Ασθένειες Τι έχει το κοκατιλ μου;

Ναι σορρυ... Δεν το είχα διαβάσει το θέμα απο την αρχή... Μετά το είδα!
Να την χαίρεσαι λοιπόν..
Ευχαριστώ πολύ. Εγω ο ίδιος έχω δυσκολία να αναγνωρίσω το φύλο του κοκατιλ μου. Προσωπικα ειμουν σχεδόν σίγουρος πως είναι θυληκο (λόγω του ότι δεν κελαηδαει )αλλά μάλλον αυτό δεν αρκεί για να το καταλάβει κανείς. Γιαυτο τώρα εδώ και μέρες προσπαθώ να καταλάβω το φύλο του/της... Είναι lutino ( κίτρινο από πάνω έως κάτω με έντονα χρωματισμένα μάγουλα) και επειδή άκουσα πως στα lutino και τα δύο είδη μοιάζουν πολύ μπερδεύτηκα. Μπορει κάποιος να με βοηθήσει.?🙂
 
Βάλε μια φωτογραφία και θα προσπαθήσουμε αλλά ο μόνος ασφαλής τρόπος είναι με τεστ DNA.
Ωραία ευχαριστώ πολύ. Σκευτομαι να κάνω το τεστ DNA να σιγουρευτώ. Που μπορεί να γίνει αυτό? .. Σε κτηνιατριο η σε κάποιο άλλο εξειδικευμένο κέντρο για πτηνά;
Ευχαριστώ και πάλι.
 
Λοιπόν παιδιά ευχαριστώ καταρχάς για την πρόταση. Το κοκατιλ μου είναι δυνατόν να περναει πτεροροια τέτοια εποχή;Χάνει αρκετά πούπουλα και πιστεύω ότι αν τελικά ισχύει η πτεροροια αυτήν να είναι και ο κύριος λόγος για τον οποίο δεν κελαηδαει αν είναι αρσενικό.Λετε να έχει πτεροροια;
Ευχαριστώ
 
Ναι περνάνε δύο φορές τον χρόνο. Αλλά θυμάσαι πότε πέρασε την προηγουμένη; Γιατί πτερόρροια μπορεί να είναι και αποτέλεσμα πολλών άλλων παραγόντων ή και ασθενείας.
 
Ναι περνάνε δύο φορές τον χρόνο. Αλλά θυμάσαι πότε πέρασε την προηγουμένη; Γιατί πτερόρροια μπορεί να είναι και αποτέλεσμα πολλών άλλων παραγόντων ή και ασθενείας.
Δυστυχώς όχι Μαρία. Το πήρα πρόσφατα και δεν γνωρίζω ποτέ και αν ξαναπέρασε. Το πουλάκι χάνει αρκετά πούπουλα αλλά δεν παρουσιάζει κανένα σύμπτωμα κρυολογισης... Πως μπορω να καταλάβω αν είναι καλά;
 
Πως μπορω να καταλάβω αν είναι καλά;
Παρατηρώντας τα υπόλοιπα στοιχεία ενδείξεις καλής υγείας, όπως κουτσουλιές, στάση σώματος, δραστηριότητα, αν κοιμάται συχνά κατά την διάρκεια της ημέρας, αν έχει φουσκωμένο πτέρωμα, αν είναι αδύνατο, αν πίνει συχνά νερό και τρώει ασταμάτητα ή δεν τρώει καθόλου.
Διάβασε εδώ
https://community.petbirds.gr/threads/Πως-θα-καταλάβετε-αν-ο-παπαγάλος-σας-είναι-άρρωστος.17153/
και εδώ
https://community.petbirds.gr/threads/Αναγνώριση-ασθενειών-των-πουλιών.17695/.
Αφού το πήρες πρόσφατα, η πτερόρροια μπορεί να είναι φυσιολογική, μπορεί να οφείλεται στο στρες αλλαγής χώρου ή και στην αλλαγή συνθηκών φωτεινότητας, διάρκειας ημερήσιου φωτισμού.
Σε ποιο σημείο έχεις βάλει το κλουβί; Ποιες ώρες κοιμάται ο παπαγάλος; Πρέπει να κοιμάται από την δύση μέχρι την ανατολή απρόσκοπτα.
Παρατήρησε 4-5 μέρες και αν θέλεις βγάλε φωτογραφία τις κουτσουλιές να τις δούμε κι εμείς. Μετά επανέρχεσαι μήπως χρειαστεί να απευθυνθείς σε κάποιο γιατρό που δεν το εύχομαι.
Όλα να πάνε καλά!
 
