Διατροφή Τι δίνετε στους παπαγάλους ζακό στο εβδομαδιαίο πρόγραμμα διατροφής;

ntinos283

PB New Member
Εγγραφή
5 Δεκ 2016
Μηνύματα
209
Πόλη
Αθήνα
Έτσι όπως έγω ήδει προαναφέρει σε λίγες μέρες θα πάρω ένα παπαγάλο ζακό που δεν ξέρουμε αν είναι ακόμα αρσενικός ή θηλυκός είναι 4 ετών μαζί δίνει το κλουβί το έχει αγοράσει απο pet-shop 1300 ευρώ και το κλουβί 270 ευρώ. Είναι ήσυχος μπορείς να τον χαιδέψεις στο κεφάλι και μου είπε ότι τον δίνει λόγο έλλειψης χρόνου και μας το δίνει 400 ευρώ. Ένα θέμα που με απασχολεί είναι η διατροφή του και θα ήθελα να μάθω απο ιδιοκτήτες african grey τι διατροφή κάνουν στους παπαγάλους τους για να διαμορφώσω ανάλογα και το δικό μου διατροφικό πρόγραμμα. Ευχαριστώ εκ των προτέρων🙂
15722817_1246145902117461_455670270_n.jpg
 
Καλά δεν τον έχει αγοράσει 1.300 ευρώ και το κλουβί αυτό εκτός που είναι ακατάλληλο γι' αυτό το πουλί, δεν κάνει 270 ευρώ.
Επίσης η αλυσίδα που κρέμεται τι χρήση έχει; Ελπίζω όχι να του δένει το πόδι όταν είναι έξω.
Η διατροφή των παπαγάλων γενικώς περιγράφεται στο άρθρο https://community.petbirds.gr/threads/Η-διατροφή-των-παπαγάλων-από-τον-tony-silva.22447/, πρόσεχε τις σημειώσεις που έχει για τους african grey.
Επίσης προσέχετε στην συναλλαγή, μήπως πέραν των υπερβολών κρύβεται και κάτι άλλο.
Αλήθεια γιατί το δίνουν το πουλί;
 
Είναι επικίνδυνη η αλυσίδα να πνιγεί μ' αυτήν το πουλί, άσε που δεν κάνει καλό στα πέλματα των ποδιών.
Αν τον πάρετε τελικά, σύντομα θα πρέπει να αλλάξετε κλουβί.
Είναι ήμερο πουλί; Τι πληροφορίες έχετε; Επίσης ξέρετε φύλο;
 
Το πουλί απο ότι μου είπε κάθετε να το χαιδέψεις αλλά δεν έχει ασχοληθεί περισσότερο μαζί του φύλλο δεν ξέρουμε είναι 4 ετών και το κλουβί θα το αλλάξουμε ή θα φτιάξουμε καινούργιο ή θα αγοράσουμε.
 
Σου απαντησα και στο αλλο θεμα σε αυτη την ερωτηση (αν και εκει ειμαι λιγο εκτος θεματος, εδω θα ηταν πιο σωστο να το ποσταρω 😛 )
Το οτι καθεται να το χαιδεψεις στο κεφαλι δεν σημαινει οτι ειναι ημερος... Μπορει κατα τα αλλα να δαγκωνει φουλ, θα θελει πολυυυ ασχολια για να ημερευσει.
Κατι μου λεει οτι αυτος ειναι ο λογος που τον δινουν κι ολας..
Τεσπα μικρη σημασια εχει.
Απλα στο λεω γιατι αν εχεις δει φωτογραφιες που τους εχουν ολη μερα πανω τους, καθονται με τις ωρες και τους χαιδευουν και τους βαζουν λουρακι και τους παιρνουν εξω, να ξερεις οτι υπαρχει περιπτωση να μην γινει.
Η τιμη που τον δινει ειναι καλη.
Το κλουβι δεν ειχε σιγουρα 270 ευρω και επισης αν οντως τον πηρε 1300 ευρω ειναι παααρα πολλα.
Πλεον με 500-600 βρισκεις ημερο 3-4 μηνων 🙂
 
Τον είχε αγοράσει από pet-shop πριν τρία χρόνια γι'αυτό αυτήν η τιμή μάλλον
 
Τον είχε αγοράσει από pet-shop πριν τρία χρόνια γι'αυτό αυτήν η τιμή μάλλον
Δυστυχως στα πετ σοπ ακομα και σημερα η τιμη παραειναι υψηλη..
Εσυ εισαι σιγουρος λοιπον οτι αυτος ειναι για σενα;
Θα πατε να τον δειτε απο κοντα εννοειται ετσι;
 
Αυτήν είναι καλή τροφή για παπαγάλο ζακο ή πρέπει να την αλλάξω περιέχει ηλιόσπορο,ξηρό καρπό και καλαμπόκι
 
Να πάρεις μια καλή συσκευασμένη τροφή... Και όχι χύμα... Διάβασε και το γιατί... https://community.petbirds.gr/threads/Χύμα-ή-συσκευασμένη-τροφή-για-το-πουλάκι-μας.19008/
Διάβασε εδώ και την διατροφή των παπαγάλων... Και
Πιστεύω πως αυτή την τροφή.. Μπορεί να κάνει να την αγοράσεις...2017-01-10-15-59-43-956213848.webp
Περίμενε όμως να σου πουν και τα παιδιά..
 
Back
Top