Γενικά Τι καναρινι να διαλεξω;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης angel16
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

angel16

PB New Member
Εγγραφή
14 Νοε 2013
Μηνύματα
168
πηγα στο πετ σοπ σημερα και ο πετσοπας μου εδειξε μερικα καναρινια ειμαι αναμεσα σε τρια αρσενικα που ειναι ολα φατσες αλλα θα ηθελα να με βοηθησετε ποιο να διαλεξω το ενα ειναι timbrado βελγιου του 2013 κιτρινουλι με καφε η τιμη ειναι 50 ευρω πολλα η λιγα; το αλλο ειναι σκουφατο του 2013 και ειναι φωνης ετσι μου ειπε η τιμη του ειναι 45 ευρω το τριτο και τελευταιο ειναι ενα απλο καναρινακι με μπεζ πορτοκαλο χρωμα που μου αρεσε παρα πολυ και ειναι στα 30 ευρω! Ποιο να αγορασω σας βαζω τις τιμες γιατι δεν εχω ιδεα δεν θελω να με εξαπατησουν επισης και τα τρια φορανε δαχτυλιδια τα οποια διαβασα για να ειμαι σιγουρη αλλα και παλι λιγα καταλαβα επισης με παρεξενευσε που ειχαν 30 κλουβια με μονο ενα καναρινι μεσα γιατι μαλωνουν μεταξυ τους; δλδ αν θελω να παρω ενα θηλυκο αργοτερα θα υπαρχει προβλημα;
 
Τα καναρίνια σε αντίθεση με τους παπαγάλους δεν είναι κοινωνικά πουλιά. Για να κελαηδήσουν τα αρσενικά πρέπει να είναι μόνα τους στο κλουβί, ειδάλλως τσακώνονται μεταξύ τους. Το κελάηδημα είναι ένας τρόπος για να προσελκύσουν το θηλυκο που καλο είναι πρίν το ζευγάρωμα να είναι χωριστά χωρίς να βλέπονται για να πυρωνουν. Την εποχή της αναπαραγωγής μόνο βάζουμε μαζί το ζευγάρι, ολοκληρώνουν το μεγάλωμα των νεοσσών τους και στην συνέχεις τα κραταμε πάλι χωριστά. Αν θέλεις ένα μόνο αρσενικό να σου κελαηδάει θα το έχεις μόνο του σε ένα κλουβί. Αν εισαι νέα στο χόμπυ μπορείς να μελετήσεις μια σειρά από αρθρα που υπαρχουν στο φόρουμ, να πάρεις μια ιδέα και μετά να αποφασισεις την αγορά ενός καναρινου.

Ξεκίνα την μελέτη από αυτό Αγορά νέων πουλιών και τα ξαναλέμε.

Επίσης μπορείς να διαβάσεις και αυτό Κλουβιά για πουλιά, ποιο είναι το καταλληλότερο
 
εχω κατσει και μελετησει εδω και ενα μηνα πριν την αγορα αλλα αυτο δεν το ηξερα εχω ετοιμασει ενα μεγαλο κλουβι για αυτο γιατι το προηγουμενο εγινε καραντινα αρχικα θελω μονο ενα αρσενικο τα αλλα ειναι σχεδια του μελλοντος καθως ειμαι νεα στο χομπι απλα στην γειτονια ενας κυριος εχει 2 μαζι αρσενικο και θυληκο και νομιζα οτι δεν εχουν προβλημα! ρωταω ποιο να αγορασω γιατι δεν θελω να με εξαπατησουν και κατα την γνωμη σας ποιο θα ηταν το καλλιτερο απο αυτα τα τρια να αρχισω το χομπι τον καναρινιων!

εχω ειδη μελετησει αυτο το θεμα εχω και κλουβι 65cm μακρος και 45 υψος!
 