Ωραία ευχαριστώ πολύ. Θα το παρατηρήσω και θα ενημερώσω. Προσωπικα μου φαίνεται μία χαρά, εννοώ οτι είναι δραστήριο,τρώει μία χαρά, πίνει νερό κλπ.
Το μόνο που με ενοχλεί και θα προσπαθησω να το αλλάξω με τον καιρό είναι ότι το πουλάκι κοιμάται συνήθως αργά το βράδι (λόγω του ότι είναι στο σπίτι μέσα), και δεύτερον ότι δεν τρώει καθόλου.. Ούτε καν πλησιάζει φρούτα ή λαχανικα. (φαίνεται εκεί που ήταν πριν το αποκτήσω δεν ήξερε καν τι ειναι αυτά τα πράγματα... Και αυτό το αποθαρρύνει να δοκιμάσει.
Σκέφτομαι να γεμισω τις ταιστρες για μια-δυο ώρες με λαχανικά και φρούτα να δω αν τα πλησιάσει. Συνηθιζω επίσης τα βράδια να σκεπάζω με μία λευκή μεγάλη πετσέτα το κλουβί ώστε να κοιμάται χωρίς στρες και άγχος.🙂
 
Κίνητρο για να ξεκινήσουν νέες γεύσεις, αποτελούν τα λεπτόφυλλα χορταρικά και αρωματικά βότανα. Ξεκίνησε με άνηθο ή χλωρή ρίγανη και θα διαπιστώσεις πως θα κάνει αρχή.
Το βραδυνό σκέπασμα δεν πρέπει να είναι από βαρύ αδιαπέραστο από τον αέρα ύφασμα. Βρες κάτι με ελαφριά ύφανση, να παίρνει αέρα το πουλί, κατά προτίμηση σκούρου χρώματος.
Γι' αυτό κάνει πτερόρροια, γιατί μένει μέχρι αργά με αναμμένα φώτα. Αυτό πρέπει να αλλάξει. Προσπάθησε να βρεις άλλη θέση, έστω σκοτεινή γωνία για τις ώρες από το σούρουπο μέχρι το ξημέρωμα.
 
Κίνητρο για να ξεκινήσουν νέες γεύσεις, αποτελούν τα λεπτόφυλλα χορταρικά και αρωματικά βότανα. Ξεκίνησε με άνηθο ή χλωρή ρίγανη και θα διαπιστώσεις πως θα κάνει αρχή.
Το βραδυνό σκέπασμα δεν πρέπει να είναι από βαρύ αδιαπέραστο από τον αέρα ύφασμα. Βρες κάτι με ελαφριά ύφανση, να παίρνει αέρα το πουλί, κατά προτίμηση σκούρου χρώματος.
Γι' αυτό κάνει πτερόρροια, γιατί μένει μέχρι αργά με αναμμένα φώτα. Αυτό πρέπει να αλλάξει. Προσπάθησε να βρεις άλλη θέση, έστω σκοτεινή γωνία για τις ώρες από το σούρουπο μέχρι το ξημέρωμα.
Λοιπόν... Πιστεύω ότι δεν υπάρχει μέρος στο σπίτι χωρίς να είναι αναμμένα τα φώτα. Εξω επίσης αποφεύγω να το βγάλω.Ισως να αφήνω τα φώτα κλειστά σε κάποιο δωμάτιο ή έστω να βάζω μία πετσέτα από την μπροστινή πλευρά του κλουβιου ώστε να μην το πιάνει το φως... Θα δω εν καιρό
Ευχαριστώ για όλες τις συμβουλές.
 
Παιδιά εδώ και μια ολόκληρη εβδομάδα το κοκατιλ μου έχει μια περιέργη συμπεριφορά:ενώ όταν. Το έβγαζα έξω από το κλουβί και πετούσε ερχόταν στα χέρι ξανά η όταν του έβαζα ένα παιχνίδι με τις πλαστικές της σκαλιτσες ανεβαίνει και κατευαινε χωρίς κανέναν απολύτως πρόβλημα αλλά τώρα φοβάται υπερβολικά τις σκάλες και όλα του τα παιχνίδια και το χειρότερο... Εμένα. Πλεων δεν επιστρέφει σε εμένα αλλά προτειμαει να πάει κάπου αλλού.. Πχ πάνω στο κλουβί του. Την τελευταία εβδομάδα άλλαξα την τροφή του και περνάει και πτεροροια. Μηπως το επηρέασαν... Τι μπορώ να κάνω για να επιστρέψει στον παλιό του εαυτό:-(
 
Άμα δεν είναι άρρωστο, τότε κάτι που έκανες το πείραξε.
Πρέπει να προσπαθήσεις να κερδίσεις την εμπιστοσύνη του πάλι ή και να κεντρίσεις το ενδιαφέρον του με κάτι καινούργιο.
 
Αν δεν είναι μωρό, θέλει χρόνο για να γνωρίσει κάποιον και να προσαρμοστεί καλά καλά. Ξεκίνησε να του Μιλάς κάθε μέρα και μετά προχωράς και στα υπόλοιπα
 
Back
Top