Γενικά Τι έχεις περάσει με εμένα ρε Φλάφυ

Γιατι βαζεις εσυ το χερι μεσα και δεν τον αφηνεις να κανει κινηση να βγει;
Γιατί το δοκίμασα για 7 ΜΗΝΕΣ. και δεν έγινε τίποτα. Αντίθετος βγήκε μΙ φορά πέταγε σε όλο το σπίτι και δεν μπαίνει μετά με τίποτα στο κλουβί. Επίσης βγαίνει γιατί νομίζει πως έχω ξεχάσει ανοιχτή την πόρτα και πηγαίνει σε όλα τα παράθυρα (που είναι με κλειστές κουρτίνες) και χτυπάει παντού
 
Λογικα ειναι αυτα που περιγραφεις βρε Γιωργο...7 μηνες τα εχει δει ολα το πουλακι...

Νομιζω ουτε σε 7 χρονια δεν θα εχεις τα αποτελεσματα που θελεις δυστυχώς, στην φαση που ειναι η σχεση σας δεν νομιζω οτι αντιλαμβανεται ως φιλικη την εισβολη του χεριου σου στο κλουβι του...
 
Λογικα ειναι αυτα που περιγραφεις βρε Γιωργο...7 μηνες τα εχει δει ολα το πουλακι...

Νομιζω ουτε σε 7 χρονια δεν θα εχεις τα αποτελεσματα που θελεις δυστυχώς, στην φαση που ειναι η σχεση σας δεν νομιζω οτι αντιλαμβανεται ως φιλικη την εισβολη του χεριου σου στο κλουβι του...
Πρώτον.. Μιχάλης.. Επίσης τι άλλο θα μπορώ να κάνω.
[automerge]1568638121[/automerge]
Γιατί έχω ακολουθήσει τουλάχιστον 3 εκπεδευσεις διαφορετικές και δνε έχω δει τίποτα
 
Τελευταία επεξεργασία:
Ναι ειχα στο μυαλο μου τον Γιωργο που σε συμβουλευει συνηθως 😀...

Φοβαμαι οτι δεν μπορεις να κανεις τιποτε περισσοτερο απο αυτα που σου εχουν πει ολοι, σε αυτο το θεμα ηδη.
 
. Οπότε έχω μια απορία. Πρέπει να κάνω εκπεδευση ας πούμε αρκετές φορές την μέρα για μικρό χρονικό διάστημα ή όχι.. Ευχαριστώ
Κατά την κρίση μου όχι Μιχάλη

1 χρόνο κάνω την υπομονή που λέτε και δεν χω δει τίποτα
Ένα χρόνο κάνεις υπομονή για τα δικά σου μέτρα και σταθμά, δεν ισχύουν όμως τα ίδια και για το πουλάκι.

Αντικειμενικά, ένας χρόνος είναι αρκετό χρονικό διάστημα, ώστε να κατορθώσει κάποιος ένα-δυο πράγματα μ΄ένα άγριο πουλί...
Αφού δεν το έχεις πετύχει, κάτι δεν γίνεται σωστά, αυτό θα πρέπει να καταλάβεις...
Είναι άλλο να κατορθώσεις να μην σε φοβάται ένα πουλί και άλλο να το έχεις ''σήκω-κάτσε'' αυτό δεν θα το καταφέρεις και αν το κατάφερνες δεν θ΄άξιζε τον κόπο...
Λογικά αγαπάς το πουλάκι, οπότε θα πρέπει να θυσιάσεις τα θέλω-εδώ και τώρα και να το αφήσεις χωρίς να το ενοχλείς για ένα διάστημα.

Πρέπει να κάνεις ένα διάλειμμα στην προσπάθεια σου για εκπαίδευση.
Κι εσύ να σκεφτείς και αυτό να χαλαρώσει...άστο βρε παιδί μου να κάνει ''διακοπές''.

Ξεκίνα να κάθεσαι δίπλα του χωρίς απαιτήσεις, χωρίς τίποτα άλλο εκτός από το την φροντίδα της καθαριότητας, το νερό, τις τροφές.
Δίνε του κάποιες λιχουδιές έξω από τα κάγκελα = άφησε το να πλησιάσει μόνο του αν θέλει...
Μίλα του ήρεμα και άστο να ξεκουραστεί για ένα μήνα... Μπορείς να το κάνεις;

Μετά ξεκίνα με τις συμβουλές που σου έχουν ήδη δώσει τα παιδιά, αφού τις διαβάσεις και τις ξαναδιαβάσεις...
Σκέψου ότι δίνεις εξετάσεις...
Από εσένα εξαρτάται να περάσεις τα τεστ και όχι από το πουλί 🙂 😉
 
