Γενικά Τι βάρος έχουν οι παπαγάλοι σας;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Sissy
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Εύα, πως όμως μπορείς να κάνεις δίαιτα στη Ελίνα εφόσον είναι στο ίδιο κλουβί με το ταίρι της; Δεν θα χαμηλώσει κι εκείνου το βάρος; Μήπως να της έκανες γυμναστική περισσότερο;
Και κάτι ακόμα... Πώς εξασφαλίζουμε το γεγονός ότι η Ελίνα δεν είναι απλώς ένα πιο μεγαλόσωμο πτηνό της ράτσας της; Δηλαδή μήπως και το μήκος της είναι κατά κάτι μεγαλύτερο από το προβλεπόμενο για το είδος της κι έτσι το βάρος της είναι τελικά φυσιολογικό; Δεν λέω ότι περί αυτού πρόκειται, αλλά στη θέση της Εύας πριν προβώ σε δίαιτα θα προσπαθούσα να ελέγξω και αυτήν την παράμετρο, αν γίνεται φυσικά.
 
Εύα, πως όμως μπορείς να κάνεις δίαιτα στη Ελίνα εφόσον είναι στο ίδιο κλουβί με το ταίρι της; Δεν θα χαμηλώσει κι εκείνου το βάρος;
Δεν τους βάζω να τρώνε στο κλουβί... Μόνο όταν τα βγάζω έξω... Οπότε θα τα βγάζω ξεχωριστά για ένα διάστημα...
Και κάτι ακόμα... Πώς εξασφαλίζουμε το γεγονός ότι η Ελίνα δεν είναι απλώς ένα πιο μεγαλόσωμο πτηνό της ράτσας της; Δηλαδή μήπως και το μήκος της είναι κατά κάτι μεγαλύτερο από το προβλεπόμενο για το είδος της κι έτσι το βάρος της είναι τελικά φυσιολογικό; Δεν λέω ότι περί αυτού πρόκειται, αλλά στη θέση της Εύας πριν προβώ σε δίαιτα θα προσπαθούσα να ελέγξω και αυτήν την παράμετρο, αν γίνεται φυσικά.
Το σκέφτηκα και εγώ αυτό. Γι'αυτό θα παρακαλούσα όποιον έχει blue pacific parrotlet ας το ζυγίσει το πουλάκι και να μας γράψει εδώ πέρα για να δούμε αν Τελικά είναι στα φυσιολογικά επίπεδα... Παιδιά ποιος εχει παρροτλετ μπλε;
 
το καναρινάκι μου ο ναμ ναμ είναι χοντρούλικο. Μια από τις συμβουλές που μας έδωσε ο γιατρός είναι να μην του δίνω τον κρόκο του αυγού.όλοι τους τρώνε μόνο ασπράδι και τσόφλι. Τους βάζω ελάχιστη ποσότητα, μόνο κατά την διάρκεια της πτερόρροιας.
 
Το σκέφτηκα και εγώ αυτό. Γι'αυτό θα παρακαλούσα όποιον έχει blue pacific parrotlet ας το ζυγίσει το πουλάκι και να μας γράψει εδώ πέρα για να δούμε αν Τελικά είναι στα φυσιολογικά επίπεδα... Παιδιά ποιος εχει παρροτλετ μπλε;
Εύα νομίζω ότι θα πρέπει να μετρήσεις και το μήκος του, αφού γκουγκλάρεις και εντοπίσεις τη συγκεκριμένη διάσταση στα θηλυκά της ράτσας του (δλδ, από που έως που μετρούν το μήκος) και να το συγκρίνεις με της δικιάς σου, και να μας πεις και εμάς αν είναι πιο μεγάλο το μήκος της.
 
Εύα νομίζω ότι θα πρέπει να μετρήσεις και το μήκος του, αφού γκουγκλάρεις και εντοπίσεις τη συγκεκριμένη διάσταση στα θηλυκά της ράτσας του (δλδ, από που έως που μετρούν το μήκος) και να το συγκρίνεις με της δικιάς σου, και να μας πεις και εμάς αν είναι πιο μεγάλο το μήκος της.
Θα προσπαθήσω Γιάννη αλλά δεν ξέρω αν μπορέσω, σιγά μην κάτσει ήσυχη για να τη μετρήσω...
Βρήκα αυτό μόλις... https://en.m.wikipedia.org/wiki/Pacific_parrotlet λέει για τα μπλε παρροτλετ πως μπορούν να ζυγίζουν και ως 44γραμμάρια, αλλά στην άγρια φύση...
 
λέει για τα μπλε παρροτλετ πως μπορούν να ζυγίζουν και ως 44γραμμάρια, αλλά στην άγρια* φύση...
...η πρώτη φράση που μου ήρθε στο νου είναι.σκέψου στην ήμερη* φύση😛
 
. Και κάτι ακόμα... Πώς εξασφαλίζουμε το γεγονός ότι η Ελίνα δεν είναι απλώς ένα πιο μεγαλόσωμο πτηνό της ράτσας της; Δηλαδή μήπως και το μήκος της είναι κατά κάτι μεγαλύτερο από το προβλεπόμενο για το είδος της κι έτσι το βάρος της είναι τελικά φυσιολογικό; Δεν λέω ότι περί αυτού πρόκειται, αλλά στη θέση της Εύας πριν προβώ σε δίαιτα θα προσπαθούσα να ελέγξω και αυτήν την παράμετρο, αν γίνεται φυσικά.
Συμφωνώ με αυτή την άποψη Γιάννη, γι΄αυτό και απάντησα...
Τα 38 γρμ θεωρώ πως είναι αρκετά, δεν ξέρω τη διάπλαση της αλλά πρόσεξε την Εύα μου, σίγουρα δεν θα πρέπει να τρώει παχυντικές τροφές ώστε να μην πάρει κι άλλο βάρος.
Να την ξαναζυγίσεις σε καμιά 20αριά μέρες ώστε να είσαι σίγουρη για το αποτέλεσμα 😉

χαχα δίαιτα με προσοχή..

