Ασθένειες Τι έχει το κοκατιλ μου;

Thanos250

PB New Member
Εγγραφή
19 Μαρ 2017
Μηνύματα
58
Πόλη
Λάρισα
Γειά σας παιδιά. Εχθες αγόρασα έναν κοκατιλ παπαγαλάκι θυληκο... Εννοείτε με αρκετά ευρύχωρο κλουβί κλπ. Σημερα κάθεται στη λατηθρα και ξυνεται αρκετά συχνά... Αφαιρώντας πούπουλα καμιά φορά. Επισης κοιμάται λίγο ενώ είναι μέρα. Δεν ξέρω και πολλά από αυτό το υπέροχο είδος παπαγάλου και γιαυτό ζητάω την βοήθεια σας.
Ξέρει κανένας τι μπορεί να έχει.? Μπορώ να το βοηθήσω; 🙂

Επίσης ξέχασα να αναφέρω προηγούμενος ότι όταν πλησιάζω θέλει να με δαγκώσει και έχει γενικά μία πολύ επιθετική συμπεριφορά. Επίσης ακούω που και που να κάνει σαν να φτερνίζεται-βηχει και αν ανοιγοκλείνει το στόμα του. Οταν κοιμαται η ουρά του είναι γυρισμένη προς τα κάτω .
Ευχαριστώ προκαταβολικά.
 
Να σου ζήσει!
Αν έχει κάτι και τι έχει, μόνο γιατρός μπορεί να σου απαντήσει.
Οπωσδήποτε τις πρώτες μέρες της μεταφοράς τους σε νέο χώρο, έχουν ένα στρες και το εκφράζουν καθένα ανάλογα με την προσωπικότητά του, άλλο με νευρικότητα και άλλο με απάθεια.
Επειδή αναφέρεις ότι ξύνεται, καλό είναι να προμηθευτείς ένα σπρέϋ για εξωπαράσιτα pinex και να ψεκάσεις το πουλάκι από απόσταση, σύμφωνα με τις οδηγίες του σκευάσματος.
Βάλε το κλουβί του σε ένα ήσυχο μέρος και παρακολούθησέ το για τις επόμενες 5-6 μέρες, πριν σκεφτείς να το πας σε γιατρό.
Τροφή σπόρους για μεσαίους παπαγάλους, πάντα συσκευασμένη.
Μπορεί πάντως να περνάει και φυσιολογική πτερόρροια, ιδίως αν το μαγαζί που το πουλούσε είχε πολλά φώτα στον χώρο του, οπότε λογικό είναι να ξύνεται.
Βάλε μας κάποια φωτογραφία του και ότι χρειαστείς να μας ξανά ρωτήσεις.
 
Άστο σε ένα μέρος του σπιτιού που να μην περνάει κόσμος για να ηρεμήσει και μην το πλησιάζεις για καμιά εβδομάδα τουλάχιστον παρά μόνο για να του αλλάζεις φαγητό και να το καθαρίζεις. Πρόσεξε και να μην κάνει ρεύμα σε εκείνο το μέρος.
Τώρα για το φτάρνισμα και βήξιμο, ελπίζω να μην είναι άρρωστο.
 
Ωραία παιδιά σας ευχαριστώ πολύ. Εκεί όπου το είχανε είχε όντως αρκετά φωτα. Γινεται να περνά πτερορροια αρχές Απριλίου. Γενικά Ξυνεται περισσότερο παρά φτερνίζεται-βηχει. Οταν βάζω το δάκτυλο μου έξω από το κλουβί σκιβει και με αφήνει να το χαιδεψω. Θα το βάλω σε ένα μόνιμα ησυχω γενικά μέρος και θα το παρακολουθήσω. Μπορει να μου υπενθυμίσει κάποιος πως να ανεβάσω μία φωτογραφία του;. Τι σπρει να προτιμήσω για τα εξω παράσιτα...Αν υπάρχουν δηλαδή.
 
