Φροντίδα Τι αλλαγές προτείνετε στη διαρρύθμιση του κλουβιού του Ζακό μου;

Ταζμανια2411

PB New Member
Εγγραφή
11 Νοε 2023
Μηνύματα
90
Παιδια αυτο ειναι το κλουβι του ταζ. Τι αλλαγη προτεινετε να κανω στις πατηθρες- σχοινια για να γινει καλυτερος ο χωρος μεσα στο κλουβι; τα παιχνιδια που του χω ειναι εξω απο το κλουβι. Βρισκω πως ειναι πολυ μικρο το κλουβι και για αυτο τα εβγαλα. Τον βγαζω για 1-2 ωρες καθε πρωι και καθε απογευμα εδω και 3 μερες. Καποια στιγμη θα του αλλαξω το κλουβι για ενα μεγαλυτερο.
[automerge]1702124046[/automerge]
Παιδια αυτο ειναι το κλουβι του ταζ. Τι αλλαγη προτεινετε να κανω στις πατηθρες- σχοινια για να γινει καλυτερος ο χωρος μεσα στο κλουβι; τα παιχνιδια που του χω ειναι εξω απο το κλουβι. Βρισκω πως ειναι πολυ μικρο το κλουβι και για αυτο τα εβγαλα. Τον βγαζω για 1-2 ωρες καθε πρωι και καθε απογευμα εδω και 3 μερες. Καποια στιγμη θα του αλλαξω το κλουβι για ενα μεγαλυτερο.
[automerge]1702124350[/automerge]
393196470_1593046114834739_7177850182443316189_n.webp403402000_654950813512859_2361819350378460926_n.webp
 
Τελευταία επεξεργασία:
Εμένα αρκετά μεγάλο μου φαίνεται. Αυτό που μου φαίνεται λίγο λάθος είναι το ότι έχεις παραγεμίσει το χώρο στο κέντρο και δεν υπάρχουν πουθενά αλλού πατήθρες για να πάει και αυτό μπορεί να του προκαλεί δυσφορία. Η δική μου συμβουλή είναι να βάλεις μια πατήθρα και ένα από αυτά τα δίχτυα αναρρίχησης λίγο χαμηλότερα, εκεί που δεν έχει τίποτα. Επίσης σε κάποιο ποστ σου ρωτούσες για playstand. Αυτόν στο facebook τον έχεις δει; (τον τάγκαρε κάποιος με african ως κατασκευαστή του πανέμορφου πάρκου που πήρε σε μια ομάδα που είμαι).
 
Παιδια αυτο ειναι το κλουβι του ταζ. Τι αλλαγη προτεινετε να κανω στις πατηθρες- σχοινια για να γινει καλυτερος ο χωρος μεσα στο κλουβι; τα παιχνιδια που του χω ειναι εξω απο το κλουβι. Βρισκω πως ειναι πολυ μικρο το κλουβι και για αυτο τα εβγαλα. Τον βγαζω για 1-2 ωρες καθε πρωι και καθε απογευμα εδω και 3 μερες. Καποια στιγμη θα του αλλαξω το κλουβι για ενα μεγαλυτερο.
[automerge]1702124046[/automerge]

[automerge]1702124350[/automerge]
View attachment 95541View attachment 95542
@Ταζμανια2411 Ποιο ακριβώς μοντέλο κλουβί είναι αν επιτρεπεται?
 
@KONSTANTINOS MICHAIL

60 x 56 x 81 εκ (Μ x Π x Υ) εσωτερικές διαστασεις
Με αυτές τις διαστάσεις δεν εμπίπτει στην κατηγορία αρκετά μεγάλο κατά την προσωπική μου άποψη πάντα
. Ποιοτικό και ακριβό ναι
ικανοποιητικών διαστάσεων ναι αλλά αρκετά μεγάλο για grey μάλλον όχι.
Αλλά επειδή εγώ έχω καναρίνια αυτή την στιγμή και εσύ badgie ας πει την γνώμη του για το κλουβί αυτό και την διαρρύθμιση
κάποιος κάτοχος αλλά και γνώστης του συγκεκριμένου είδους.
Το Μοντέλο το ζήτησα ακριβώς για να δω από τον κατασκευαστή τις εσωτερικές διαστάσεις
[automerge]1702229593[/automerge]
Πχ. Ένα άνετο κλουβί/σπίτι/διαμέρισμα όπως θες πες το 🤣