Ελάττωσε τους ηλιόσπορους ούτως ή άλλως Εύα και στους δυο, δεν πειράζει (το βάρος του Ντανιέλ 31,5 γρ είναι μια χαρά) ίσως τότε αναγκαστούν να φάνε περισσότερα λαχανικά και φρούτα χωρίς απαραίτητα ν΄αδυνατίσουν (σημασία έχει και από τι παχαίνεις, ας μην είναι τουλάχιστον από λιπαρά).:)
 
Καλησπέρα παιδιά... Καλό απόγευμα! 🙂
Σήμερα το πρωί κατάφερα να μετρήσω την Ελίνα... Είναι 13 εκατοστά ακριβώς! Καμιά γνώμη γι'αυτό?ευχαριστώ! 🙂
Το μέγεθος τους κυμαίνεται από 10-15 εκατοστά, οπότε η Ελίνα σου είναι μια χαρά.
 
To αρσενικό μου κοκατίλ είναι 91 γραμμάρια και το θηλυκό -σαφώς πιο μεγαλόσωμο- εχει φτάσει τα 122 και ειμαι πανευτυχής ομολογώ, γιατί όταν αρρώστησε με την τοξίκωση την είχα ζυγύσει μόλις 78 γρ!
 
Σήμερα τους ζύγισα. Λοιπόν έχουμε και λέμε 😛

Ο Πέπερ 32γρμ
59435638_282075326010632_5268961463782866944_n.jpg

η Λήδα 34 γρμ
59616908_346987025845881_6936941584034299904_n.jpg

Τρία χρόνια πριν 2 γρμ λιγότερο η δεσποινίς
Η Lida...32 γρμ:D
tinypic-no-longer-available.jpg
 
Καλημέρα παιδιά... Καλό Σαββατοκύριακο να έχουμε...
Αγόρασα εχθές καινούργια ζυγαριά και τα ζύγισα σήμερα προτού φάνε.
Έκανα ένα τέταρτο να τα ζυγίσω γιατί δεν τους είναι γνώριμη η ζυγαριά κ γιαυτό με δυσκόλεψαν...
Ήθελα να βγάλω φωτογραφία κ τα δύο αλλά τελικά κατάφερα να βγάλω μόνο την Ελίνα...
Ο Ντανιέλ όλο κουνιόταν...
Και τα δύο ζύγιζαν πριν 7 μήνες 46 γραμμάρια και τώρα ο Ντανιέλ ζυγίζει 35 γραμμάρια και η Ελίνα 36...Screenshot_20191012_110450.webp
 
Καλημέρα παιδιά... Καλό Σαββατοκύριακο να έχουμε...
Αγόρασα εχθές καινούργια ζυγαριά και τα ζύγισα σήμερα προτού φάνε.
Και τα δύο ζύγιζαν πριν 7 μήνες 46 γραμμάρια και τώρα ο Ντανιέλ ζυγίζει 35 γραμμάρια και η Ελίνα 36...
Καλό Σαββατοκύριακο Εύα!
(άσχετο, όπως διαπίστωσα έκλεισε η εφαρμογή που χρησιμοποιούσα και χάθηκαν όλες οι ποσταρισμένες φωτογραφίες μου 😞 )

Τα 46 γρμ (αν ζύγιζε σωστά η παλιά ζυγαριά), ήταν-είναι υπερβολικά.
Ίσως να μην ζύγιζε σωστά η παλιά ζυγαριά.. Πάντως δεν μπορεί να γίνει σύγκριση αφού αγόρασες νέα, εκτός κι αν τους ξαναζυγίσεις με την παλιά και δεις την διαφορά με τη νέα.
Σε ζύγισμα τους το 2018 (Ιανουάριος) #18 αναφέρεις πως η Ελίνα ήταν 36 γρμ= φαγανούλα και ο Ντανιέλ 31,5 γρμ=φυσιολογικό βάρος
 
Σωστά ζύγιζε Σίσσυ μου...
Είχαν χάσει... και μετά είχαν ξανά βάλει γραμμάρια...
Τα έδινα κι εγώ να τρώνε πολύ...
Τώρα μετρημένα πράγματα... Ήταν και τα δύο μπουλουκακια... 😅💜
 
Τελευταία επεξεργασία:
Κοντεύει τα 4640 γρ ο κύριος Μπάρνυ!
464 καλέ. Μην μας τρομάζεις ότι έγινε γαλοπούλα. Άκου 4,5 κιλά!

Στα κανονικά του είναι. Η Μπέττυ ήταν πάντα 30-35 γρ ελαφρύτερη. 425 την μετρησα τις προαλλες.
 
Back
Top