Ασθένειες Τι έχει το Ρίνκνεκ μου;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Efi31
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
καλησπερα εφη και απο εμενα, να χερεσε τους παπαγαλους σου. η εικονα που βλεπω στο ρινκετ σου δεν μου αρεσε καθολου. Διαπιστωσα βεβαια κι'εγω τα καρφακια αρα νεα φτερα στις γυμνες περιοχες. κατι αλλο που δεν μου αρεσε ηταν και το βλεμα του σε μια φωτο, μου εδωσε την αισθηση οτι ηταν τρομαγμενο. Βεβαια ολα αυτα απο μια φωτο. καν'του και μπανακια. Βαλτου και πριμιουμ σπορους για ρινκετ. Νομιζω εστω και εξ αποστασεως η πατριτσια θα σε συμβουλεψη και θα εκτιμηση. Βεβαια μου κανει εντυπωση και η αλλαγη συμπεριφορας. Θελω να κανω και μια ερωτηση που μου ηρθε, αλλα σκευτομουν οτι μπορει να ημουν υπερβολικος. εχεις γατα στο σπιτι. Δεν στο κρυβω οτι νοιωθω οτι εχει φοβηθη πολη απο κατι. ευχομε να πανε ολα καλα, και θα πανε. μπραβο για το ενδιαφερον σου. Περιμενουμε νεα.
 
Τα νέα φτερά δεν είναι λογικό να προκαλούν ίσως πόνο ή νευρικότητα στα πουλιά;
Καλημέρα. Αν ρωτάς εμένα δεν γνωρίζω. Αλλά λογικά πρέπει να πονάει γτ σαν βελόνες βγαίνουν από το δέρμα του. Ας μας πει καποιος που να ξέρει. Επίσης μου είπαν ότι τα ρινκνεκ περνάνε μια φάση εφηβείας ας το πούμε που αλλάζει τόσο πολύ η συμπεριφορά τους. Και ότι θα ξαναγίνει ήμερο
καλησπερα εφη και απο εμενα, να χερεσε τους παπαγαλους σου. η εικονα που βλεπω στο ρινκετ σου δεν μου αρεσε καθολου. Διαπιστωσα βεβαια κι'εγω τα καρφακια αρα νεα φτερα στις γυμνες περιοχες. κατι αλλο που δεν μου αρεσε ηταν και το βλεμα του σε μια φωτο, μου εδωσε την αισθηση οτι ηταν τρομαγμενο. Βεβαια ολα αυτα απο μια φωτο. καν'του και μπανακια. Βαλτου και πριμιουμ σπορους για ρινκετ. Νομιζω εστω και εξ αποστασεως η πατριτσια θα σε συμβουλεψη και θα εκτιμηση. Βεβαια μου κανει εντυπωση και η αλλαγη συμπεριφορας. Θελω να κανω και μια ερωτηση που μου ηρθε, αλλα σκευτομουν οτι μπορει να ημουν υπερβολικος. εχεις γατα στο σπιτι. Δεν στο κρυβω οτι νοιωθω οτι εχει φοβηθη πολη απο κατι. ευχομε να πανε ολα καλα, και θα πανε. μπραβο για το ενδιαφερον σου. Περιμενουμε νεα.
Καλησπέρα
καλησπερα εφη και απο εμενα, να χερεσε τους παπαγαλους σου. η εικονα που βλεπω στο ρινκετ σου δεν μου αρεσε καθολου. Διαπιστωσα βεβαια κι'εγω τα καρφακια αρα νεα φτερα στις γυμνες περιοχες. κατι αλλο που δεν μου αρεσε ηταν και το βλεμα του σε μια φωτο, μου εδωσε την αισθηση οτι ηταν τρομαγμενο. Βεβαια ολα αυτα απο μια φωτο. καν'του και μπανακια. Βαλτου και πριμιουμ σπορους για ρινκετ. Νομιζω εστω και εξ αποστασεως η πατριτσια θα σε συμβουλεψη και θα εκτιμηση. Βεβαια μου κανει εντυπωση και η αλλαγη συμπεριφορας. Θελω να κανω και μια ερωτηση που μου ηρθε, αλλα σκευτομουν οτι μπορει να ημουν υπερβολικος. εχεις γατα στο σπιτι. Δεν στο κρυβω οτι νοιωθω οτι εχει φοβηθη πολη απο κατι. ευχομε να πανε ολα καλα, και θα πανε. μπραβο για το ενδιαφερον σου. Περιμενουμε νεα.
Καλησπέρα. Το βλέμμα του είναι τις περισσότερες φορές έτσι όταν το πλησιαζω. Τα μάτια του γίνονται μικρά και ετοιμάζεται για επιθεση. Ειλικρινά δεν μπορω να καταλάβω τι το ενοχλεί. Γάτα δεν έχω. Μόνο το κοκατιλ. Για κάποιο λόγο δεν με θέλει.. κάποιος μου είπε ότι έτσι συμπεριφέρονται τα ρινκνεκ όταν περνάνε την φάση της εφηβείας. Και ότι θα του περάσει σε μικρό χρονικό διάστημα. Αλλα δεν ξέρω αν ισχύει αυτό.
 
