβαλαν κ είδαν! Ειδαν το στομα μεσα εξω, για ογκους στο σωμα ,μυτη αυτα. Αν είσαι απο Θεσσαλονίκη πες μου που να το παω το πουλι για να δούμε τι γίνεται.... ?? Γιατρο και που να κανω τις εξετάσεις και τι εξετάσεις??? Γιατί πουλάκια δυστυχώς αναλαμβάνουν λιγοι.....
 

Συνημμένα

  • IMG_20230920_100803.webp
    IMG_20230920_100803.webp
    137,8 KB · Προβολές: 22
  • IMG_20230920_100156.webp
    IMG_20230920_100156.webp
    373,5 KB · Προβολές: 22
  • IMG_20230920_100145.webp
    IMG_20230920_100145.webp
    298,2 KB · Προβολές: 22
Τελευταία επεξεργασία:
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Έχει ένα 45% να την γλιτώσει αν είναι ευλογιά. Αλλά συχνά δεν πάει από αυτή αλλά από επιμολύνσεις που δημιουργούνται από εξασθένηση του ανοσοποιητικού. Αν είναι αυτό πάντα. Βέβαια τα περισσότερα πουλιά με αυτη την ασθένεια καταλήγουν στον μήνα ενώ εσένα το πρόβλημα ξεκίνησε αρχές Αυγούστου και τρώει ακόμα και σήμερα. Όπως καταλαβαίνεις δενν μπορώ να σε βοηθήσω γιατί πρέπει να γίνουν εξετάσεις στο πουλί. Πάντως οπτικά δεν δείχνει καλά και δεν εννοώ λόγω της φλεγμονής αλλά και της στάσης που έχει στο χέρι σου. Δείχνει να μην έχει δυνάμεις. Εύχομαι να τα καταφέρει.
 
@Kostas Pyl το καημένο έχει περάσει τοσα.... !!! Πραγματικά ειναι κριμα ... πάντως αν υπάρχει κατι που μπορώ να κανω θα το κανω. Οσοι είναι απο Θεσσαλονίκη ας μου δωσουν μια κατεύθυνση σε γιατρούς εργαστήρια κτλ
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Νομίζω ότι αυτό είναι κοντά σου. Μπορείς να επικοινωνήσεις μαζί της για οδηγίες λήψεις και επίσκεψη στο εργαστήριο. Καλύτερα να πας εκεί με όλο το ιστορικό. Βέβαια δεν έχω προσωπική εμπειρία αλλά είναι Θεσσαλονίκη και εξειδικευμένο. Μην ξεχάσεις να αναφέρεις αν πας όλο το ιστορικό και τις αγωγές που έχεις δώσει.
 
@Kostas Pyl ευχαριστώ πολυ!! Λογικά θα τελειώσω την αγωγή τωρα και θα το ψαξωκαι αυτο να το παω ομως αν είναι ευλογιά.... θα στεναχωρηθω παρα πολυ γιατί δεν θα μπορώ να κανω κάτι
 
Καλημέρα.
Αν ήταν ευλογιά θα είχε κάνει τον κύκλο της και θα είχε τελειώσει.
Θα πρότεινα να επισκεφτείς πάλι τον Κτηνίατρο και να ζητήσεις να πάρει επίχρισμα από το σημείο γύρω από το μάτι, από τον λαιμό και την αμάρα του πουλιού για να κάνει μικροβιολογικές εξετάσεις που μπορεί να δείξουν αν υπάρχει κάποιο διαφορετικό πρόβλημα.
 
Λοιπόν μολις με πήρε τηλέφωνο η γιατρός ( συμπτωση θα έλεγα) της εστειλα φωτογραφίες βίντεο κ μου ειπε οτι ναι οκ το μάτι έχει θεμα απο πανω .... αλλα φαίνεται πιο καλα οσο αφορα τη διάθεση η αλήθεια είναι οτι τρώει κ σημερα πηγε και στους σπόρους.αλλα οποτε δεν τρώει κοιμάται η φουσκωνει βάζει το κεφαλακι στα φτερά του 4-5 λεπτά κ μετα τρωει λιγο παλι !! Μου είπε να τελειώσει το ορνιθωμισιν κ μετα να τον αφησω χωρίς φάρμακα 4-5 μερες να ηρεμήσει αν θελω μπορώ να βαλω μονο βιταμίνη. Ρωτησα για ευλογια μου ειπε δεν ξέρουμε αν είναι αυτο οτι σε περίπτωση που ειναι θα κανει τον κύκλο του και φυσικα υπάρχει περίπτωση κατάληξης.... ακομα για εξετάσεις μου ειπε οτι εδω Θεσσαλονίκη δεν συνεργάζεται με εργαστήρια και δεν ξέρει εργαστήριο που να κανει εξετάσεις και με παρέπεμψε στην Κομοτηνή (ναι καλα ακουσατε) γιατι εκει ξέρει οτι γίνονται ειδικές εξετάσεις και οτι έχουν την εμπειρία.....!!! Μου ειπε μέχρι να τελειώσει η τωρινη θεραπεία να του βαζω tobrex στο ματι ( σήμερα κ αλλες 2 μερες δηλαδή) και μετα να κάνουμε παυση. Ρωτησα και για τριχομοναδα επίσης μου είπε οτι απαιτείται πιο εξειδικευμένες εξετάσεις που δεν μπορεί να της κάνει αυτη εδω Θεσσαλονίκη ( βλεπε Κομοτηνή εκει μου είπε). !!! Εννοείται οχι μπανιέρα αυγο σε αυτη τη φαση μπορω να βαζω και καθε μερα ή μερα παρα μερα. Και αν τυχον σκάσει το φουσκωμένο πανω απο το ματι που φαίνεται το πυον προσεκτικά με βαμβάκι να το καθαρισω με μπεταντιν αραιωμένο με λιγο νερό.
[automerge]1695199075[/automerge]
@Kostas Pyl τους πηρα τηλέφωνο με παρέπεμψαν σε εναν πτηνοπαθολογο ατη Θεσσαλονίκη ανατολικά.... για να παω εκει να πάρει δείγμα αλλα μου ειπαν να μείνει λιγο χωρίς φαρμακα
 
Τελευταία επεξεργασία:
της στάσης που έχει στο χέρι σου.
κωστα καλημερα.Αν συγκρινεις με την θεση του κλουβιου στο θολο background ανεβηκε με λαθος orientation η φωτο η ειχε λαθος orientation και κατα την ληψη.
 
Στο Εργαστήριο της Κομοτηνής το στέλνεις το δείγμα με κούριερ, αλλά πιστεύω ότι θα ήταν καλύτερα να επικοινωνούσες τηλεφωνικά με το πτηνοπαθολογικό και αν δεν μπορούν να το αναλάβουν, βλέπουμε
 
Back
Top