Διατροφή Τι είδος αυγοτροφής να δώσω στους νεοσσούς;

Η αυγοτροφή πρέπει να έχει μπει και να συνεχίσει να υπάρχει στη διατροφή του ζευγαριού αλλά και των νεοσσών στη συνέχεια μήνες πριν.
Αν ξεκινήσεις ή αλλάξεις κάτι όταν είναι αν βγουν τότε πιθανότατα να μην την αποδεχτούν με ότι αυτό συνεπάγεται.
 
Προσωπικά δηλώνω άγνοια για τα συγκεκριμένα προϊόντα, όχι ότι δεν είναι επώνυμης εταιρείας με μακρά παρουσία στον χώρο ΑΛΛΆ στα έχει συστήσει κάποιος σαν απαραίτητα για τη διατροφή των πουλιών σου; Νομίζεις ότι αυτά που ήδη τους προσφέρεις δεν επαρκούν; Μήπως είναι δική σου ανασφάλεια (εύλογη, όλοι λίγο-πολύ το έχουμε περάσει) ή πραγματικά τα χρειάζονται τα πουλιά αυτά τα σκευάσματα; Ακόμα και για το ίδιο το πρόγραμμα έχω τις αμφιβολίες μου... Έχω ακολουθήσει παρόμοιο άλλης εταιρείας... Στην καλύτερη περίπτωση αν δεν έκανα κακό στα ίδια τα πουλιά, έκανα στην τσέπη μου...
Δώσε χρήμα σε έμψυχο δυναμικό, εγκαταστάσεις, βασικό μίγμα σπόρων, μεμονωμένους σπόρους, αυγουλάκια, χορταράκια, φρουτάκια και ΑΣΒΈΣΤΙΟ άντε και καμιά πολυβιταμίνη!
[automerge]1552423929[/automerge]
Δίνεις μια επώνυμη καλή αυγοτροφή, αν έχει αποδοχή από τα πουλιά σου τόσο το καλύτερο.
Τώρα δεν αλλάζεις.
Αργότερα κάνεις ότι δοκιμές θέλεις...
 
Προσωπικά δηλώνω άγνοια για τα συγκεκριμένα προϊόντα, όχι ότι δεν είναι επώνυμης εταιρείας με μακρά παρουσία στον χώρο ΑΛΛΆ στα έχει συστήσει κάποιος σαν απαραίτητα για τη διατροφή των πουλιών σου; Νομίζεις ότι αυτά που ήδη τους προσφέρεις δεν επαρκούν; Μήπως είναι δική σου ανασφάλεια (εύλογη, όλοι λίγο-πολύ το έχουμε περάσει) ή πραγματικά τα χρειάζονται τα πουλιά αυτά τα σκευάσματα; Ακόμα και για το ίδιο το πρόγραμμα έχω τις αμφιβολίες μου... Έχω ακολουθήσει παρόμοιο άλλης εταιρείας... Στην καλύτερη περίπτωση αν δεν έκανα κακό στα ίδια τα πουλιά, έκανα στην τσέπη μου...
Δώσε χρήμα σε έμψυχο δυναμικό, εγκαταστάσεις, βασικό μίγμα σπόρων, μεμονωμένους σπόρους, αυγουλάκια, χορταράκια, φρουτάκια και ΑΣΒΈΣΤΙΟ άντε και καμιά πολυβιταμίνη!
[automerge]1552423929[/automerge]
Δίνεις μια επώνυμη καλή αυγοτροφή, αν έχει αποδοχή από τα πουλιά σου τόσο το καλύτερο.
Τώρα δεν αλλάζεις.
Αργότερα κάνεις ότι δοκιμές θέλεις...
Φίλε Σπύρο όχι δεν μου τα σύστησε κάποιος. Απλά τα επέλεξα γιατί διάβασα αρκετά και με μέτρο δεν νομίζω να έχουν πρόβλημα τα πουλάκια ούτε η τσέπη μου. Ούτως ή άλλως μόνο για δύο πουλάκια είναι. Τους παρέχω τα πάντα απο τον μπαχτσέ λαχανικά κια φρούτα, μίγμα σπόρων verele laga prestige premium και μείγμα τσια-καμελίνα-φονιοπάντι-bella di note, και την αυγοτροφή την ανέφερα. Αλλά νομίζω πως τα συμπληρώματα όπως για παράδειγμα το ασβέστιο(calci-lux) που είναι πολύ σημαντικό και τα προβιοτικά (proby-zyme και oro-dygest) καλό θα ήταν να τα δίνω αλλά με μέτρο. Για παράδειγμα δεν τους δίνω όλο το χρόνο συμπληρώματα συνέχεια.
 
Λοιπόν έχω την εντύπωση πως αύριο θα έχω το πρώτο αυγό.
Από που το συμπεραινεις αυτό; Ερωτηση με μόνο στόχο την απόκτηση γνωσεων
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Τη βλέπω κάθεται πιο πολύ στη φωλιά αρκετές ώρες, και αυτό έγινε απότομα απο χθες δλδ που μπαινοεβγαινε και όταν κουτσουλάει επίσης την παρατηρώ την ώρα εκείνη που ανοίγει τα πίσω φτερά να ενεργηθεί βλεπω λες και είναι έτοιμη να βγάλει αυγό έχει ανοίξει κάπως πίσω και έχει φουσκώσει αρκετά. Νομίζω και απο την συμπεριφορά της γενικά δεν ήταν πολύ δραστήρια σήμερα ο αρσενικός την τάιζε ολη μερα οσο αυτη καθόταν στη φωλιά.
 
Καλημέρα σε όλους. Γέννησεεεε το πρώτο αυγόοο οπως πρόβλεψα εχθές βγήκα σωστός. Ναιιι. Πολύ χαρά. Ακομα και χωρις εμπειρία, φαινόταν το πουλάκι οτι ήταν έτοιμο να βγάλει αυγό απο χθές, πραγματικά. Ανεβάζω φώτο σε λίγο μολις το αντικαταστήσω με ψεύτικο.
[automerge]1552550255[/automerge]
 

Συνημμένα

  • 54268439_413713545867670_5363402709380628480_n.webp
    54268439_413713545867670_5363402709380628480_n.webp
    14,6 KB · Προβολές: 7
Τελευταία επεξεργασία:
Back
Top