Τελικά τι είπατε με την Κα Γκρέι;
Μίλησα με μια άλλη κυρία. Μου είπε. Να στείλω φώτω και θα με καλούσε στο τηλέφωνο ή κυρία γκρει, αλλά δεν με πηραν. Θα περιμένω και θα ξαναλέω το πρωί εγώ αν δεν με πάρουν
 
Τελικά υπήρξε κάποια απάντηση από τη γιατρό;
... Η Sissy με την εμπειρία της (πικρή μάλιστα), θα μας βοηθήσει σίγουρα όταν μπει.
. Πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω αν πρόκειται για παράσιτα, πτεροφαγία ή κάτι άλλο. Στις φωτογραφίες σε σχέση με πτεροφαγία, παρατηρώ πως όλες οι νέες φύτρες είναι πάνω-κάτω του ιδίου μεγέθους και δεν βλέπω να υπάρχει καμιά κομμένη πένα, δεν μπορώ να έχω άποψη αλλά δεν νομίζω πως όλα τα φτερά του τα τράβηξε από την ρίζα, μάλλον κάτι άλλο θα πρέπει να το ταλαιπωρεί...
 
Καλημέρα. Καμιά απάντηση από την γιατρό. Ούτε και στο τηλέφωνο που ξαναπήρα. Τις τελευταίες μέρες δεν βρίσκονται καθόλου πούπουλα στο κλουβί ή έξω. Θεραπεία για παράσιτα του έκανα. Και καθάρισα και το κλουβί όπου έβαλα κι εκεί φάρμακο.
Τελικά υπήρξε κάποια απάντηση από τη γιατρό;

. Πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω αν πρόκειται για παράσιτα, πτεροφαγία ή κάτι άλλο. Στις φωτογραφίες σε σχέση με πτεροφαγία, παρατηρώ πως όλες οι νέες φύτρες είναι πάνω-κάτω του ιδίου μεγέθους και δεν βλέπω να υπάρχει καμιά κομμένη πένα, δεν μπορώ να έχω άποψη αλλά δεν νομίζω πως όλα τα φτερά του τα τράβηξε από την ρίζα, μάλλον κάτι άλλο θα πρέπει να το ταλαιπωρεί...
 
Κοιτα αν δεν εχεις απαντηση τοσες μερες και επικοινωνια μιλα με καποιον αλλο γιατρο! Οσο πιο γρηγορα δρασεις τοσο το καλυτερο θεωρω!
 
Ναι σίγουρα έχεις δίκιο. Προσπαθώ να ανεβάσω
Κοιτα αν δεν εχεις απαντηση τοσες μερες και επικοινωνια μιλα με καποιον αλλο γιατρο! Οσο πιο γρηγορα δρασεις τοσο το καλυτερο θεωρω!
Φωτό αλλά. Παλι δεν μπορώ. Εγώ διακρίνω σημάδια βελτιωσης...
 
