Γενικά Τι βάρος έχουν οι παπαγάλοι σας;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Sissy
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Sissy

PB Senior Member
Εγγραφή
28 Απρ 2006
Μηνύματα
8.063
Πόλη
Βουλιαγμένη
Ο Μάριος (parrotlet) είναι 26 γρμ

tinypic-no-longer-available.jpg


ενώ ο Κάρλο ζυγίζει 31 γρμ
(το βάρος των διαφόρων αντικειμένων, έχει αφαιρεθεί)

tinypic-no-longer-available.jpg
 
παλια ειχε ανεβασει ενα θεμα μια κοπελα με τιτλο διαιτα για μπαντζι. κατι τετοιο επειδη το δικο της ηταν 41gr και στο site με το φυσιολογικο βαρος που καποιος εγραψε σε σχόλιο ήταν 36-40 gr ενώ εδω λεει 30-36..

Ο δικος μου μολις ζυγιστηκε και ειναι 36gr εχασε 1gr το χρυσο μου
 
παλια ειχε ανεβασει ενα θεμα μια κοπελα με τιτλο διαιτα για μπαντζι. κατι τετοιο επειδη το δικο της ηταν 41gr και στο site με το φυσιολογικο βαρος που καποιος εγραψε σε σχόλιο ήταν 36-40 gr ενώ εδω λεει 30-36..

Ο δικος μου μολις ζυγιστηκε και ειναι 36gr εχασε 1gr το χρυσο μου
Η ώρα που πρέπει να τα ζυγίζουμε είναι σταθερή και πάντα το πρωί, αμέσως μετά το ξύπνημα τους για να είναι νηστικά 😉
 
ο Μπέμπης είναι κοκατίλ και ζυγίζει από 100-104 γραμμάρια.
ο Ρόμπυκαι αυτός κοκατίλ , συνήθως είναι 96-98 γραμμάρια

είναι σταθερή και πάντα το πρωί,
τους ζυγίζω το μεσημέρι (την ώρα που ξυπνάω εγώ, αυτοί έχουν φάει και το πρωινό και το δεκατιανό τους 😀),
συνήθως μετά την βόλτα τους. Είναι αρκετή ώρα νηστικοί, γιατί δεν τους δίνω φαγάκι εκτός κλουβιού
 
Καλησπέρα Σίσσυ μου.. Καλησπέρα σε όλους..
Εχθές το πρωί,ζύγισα για πρώτη φορά τα πουλιά!
Ο Ντανιέλ είναι 32γραμμάρια και η Ελίνα είναι 38. Για parrotlet τα θεωρείται υπερβολικά η είναι καλά;
Ευχαριστώ! 🙂
 
η Ελίνα είναι 38. Για parrotlet τα θεωρείται υπερβολικά η είναι καλά;
Ευχαριστώ! 🙂
Τα 38 γρμ θεωρώ πως είναι αρκετά, δεν ξέρω τη διάπλαση της αλλά πρόσεξε την Εύα μου, σίγουρα δεν θα πρέπει να τρώει παχυντικές τροφές ώστε να μην πάρει κι άλλο βάρος.
Να την ξαναζυγίσεις σε καμιά 20αριά μέρες ώστε να είσαι σίγουρη για το αποτέλεσμα 😉
 
Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.. 🙂
Αύριο θα ανεβάσω φωτο για να τα δείτε!
Το πρωί θα τα ξανά ζυγίσω άλλη μια φορά για να είμαι σίγουρη και μετά ξανά σε 20 μέρες και θα προσέχω πολύ..
Μια φορά την εβδομάδα τρώνε αυγό, μια λαχανικά, μια φρούτα, μια όσπρια και δύο χορταρικά...
Πετάνε και παίζουν συνέχεια, απορώ πως έχει παραπάνω γραμμάρια από όσα πρέπει;
Η χοντρούλα μου όμως,τρώει πολύ ηλιόσπορο... Που περιέχει η τροφή... Μήπως να κάνω αλλαγή σιγά σιγά;
 
Αυτό σκεφτόμουν να σε ρωτήσω κι εγώ...
Η χοντρούλα μου όμως,τρώει πολύ ηλιόσπορο... Που περιέχει η τροφή... Μήπως να κάνω αλλαγή σιγά σιγά;
Ο εκτροφέας μου, μου έχει συστήσει να μην δίνω καθόλου ηλιόσπορους. Μπορείς λοιπόν να τους ελαττώσεις σιγά σιγά και αργότερα να τους αφαιρείς ή ν΄αλλάξεις τροφή με κάποια άλλη που δεν τους περιέχει:)
 
Αυτό σκεφτόμουν να σε ρωτήσω κι εγώ...

Ο εκτροφέας μου, μου έχει συστήσει να μην δίνω καθόλου ηλιόσπορους. Μπορείς λοιπόν να τους ελαττώσεις σιγά σιγά και αργότερα να τους αφαιρείς ή ν΄αλλάξεις τροφή με κάποια άλλη που δεν τους περιέχει:)
Η αλήθεια είναι πως πρώτα τρώνε τον ηλιόσπορο και μετά τα υπόλοιπα σπόρια...
Αν και είναι ο αγαπημένος τους σπόρος θα το κάνω για το καλό τους... Τι να κάνουμε...
Καλό βράδυ σε όλους.🙂
 
Ίσως και να είναι χαζό αλλά τα πτηνά δεν τρώνε όσο χρειάζονται; Αν για παράδειγμα φάνε λιγότερο ηλιόσπορο δεν θα φάνε κάτι άλλο σε μεγαλύτερη ποσότητα ώστε να πάρουν την ενέργεια που χρειάζονται με αποτέλεσμα να παχύνουν το ίδιο;

Πριν μερικά χρόνια είχε βγει και μια έρευνα για τους ανθρώπους η οποία έλεγε ότι μια τροφή μπορεί για κάποιον να είναι παχυντική και για κάποιον άλλο όχι. Είναι καθαρά θέμα οργανισμού και μεταβολισμού. Δεν ξέρω βέβαια κατά πόσο ισχύει.
 
Καλημερούδια απο εμάς... ❤️️️️Τα ζύγισα πρωί πρωί..
Τελικά ο Ντανιέλ είναι 31,5 γρ και η Ελίνα 36 γρ!
Πάλι καλά..Αλλά θα προσέχουμε μέχρι να έρθουμε στα φυσιολογικά γραμμάρια... 🙂
IMG_20180108_105204.webp IMG_20180108_105716.webp IMG_20180108_105007.webp
 
Back
Top