Ασθένειες Τι έχει το Ρίνκνεκ μου;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Efi31
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Efi31

PB New Member
Εγγραφή
8 Νοε 2017
Μηνύματα
20
Πόλη
Θάσος
Πριν από ένα μήνα περίπου πήρα ένα μικρό κίτρινο ρινκνεκ ήμερο, 5 με 6 μηνών. Τις πρώτες μέρες ήταν καλό μαζί μου. Αν και δεν είχε και το τέλειο φτερωμα. Ξαφνικά άρχισε να αραιώνει στο στήθος στο λαιμό στο κεφάλι στα πόδια.. η μόνη αλλαγή είναι στην εμφάνιση και στη συμπεριφορά του που άρχισε να δαγκώνει και να ορμαει. Κατά τα άλλα είναι ζωηρό τρώει κανονικοτατα, βγαίνει από το κλουβί του.. Παίζει.. Του έκανα θεραπεία μήπως είχε εξωπαρασιτα. Τι μπορώ να κάνω για να μην είναι έτσι... Να πω οτι πτηνιατρο δεν έχουμε εδώ και η κτηνίατρος είπε δεν ασχολείται με παπαγάλους.
 
Γράψε μας αν θέλεις το όνομά σου στο προφίλ σου, για να μπορούμε να σου απευθυνόμαστε... Ονομαστικά.
Το πουλάκι φοράει δαχτυλίδι κλειστού τύπου μεταλλικό με χαραγμένα κάποια γράμματα και αριθμούς; Αν ναι, σε παρακαλώ γράψε μας λεπτομερώς τα στοιχεία αυτά. Μπορεί έτσι να υπολογιστεί η ηλικία του με +- ένα εξάμηνο.
Κατά τα άλλα, πώς γνωρίζεις ότι είναι 6 έως 7 μηνών;
Από πού το αγόρασες; Από εκτροφέα ή από πετσοπ;
Επί του θέματος τώρα... λες ότι έχει αραιώσει το πτέρωμά του στο στήθος, λαιμό, κεφάλι, πόδια... Το πουλάκι σε αυτά τα σημεία βγάζει κάτι σαν καρφάκια μικρά;
Είδες καθόλου φτερά στο κλουβί ή στον γύρω χώρο; (όχι πούπουλα, αλλά φτερά) και αν ναι, πότε είδες για τελευταία φορά; Επίσης πούπουλα βρίσκεις ακόμα;
Κοίταξες με φακό καλά πάνω στο πουλί, και στις κρυμμένες γωνίες του κλουβιού μήπως και υπάρχουν εξωπαράσιτα (ψείρες ή κάτι ανάλογο δλδ); Βάλε και μια βρεγμένη τσαλακωμένη χαρτοπετσέτα αποβραδίς στα κάγκελα του κλουβιού και το πρωί, μόλις ξημερώσει κοίταξε να δεις μήπως υπάρχουν πάνω της ζουζούνια.
Ο ύπνος του ακολουθεί την ημερήσια φωτεινότητα; Δλδ, κοιμάται μόλις πέσει ο ήλιος, ξυπνά με την ανατολή;
Μίλησέ μας για την τροφή του. Μάρκα τροφής, συμπληρωματικοί σπόροι, λαχανικά, αυγό, σουπιοκόκκαλο, βιταμίνες, άλλα συμπληρώματα, συχνότητες με τις οποίες του προσφέρεται το κάθε τι από τα παραπάνω.
Ενδέχεται το πουλάκι να κάνει ας πούμε φυσιολογική ετήσια πτερόρροια, αλλά αυτό θα το διαπιστώσουμε από τις απαντήσεις σου - για αυτό προσπάθησε να δώσεις όσα πιο πολλά στοιχεία γίνεται σε σχέση με τα παραπάνω ερωτήματα.
 
