Διατροφή Τι είναι τα VAM της budgie versele laga prestige premium;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης FIRFIR
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Από όταν μου είπαν εδώ όχι χύμα την έκοψα μαχαίρι κ πέταξα όση ειχα. Δεν διακινδυνεύω την υγεία τους με τίποτα. Θεωρω πολύ low cost να εχεις παπαγαλάκι. Δε θα λυπομουν με τίποτα τα 3-5 ευρώ.
Και πολύ καλά έκανες! 🙂
 
Ουου απο το να αγόραζες όμως χύμα τροφή αυτή που παίρνεις είναι χίλιες φορές καλύτερη... :)

Ενταξει η Vitakraft vitality plus δεν ειναι απλα μια καλυτερη επιλογη απο χυμα!
Τι συγκιρνουμε τωρα;
Οι χυμα ειναι για τα σκουπιδια, ενω η συγκεκριμενη ειναι μια ολοκληρωμενη τροφη χωρις περιττα προσθετα που αν εχει και την αποδοχη απο τα πουλακια μας τοτε ειναι μια τελεια επιλογη!
Εννοειται οτι εμπλουτιζουμε την διατροφη με λαχανικα, χορτα κλπ!
 
Ενταξει η Vitakraft vitality plus δεν ειναι απλα μια καλυτερη επιλογη απο χυμα!
Τι συγκιρνουμε τωρα;
Οι χυμα ειναι για τα σκουπιδια, ενω η συγκεκριμενη ειναι μια ολοκληρωμενη τροφη χωρις περιττα προσθετα που αν εχει και την αποδοχη απο τα πουλακια μας τοτε ειναι μια τελεια επιλογη!
Εννοειται οτι εμπλουτιζουμε την διατροφη με λαχανικα, χορτα κλπ!
Ναι Ηλέκτρα μου... Εννοείται πως η χύμα τροφές είναι για τα σκουπίδια...
Αλλά γενικά σαν μαρκα δεν την προτιμώ τουλάχιστον για τα καναρίνια...
Εγω προσωπικά αγόραζα στην αρχή vita kraft, αλλα τη σταμάτησα γιατί δεν πολύ έτρωγαν απο αυτήν...
Ασε που οι περισσότερες τροφές της εχουν πιο πολλά φρουτα αποξηραμένα παρα σπόρια. Για τα καναρίνια. Για τους παπαγάλους δεν ξέρω...
 
Ναι απλα διαβαζοντας καποιος αυτο, θα θεωρησει οτι η τροφη ειναι για τα σκουπιδια οποτε μπορει να σκεφτει "σιγα μην πληρωνω τοσα λεφτα για μια χαλια τροφη, ας παρω χυμα αν ειναι απλα ελαχιστα χειροτερη 😛
Μια σκεψη κανω, αλλα δεν ξερεις πως θα σκεφτει ο καθε ενας.
Η τροφη ειναι πολυ καλη, ειδικα απο την στιγμη που ειπε η κοπελα οτι δεν εχει μπισκοτακια μεσα και εχει καλη αποδοχη απο τα πουλια της, δεν χρειαζοταν η υπολοιπη συζητηση θεωρω, γιατι αφησε να πλαναται στον αερα οτι η τροφη δεν ειναι καθολου καλη..
 
Ενταξει, ας μην τα κατακεραυνωνουμε ολα. Χυμα = ανοιχτη συσκευασια, που σημαινει οτι (πλην εξαιρεσεων που οντως δεν ειαι και πρωτης ποιοτητας λογω μπισκοτων κτλ) οτι απο καποιο τσουβαλι ανοιχτηκαν. Το προβλημα δεν ειναι με τις τροφες αυτες ολες, αλλα με τη συντηρηση των ανοιχτων τσουβαλιων.
 
Ενταξει, ας μην τα κατακεραυνωνουμε ολα. Χυμα = ανοιχτη συσκευασια, που σημαινει οτι (πλην εξαιρεσεων που οντως δεν ειαι και πρωτης ποιοτητας λογω μπισκοτων κτλ) οτι απο καποιο τσουβαλι ανοιχτηκαν. Το προβλημα δεν ειναι με τις τροφες αυτες ολες, αλλα με τη συντηρηση των ανοιχτων τσουβαλιων.
Δεν καταλαβαινω τι ακριβως να μην κατακεραυνωνουμε;
Μπισκοτα ξεμπισκοτακια οι ανοιχτες τροφες ειναι προς αποφυγην...
 
