Φροντίδα Τι κανουμε για τις παγωμένες ποτιστρες;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης mouftis84
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

mouftis84

PB New Member
Εγγραφή
19 Μαρ 2015
Μηνύματα
69
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Καλημέρα παιδιά και χρόνια πολλά. Έχω 10 πουλάκια μπαλκόνι και δεν έχω άλλο χώρο εσωτερικό να τα πάω πως μπορώ να κάνω να μην παγώνει το νερό στις ποτιστρες τώρα καθόμουν 3 μέρες κ το άλλαζα 4-5 φορές τη μέρα αύριο που πάω δουλειά τι κανουμε
 
Δεν το έχω κάνει έχω διαβάσει όμως ότι ή μη αλκοολούχα προπολη βοηθάει στο να μην παγώνει το νερό.
Μιλάω για μη αλκοολούχα για να μπορούν να πιουν και τα πουλιά μας
 
τώρα καθόμουν 3 μέρες κ το άλλαζα 4-5 φορές τη μέρα
Καλημέρα... Καλέ μη το αλλάζεις τόσες φορές δεν κάνει. Γιατί το νερό περιέχει χλώριο.. Μια φορά τη μέρα να το αλλάζεις μόνο! Αν κάνεις συνέχεια αλλαγή νερού πιστεύω πως θα ναι ακόμα χειρότερα.
 
Καλημέρα... Καλέ μη το αλλάζεις τόσες φορές δεν κάνει. Γιατί το νερό περιέχει χλώριο.. Μια φορά τη μέρα να το αλλάζεις μόνο! Αν κάνεις συνέχεια αλλαγή νερού πιστεύω πως θα ναι ακόμα χειρότερα.
Ευα αν το αλλάζει μονο μια φορά θα γίνει όλο πάγος! αυτό είναι το πρόβλημα...
 
Παιδια ας μην τρελαινομαστε κιολας με το χλωριο. Οταν μπορεις να το αποφυγεις ΟΚ, αλλα δε θα πεθανουν κιολας επειδη εχει χλωριο το νερο και το αλλαξε τοσο συχνα.

Αυριο που θα δουλευεις, θα μπορεσει καποιος να ελεγξει καθολου τα νερα; Θα λειπεις πολλες ωρες; Ποση θερμοκρασια εχει εκει που βρισκεσαι; Εισαι σιγουρος οτι θα παγωσει εντελως; (Συγγνωμη για την ανακριση απλως να βοηθησω θελω :) )
 
ας μην τρελαινομαστε κιολας με το χλωριο. Οταν μπορεις να το αποφυγεις ΟΚ..
.. Και ο πιο απλός τρόπος για να το αποφύγεις είναι (πέραν του βρασμού) να γεμίσεις μια μεγάλη κανάτα με νερό,την αφήνεις ανοιχτή(ξεσκέπαστη δηλ..) για 3-4 ώρες και τέλος! το χλώριο είναι το πρώτο που εξατμίζεται άλλωστε..👍

στη συνέχεια το προσφέρεις στα πουλιά και εις υγείαν τους!
 
@mouftis84 τα πουλάκια που έχεις έξω, έχουν κάποιο κάλυμμα;
Αυτήν την στιγμή έξω έχει -7, πολύ ακραία θερμοκρασία για τα πουλιά. Τα βλέπεις να είναι καλά; Είναι δραστήρια;
Χθες το βράδυ νομίζω είχε και -10,-11, δεν πιστεύεις πως θα πρέπει να τα βάλεις μέσα;
 
Γειά σου.
Ίσως θα μπορούσες να αυξήσεις τον όγκο του νερού, δλδ, να βάλεις το νερό σε σκεύος πλαστικό ή ξύλινο που να χωρά περισσότερο, έτσι νομίζω ότι θα αργήσει να παγώσει.
Δεύτερη εναλλακτική είναι αντί για σκέτο νερό να δώσεις μείγμα νερού με κάτι άλλο που να μπορεί να καταναλωθεί άφοβα από τα καναρίνια. Έτσι θα προκαλέσεις ταπείνωση του σημείου πήξεως του νερού και το μείγμα σου θα παγώνει σε μικρότερες των 4 βαθμών θερμοκρασία.
Πάνω σε αυτό θα χρειαστούμε και τη βοήθεια από άλλα μέλη, δλδ μήν δώσεις τίποτα από τα παρακάτω αν δεν μας πουν οι υπόλοιποι ότι είναι ασφαλή:
  1. νερό με ζάχαρη
  2. νερό με μέλι
  3. νερό με στάχτη
  4. νερό με άνθρακα (αυτόν που πωλούν για δηλητηριάσεις)
 
Εναλλακτικά, αγόρασε μία λάμπα από αυτές που θερμαίνουν τα ερπετά, βάλε τη σε κάποιο σημείο κοντά στο κλουβιά, μέτρα προσεκτικά τη θερμοκρασία κοντά στην ποτίστρα μετά από 15 λεπτά θα μετρήσεις τη θερμοκρασία του νερού και του περιβάλλοντος χώρου και έπειτα χρειάζεσαι πάλι μέτρηση, ας πούμε στα 30 λεπτά για να σιγουρευτείς ότι δεν αύξησες πάρα πολύ τη θερμοκρασία του περιβάλλοντος χώρου.
 
