Ασθένειες Τι έχει το κοκατιλ μου;

Τέλεια ευχαριστω πολύ, μου λύθηκαν πολλές απορίες. Θα παρατηρήσω τη συμπεριφορά της και θα ενημερώσω αν προκύψει κάτι νεότερο.
Πέρα από το πουλάκι... Το κλουβί σε κάποια σημεία έχασε το χρώμα του (βγηκε το χρώμα και έμεινε το σκούρο γκρι μόνο )αλλά σε ένα δύο σημεία.. Καθώς το κλουβί είναι ολοκαίνουργιο. Θα υπάρξει πρόβλημα αν ο παπαγάλος δαγκώσει εκείνα τα σημεία χωρίς χρωμα καθώς σκαρφαλώνει η όχι; Θα χρειαστεί αν όχι τώρα στο μελλον να βάψω το κλουβί με χρώματα μη τοξικα για τα πουλάκια; Τι πρέπει να κάνω.? 🙂
 
Θα υπάρξει πρόβλημα αν ο παπαγάλος δαγκώσει εκείνα τα σημεία χωρίς χρωμα καθώς σκαρφαλώνει η όχι;
H απλή επαφή δεν του δημιουργεί πρόβλημα αλλά αν ξεκινήσει από εκεί και μασουλάει το χρώμα, ναι θα υπάρξει πρόβλημα τοξίκωσης.
Καλά καινούργιο κλουβί και ξέφτισε; Καλύτερα είναι τα κλουβιά από άβαφο μέταλλο.
 
H απλή επαφή δεν του δημιουργεί πρόβλημα αλλά αν ξεκινήσει από εκεί και μασουλάει το χρώμα, ναι θα υπάρξει πρόβλημα τοξίκωσης.
Καλά καινούργιο κλουβί και ξέφτισε; Καλύτερα είναι τα κλουβιά από άβαφο μέταλλο.
Ναι όντως είναι.Απλα αναγκάστηκα να τι μετακινήσω σε εξωτερικό χώρο για λίγο σε ένα καρφακι στον τοίχο και με το που το ακούμπησα ξεθώριασε.Απο δω και πέρα μόνο μέσα... Δεν την ξαναπαταω
 
Μα το έξω δεν είναι πρόβλημα μόνο για το κλουβί αλλά και για τον κίνδυνο των αρπακτικών.
Αυτό εννοείται Μαρίακαι ο ίδιος προσωπικά συμφωνώ και επαυξάνω. Τα αρπακτικά είναι δύσκολο να εμφανιστούν... Τουλάχιστον στο δικό μου μπαλκόνι;-) αλλά ποτέ δεν ξέρεις. Γενικά το έξω είναι κίνδυνος πρώτα για το πουλί και μετά για το κλουβί... Όπως είπες και εσυ και όλοι συμφωνούν πιστεύω.
 
Παιδιά που και που βλέπω το κοκατιλ μου να κάνει το εξής πράγμα:σκιβει λίγο μπροστά και ανοίγει λίγο τα φτερά και μένει λίγο σε εκείνη την στάση τονίζοντας ψιλα-ψιλα Αυτό το κάνει διάφορες ώρες στην διάρκεια της ημέρας αλλά κυρίως όταν το χαϊδεύω . Τι μπορεί να είναι. Να τονίσω πως το κλουβί είναι αρκετά μεγάλο και δεν έχει σύντροφο. Επισβς όταν το χαϊδεύω που και που κλείνει τα μάτια του... Μήπως τα κάνει και τα δύο για να ηρεμήσει... Μήπως χαλαρώνει με αυτόν τον τρόπο; Μπορεί κανείς να με βοηθήσει αν γνωρίζει; Ευχαριστώ🙂
 
Ή χαρούλες σου κάνει ή προσπαθεί να σε φοβερίσει. Μην το χαϊδεύεις στην πλάτη, είναι ερωτογενής ζώνη.
Μάλλον έχεις δίκιο ευχαριστώ. Δεν το χαϊδεύω πλέων στη πλάτη παράμονο στο κεφαλι. Σήμερα επίσης με λίγη εκπαίδευση και πάντα μία μικρή λιχουδια την επεισα να με εμπιστευτεί και να ανέβει στο χέρι μου.🙂
 
. Σήμερα επίσης με λίγη εκπαίδευση και πάντα μία μικρή λιχουδια την επεισα να με εμπιστευτεί και να ανέβει στο χέρι μου.:)
Συγχαρητήρια, μπράβο σου, αλματώδης εξέλιξη!
 
