Ασθένειες Τι γίνεται τελικά με τα ακάρεα της τραχείας;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης stylianos
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

stylianos

Banned
Εγγραφή
24 Φεβ 2009
Μηνύματα
91
Πόλη
Πειραιάς
Καλησπερα σε ολους. Κατ'αρχας το σκεφτηκα πολυ πριν ξεκηνησω να γραψω αυτο το θεμα. Θα ηθελα μια απαντηση με αποδειξεις, δηλ. Τι εννοω. Ολοι ξερουμε οτι υπαρχουν τα ακαρεα(της τραχειας). Σε παρα πολλες περιπτωσεις τα συμπτωματα εξαληφονται, αλλα και σε πολλες περιπτωσεις τα ιδια συμπτωματα δεν φευγουν ποτε και ιδιως ο ηχος των σπορων. Ενας κτηνιατρος στον κτην. Κυκλο μου ειπε οτι δεν υπαρχουν ακαρεα σε χωρες σαν την δικια μας παρα μονο στις βορειες και οτι λενε ειναι βλακειες για να πουλανε.Αλλος παλι κτηνιατρος δεν συμεριζεται την αποψη αυτη, οπως και πολλοι που δεν ειναι κτηνιατροι. Θα ηθελα να μαθω λοιπον εαν υπαρχει καπου, κατι που να λεει οτι καποια πουλια παρουσιαζουν αυτο, αλλα δεν ειναι ακαρεα γιατι οφειλεται σε αυτο... Και πως το διακρινουμε; Δινουμε δηλητηριο στα πουλια για ενα χρονικο διαστημα και αν δεν περασει τοτε σταματαμε να χορηγουμε;Υπαρχουν μελετες για το συγκεκριμενο; Πιστευω πως πολλοι αντιμετωπιζουν αυτο το προβλημα και που πλεον σταματουν να δινουν δηλητηριο στα πουλια στο φοβο μην τα χασουν. Και μηλαμε για χορηγηση μακρας διαρκειας. Ευχαριστω και συγνωμη για τον χωρο. 😉
 
φιλε μου αν και στα δικα μου πουλακια δεν ειχα ποτε προβλημα, πιστευω οτι το προβλημα των ακαρεων σαφως ειναι υπαρκτο. Δεν ξερω αν βεβαια υπαρχει και κατι αλλο με παρομοια συμπτωματα😕
παντως με προβληματιζει και μενα οτι τα μοναδικα γωνστα φαρμακα δεν εχουν παντοτε αποτελεσματικοτητα και δυστυχως επειδη στην ουσια ειναι δηλητηρια αν δεν χρησιμοποιηθουν σωστα και καμμια φορα και με σωστη χρηση εχουν ανεπιθυμητα εως τραγικα αποτελεσματα. Τα ακαρεα σε διαμορφες μορφες υπαρχουν και στα φυτα με γνωστοτερο τον τετρανυχο ο οποιος ειναι και κεινος ανθεκτικος σε διαφορα φαρμακα και εξουδετερωνεται σιγουρα ή με ισχυρα δηλητηρια ακαρεοκτονα ή με το μοναδικο μή δηλητηριο για ανθρωπο και ζωα (και πουλια) αλλα αποτελεσματικο για τα ακαρεα το neem και το ελαιο του neem oil . Ειναι καποιο φυτο που περιεχει την δραστικη φυτικη ουσια αζαδριχτινη. Παλιοτερα ειχα διαβασει στο παρον φορουμ για καποιο προιον reppeli neem
που ηταν για τα εξωτερικα ακαρεα αποτι ειχανε πει τα παιδια που μιλησανε γιαυτο.σε ερευνες στο διαδικτυο που εκανε ο καλος μας φιλος xxx-birdy μετα απο σχετικη κουβεντα που ειχαμε αναμεσα στα πολλα που βρηκε, βρηκε και αυτο

finaviary.tripod.com/gouldilajiesittely.htm

οπου εκει αναφερεται η χρηση του σαν ακαρεοκτονο για τα ακαρεα της τραχειας.σε αυτο υπαρχουν και λινκ σε επιστημονικες σελιδες που δεν μπορεσα να ανοιξω. Το neem στο εξωτερικο ειναι πολυ διαδεδομενο στη βιλογικη γεωργια και σε αντιμετωπιση παρασιτων των ζωων. Για τα ακαρεα της τραχειας ειδικα δεν βρηκαμε κατι αλλο.στην ελλαδα βρηκαμε να κυκλοφορουν δυο σκευασματα (καψουλες με σκονη του φυτου) για εσωτερικη χρηση στον ανθρωπο

botanica.gr/leaf.htm
ayurveda-hellas.gr/active.aspx?mode=el{8f6b85a0-656e-4cb7-8671-5193ed289744