Επισης κοιμάται λίγο ενώ είναι μέρα.
καλησπέρα και καλως μας βρήκες. Ελπίζω να χαρείς την παρέα της μικρής σου για πολυ πολυ καιρό. Δε ξερω αν συμβαινει με ολα τα είδη παπαγαλων αλλα τα δικα μου που ειναι μπατζι εναν υπνακο το μεσημερι τον παιρνουν. Οπότε μη σε αγχωνει εκτος και αν ειναι υποτονικό το πουλακι καθ' όλη τη διαρκεια της μερας. (ειναι φουσκωμενο, δεν αντιδρα στα εξωτερικα ερεθισματα, δεν καθεται στις πατηθρες-δεν αναφερω το φαι γιατι τις πρωτες μερες μεχρι να σε μαθει και να μαθει το σπιτι και τους θορυβους του δε θα τρωει και πολυ λογω στρες.. Βιωνει μια αλλαγη απο καθε αποψη)

στο γεγονος οτι ξυνεται καλο θα ειναι να ακολουθησεις τις συμβουλες της @maria p που είναι απο τα πιο έμπειρα μέλη του φορουμ. ωστοσο ας μην αποκλειουμε τη πιθανοτητα να ξυνεται γιατι περασε πτερόροια και βγαινει νεο πτέρωμα.

Επίσης ξέχασα να αναφέρω προηγούμενος ότι όταν πλησιάζω θέλει να με δαγκώσει και έχει γενικά μία πολύ επιθετική συμπεριφορά.
Τα θηλυκα δεν φημίζονται για τον ήπιο χαρακτήρα τους.. Τουλάχιστον τα μπάτζι.. Επισης μη ξεχνας πως δε σε εχει μάθει... Είσαι κατι καινουριο για αυτην.. Που μπορεί να μοιάζεις και απειλη.. (σε ξερει και απο χθες;😛)


Επίσης ακούω που και που να κάνει σαν να φτερνίζεται-βηχει και αν ανοιγοκλείνει το στόμα του. Οταν κοιμαται η ουρά του είναι γυρισμένη προς τα κάτω .
Ευχαριστώ προκαταβολικά.

καλο θα είναι να παρατηρεις τη μικρη σου τωρα που ειναι πρωτες μερες.. Καταρχην μην την εχεις σε πολυ φωτεινο σημειο, σε σημειο που υπαρχει φοβος να κρυωσει απο ρευματα αερα και μην ξεγελιεσαι με το γεγονος οτι ανοιξε ο καιρος. Αν ειναι μωρο ενα ακόμα που πρεπει να προσεχεις. Να εισαι αυστηρος με τις συνθηκες θερμοκρασιας και φωτος. Αν δεν προλαβες το κρυολογημα σε πρωτη φαση κανε της ενα τσαγακι με χαμομηλι και βαλτο στην ποτιστρα αφου εχει κρυωσει το αφεψημα. Θα κερδισεις λιγο χρονο μεχρι να την πας σε εναν πτηνιατρο ο οποιος και θα γνωματευσει την κατασταση της μικρης. Μπορει απλα να την πειραζει καποια μυρωδια εκει κοντα... Μηπως την εχεις στην κουζινα;
 
Ωραία ευχαριστώ για όλες τις απαντήσεις παιδιά. Να αναφέρω πως το πουλάκι βρίσκεται σε εσωτερικό χώρο προστατευμενο από (αρπακτικά και ρεύματα αερα)και βρίσκεται σε μεγάλη απόσταση θα έλεγα από την κουζίνα. Θα παρατηρήσω την συμπεριφορά του και θα ενημερωσω .🙂
 
Ωραία ευχαριστώ για όλες τις απαντήσεις παιδιά. Να αναφέρω πως το πουλάκι βρίσκεται σε εσωτερικό χώρο προστατευμενο από (αρπακτικά και ρεύματα αερα)και βρίσκεται σε μεγάλη απόσταση θα έλεγα από την κουζίνα. Θα παρατηρήσω την συμπεριφορά του και θα ενημερωσω .:)
η δικια μου ας πουμε η θηλυκη φτερνιζοταν γιατι μυριζε μαλακτικο το πανι που την σκεπαζα...ή φτερνιζεται αν βαλω αρωμα σε σχετικα κοντινη αποσταση.
 