Παιδιά μήπως επειδή σκιβει που και που και ανοίγει τα φτερά της... Όπως στηνεται η καναρα για παράδειγμα... Σημαίνει πως θέλει να βατεφτει η απλούστερα να ζευγαρώσει;
 
Θάνο είναι φυσιολογικό όλα τα πουλιά να κάνουν κάποιες κινήσεις για πολλούς και διάφορους λόγους.
Δεν χρειάζεται να αγχώνεσαι τόσο.
, δεν είναι αγαλματακια 😉
 
Παιδιά το κοκατιλ μου σήμερα κάνει κάτι περίεργα πράγματα. Για παράδειγμα κατεβαίνει από την πιο ψηλή πατηθρα ανάποδα δηλαδή με το κεφάλι προς τα κάτω και πολλές φορές σε αυτήν την διάρκεια ανοίγει τα φτερά και προσπαθεί να σταθεροποιηθεί... Τι σημαίνει αυτό. Είναι καλά η όχι.Βεβαια είναι πολυ δραστήριο με το λοφίο σηκωμένο προς τα πάνω αλλά ανυσηχω λιγάκι. Ξέρεις κάνεις τι γίνεται.?
Ευχαριστώ ξανά!
 
Παιδιά το κοκατιλ μου σήμερα κάνει κάτι περίεργα πράγματα. Για παράδειγμα κατεβαίνει από την πιο ψηλή πατηθρα ανάποδα δηλαδή με το κεφάλι προς τα κάτω και πολλές φορές σε αυτήν την διάρκεια ανοίγει τα φτερά και προσπαθεί να σταθεροποιηθεί... Τι σημαίνει αυτό. Είναι καλά η όχι.Βεβαια είναι πολυ δραστήριο με το λοφίο σηκωμένο προς τα πάνω αλλά ανυσηχω λιγάκι. Ξέρεις κάνεις τι γίνεται.?
Ευχαριστώ ξανά!
Έτσι όπως το περιγράφεις, δεν μου φαίνεται ανησυχητικό..
Και μένα που είναι άλλη ράτσα κάνει κάτι τέτοια περίεργα ανεβαίνοντας η κατεβαίνοντας...
Τους αρέσουν να κάνουν τέτοια κόλπα.. Και μ'αυτό τον τρόπο παίζουν κιόλας...
Παιχνιδάκια του έχεις στο κλουβί;
Να τον χαίρεσαι! 🙂
 
Έτσι όπως το περιγράφεις, δεν μου φαίνεται ανησυχητικό..
Και μένα που είναι άλλη ράτσα κάνει κάτι τέτοια περίεργα ανεβαίνοντας η κατεβαίνοντας...
Τους αρέσουν να κάνουν τέτοια κόλπα.. Και μ'αυτό τον τρόπο παίζουν κιόλας...
Παιχνιδάκια του έχεις στο κλουβί;
Να τον χαίρεσαι!
Ευχαριστώ πολύ Εύα. Το κοκατιλ μου είναι επίσης θυληκο από ότι νομίζω (κίτρινο με κοκκινα μάγουλα) και της έχω στο κλουβί της καμπανάκια και μία σκαλίτσα πολύχρωμα.Αυτην την φορά μου παραδέχεται δραστήριο. Τι να πω ίσως θέλει παιχνιδάκια... Θα παρακολουθήσω την συμπεριφορά της και θα ενημερώσω αν υπάρξει τίποτα νέο.🙂
 
Ευχαριστώ πολύ Εύα. Το κοκατιλ μου είναι επίσης θυληκο από ότι νομίζω (κίτρινο με κοκκινα μάγουλα) και της έχω στο κλουβί της καμπανάκια και μία σκαλίτσα πολύχρωμα.Αυτην την φορά μου παραδέχεται δραστήριο. Τι να πω ίσως θέλει παιχνιδάκια... Θα παρακολουθήσω την συμπεριφορά της και θα ενημερώσω αν υπάρξει τίποτα νέο.:)
Ναι σορρυ... Δεν το είχα διαβάσει το θέμα απο την αρχή... Μετά το είδα!
Να την χαίρεσαι λοιπόν..
 
Back
Top