Post in thread 'Σας παρουσιάζω τον Ιβάν μου' https://community.petbirds.gr/threads/Σας-παρουσιάζω-τον-Ιβάν-μου.46716/post-2529370

 
Τελευταία επεξεργασία:
ειχα αναφερει οτι ειναι το playground αλλα τελικα ειναι αυτο. το εσωτερικο του υψος ειναι 84 cm. ειδα μια σειρα απο πολυ ενημερωτικα βιντεακια , παραθετω και το λινκ , (
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
) σε ενα απο τα οποια λεει οτι το πιο σημαντικο ειναι το κλουβιο να εχει μεγαλο πλατος και οχι υψος οπως πιστευουν οι περισσοτεροι. ενα οπως αυτο του ιβαν ειναι ιδανικο πιστευω. καποια στιγμη θα κανω την αλλαγη προς κατι μεγαλυτερο οπως το συγκεκριμενο. σας ευχαριστω ολους για τα σχολια.
[automerge]1702293819[/automerge]
Εμένα αρκετά μεγάλο μου φαίνεται. Αυτό που μου φαίνεται λίγο λάθος είναι το ότι έχεις παραγεμίσει το χώρο στο κέντρο και δεν υπάρχουν πουθενά αλλού πατήθρες για να πάει και αυτό μπορεί να του προκαλεί δυσφορία. Η δική μου συμβουλή είναι να βάλεις μια πατήθρα και ένα από αυτά τα δίχτυα αναρρίχησης λίγο χαμηλότερα, εκεί που δεν έχει τίποτα. Επίσης σε κάποιο ποστ σου ρωτούσες για playstand. Αυτόν στο facebook τον έχεις δει; (τον τάγκαρε κάποιος με african ως κατασκευαστή του πανέμορφου πάρκου που πήρε σε μια ομάδα που είμαι).
τα σχοινια ισχυει οτι πρεπει να πανε πιο κατω. θα ελευθερωθει λιγος χωρος χωρος ετσι. δεν το κανα μεχρι τωρα γιατι δεν ειχα κατι να βαλω. οτι πατηθρα εχω βαλει στο κλουβι του εχει καταστραφει γενικα. μια πατηθρα ασβεστιου εσπασε στη μεση ( το οποιο ειναι λογικο, αλλα επικινδυνο οσο να ναι), μια πατηθρα λιμα βγηκε απο την βιδα της με καποιο τροπο και εκεινη η πατηθρα που ηρθε μαζι με το κλουβι ειναι ετοιμη να πεσει γιατι αρχισε να την ροκανιζει με επιτυχια επειδη επεσε μια κουτσουλια πανω της. ξερω για τον κ. νικο, δεν του εχω στειλει μηνυμα ακομα αλλα θα το κανω καποια στιγμη. επικοινωνησα με εναν ανθρωπο που φτιαχνει πλεισταντ απο ελια. για μενα εν τελει δεν ηταν η καλυτερη επιλογη αλλα θα αφησω εδω το ονομα του για να δειτε ολοι οι ενδιαφερομενοι. https://www.facebook.com/handmadestratis/
 
Τελευταία επεξεργασία:
Εμένα αρκετά μεγάλο μου φαίνεται.
Δεν είναι καθόλου. Είναι πολύ οριακό.

Μπορείς να βγάλεις το άσπρο σκοινί και να βάλεις ακόμη μια ξύλινη πατήθρα απο φυσικό ξύλο άλλης διαμέτρου απο την άλλη που έχεις. Βλέπω 2 μπολ, λαχανικά σε ποιο του έχεις;
 
Δεν είναι καθόλου. Είναι πολύ οριακό.

Μπορείς να βγάλεις το άσπρο σκοινί και να βάλεις ακόμη μια ξύλινη πατήθρα απο φυσικό ξύλο άλλης διαμέτρου απο την άλλη που έχεις. Βλέπω 2 μπολ, λαχανικά σε ποιο του έχεις;
ειναι οντως οριακο. ακομη δεν εχω βρει τροπο να φτιαξω τις πατηθρες ετσι ωστε να ειναι ευκολο να παει απο την μια στην αλλη. για αυτο εχω τα σχοινια. θα τα βγαλω οπως και να χει , γιατι τα κατεστρεψε και ειναι πια επικινδυνο να τα μασουλαει. τα λαχανικα συνηθως τα τρωει το απογευμα πανω στο στην οροφη. λετε να βρω ενα ξυλο ιδιο με αυτο που ηρθε μαζι με το κλουβι?
 
Back
Top