Οκ κατάλαβα. Το είχα είδη αφήσει γύρω στης 20 μέρες και ξανά ασχολήθηκα εχθές. Anyway σήμερα που έβαλα το χέρι μου δεν ήρθε αλλά με το που έβγαλα το χέρι μου και απομακρυνθηκα από την πόρτα που είχα αφήσει ανοιχτή (? Κλειστά παράθυρα σκύλους κτλπ) πηδηξε στην πόρτα. Έκατσε εκεί έκανε μια βόλτα ξαναμπείκε μέσα πάω να το κλείσω ξαναβγαίνει έξω.. Εντομεταξυ στο σπίτι μου ήταν και μια φίλη μου. τέλος παντιν κάποια στιγμή ήθελα να πάω τουαλέτα και ζήτησα από την φίλη μου να βλέπει τι κάνει. Και κάποια στιγμή με φοναξε κια μου κάνει πςταειιι. Εγώ πήγα γρήγορα έξω και το είδα που πέταγε. Έκατσε λίγο στο κουρτινοξυλο, προσπάθησε να πάει στο κλουβί δεν τα κατάφερε και έπεσε κάτω. Τότε έβαλα το χέρι μου στο πάτωμα σε μια απόσταση ας πουμε 1/4 από ένα μέτρο και σιγά σιγά περπάτησε και ανέβηκε. Μετά κατσαμε λίγο μέχρι που κάτι μου είπε η φίλη μου γελασα και κουνήθηκα με αποτέλεσμα να πετάξει. Έφυγε αλλα μετά από λίγο που πήγα να τον πάρω ξαναπεταξε και ακόμα ποιο μετά που πέταγε συνέχεια έπεσε παλι κάτω και πάλι τον έπιασα. Κάτσαμε κάνα 15 λεπτό και έτρωγε κεχρι μέχρι που πήγα προς το κλουβί του. Εκεί τον πήγα μέχρι την πόρτα, του πηρα το κεχρί και δεν έμπαινε μέσα. Μετά όμως από πχ 30 δεύτερα μπήκε.. Κια τον έκλεισα. Καλό; αυτό θα πει ότι ξεθάρρεψε;
 
Παντως γενικα Μιχάλη αν δεν τα καταφερνεις με το πουλακι και βλεπεις οτι δεν ειναι αναστρεψιμη η κατασταση, μπορεις να το εμπιστευθεις σε καποιο αλλο άτομο.
Και το λεω γιατι στο θεμα εδω εχουν ανακυκλωθει τα ιδια ερωτηματα και οι ιδιες συμβουλες απο 2-3 φορες.
Και αυτο δεν θα ηταν "προβλημα" αν υπηρχε αποτελεσμα.
 
Άνοιξε του αλλά να αφήσεις την πρωτοβουλία σ' αυτό αποκλειστικά!
Ναι.. Μας σας λέω βγήκε μόνος του χωρίς να κάνω τίποτα
[automerge]1568740732[/automerge]
Παντως γενικα Μιχάλη αν δεν τα καταφερνεις με το πουλακι και βλεπεις οτι δεν ειναι αναστρεψιμη η κατασταση, μπορεις να το εμπιστευθεις σε καποιο αλλο άτομο.
Και το λεω γιατι στο θεμα εδω εχουν ανακυκλωθει τα ιδια ερωτηματα και οι ιδιες συμβουλες απο 2-3 φορες.
Και αυτο δεν θα ηταν "προβλημα" αν υπηρχε αποτελεσμα.
Αφού δεν υπάρχει αποτέλεσμα πιστεύετε πως φταίω εγώ; Εγώ κάνω ακριβώς ότι μου λέτε αλλά δεν γίνετε να μην βλέπω πρόοδο 7 μηνες
 
Μιχάλη νομίζω ότι τα έχεις μπερδεψη λίγο. Το να ακολουθήσεις τις συμβουλές για τρις εβδομάδες που έχεις ψυχολογία σούπερ, και την μια εβδομάδα να τα κανεις μανταρα επειδή έχεις φρικαρη γιατί εγώ αυτό βλέπω, είναι σαν να μην έχεις κάνει τίποτα απλα.
 
Αφού δεν υπάρχει αποτέλεσμα πιστεύετε πως φταίω εγώ; Εγώ κάνω ακριβώς ότι μου λέτε αλλά δεν γίνετε να μην βλέπω πρόοδο 7 μηνες

Ας πουμε οτι ειναι κακο το timing Μιχαλη.
 
Back
Top