ειτε εσωτερικα με την τροφη ειτε εξωτερικα σαν σπρει οπου βαζουμε το πουλμοζαν οπως αναφερει και η φιλανδικη ιστοσελιδα, απο τη στιγμη (ειδικα εξωτερικα) που το νημ αναφερεται ακινδυνο στα πτηνα πιστευω οτι σε καποιο πουλι που τα συμβατικα φαρμακα δεν κανανε κατι και δεν βρσκεται αλλη λυση ισως καποιοι θα επρεπε να το δοκιμασουν😕

πληροφοριες για το νημ

https://en.wikipedia.org/wiki/Azadirachta_indica

https://en.wikipedia.org/wiki/Neem_oil

http://www.agroextracts.com/ExpllerOil.htm?gclid=CJqotqPg0JkCFdWR3wodbj182A
 
σημερα που πηγα και αγορασα στο πετ σοπ της γειτονιας Pulmosan αυτος εκει επεμενε να βαλω ενα ιωδιο στο καναρινι και μου ειπε αμα το εβαζα καθε μερα μετα θα ηταν σενιο το πτηνο, μου ειπε οτι ειναι ιωδιο κατι λιγο διαφορετικο απο αυτο που χρησιμοποιουμε μου ειπε οτι εχει 10 χρονια στην δουλεια και ετσι το αντιμετωπιζει αλλα δεν το πιστεψα και του το ειπα, του λεω επειδη δεν ειμαι ενημερει γι αυτο απλα δωσμου το πουλμοσαν;p τωρα εσεις κατι μαλλον θα ξερετε
 
εγω ενα ξερω : εχασα καναρινι απο ακαρεα της τραχειας το οποιο πεθανε με πολυ οδυνηρο τροπο και δυσπνοια... μετα απο δυο χρονια αγορασα ( ο βλακας ) τον φουκαρα τον pupette ο οποιος ηταν αρωστος ηδη απο ακαρεα! Ορκιστηκα οτι αυτο θα το γλυτωσω... Και χαρη στη θεραπεια που μου προτειναν εμπειροι ανθρωποι εδω, το πουλακι ζει και ειναι καλα! φυσικα τη διαγνωση την εβαλε κτηνιατρος ειδικευμενος στα πτηνα οποτε ειχα τη διαγνωση και βρηκα και τη σωστη θεραπεια! Οι πετσοπαδες μπορει να λενε τα δικα τους, και ο κτηνιατρος που παω τα σκυλια μου ειχε την τιμιοτητα να μου πει οτι δεν γνωριζει απο πουλια... Που παει να πει οτι το αθλημα θελει εξειδικευση και σπουδη και δεν ειναι ολοι για πασα νοσο... Οπως και με τους ανθρωπογιατρους! ακαρεα τα πουλια στην Ελλαδα παθαινουν δυστυχως πιστεψε με...
 
Τα πουλιά μας ουσιαστικά δεν πεθαίνουν απο τα ακάρεα αλλά απο τις επιπλοκές
που δημιουργούν στον οργανισμός τους αν δεν αντιμετωπισθούν έγκαιρα.
 
Καλησπερα σε ολους. Κατ'αρχας το σκεφτηκα πολυ πριν ξεκηνησω να γραψω αυτο το θεμα. Θα ηθελα μια απαντηση με αποδειξεις, δηλ. Τι εννοω. Ολοι ξερουμε οτι υπαρχουν τα ακαρεα(της τραχειας). Σε παρα πολλες περιπτωσεις τα συμπτωματα εξαληφονται, αλλα και σε πολλες περιπτωσεις τα ιδια συμπτωματα δεν φευγουν ποτε και ιδιως ο ηχος των σπορων. Ενας κτηνιατρος στον κτην. Κυκλο μου ειπε οτι δεν υπαρχουν ακαρεα σε χωρες σαν την δικια μας παρα μονο στις βορειες και οτι λενε ειναι βλακειες για να πουλανε.Αλλος παλι κτηνιατρος δεν συμεριζεται την αποψη αυτη, οπως και πολλοι που δεν ειναι κτηνιατροι. Θα ηθελα να μαθω λοιπον εαν υπαρχει καπου, κατι που να λεει οτι καποια πουλια παρουσιαζουν αυτο, αλλα δεν ειναι ακαρεα γιατι οφειλεται σε αυτο... Και πως το διακρινουμε; Δινουμε δηλητηριο στα πουλια για ενα χρονικο διαστημα και αν δεν περασει τοτε σταματαμε να χορηγουμε;Υπαρχουν μελετες για το συγκεκριμενο; Πιστευω πως πολλοι αντιμετωπιζουν αυτο το προβλημα και που πλεον σταματουν να δινουν δηλητηριο στα πουλια στο φοβο μην τα χασουν. Και μηλαμε για χορηγηση μακρας διαρκειας. Ευχαριστω και συγνωμη για τον χωρο. 😉