Κοιτα, εσυ τι ακριβώς θέλεις; Ένα καναρίνι φωνης, χρώματος ή εμφάνισης; Φυσικα όλα τα καναρινια κελαηδούν αλλά τα καναρινια φωνής ξεχωρίζουν για το μελωδικο τους κελάηδημα. Αν θελεις ένα όμορφο καναρίνι και εχεις προτίμηση στο χρωμα διάλεξε ένα χρωματος... κ. Ο. Κ.. Από σενα εξαρτάται τι θέλεις και από το πορτοφόλι σου..
 
κατα την γνωμη μου ολα τα καναρινια ειν αι ωραια και τα φωνης και τα εμφανισης παρε ενα απο ολα.
 
Προσωπικές γνώμες πάντα, στην πίσω άκρη του μυαλού μου, έχω μεγάλη επιθυμία για τιμπράδο λόγω του τραγουδιού τους. Έχουμε πολλά άτομα εδώ ίσως μπορούσες να βρεις κάτι καλό από κάποιον εκτροφέα.
 
καταρχην οι βελγοι δεν φημιζονται για τα τιμπραντο τους αν μου ελεγες μαλινουα τοτε ναι, αλλα τιμπραντο; και αν ειναι δεν θα ειναι και το ποιο καλο, εγω θα σου ελεγα να παρεις οποιο σου αρεσει ποιο πολυ, να μην ειναι χοντρο, να ειναι στητο και ζωηρο και να κελαηδαει, επισης να δεις να εχει ασπρομαυρες και σφιχτες κουτσουλιες και οχι διαφανες η νερουλες

καλυτερα κανε αυτο που σου λεει η Μαρια, αναλογως βεβαια απο που εισαι, να ξερεις πως τα εισαγωγης ειναι και λιγο ποιο ευαισθητα
 
50 ευρο για αρσενικο τιμπραντο σε πετ σοπ ειναι δωρο :)
 
σε πετ σοπ? στο quiko πχ που ειδα πριν 1 μηνα 50 ευρο καναν τα θηλυκα... Τα αρσενικα σε πετ σοπ περναν το 80αρι
 
κοιτα η κανονικη τιμη ειναι 90 😛 απλα γνωριζομαστε πολυ εδω και χρονια οποτε μου τα αφηνει 50 !
 
κοιτα η κανονικη τιμη ειναι 90 😛 απλα γνωριζομαστε πολυ εδω και χρονια οποτε μου τα αφηνει 50 !

Να βρεις έναν εκτροφεα και να το παρεις από κει.

Timbrado σε Petshop δεν υπάρχει.
 
τα τιμπραντο τα ειδα κι εγω στο Q...O εμιαζαν σαν κουκουβαγιες αμφιβαλω αν ηταν,50 ευρω τα παιρνεις απο εκτροφεα και εισαι σιγουρος,90 ευρω ειναι καλα αν σου διξει τι φισα που ηρθε δευτερο η τριτο στον διαγωνισμο του βελγιου αλλιος... 😵
 
δεν εχω ιδεα απο εκτροφεα πως θα βρω εναν;
 
μεγαλο και σοβαρο πετ σοπ ειναι το quiko λογικα δεν θα λεει ψεματα αλλα πρεπει να βγαλει και ο εκτροφεας και το πετ σοπ αρα ειναι λογικα τα 90 ευρο...
 
Βάλε εδώ αγγελία να επικοινωνήσουν αυτοί που έχουν διαθέσιμα μαζί σου με πμ
 
κοιταξε εκανε παραγκελια γιατι ενας ηθελε να αγορασει timbrado φερνει εξωτικα πουλια και σπανια αν κανεις παραγγελια το πουλι αυτο προοριζοταν για καποιον αλλο απλα αν θελω μπορει να φερει και σε εμενα ενα
 
εγω δεν θα πω κατι αλλο, αλλα αν τα ειδες, δεν ειδες διαφορα στο μεγεθος που ειχαν μεταξυ τους; και σοβαρο πετ σοπ ειναι και καλες τιμες εχει και εχω ψωνισει αρκετες φορες απο εκει
 
Back
Top