Γενικά Τι έχεις περάσει με εμένα ρε Φλάφυ

Εγώ τους δίνω ωμους. Νομίζω ότι δεν υπάρχει λόγος να τους βράσεις.
Ωραία εντάξει απλός επειδή μου είπε η μητέρα μου πως νομίζει πως πρέπει να τους βράσουμε γιαυτό ρώτησα καλού κακού
 
Σήμερα πως δεν έμεινα χωρίς παπαγάλο θαύμα είναι... Είχα τον φλαφυ και τα καναρίνια στο μπαλκόνι και καθόμουνα έξω.. Έτσι λοιπόν όπως καθόμουνα είδα ότι μου γράψατε ομους του σπορους κινόα και έτσι πήγα να του βάλω.. Όταν του έβαλα γύρισα στο μπαλκόνι να τους βάλω.. Περνώ την αυγοθήκη και πάω να την βάλω.. Ανοίγω την πόρτα και πάω να το βάλω άλλα δεν είχα το στρογγυλό που ήταν στο τραπέζι πάνω και που εκεί μπαίνει η αυγοθήκη... ΜΕ το που βγάζω το χέρι μου και ενώ ειμουν στο μπαλκόνι με ανοιχτά τα νάιλον ακούω τον Φλαφυ να κελαηδάει και βγήκε από το κλουβί... Εγώ τρελάθηκα. Άρχιζε να χτυπάει η καρδιά μου πάρα πολύ γρήγορα. Νόμιζα πως θα πάθω ανακοπή.. Άρχιζε να πετάει παντού αλλά στο μπαλκόνι ενώ τα τζάμια ήταν ανοιχτά... Δεν βγήκε όμως από το μπαλκόνι.. Μονο προς το σπίτι της γιαγιάς μου προσπάθησε να πάει αλλά ήταν ένα νάιλον που είναι μόνιμο και δεν πήγε.. Πέταγε κανονικά πάνω από τα κάγκελα του μπαλκονιού αλλά δεν έβγαινε. Έκατσε πάνω σε ένα καλό διό. Τότε βρήκα την ευκαιρία να πάω να ανοίξω το λάστιχο και να τον κάνω μπάνιο ώστε να μην μπορεί να πετάξει.. Τον έβρεξα πάρα πολύ μέχρι που έμεινε εξει(ψηλα) και δεν μπορούσα να τον πάρω. Τι μανταλάκια το ου λεταξα(λίγο μακρυά του απλά να τον τρομάξω να πέσει κάτω.. Δεν έφευγε.. Μετά όμως θυμήθηκα ένα μεγάλο ξύλο που είχα.. Ανέβηκα και σε μια πολυθρόνα και τον ψηλό ευτανα.. Φυσικά από κάτω ήταν ο σκύλος διότι δεν είχα μυαλό και έτρεχα να προλάβω μην στεγνώσει οπότε έμεινε στο μπαλκόνι. Μετά από λίγο βάζω το ξύλο ανεβάζει το ένα πόδι και άρχισε να ξαναπεταει μετά από τόσο καιρνερο.. Εγω κλασικά άρχισα να φωνάζω και να μπινελίκονω την ατυχία μου αλλά πέταξε πάνω στον τείχο και έπεσε κάτω μπροστά από μία γλάστρα.. Τότε ο σκύλος πήγε να το μιρυσει φάει δεν κατάλαβα; και δεν ήξερα τι να κάνω οπότε αναγκάστηκα έπρεπε να του πετάξω το ξύλο που κράταγα πάνω του ώστε να φύγει.. Έφυγε αλλά ο φλαφυ τρόμαξε πάρα πολύ και πήγε πίσω από την γλάστρα που δεν τον έφτανε.. Τότε τον έπιασα με το γυμνό χέρι μου και τον έβαλα μέσα (ένα μέτρο από το κλουβί) στην διαδρομή αυτή έκανε να με δαγκωσει, άνοιξε το στόμα γύρισε προς το χέρι μου αλλά δεν με δάγκωσε.. Και έτσι τον έβαλα μέσα και τώρα έχει στεγνώσει και περιποίητε τον εαυτό του. Περιττό να σας πω πως ακόμα δεν μπορώ να το πιστέψω πως έμεινε στο μπαλκόνι και πως τον έπιασα
 