Ότι υπάρχουν ακάρεα άσχετα από το γεωγραφικό μήκος και πλάτος το επιβαιβεώνω αφού είχα πουλιά με ακάρεα και θεραπεύτηκαν. Αν θες ρώτα το γιατρό πως είναι δυνατό να μην υπάρχουν στην Ελλάδα ακάρεα από τη στιγμή που τα περισσότερα πουλιά που έχουμε είναι εισαγωγής από Βέλγιο, Γερμανία, Ολλανδία κλπ όλες βόρειες χώρες. Με τα πουλιά δεν μεταφέρονται και οι ασθένειες; Ή υπάρχει κάτι εδώ που σταματάει τα ακάρεα; Σαν γιατρός οφείλει να μιλά εμπεριστατωμένα και όχι με λόγια του αέρα 😉 Με τη χορήγηση του Pulmosan πολλά μπορεί να συμβούν και να μην θεραπευτούν τα ακάρεα. Λάθος χρήση του προϊόντος, λάθος συχνότητα χορήγησης ή ακόμη και αρκετά προχωρημένη κατάσταση των ακάρεων. Θεραπεία μακράς διαρκείας με την ιβερμεκτίνη δεν γίνεται γιατί πολύ απλά θα δηλητηριάσουμε τα πουλιά μας. Η ιβερμεκτίνη σκοτώνει τα ακάρεα και χρειάζεται επανάληψη επειδή δεν σκοτώνει τα αυγά τους. Άρα μόλις εκολαυτούν τα αυγά από τα ακάρεα πρέπει να χορηγήσουμε ξανά για να τα εξολοθρεύσουμε. Αυτό πολλές φορές δεν το πετυχαίνουμε και συνεχίζουν τα συμπτώματα. Τέλος κάποιες περιπτώσεις που δεν θεραπεύονται μπορεί να οφείλονται σε αναπνευστικά προβλήματα των πουλιών και όχι σε ακάρεα. Με τη λάθος διάγνωση κάνουμε και λάθος θεραπεία. Αν δεν μπορούμε να ξεχωρίσουμε τα ακάρεα χρειάζομαστε ένα πτηνίατρο που να τον εμπιστευόμαστε.
 
Ότι υπάρχουν ακάρεα άσχετα από το γεωγραφικό μήκος και πλάτος το επιβαιβεώνω αφού είχα πουλιά με ακάρεα και θεραπεύτηκαν. Αν θες ρώτα το γιατρό πως είναι δυνατό να μην υπάρχουν στην Ελλάδα ακάρεα από τη στιγμή που τα περισσότερα πουλιά που έχουμε είναι εισαγωγής από Βέλγιο, Γερμανία, Ολλανδία κλπ όλες βόρειες χώρες. Με τα πουλιά δεν μεταφέρονται και οι ασθένειες;
Ο συγκεκριμενος γιατρος μου ειπε οτι οταν τα ακαρεα μεταφερθουν σε σιγκεκριμενες κλιματολογικες συνθηκες π.χ. Ελλαδα δεν ζουν. Επησης με προετρεψε να μην αγορασω το vetermec κατι που βεβαιως δεν εκανα αλλα και για να σας πω και την αληθεια μου ουτε τον πιστεψα αλλα... Εχω αποριες.
 
Προσωπικά δεν έχω δει πουθενά γραμμένο ότι τα ακάρεα ζουν σε ψυχρό κλίμα και δεν ευνοούνται από το πιο ζεστό και υγρό (που είναι της Ελλάδος). Επίσης τα συγκεκριμένα ακάρεα (της τραχείας) δεν έρχονται σε επαφή με τις κλιματικές συνθήκες του περιβάλλοντος αφού ζουν μέσα στο πουλί και όχι στο περιβάλλον. Άρα η θερμοκρασία στην οποία ζουν είναι η θερμοκρασία σώματος του πουλιού. Γνώσεις ιατρικές δεν έχω αλλά βασισμένος στη λογική και την εμπειρία από τα ακάρεα στα δικά μου πουλιά έχω λόγους να αμφισβητώ το συγκεκριμένο γιατρό.

