Διατροφή Τι είδος αυγοτροφής να δώσω στους νεοσσούς;

Από που το συμπεραινεις αυτό; Ερωτηση με μόνο στόχο την απόκτηση γνωσεων

Φαίνεται και χωρίς να πιάσεις το θηλυκό. Αν κοιτάξεις πλευρικά το πουλί, η αμάρα είναι αισθητά διογκωμένη. Εξυπακούεται ότι στις ράτσες με πλούσιο πτέρωμα(Gloster, Norwich, border) αυτό είναι δυσδιάκριτο. Επίσης, αν νωρίς το πρωΐ την δεις να κάθεται στη φωλιά, κατά πάσα πιθανότητα έχει ήδη γεννήσει το πρώτο αυγό.
 
Ναι χωρίς να την πιάσω το κατάλαβα απο χθές, απλά έκανα ένα τεστ στον εαυτό μου να δω αν βγω σωστός.
Φαίνεται και χωρίς να πιάσεις το θηλυκό. Αν κοιτάξεις πλευρικά το πουλί, η αμάρα είναι αισθητά διογκωμένη. Εξυπακούεται ότι στις ράτσες με πλούσιο πτέρωμα(Gloster, Norwich, border) αυτό είναι δυσδιάκριτο. Επίσης, αν νωρίς το πρωΐ την δεις να κάθεται στη φωλιά, κατά πάσα πιθανότητα έχει ήδη γεννήσει το πρώτο αυγό.
 
επειδή το θέμα είναι η αυγοτροφή να σου πω και εγω την εμπειρία μου. Το 2018 ο κυριος Μάκης μου είχε συστήσει αυτή την αυγοτροφή για τα μικρά. Cede Morbido Egg Patee.
Πηγα στο μαγαζί και τρελάθηκα. Υπάρχουν τόσες πολλές που χάνεις τα αυγά και τα πασχάλια.
Η συγκεκριμενη δεν είναι και πολύ ακριβή. Υπάρχουν και κάποιες πιο ακριβές που υπόσχονται πολλά πράγματα.
(λες και τα καναρίνια είναι bodybuilders)
Τους την πήρα, την δίνω εδώ και περίπου έναν χρόνο και την τρώνε. Την αγοράζω σε κιλό αφού δεν έχω πολλά πουλιά.
Τους βάζω κάθε μέρα στην πτεροροια και κάθε μέρα όταν βγαίνουν τα μικρά.
Την υπόλοιπη περίοδο 2 φορές την βδομάδα.
Φέτος είχα 2 ζευγάρια και μέχρι τώρα έχω 8 πουλάκια τα οποία έχουν απογαλακτιστεί και τα έβαλα στις κλούβες.
Παρατήρησα φέτος λοιπόν αφού έχω περισσότερα πουλάκια ότι αν τους βάλω πολύ στο ποτηράκι δεν την τρώνε όλη με αποτέλεσμα να μένει και άλλη μέρα μέσα.
Έτσι βάζω μια κουταλιά του γλυκού ανά δυο πουλάκια και τους την τοποθετώ το βράδυ όταν κοιμούνται.
Έχω δει λοιπόν ότι μόλις ξημερώσει πέφτουν απάνω της και την τρώνε όλη και πίνουν και νερό.
Οπότε μάλλον στο θέμα αυγοτροφή πιστεύω οτι είναι να την τρώνε τα πουλιά και οχι ποιά είναι καλύτερη η πιο ακριβή απο την αλλη.[/URL]
 
Back
Top