Πείτε μου βρε παιδιά.. Βλέπεται κι εσείς μια κάποια βελτίωση η είναι ιδέα μου;
 

Συνημμένα

  • SAVE_20171112_142842.webp
    SAVE_20171112_142842.webp
    21,5 KB · Προβολές: 26
Εγω δε βλεπω κατι διαφορετικο! Πρεπει να παρεις βοηθεια απο γιατρο αμεσα! Δεν ειναι φυσιλογικο ολο αυτο που περναει το πουλακι!
 
εφη καλησπερα και απο εμενα. κι'εγω δεν διακρινω κατι διαφορετικο απο την τελευταια φωτογραφια. Πιστευω οτι πρεπει να βρεθη το αιτιο που οδηγησε το ρινκεν σου σ'αυτο το σημειο. μη ξεχναμε οτι αλλαξε και η συμπεριφορα του, που πιθανον να οφειλετε σε κατι που το ενοχλη.
 
Τι θεραπεία του έκανες για τα εξωπαράσιτα; Ένα τόσο νεαρό πουλί καταστρέφει τα φτερά του συνήθως λόγω τρομερής ενόχλησης στο δέρμα του είτε απο παράσιτα είτε απο κάποια αλλεργία σε κάποια τροφή, τα ψυχολογικά αίτια αφορούν μεγαλύτερα σε ηλικία πουλιά.
 
Τι θεραπεία του έκανες για τα εξωπαράσιτα; Ένα τόσο νεαρό πουλί καταστρέφει τα φτερά του συνήθως λόγω τρομερής ενόχλησης στο δέρμα του είτε απο παράσιτα είτε απο κάποια αλλεργία σε κάποια τροφή, τα ψυχολογικά αίτια αφορούν μεγαλύτερα σε ηλικία πουλιά.
Καλημέρα. Ένα σπρέι μου έδωσαν να του βάλω. Αλλά τώρα δεν είμαι σπίτι και δεν θυμάμαι πως το λένε.. αν δεν κάνω λαθος έλεγε repello. Από την μέρα που το πήρα του δίνω μια συγκεκριμένη τροφή. Υπάρχει περίπτωση να του κάνει αλλεργία κάποιο συστατικό;
 
tinypic-no-longer-available.jpg
 
Τι θεραπεία του έκανες για τα εξωπαράσιτα; Ένα τόσο νεαρό πουλί καταστρέφει τα φτερά του συνήθως λόγω τρομερής ενόχλησης στο δέρμα του είτε απο παράσιτα είτε απο κάποια αλλεργία σε κάποια τροφή, τα ψυχολογικά αίτια αφορούν μεγαλύτερα σε ηλικία πουλιά.

Συμφωνω με τον Ανεστη παρα πολυ! Αυτη ηταν η ενσταση μου κ μενα εξαρχης. Ενα πουλακι σε τοσο μικρη ηλικια ειναι πολυ δυσκολο να μαδιεται λογω στρες. Εφη με γιατρο μιλησες εντελει;
 
Αυτό το σπρέι είναι εντομοαπωθητικό. Αν έχει παράσιτα σε τέτοιο βαθμό που να δημιουργούν τέτοιας έκτασης πρόβλημα χρειάζεσαι κάτι για πιο ‘επιθετικη’ αντιμετώπιση δηλ με παρασιτοκτόνο δράση. Τα μεγάλα πετ σοπς εχουν συνήθως όπως κι εδώ στο φόρουμ έχουμε άρθρα που παρουσιάζουν τέτοια προϊόντα. Είμαι από κινητό και δυσκολεύομαι να ψάξω αν το θυμηθώ αργότερα θα σου βάλω κάποιο λινκ. Μπορείς κι εσυ νς κανείς αναζήτησή.
 
Καλημέρα. Πες μου πιο από τα δύο είναι καλύτερο για να το παραγγείλω τωρα
 
Back
Top