ΥΓ. Στα δικά μου πουλιά μετά από αποτυχημένη προσπάθεια με το Pulmosan είδα αποτελέσματα χρησιμοποιώντας Vetermec στο νερό.
 
Επίσης τα συγκεκριμένα ακάρεα (της τραχείας) δεν έρχονται σε επαφή με τις κλιματικές συνθήκες του περιβάλλοντος αφού ζουν μέσα στο πουλί και όχι στο περιβάλλον.

Τι γινεται λοιπον οταν τα ακαρεα βρισκονται σε επιφανειες εκτος πουλιου οπως πατηθρες, ποτιστρες, ταιστρες κτλ?
Γνωριζει κανεις για ποσο καιρο μπορουν να επιβιωσουν στο περιβαλλον;
 
εγω ενα ξερω : εχασα καναρινι απο ακαρεα της τραχειας το οποιο πεθανε με πολυ οδυνηρο τροπο και δυσπνοια... μετα απο δυο χρονια αγορασα ( ο βλακας ) τον φουκαρα τον pupette ο οποιος ηταν αρωστος ηδη απο ακαρεα! Ορκιστηκα οτι αυτο θα το γλυτωσω... Και χαρη στη θεραπεια που μου προτειναν εμπειροι ανθρωποι εδω, το πουλακι ζει και ειναι καλα! φυσικα τη διαγνωση την εβαλε κτηνιατρος ειδικευμενος στα πτηνα οποτε ειχα τη διαγνωση και βρηκα και τη σωστη θεραπεια! Οι πετσοπαδες μπορει να λενε τα δικα τους, και ο κτηνιατρος που παω τα σκυλια μου ειχε την τιμιοτητα να μου πει οτι δεν γνωριζει απο πουλια... Που παει να πει οτι το αθλημα θελει εξειδικευση και σπουδη και δεν ειναι ολοι για πασα νοσο... Οπως και με τους ανθρωπογιατρους! ακαρεα τα πουλια στην Ελλαδα παθαινουν δυστυχως πιστεψε με...
μπορεις να πεις τη θεραπεια ακολουθησες;
 
Τι γινεται λοιπον οταν τα ακαρεα βρισκονται σε επιφανειες εκτος πουλιου οπως πατηθρες, ποτιστρες, ταιστρες κτλ?
Γνωριζει κανεις για ποσο καιρο μπορουν να επιβιωσουν στο περιβαλλον;

Τα πράγματα για αυτά τα παράσιτα που στην "γλώσσα" μας είναι η μαύρη και η κόκκινη ψείρα είναι πολύ πιο εύκολα. Οχι οτι η ψείρα,ιδιαίτερα η κόκκινη, δεν έχει τούς κινδύνους της αλλά μπορεί να αντιμετωπιστεί προληπτικά.
Με ένα πολύ ισχυρό και ένα μαλακό παρασιτοκτόνο. Το ισχυρό χρησιμοποιείται στις
έκτακτες περιπτώσεις και στους εξαμηνιαίους καθαρισμούς, και το μαλακό κάθε δυό ή τρείς εβδομάδες συνεχώς όλο τον χρόνο.
 
Τι γινεται λοιπον οταν τα ακαρεα βρισκονται σε επιφανειες εκτος πουλιου οπως πατηθρες, ποτιστρες, ταιστρες κτλ?
Γνωριζει κανεις για ποσο καιρο μπορουν να επιβιωσουν στο περιβαλλον;
Υποθέτω ότι μιλάς για το ακάρι της τραχείας όταν αποβάλεται από το πουλί με το βήχα; Ο κτηνίατρος που μου σύστησε το Pulmosan είπε πως μεταδίδονται κυρίως μέσω του νερού. Επίσης μου είπε πως δεν υπάρχει φόβος από πατήθρες κλπ αν και εγώ τα καθάριζα για καλό και για κακό. Πόσο επιβιώνουν δεν το γνωρίζω δυστηχώς.
 