Καλημέρα.. Να ρωτήσω τους σπόρους κινόα να τους βάζω ωμους μαζί με chia και παπαρουνοσπορους ή να τον βράσω;
Λες τα πουλια στην φύση να τους βράζουν;
 
Mεγάλη απροσεξία και θα σου στοιχίσει όποια προοδο είχες κάνει με τον Φλάφυ.

Τώρα με αυτή τη φάση με το κατάβρεγμα δεν ξέρω πόσο θα πάρει να την "ξεπεράσει" πάλι το πουλάκι, ελπίζω να μην ήσουν πολύ απότομος και το άγχωσες. Τώρα σε ρωτάω, εσύ θα πήγαινες κοντά σε κάποιον που σου πετάει μανταλάκια (ή τούβλα στην περίπτωσή μας γιατί τα μανταλάκια σαν τούβλα μοιάζουν στον Φλαφυ). Μετά ξύλα, σκύλος, χτυπήματα, το πουλί πέρασε μαύρη ώρα. Κακή ιδέα. Η όλη σκηνή ήταν ένα θρίλερ για το πουλάκι που απορώ πως δεν έμεινε στον τόπο. Πρέπει να γίνεις πιο υπεύθυνος Μιχάλη, στο λέω με αγάπη.

Δεν πειράζει, παλι καλά που δεν έφυγε γιατί μάλλον δεν είχε ελπίδα να επιζήσει μόνος.

Πάντως έχεις πολύ άγχος και φαίνεται αυτό στις κινήσεις σου με το παπαγαλάκι. Νομίζω πως χρειάζεσαι πάρα πολύ εκπαίδευση ακόμα. Τέλος καλό όλα καλά ευτυχώς.
 
Πώς δεν βρίσκουν
Οκ εντάξει
[automerge]1566464806[/automerge]
Mεγάλη απροσεξία και θα σου στοιχίσει όποια προοδο είχες κάνει με τον Φλάφυ.

Τώρα με αυτή τη φάση με το κατάβρεγμα δεν ξέρω πόσο θα πάρει να την "ξεπεράσει" πάλι το πουλάκι, ελπίζω να μην ήσουν πολύ απότομος και το άγχωσες. Τώρα σε ρωτάω, εσύ θα πήγαινες κοντά σε κάποιον που σου πετάει μανταλάκια (ή τούβλα στην περίπτωσή μας γιατί τα μανταλάκια σαν τούβλα μοιάζουν στον Φλαφυ). Μετά ξύλα, σκύλος, χτυπήματα, το πουλί πέρασε μαύρη ώρα. Κακή ιδέα. Η όλη σκηνή ήταν ένα θρίλερ για το πουλάκι που απορώ πως δεν έμεινε στον τόπο. Πρέπει να γίνεις πιο υπεύθυνος Μιχάλη, στο λέω με αγάπη.

Δεν πειράζει, παλι καλά που δεν έφυγε γιατί μάλλον δεν είχε ελπίδα να επιζήσει μόνος.

Πάντως έχεις πολύ άγχος και φαίνεται αυτό στις κινήσεις σου με το παπαγαλάκι. Νομίζω πως χρειάζεσαι πάρα πολύ εκπαίδευση ακόμα. Τέλος καλό όλα καλά ευτυχώς.
Δίκιο έχετε αλλά αγχοθηκα πάρα πολύ... Νόμιζα πως τον έχασα
 