Καλησπερα! Έφη με λένε. Θα ψάξω να δω τι πρέπει να κάνω για να φαινεται.
Το πήρα από εναν φίλο που από αυτόν πήρα το κοκατιλακι μου. Στο δαχτυλίδι του γράφει 17 και μου είπε και το παιδί ότι είναι περίπου 6 μηνών. Όταν το πήρα η ουρά του ήταν μικρή σαν να είχε πέσει. Εκτός και αν έτσι έπρεπε να είναι λόγο ηλικίας. Φτερά μεγάλα όχι δεν έχω δει στο κλουβί. Μέχρι και πριν από μία εβδομάδα έβλεπα πούπουλα. Αρκετά. Να πω την αλήθεια χαρτοπετσέτα δεν έχω βάλει στο κλουβί όπως λες αλλά του έκανα θεραπεία με σπρέι για ψείρες. Έπλυνα και το κλουβί και ψεκασα και στο κλουβί παντού. Ξυπνάει νωρίς το πρωι, κοιματε λίγο στη διάρκεια της ημέρας και κοιμάται και το βράδυ. Τρώει λαχανικά, φρούτα αλλα όχι συχνά) και η βασική του τροφη είναι πελετς. Και 2 φορές την εβδομάδα του βάζω τροφη για μεσαίους παπαγάλους, πρεστίζ. (Αν το λέω καλά, 😀) επίσης τρώει ηλιόσπορους αλλά όχι συνέχεια. Έχει σουπιοκοκαλο στο κλουβί. έχει παντού "βελόνες" αλλά ακόμα δεν έχει βγάλει πουπουλα.
 
Χωρίς να είμαι σίγουρος για τα παρακάτω, και μέχρι να μιλήσει κάποιος με ευρύτερες γνώσεις για τους παπαγάλους θα σου συστήσω:
εισαγωγή στην τροφή του αυγού βρασμένου επί 15 περίπου λεπτά ή επώνυμης αυγοτροφής του εμπορίου που να περιέχει βεβαίως αυγό, ώστε να λαμβάνει τις απαραίτητες πρωτεΐνες που χρειάζεται για τα πούπουλά του.
Πιθανά το πουλάκι έχει περάσει πτερόρροια και ίσως και να είναι και παρατεταμένη, αλλά έχε υπόψη σου ότι αν δεν υπάρχει παθολογία στη μέση και με ισορροπημένη διατροφή, ποτέ τα πουλιά δεν μένουν με γυμνές από πούπουλα περιοχές.
Για τα πέλετς δεν έχω άποψη, αλλά την αίσθηση ότι αν και γνωρίζω πτηνίατρο που τα συστήνει ως αποκλειστική πλήρη τροφή για καναρίνια (φαντάζομαι και για παπαγάλους), ο ίδιος θα τα μείωνα σταδιακά προσφέροντας συνάμα πλήρες μείγμα σπόρων για τους συγκεκριμένους παπαγάλους.
Η έκθεσή του σε φυσικό φως (ήλιο) παρουσία σου, θα πρέπει να είναι όσο το δυνατό πιο συχνή, για 20 ας πούμε λεπτά αυτήν την εποχή.
και ο ύπνος του να γίνεται με το ηλιοβασίλεμα, τουλάχιστον στην παρούσα φάση.
Βάλε και τη χαρτοπετσέτα που είπαμε, κοίταξε και καλά τις γωνίες και το σώμα του με φακό, και βάλε μας καθαρές φωτό από πόδια, γυμνές περιοχές του σώματος και, συνεχίζουμε.
 
Εφη το πουλακι δε νομιζω οτι περναει πτερορροια! Αυτο εχει γυμνωθει σε πολλα σημεια και σε μεγαλο βαθμο! Δεν ειναι φυσιολογικο αυτο! Το εχεις δει να τραβαει μονο του φτερα; Δεν ειμαι γιατρος για να σου πω τι εχει αλλα πιστευω οτι κατι εχει το πουλακι! Δε ξερω αν εχει ζουζουνια, ψειρες η καποιο μικροβιο αλλα πρπει να το δεις αμεσα ειναι η γνωμη μου! Τον εκτροφεα που το πηρες τον ρωτησες; του ειπες τι συμβαινει;
 
Δυστυχώς και εγώ θα σου πω ότι δεν είναι πτερορροια και πρέπει να το δει πτηνιατρος. Αυτό έχει προκληθεί ή από εξωπαρασιτα ή στρες. Τα ringneck είναι <περίεργα >πουλάκια. Αν είναι από στρες θα σου είναι αρκετά δύσκολο να το επαναφέρεις.
 
Γνωμη μου ειναι οτι ειναι αρκετα μικρο σε ηλικια για να ειναι απο στρες αυτο το πραγμα! Δε ξερεις ποτε βεβαια αλλα δε το θεωρω τοσο πιθανο! Δε ξερουμε βεβαια πως ηταν πριν το παρει η Εφη το πουλι!
 