Σκέφτηκα λίγο και εγω, και μια λύση που βρήκα είναι η μόνωση για σωλήνες :
pef_solines.jpg

μέτρα την διάμετρο της ποτήστρας και πάρε ένα κομμάτι με την κατάλληλη διατομή και τοποθέτησε το γυρο απο την ποτήστρα, ίσος να δουλέψει...
 
Σκέφτηκα λίγο και εγω, και μια λύση που βρήκα είναι η μόνωση για σωλήνες :
Αυτό το σκέφτηκα και γω με το αλουμινόχαρτο! Αλλά δε νομίζω να κάνει δουλειά! 😛 Για την ώρα όμως ας φτιάξει καλύτερα τσάι όπως είπε η Μιράντα! 🙂
 
Αυτό το σκέφτηκα και γω με το αλουμινόχαρτο! Αλλά δε νομίζω να κάνει δουλειά! 😛 Για την ώρα όμως ας φτιάξει καλύτερα τσάι όπως είπε η Μιράντα! 🙂
Το αλουμινόχαρτο Εύα είναι πολύ καλός αγωγός της θερμότητας, οπότε θα επιτρέψει να μειωθεί ακόμα πιο γρήγορα η θερμοκρασία του νερού.
 
Υπάρχουν και οι θερμομονωτικές τσάντες των σούπερ μάρκετς που πουλάνε όταν παίρνουμε παγωτά ή ζεστά φαγητά, που θα μπορούσες να τυλίξεις τις ποτίστρες.
 
Κι μένα σε κάποιου είδους μόνωση πήγε το μυαλό μου, αλλά, στο στόμιο (εκεί που πίνουν τα πουλιά) το νερό πάλι θα παγώνει 🙄
Γειά σου.
Πάνω σε αυτό θα χρειαστούμε και τη βοήθεια από άλλα μέλη, δλδ μήν δώσεις τίποτα από τα παρακάτω αν δεν μας πουν οι υπόλοιποι ότι είναι ασφαλή:
  1. νερό με ζάχαρη
  2. νερό με μέλι
  3. νερό με στάχτη
  4. νερό με άνθρακα (αυτόν που πωλούν για δηλητηριάσεις)
Αν εμποδίζουν το νερό να παγώσει (δεν είμαι σίγουρη) λίγο μέλι ή λίγη ζάχαρη για τις συγκεκριμένες μέρες του παγετού δεν θα πείραζαν, μπορώ να πω ότι ίσως τους έκανε και καλό (ως ενέργεια=ζέσταμα)
 
Ο καιρός είναι πραγματικά δύσκολος με πολύ χαμηλές (αρνητικές) θερμοκρασίες.
Στα κλουβιά που βρίσκονται σε εξωτερικό χώρο είναι φυσιολογικό να παγώνει το νερό στις ποτίστρες τους.
Όμως και η κατανάλωση και οι ανάγκες για νερό από τα πουλιά είναι αρκετά περιορισμένες.
τώρα καθόμουν 3 μέρες κ το άλλαζα 4-5 φορές τη μέρα αύριο που πάω δουλειά τι κανουμε
Φοβάμαι πως δύσκολα θα αποφύγεις τις δυο αλλαγές... ότι κι αν κάνεις.
Μια το πρωί πριν φύγεις για δουλειά και μια νωρίς το απόγευμα αφού επιστρέψεις.
Ο χρόνος που μεσολαβεί για να παγώσει το νερό εκ νέου είναι περισσότερο από αρκετός για να πιουν και να καλύψουν τις ανάγκες τους.
Όπως και ο χρόνος μεταξύ των αλλαγών είναι αρκετός για να μην διψάσουν τα πουλιά.
Η μόνωση καθυστερεί το πάγωμα των νερών... Δεν την αναστέλλει...

Το πρόβλημα με το χλώριο μπορεί να εξαλειφθεί αν αποθηκεύσουμε σε ένα μπουκάλι για λίγες ώρες το νερό που θα τους βάλουμε.
Ταυτόχρονα θα τοποθετηθεί πιο ζεστό στις ποτίστρες καθυστερώντας τη στιγμή που αυτό θα παγώσει.
 
Προτεινω να φτιαξεις νερο με μηλοξυδο, ή με τσαι βοτανων.
Μιράντα, πιστεύεις πως τα συγκεκριμένα ''υλικά', θα καθυστερήσουν το πάγωμα του νερού;:). Για τα βότανα είμαι σίγουρη πως όχι, μήπως όμως το μηλόξυδο κάνει κάτι;
 
Σκέφτηκα λίγο και εγω, και μια λύση που βρήκα είναι η μόνωση για σωλήνες :
Μένει από πάνω και από κάτω ακάλυπτη. Το πιθανότερο είναι να παγώσει και πάλι στο στόμιο.
 
Μιράντα, πιστεύεις πως τα συγκεκριμένα ''υλικά', θα καθυστερήσουν το πάγωμα του νερού;:). Για τα βότανα είμαι σίγουρη πως όχι, μήπως όμως το μηλόξυδο κάνει κάτι;
Θα κατεβάσει λίγο το σημείο πήξεως.. Αλλά όχι πολύ κι αυτό μπορεί να γίνει επικύνδυνο αν πιστέψουμε πως δεν θα παγώσει.
Η επίσκεψη και οι αλλαγή δυο φορές την ημέρα στο νερό των πουλιών είναι το ελάχιστο που οφείλουμε να κάνουμε σε τέτοιες συνθήκες...
Δεν είναι άλλωστε πολλές οι μέρες... Δυο - τρεις μέρες ακόμη...
Δε θα πάθουμε και κάτι...
 
Back
Top