Δίκιο έχετε αλλά αγχοθηκα πάρα πολύ... Νόμιζα πως τον έχασα

Η αλήθεια είναι οτι μαλλον "τον έχασες" τουλάχιστον για την ώρα. Τώρα πρέπει να προσπαθήσεις διπλά για να σε δεχτεί κοντά του. Κι εμένα μου έχει φύγει παπαγαλάκι και καταλαβαίνω πως αισθάνθηκες, ομως το ζήτημα είναι οτι τώρα πρεπει να προσπαθήσεις ξανά σκληρά για να σε εμπιστευτεί παλι για 3η φορα.
Δεν πειραζει παρε κουραγιο και θα ξαναπροσπαθησεις. Πρωτιστα ομως θα πρεπει να διώξεις το αγχος γιατί έχεις ευθύνη απέναντι στα πουλάκια σου και το αγχος σου ειναι κακός σύμβουλος.
 
Η αλήθεια είναι οτι μαλλον "τον έχασες" τουλάχιστον για την ώρα. Τώρα πρέπει να προσπαθήσεις διπλά για να σε δεχτεί κοντά του. Κι εμένα μου έχει φύγει παπαγαλάκι και καταλαβαίνω πως αισθάνθηκες, ομως το ζήτημα είναι οτι τώρα πρεπει να προσπαθήσεις ξανά σκληρά για να σε εμπιστευτεί παλι για 3η φορα.
Δεν πειραζει παρε κουραγιο και θα ξαναπροσπαθησεις. Πρωτιστα ομως θα πρεπει να διώξεις το αγχος γιατί έχεις ευθύνη απέναντι στα πουλάκια σου και το αγχος σου ειναι κακός σύμβουλος.
Οκ κατάλαβα απλός αγχοθηκα γιατί πέταγε και αν έκανε μια φορά ένα μέτρο αριστερά είχε φύγει από την τέντα μας και έχει πάρα πολλές γάτες η περιοχή
 
Οκ κατάλαβα απλός αγχοθηκα γιατί πέταγε και αν έκανε μια φορά ένα μέτρο αριστερά είχε φύγει από την τέντα μας και έχει πάρα πολλές γάτες η περιοχή
Ναι το καταλαβαίνω. Οποτε πριν κανεις οτιδήποτε (τον βγαλεις εξω, του βαλεις φαγητο κτλ) να το σκεφτεσαι πιο ήρεμα και να κανεις τις κινησεις σου αργά και χωρις βιασύνη. Σε ολους μας συμβαίνει, αρκει να μας γινεται μαθημα μετα.
 
Άλλο ένα συμβάν που δικαιολογεί απολύτως και τον τίτλο αυτού του 10σέλιδου θέματος.. "Τι έχεις περάσει με έμενα ρε Φλάφυ"..
Συγνώμη... Δηλαδή τι αθ έπρεπε να κάνω; να τον αφήσω να φύγει;
 
Συγνώμη... Δηλαδή τι αθ έπρεπε να κάνω; να τον αφήσω να φύγει;
Τώρα απλα να ηρεμήσεις κι εσύ και ο Φλάφυ. Ε, θα "τα ακουσεις" λίγο για την απροσεξία, και πιο πολύ γιατί όλοι έχουμε το ίδιο άγχος και φόβο όπως κι εσύ για το πουλάκι. 😉
Μια εμπειρία που ευτυχώς δεν εξελίχθηκε χειρότερακαι περισσότερη προσοχή απο εδώ και πέρα. Οταν οι εμπειρίες γίνονται πείρα, όλα διορθώνονται
 
Άλλο ένα συμβάν που δικαιολογεί απολύτως και τον τίτλο αυτού του 10σέλιδου θέματος.. "Τι έχεις περάσει με έμενα ρε Φλάφυ"..

Να είχαν στόμα μερικά πουλια να μπορούσαν να μιλήσουν. Και τι δε θα έλεγαν. 😒
 
Καλά είχα πει εγώ ότι θα έχει συμπαράσταση τώρα ο φλαφυ. Βρε Μιχάλη, άκου τι σκέφθηκα. Να πάρεις ένα ακόμη άγριο θηλυκό και να τα κάνεις ζευγάρι. Θα τα έχεις σε ένα μεγάλο κλουβί και δεν θα ασχολείσαι καθόλου μαζί τους. Θα βάζεις τροφή, νερό, θα τα καθαρίζεις και θα τα παρακολουθείς. Έτσι θα είναι όλοι και όλα καλά. Είναι καλύτερο αυτό για τον φλαφυ και νομίζω το έχεις διαπιστώσει και μόνος σου.
 