Εφη το πουλακι δε νομιζω οτι περναει πτερορροια! Αυτο εχει γυμνωθει σε πολλα σημεια και σε μεγαλο βαθμο! Δεν ειναι φυσιολογικο αυτο! Το εχεις δει να τραβαει μονο του φτερα; Δεν ειμαι γιατρος για να σου πω τι εχει αλλα πιστευω οτι κατι εχει το πουλακι! Δε ξερω αν εχει ζουζουνια, ψειρες η καποιο μικροβιο αλλα πρπει να το δεις αμεσα ειναι η γνωμη μου! Τον εκτροφεα που το πηρες τον ρωτησες; του ειπες τι συμβαινει;
Ψείρες δεν είναι. Το έψαξα και του έκανα και και θεραπεία. Πιστεύω είναι από στρες. Εκτός αν υπάρχει κάποιο μικρόβιο που να το προκαλεί αυτό αλλά εσωτερικά. Δυστυχώς δεν έχουμε πτηνιατρο εδώ. Και η κτηνίατρος δεν γνωρίζει από παπαγάλους..
 
Γνωμη μου ειναι οτι ειναι αρκετα μικρο σε ηλικια για να ειναι απο στρες αυτο το πραγμα! Δε ξερεις ποτε βεβαια αλλα δε το θεωρω τοσο πιθανο! Δε ξερουμε βεβαια πως ηταν πριν το παρει η Εφη το πουλι!
Δεν ήταν έτσι όταν το πήρα. Τρείς τέσσερις μέρες μετά άρχισε να μασάει και αγριεψε απότομα
 
οκ! Εσυ το εχεις δει να βγαζει τα πουπουλα μονο του; να τα πιανει και να τα τραβαει; Με τον ανθρωπο που το πηρες μιλησες να του πεις τι συμβαινει;Εστω και τηλεφωνικα να μιλησεις με καποιο γιατρο που να εχεις γνωσεις δε χανεις τιποτα! Απλα ειμαι επιφυμακτικος με τη περιπτωση να το κανει αυτο και η αιτια να ειναι το στρες γιατι ειναι μικρο σε ηλικια οπως λες 5-6 μηνων! Θα πρεπει να εχει γινει κατι πολυ εντονο θεωρω για να αντιδραει ετσι!
 
Όσο το έχω δεν έχει γίνει τπτ.. Εντελώς ξαφνικά άλλαξε συμπεριφορά όπως είπα. Αγριευει και μαλώνει μέχρι και με τα παιχνίδια του.. και τις πατηθρες του.. Δεν ξέρω τι παθαίνει.. σαν να τρελαίνεται καποιες φορές...
οκ! Εσυ το εχεις δει να βγαζει τα πουπουλα μονο του; να τα πιανει και να τα τραβαει; Με τον ανθρωπο που το πηρες μιλησες να του πεις τι συμβαινει;Εστω και τηλεφωνικα να μιλησεις με καποιο γιατρο που να εχεις γνωσεις δε χανεις τιποτα! Απλα ειμαι επιφυμακτικος με τη περιπτωση να το κανει αυτο και η αιτια να ειναι το στρες γιατι ειναι μικρο σε ηλικια οπως λες 5-6 μηνων! Θα πρεπει να εχει γινει κατι πολυ εντονο θεωρω για να αντιδραει ετσι!
 
Επισης τροφη σπορους γνωμη μου ειναι να του εχεις μονιμα μεσα και βαζε και τα πελλετ! Οπως και φρουτα και λαχανικα μπορεις να του βαζεις πιο συχνα! Το οτι δεν ειχε ουρα οταν το πηρες ουτε αυτο το θεωρω φυσιολογικο! Δε μενουν χωρις ουρα τα πουλια αλλα σταδιακα αλλαζουν το φτερωμα τους. Μπορεις να επικοινωνησεις με καποιο γιατρο στην Αθηνα πχ να του στειλεις εστω και φωτογραφιες μηπως σε βοηθησει! Ετσι οπως το καταλαβαινω με αυτα που μας εχει αναφερει θεωρω οτι ειναι πιθανο να προυπηρε το θεμα που εχει το πουλακι απο πριν το παρεις! Μ ε τον ανθρωπο που το πηρες μιλησες;του ανεφερες το προβλημα;
 
Κι εγώ πιστεύω οτι αυτο που βλεπουμε στη φωτό, δεν μπορει να ειναι πτερόρροια. Στη θέση σου θα έπαιρνα τηλέφωνο και θα συζητούσα πώς θα μπορουσε έστω κι εξ αποστάσεως να βοηθήσει https://community.petbirds.gr/threads/animal-medical-center-patricia-gray.29890/
 