ανοιχτες τροφες ειναι προς αποφυγην
Συμφωνω, με την εξαιρεση ομως αν οντωςπετυχεις να ανοιγεται το τσουβαλι μπροστα σου, ή το μαγαζι να τις συντηρει αξιοπρεπως. Πχ γιατι να μην αγορασω 1κιλο versele (παραδειγμα) που την εβαλε στη σακουλα μολις ανοιξε το τσουβαλι; Αν γνωριζεις οτι οντως τηρουνται καποιοι κανονες, δεν βρισκω το λογο να μην το κανω. Με την προΰποθεση φυσικα οτι δεν εχεις αμφιβολιες, εκει ναι, δεν το ρισκαρεις.
 
Συμφωνω, με την εξαιρεση ομως αν οντωςπετυχεις να ανοιγεται το τσουβαλι μπροστα σου, ή το μαγαζι να τις συντηρει αξιοπρεπως. Πχ γιατι να μην αγορασω 1κιλο versele (παραδειγμα) που την εβαλε στη σακουλα μολις ανοιξε το τσουβαλι; Αν γνωριζεις οτι οντως τηρουνται καποιοι κανονες, δεν βρισκω το λογο να μην το κανω. Με την προΰποθεση φυσικα οτι δεν εχεις αμφιβολιες, εκει ναι, δεν το ρισκαρεις.
Ναι απλα τωρα πιανουμε μια αλλη συζητηση.
Δεν θεωρω χυμα τροφη αν παω στο πετ σοπ και του πω να μου ανοιξει το τσουβαλι μπροστα μου και να μου βαλει σε μια σακουλα :)
Οταν λεμε χυμα, εννοουμε τις τροφες που τις εχουν μονιμα ανοιχτες σε τσουβαλια ή ετοιμες σε διαφανη σακουλακια που δεν ξερεις τι ειναι...
 
Γι αυτο εθεσα το θεμα της αμφιβολιας. Αν ξερω οτι το διαφανο σακουλακι που εχει εκει, ειναι απο τη συσκευασια πχ των 20 κιλων (γιατι παιδια το κανουν κ αυτο, δεν ειναι δυνατον να πουλανε μονο το 20κιλο) θα την παρω. Αλλα θα ΞΕΡΩ. Το εχω δεισε πολλα πετ σοπ, οπως κανουν και με καποιες αυγοτροφες. Σπανε τα μεγαλα σε μικρα. Τωρα αν εσυ ζητησεις μια μαρκα 1κιλο και παει να στην βαλει εκεινη την ωρα απο το ανοιγμενο τσουβαλι, ε προφανως δεν θα την παρεις. Εγω απλως ηθελα να τονισω οτι δεν ειναι παντα το χυμα σκουπιδι, απο καπου προηλθε και αυτη η τροφη (αν ειναι σε διαφανο).
 
Αυτο ακριβώς, απο κάπου πάντα προέρχεται και η χυμα τροφή... Εφόσον όμως στα περισσότερα πετ σοπ τις αφήνουν ανοιχτές... Τότε και πέφτουν σκόνες μέσα και δεν ξέρουμε πόσο καιρό τις έχουν και δε γνωρίζουμε ημερομηνία λήξης...
 
Οταν λεμε χυμα, εννοουμε τις τροφες που τις εχουν μονιμα ανοιχτες σε τσουβαλια ή ετοιμες σε διαφανη σακουλακια που δεν ξερεις τι ειναι...

Το σημαντικό είναι να ξέρεις από που ψωνίζεις. Και όχι μόνο να ξέρεις προσωπικά τον καταστηματάρχη ώστε να του έχεις εμπιστοσύνη αλλά και να παρατηρείς το χώρο του μαγαζιού.

Αν για παράδειγμα κάποιος ανοίξει ένα τσουβάλι και χωρίσει το μείγμα σε 20 μονόκιλα αεροστεγή σακουλάκια και το πουλάει ''χύμα'', δε βλέπω κάποια διαφορά από το να πάρω μια συσκευασμένη ας πούμε και μόλις την ανοίξω να την βάλω σε τάπερ. Το θέμα είναι να μην τα έχει σε ζεστό μέρος.
Αντίθετα, με το να πάρεις μια συσκευασμένη που είναι μόνιμα εκτεθειμένη σε ζέστη, πάλι ρισκάρεις.
 
Απλά αν έχετε φάει κάποτε κουλούρι θεσσαλονίκης και κάτι σας φαίνεται πως μυρίζει, να ξέρετε πως είναι το κατσαριδοκτόνο που ρίχνουν στα σουσάμια.
Παιδιά όταν μιλάμε εδώ, δεν αναφερόμαστε στις υποπεριπτώσεις των υποπεριπτώσεων, του θείου, του ξαδέλφου. Εδώ μιλάμε για το χύμα. Νομίζω πρέπει να είναι σαφές.
 
Back
Top