Λοιπόν παιδιά παρατήρησα τη συμπεριφορά της και διαπίστωσα τα εξής συμπεράσματα:Καθαρίζει συχνά το φτέρωμα της (δηλαδή Ξυνεται και γλυφεται στο πόδι και στα πούπουλα της.)Το φτέρνισμα σταμάτησε εντελώς μπορώ να πω και η επιθετικότητα μειωθεικε εντελώς. Με αφήνει να την χαϊδεύω να την τρίβω τι κεφάλι της κλπ... Και επίσης στην διάρκεια αυτή πέρνει μία άλλη στάση και ψιλοτιτιβιζει. Προσπαθει να κοιμηθεί ανά διαστήματα παραμένοντας στην λατηθρα χωρίς να κινηθεί καθόλου.Βεβαι ίσως αληθεύει πως της λείπει ύπνος τι να πώ; Πιστεύετε ότι όλα αυτά είναι φυσιολογικα συμπτώματα ή όχι;🙂
 
Λοιπόν παιδιά παρατήρησα τη συμπεριφορά της και διαπίστωσα τα εξής συμπεράσματα:Καθαρίζει συχνά το φτέρωμα της (δηλαδή Ξυνεται και γλυφεται στο πόδι και στα πούπουλα της.)Το φτέρνισμα σταμάτησε εντελώς μπορώ να πω και η επιθετικότητα μειωθεικε εντελώς. Με αφήνει να την χαϊδεύω να την τρίβω τι κεφάλι της κλπ... Και επίσης στην διάρκεια αυτή πέρνει μία άλλη στάση και ψιλοτιτιβιζει. Προσπαθει να κοιμηθεί ανά διαστήματα παραμένοντας στην λατηθρα χωρίς να κινηθεί καθόλου.Βεβαι ίσως αληθεύει πως της λείπει ύπνος τι να πώ; Πιστεύετε ότι όλα αυτά είναι φυσιολογικα συμπτώματα ή όχι;:)
Φυσιολογικοτατη τη βρίσκω
 
Τέλεια ευχαριστώ πολύ. Τώρα το ότι τα βράδια που ετοιμάζεται για ύπνο είναι επιθετικό δηλαδή όταν με βλέπει χτυπά με το ράμφος του τα κάγκελα του κλουβιου και ότι κάνει σαν να τρώει βιταμίνες (ακούγονται ήχοι )από το στόμα του σαν να μασουλαει είναι κάτι ανυσηχιτικο;Να αναφέρω επίσης ότι έξω από το κλουβί του ο χώρος είναι γεμάτος μικρά λευκά πραγμα σαν κόκκοι... Τι μπορεί να είναι;
Συγγνώμη αν κούρασα με τις πολλές ερωτήσεις αλλά θέλω να είμαι σίγουρος πως είναι καλά το πουλάκι και ότι δεν υποφέρει για κάποιο λόγο.
Ευχαριστώ προκαταβολικά παιδιά...🙂
 
Τώρα το ότι τα βράδια που ετοιμάζεται για ύπνο είναι επιθετικό δηλαδή όταν με βλέπει χτυπά με το ράμφος του τα κάγκελα του κλουβιου και ότι κάνει σαν να τρώει βιταμίνες (ακούγονται ήχοι )από το στόμα του σαν να μασουλαει είναι κάτι ανυσηχιτικο;
Σε τι σημείο το έχεις για ύπνο; Τι ώρα κοιμάται;
Να αναφέρω επίσης ότι έξω από το κλουβί του ο χώρος είναι γεμάτος μικρά λευκά πραγμα σαν κόκκοι... Τι μπορεί να είναι;
Τα cockatiels βγάζουν πούδρα από το πτέρωμά τους. Πρέπει και τον γύρω χώρο και τα κάγκελα του κλουβιού να τα καθαρίζεις συχνά.
 
Σε τι σημείο το έχεις για ύπνο; Τι ώρα κοιμάται;

Τα cockatiels βγάζουν πούδρα από το πτέρωμά τους. Πρέπει και τον γύρω χώρο και τα κάγκελα του κλουβιού να τα καθαρίζεις συχνά.
Ωραία ευχαριστώ πολύ Μαρία. Το έχω σε δωμάτιο και να πω την αλήθεια κοιματε αργά διότι υπάρχει κίνηση στο δωμάτιο από άλλα άτομα και σαφώς εκείνη τρομάζει και δεν κοιμάται.Απο την μία το λυπάμαι και τι σκεπάζω με ένα λευκό πανί για να μην πανικοβάλλεται και από την άλλη δεν σκέφτομαι και να το βγάλω έξω διότι είναι εβαλωτο σε επιθέσεις αρπακτικών. Θα του φτιάξω μία θέση έξω εν καιρό με προστατευόμενη σίτα αλλά μέχρι τότε τι μπορώ να κάνω.?
Όσο αφορά την πούδρα θα καθαριζω σχολαστικά τον χώρο γύρω και το κλουβί 2φορες ανα εβδομαδα. Οι ήχοι σπόρων σημαίνουν τίποτα;
 