Κι εγώ πιστεύω οτι αυτο που βλεπουμε στη φωτό, δεν μπορει να ειναι πτερόρροια. Στη θέση σου θα έπαιρνα τηλέφωνο και θα συζητούσα πώς θα μπορουσε έστω κι εξ αποστάσεως να βοηθήσει https://community.petbirds.gr/threads/animal-medical-center-patricia-gray.29890/
Θα την πάρω τηλέφωνο σήμερα. Ευχαριστώ. Πολύ
 
Εγώ πάλι γιατί βλέπω πως σε μια εκτεταμένη περιοχή στο λαιμό, στο στήθος αλλά και στο υπογάστριο, πως υπάρχουν νέα φύτρα φτερών;
Πιστεύω μάλιστα πως σύντομα (10-15 μέρες) θα κλείσει κάθε γυμνή περιοχή με πρώτη αυτή του λαιμού και θα παρουσιαστεί όμορφο το πουλί στην παρέα μας.
Θα πρότεινα μάλιστα να μας ανεβάσει φωτογραφία η Efi31 μετά από τρεις τέσσερις μέρες για να δούμε την εξέλιξη της φτεροφυίας του.
Μια ακόμη πρόταση που έχω να κάνω στην παρέα μας είναι για όσους επιθυμούν να ρίξουν μια ματιά στο σχετικό άρθρο https://community.petbirds.gr/threads/Ραγδαία-πτερόρροια-πτηνών.28417/
Αν κάτι κατά τη γνώμη μου πρέπει να εξεταστεί είναι ο λόγος που μια περιοχή μεγάλη έχασε απότομα τα φτερά του.
Πρόκειται για κάτι παθολογικό ή κάποιο απότομο στρεσάρισμα;
Οι παπαγάλοι αρέσκονται στο να καταστρέφουν τα φτερά τους αλλά στη συγκεκριμένη περίπτωση ακόμη κι αν δεχτούμε πως "επιτέθηκε" στα φτερά της κοιλιάς του για τα υπόλοιπα που είναι κοντά στο λαιμό είναι σχεδόν αδύνατο μια και δεν υπάρχει δυνατότητα να το κάνει.
Η Sissy με την εμπειρία της (πικρή μάλιστα), θα μας βοηθήσει σίγουρα όταν μπει.
 
Καλημέρα. Σε όποιο σημειο υπάρχει κενό, είναι γεμάτο με καινούρια που βγαίνουν. Είναι σαν βελόνες παντού. Και στον λαιμό ακόμα. Ήδη έχω επικοινωνήσει με την κυρία Πατρίτσια αλλά είχε περιστατικό και μίλησα με μια άλλη κοπέλα. Μου είπε και έστειλα με mail τις φωτογραφίες και μου είπε ότι μόλις τις δει η κυρία Πατρίτσια θα με καλέσουν στο τηλέφωνο. Εύχομαι να είναι κάτι που θα του οερασει. Όπως σας είπα ηταν ένα σχετικά ήμερο πουλί που εντελώς ξαφνικά έγινε έτσι και άρχισε να με μισεί.. στεχανοριεμαι και που είναι έτσι το φτέρωμα του επειδή άλλαξε τόσο πολύ η συμπεριφορά του.. υπάρχει περίπτωση να το κάνει όλο αυτό από ζήλια για το κοκατιλακι που έχω; Να σημειώσω ότι από τότε που ήρθε τον ρινκνεκ στο σπίτι, δεν ασχολουμαι με το κοκατιλ για να μη ζηλευει. Το κάνω μόνο σε άλλο δωμάτιο για να μη βλέπει. Δεν ξέρω τι άλλο να σκεφτώ. Μακάρι να πάνε όλα καλά και να γίνει καλά ο νέος μου φίλος (η φίλη.. Δεν ξέρω τι είναι)
 
Σε όποιο σημειο υπάρχει κενό, είναι γεμάτο με καινούρια που βγαίνουν. Είναι σαν βελόνες παντού. Και στον λαιμό ακόμα.
Ακριβώς αυτό έγραψα κι εγώ.
Νέα φτερά καλύπτουν τις γυμνές περιοχές.
 
Ακριβώς αυτό έγραψα κι εγώ.
Νέα φτερά καλύπτουν τις γυμνές περιοχές.
Ναι ναι απλά εγώ το επιβεβαιώνω! Κι εγώ πιστεύω ότι είναι καλό σημάδι το ότι φαίνονται τα νέα πουπουλα!
 
Τα νέα φτερά δεν είναι λογικό να προκαλούν ίσως πόνο ή νευρικότητα στα πουλιά;
 
Back
Top