Καλά είχα πει εγώ ότι θα έχει συμπαράσταση τώρα ο φλαφυ. Βρε Μιχάλη, άκου τι σκέφθηκα. Να πάρεις ένα ακόμη άγριο θηλυκό και να τα κάνεις ζευγάρι. Θα τα έχεις σε ένα μεγάλο κλουβί και δεν θα ασχολείσαι καθόλου μαζί τους. Θα βάζεις τροφή, νερό, θα τα καθαρίζεις και θα τα παρακολουθείς. Έτσι θα είναι όλοι και όλα καλά. Είναι καλύτερο αυτό για τον φλαφυ και νομίζω το έχεις διαπιστώσει και μόνος σου.
Πιστεύω ότι ενα δεύτερο παπαγαλακι στο ίδιο κλουβι με τον φοβισμενο Φλαφυ, ανάλογα και με το χαρακτηρα του νεου παπαγαλου, θα έχει ως αποτέλεσμα "αιματηρες" συγκρούσεις σε ποσοστο πανω απο 90%. Και δε νομιζω οτι ο Μιχαλης ειναι ακομα ετοιμος να το διαχειριστεί αυτό.
 
Καλά είχα πει εγώ ότι θα έχει συμπαράσταση τώρα ο φλαφυ. Βρε Μιχάλη, άκου τι σκέφθηκα. Να πάρεις ένα ακόμη άγριο θηλυκό και να τα κάνεις ζευγάρι. Θα τα έχεις σε ένα μεγάλο κλουβί και δεν θα ασχολείσαι καθόλου μαζί τους. Θα βάζεις τροφή, νερό, θα τα καθαρίζεις και θα τα παρακολουθείς. Έτσι θα είναι όλοι και όλα καλά. Είναι καλύτερο αυτό για τον φλαφυ και νομίζω το έχεις διαπιστώσει και μόνος σου.
Μόλις το είπα στην μητέρα μου.. Λέει πως δεν θέλει να το ακούσει και ότι θα κάνουμε το σπίτι ζωολογικό κήπο.. Μου άρεσε αυτή η προοπτική αλλά δεν...
 
Βρε Μιχάλη προσπαθείς τόσο πολύ και μετά δίνεις μια κλωτσιά και τα ρημαζεις όλα, τον κόπο σου, τον κόπο του Φλαφυ, τις συμβουλές μας, όλα. Δεν θα έπρεπε να βρίζεις την ατυχία σου αλλά την απροσεξία σου. Ειλικρινά σταματάω να διαβάζω αυτό το θεμα. Και όχι επειδή δεν ενδιαφέρομαι για την τύχη του Φλαφυ από εδώ και στο εξής, αλλά γιατί πονάει η ψυχή μου να διαβάζω τι περνάει. Τι να πω! Καλή τύχη και στους δύο σας.
 
Βρε Μιχάλη προσπαθείς τόσο πολύ και μετά δίνεις μια κλωτσιά και τα ρημαζεις όλα, τον κόπο σου, τον κόπο του Φλαφυ, τις συμβουλές μας, όλα. Δεν θα έπρεπε να βρίζεις την ατυχία σου αλλά την απροσεξία σου. Ειλικρινά σταματάω να διαβάζω αυτό το θεμα. Και όχι επειδή δεν ενδιαφέρομαι για την τύχη του Φλαφυ από εδώ και στο εξής, αλλά γιατί πονάει η ψυχή μου να διαβάζω τι περνάει. Τι να πω! Καλή τύχη και στους δύο σας.
Ωραία τι μου προτείνετε να κάνω; να τον δώσω;
 
Back
Top