Ασθένειες Τι άλλο πρέπει να κάνω για την πτερόρροια

Αλεξία

PB Member
Εγγραφή
23 Σεπ 2007
Μηνύματα
359
Πόλη
Γλυφάδα
Εγώ το τελευταίο διάστημα λόγω της πτερόροιας και λόγω έλειψεις κελαηδίσματος του έχω πάρει το Aidonine solution.

Τι άλλο πρέπει να κάνω;

Ευχαριστώ πολύ.
:) Αλεξία
 
Εξ' ίσου απαραίτητο με την παροχή μεταλικών στοιχείων, βιταμινών, φρούτων και δυναμοτικών τροφών η διευκόλυνση του μεταβολισμού μέσω της κίνησης,του καθαρού αέρα κλπ.

Ενα ευρύχωρο κλουβί είναι ίσως πολύ πιο απαραίτητο απο όλα τα σκευάσματα των εταιρειών. Ο καθαρός αέρας ο ήλιος ειναι το ίδιο απαραίτητα με την καλή διατροφή. Αν το πουλί ζει συνεχώς μέσα, χωρίς καθαρό αέρα, ήλιο, μεγάλο για πέταγμα κλουβί, δέν θα έχει μια καλή περίοδο πτερόρροιας,θα είναι συνεχώς στρεσαρισμένο και σείς θα του δίνεται ότι καλήτερο κυκλοφορεί σε λυχουδιές και βιταμίνες, μα μάταια θα περιμένετε να τραγουδήσει όπως πρίν.

Βρήτε ένα απάνεμο μέρος στο μπαλκόνι σας με ήλιο και σκιά, δώστε του εναν "αξιοπρεπή" χώρο να κινήται, μια καλή ποιότητα τροφής, το μπανάκι του αρκετά συχνά, το φρούτο του. Πράγματα που δεν χρειάζεται να επισκέπτεσθε το pet-shop για να τα προσφέρεται, και η φροντίδα σας αυτή θα ανταμοιφθεί γρήγορα.
 
Μάκη καλησπέρα. Εκτός απο τα σκευάσματα του εμπορίου του δίνω το μηλαράκι του
το χορταράκι του καρότο το αυγό του (βρασμένο σπιτικό) μαρουλάκι και ότι άλλο
χρειάζεται, κάθε μέρα το βγάζω στο μπαλκόνι αλλά μετά το μεσημέρι το μαζεύω μέσα γιατ'ι απο την μπροστινή μεριά που το βγάζω το χτυπάει ο ήλιος. Το βράδυ το κοιμίζω μέσα, οσο για το κλουβι δεν ξέρω αν όντως είναι όπως θα πρέπει να είναι, πάντως και σε εμένα δεν μου αρέσουν τα μικρά κλουβιά, και φυσικά συμφωνώ μαζί σας. Και θα ήθελα να ακούσω την γνώμη σας για όλα αυτά που σας είπα.

Και φυσικά καθαρό νερό πάντα και κάθε μέρα, όσο για το μπάνιο του δεν ξέρω αν πρέπει να του βάζω μπανιερό και τον χειμώνα και κάθε πότε;

Φυσικά του αλλάζω το χαρτί του 2 φορές την εβδομάδα του μιλάω και του σφυρίζω
σχεδον κάθε μέρα του βάζω να ακούει φωνές απο το internet, αυτά. Περιμένω απόψεις.
 
-Αυτά που κάνεις τα βρήσκω υπερ αρκετά.Ασε την φύση να κάνει τα υπόλοιπα.
Θα κελαηδήσει μην ανησυχής και μάλλον χωρίς την ανάγκη των "σκευασμάτων".
 
Δηλαδή πόσο ευρύχωρο πρέπει να είναι ένα κλουβί. Του δικού μου είανι 30 επι 25 εκατοστά γτην βάση του και αρκετά ψηλό. Υπάρχουν κάποιο κανόνες για το μέγεθος.
 
-Το πλάτος του κλουβιου(η πρόσωψη) είναι εκείνο που ενδιαφέρει περισότερο.
Ενα κλουβάκι με πρόσωψη 40-50 εκ. Είναι πολύ καλό. Το βάθος 30 εκ. και το
ύψος30- 40 εκ. ειναι κατά την γνώμη μου μια πολύ καλή επιλογή. Οι διάφορες
καμπύλες, γωνιακές οροφές και διάφορες άλλες. Περικοκλάδες είναι άχρηστες
και όχι ευχάριστες για τα πουλιά.
 
Back
Top