Αν το κάνει όταν χουζουρεύει όχι. Αν το κάνει συνέχεια θέλει προσοχή.
Άλλο δωμάτιο ή κάποιο ήσυχο σημείο για ύπνο δεν έχεις;
 
Άλλο δωμάτιο ή κάποιο ήσυχο σημείο για ύπνο δεν έχεις;
Ναι... Έχω ένα δωμάτιο πιο ησυχω αλλά δεν θέλω να μετακινηνω συχνά το κλουβί... Μπορώ να το βάζω εκεί και όταν κοιμούνται όλοι να το επιστρέφω . Θα το σκεφτώ.Αρα πέρα από το θέμα του ύπνου το πουλί είναι καλά στην υγεία του... Ευχαριστώ πολύ θα ενημερώσω αν υπάρξει κάτι νέο.:)
 
Τέλεια ευχαριστώ πολύ. Τώρα το ότι τα βράδια που ετοιμάζεται για ύπνο είναι επιθετικό δηλαδή όταν με βλέπει χτυπά με το ράμφος του τα κάγκελα του κλουβιου και ότι κάνει σαν να τρώει βιταμίνες (ακούγονται ήχοι )από το στόμα του σαν να μασουλαει είναι κάτι ανυσηχιτικο;Να αναφέρω επίσης ότι έξω από το κλουβί του ο χώρος είναι γεμάτος μικρά λευκά πραγμα σαν κόκκοι... Τι μπορεί να είναι;
Συγγνώμη αν κούρασα με τις πολλές ερωτήσεις αλλά θέλω να είμαι σίγουρος πως είναι καλά το πουλάκι και ότι δεν υποφέρει για κάποιο λόγο.
Ευχαριστώ προκαταβολικά παιδιά. 🙂
Συνηθως μαλακώνουν όταν είναι δε φάση λίγο πριν τον ύπνο. Καθε πουλάκι όμως είναι διαφορετικό.. Και εμενα το θηλυκό μου δε θελει πολλά πολλα.. Κυρίως να της πειράζω το Κλουβί όταν είναι να κοιμηθεί. Τα άσπρα αυτα βγαίνουν (σαν ταλκ φαίνεται) όταν καθαρίζουν το πτερωμα τους.στην καθαριότητα καλό θα ήταν κάθε μέσα να εχεις μια ρουτίνα.
 
Συνηθως μαλακώνουν όταν είναι δε φάση λίγο πριν τον ύπνο. Καθε πουλάκι όμως είναι διαφορετικό.. Και εμενα το θηλυκό μου δε θελει πολλά πολλα.. Κυρίως να της πειράζω το Κλουβί όταν είναι να κοιμηθεί. Τα άσπρα αυτα βγαίνουν (σαν ταλκ φαίνεται) όταν καθαρίζουν το πτερωμα τους.στην καθαριότητα καλό θα ήταν κάθε μέσα να εχεις μια ρουτίνα.
Ναι αυτό αληθεύει, απλά είχα ανυσηχισει προτού μάθω τι είναι όπως όλοι πιστεύω.
Το πουλακι έχω διαπιστώσει ότι κάποιες φορές όταν το χαϊδεύω τρέμει και κάνει ένα περίεργο ηχο σαν λεπτό τιτιβισμα. Δηλωνει ευχαρίστηση αυτό.; Επίσης άκουσα ότι το τρίξιμο του ραμφους (αυτό το τσοκ σαν να μασουλαει τροφή νομίζω) πριν κοιμηθεί η και στην διάρκεια της ημέρας που κάνει δηλώνει ευχαρίστηση; Η πρέπει να κάνω κάτι;
Ευχαριστώ προκαταβολικά 🙂
 
Μπορεί να δηλώνει και ευχαρίστηση. Δεν κάνεις κάτι, απλά πάντα παρακολουθείς καθημερινά το πουλί, ως προς τις κουτσουλιές και την στάση σώματος.
 
Ευχαριστώ Μαρία. Μπορει κάποιος να μου εξηγήσει πως μοιάζει η σωστή στάση σώματος ενός κοκατιλ και πως αναγνωρίζει κάποιος μία ασθένεια σε αυτό?(από περιττώματα,ήχους, στάση σώματος, συμπεριφορά κλπ); Ευχαριστώ ξανά παιδιά.
 
Back
Top