δηλαδη τι ειναι προτιμοτερο να κανουμε την θεραπεια η να το αφησουμε στην τυχη αν και με τους δυο δρομους στο τελος φτανου στο γκρεμο η πεφτεις η γυρνας πισω και επιλεγεις το φαρμακο;
 
το προβλημα δεν ειναι οτι το καναρινι δεν κελαηδαει. Αυτο ειναι δικο μας προβλημα. Το προβλημα ειναι οτι το πουλι βασανιζεται απο ενα παρασιτο. Γιαυτο δεν κελαηδαει.στο βασανηστηριο δεν το αφηνεις. Μεχρι να βρεθει κατι καλυτερο εφαρμοζεις τα φαρμακα που υπαρχουν, αρκει να ξερουμε πως και αν ειμαστε σιγουροι οτι υφισταται αυτο το προβλημα και οχι καποιο αλλο. Παραλληλα δεν ησυχαζεις και ψαχνεις για κατι καινουργιο ή κατι που υπαρχει αλλου αλλα εσυ δεν το ξερεις🙄
 
μπορεις να πεις τη θεραπεια ακολουθησες;
ακολουθησα με ευλαβια την θεραπεια που εχει το φορουμ για τα ακαρεα και ολες τις συμβουλες που θα βρεις αν διαβασεις το "καναρινι εχει ρογχο στην αναπνοη του"
το μονο προβλημα που εχει παραμεινει ειναι με τα ποδαρακια του τα οποια με τα μπανια και την κρεμα εχουν βελτιωθει αρκετα! Ο pupette ειναι αστερι και να δειτε τι πλακα εχει οταν βρεχει την κεφαλα του μεσα στο νερο και κανει και χωριστρα στη μεση! :D
 
τα air sac mite μεταδιδετε απο πουλι σε ποτλι μονο μεσο του νερου δεν ζουν σε πατιθρες και γενικα στο κλουβι μονο στο νερο. Σε πουλια που ειναι χρονιο πολλες φορες μπορει να ειναι και ασμα και οχι air sac mite. Εχω καναρινι το οπιο εχει συμπτοματα απο air sac mite του εχω κανει πολες θεραπειες αλλα τπτ και η θυλικια που ειναι μαζι του ενο επρεπε να εχει κολισει δεν εχει τπτ.
 
τα air sac mite μεταδιδετε απο πουλι σε ποτλι μονο μεσο του νερου δεν ζουν σε πατιθρες και γενικα στο κλουβι μονο στο νερο. Σε πουλια που ειναι χρονιο πολλες φορες μπορει να ειναι και ασμα και οχι air sac mite. Εχω καναρινι το οπιο εχει συμπτοματα απο air sac mite του εχω κανει πολες θεραπειες αλλα τπτ και η θυλικια που ειναι μαζι του ενο επρεπε να εχει κολισει δεν εχει τπτ.

Τα ακάρεα δεν μεταδίδονται μόνο μέσο του πόσιμου νερού απο πουλί σε πουλί. Ζούνε και στο κλουβί και στην τροφή. Η μετάδοση απο πτηνό σε πτηνό μπορεί να γίνει με ανταλαγή τροφής (τάισμα, εξού και δεν βάζουμε πουλιά με ακάρεα να γίνουν γονείς, χωρίς προηγηθείσα θεραπεία), μεταφέρονται απο ελεύθερα πουλιά που έρχονται κοντά στα κλουβιά μας, μεταφέρονται απο πατήθρες στις οποίες φωλεάζουν, μεταφέρονται ακόμα και με τον αέρα.

Ακάρεα της Τραχείας
SpringerLink - Journal Article
 
Νομίζω οτι κάπου γίνεται ένα μπέρδεμα με την λέξη ακάρεα,
όταν χρησιμοποιούμε αυτήν την λέξη για όλων των ειδών τα παράσιτα.
Τα ακάρεα των αερόσακων είναι τα sternostoma traheocolum.
Αυτά δεν μπορούν να ζήσουν εκτός του σώματος του πουλιού.
Τα ακάρεα που προκαλούν τις ποδάγρες, είναι τα knemidocoptes jamaisensis.
Aυτα έχουν την δυνατότητα παραμονής εκτός των φωλίδων των ποδιών
(που εκεί ζουν και τρέφονται με την κερατίνη των ποδιών) για κάποιο διάστημα.
Εκτός των δυό αυτών κατηγοριών υπάρχουν και τα εξωπαράσιτα (ψείρες) που πολλές φορές τα χρίζουμε και αυτά ακάρεα.
Αυτά ζούν εξωτερικά στο πουλί πίνοντας αίμα
και γεννούν τα αυγά τους στα στελέχη των φτερών. Ζούν πάρα πολύ χρόνο
χωρίς τροφή, δηλαδή εκτός πουλιού, περιμένοντας την κατάλληλη στιγμή για να
εγκατασταθούν ( κάποια παράληψη καθαριότητας και ψεκασμών)
 
Back
Top