Φροντίδα Τι κανουμε για τις παγωμένες ποτιστρες;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης mouftis84
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Ο καιρός είναι πραγματικά δύσκολος με πολύ χαμηλές (αρνητικές) θερμοκρασίες.
Στα κλουβιά που βρίσκονται σε εξωτερικό χώρο είναι φυσιολογικό να παγώνει το νερό στις ποτίστρες τους.
Όμως και η κατανάλωση και οι ανάγκες για νερό από τα πουλιά είναι αρκετά περιορισμένες.
Πάνω σε αυτό που γράφει ο Γιάννης, και έχει απόλυτο δίκιο, ίσως θα μπορούσες επικουρικά να βάλεις σε κάθε κλουβί χορταράκια προς βρώση, μήλο κλπ, ώστε να λαμβάνουν υγρασία και από εκεί.
 
Μα και αν κάνει κάτι και δεν παγώνουν οι ποτίστρες, τα πουλιά έξω με θερμοκρασία πρωί και μεσημέρι στους -6,-7 και το βράδυ -10,-11 περίπου, δεν θα παγώσουν;
Και έχει και φοβερά ρεύματα αέρα αυτές τις μέρες...
 
θερμοκρασία πρωί και μεσημέρι στους -6,-7 και το βράδυ -10,-11 περίπου, δεν θα παγώσουν;
Ασφαλώς ναι
Θα παγώσουν ότι κι αν κάνουμε...
Οι δυο αλλαγές είναι νομίζω η λύση "ασφαλείας"..
 
Μα και αν κάνει κάτι και δεν παγώνουν οι ποτίστρες, τα πουλιά έξω με θερμοκρασία πρωί και μεσημέρι στους -6,-7 και το βράδυ -10,-11 περίπου, δεν θα παγώσουν;
Και έχει και φοβερά ρεύματα αέρα αυτές τις μέρες...
Νομίζω ότι το θέμα που θίγεις είναι μάλλον το σημαντικότερο που θά έπρεπε να μας απασχολήσει!
 
τα πουλιά έξω με θερμοκρασία πρωί και μεσημέρι στους -6,-7 και το βράδυ -10,-11 περίπου, δεν θα παγώσουν;
Γιώργο, αν τα πουλιά κάποιου αυτό τον καιρό βρίσκονται σε εξωτερικό χώρο, οφείλει και πρέπει με κάθε τρόπο (και υπάρχουν αρκετοί)να λάβει τα μέτρα του,όπως:
1)σωστή επιλογή πλήρους απάνεμου σημείου (αν είναι εφικτό Νοτιοανατολικού)
2)νάυλον φούσκα περιμετρικά, με μόνο την εμπρόσθια πλευρά του κλουβιού ανοιχτή
3)πιο τακτικές αλλαγές στους σπόρους από ότι συνήθως, μερική αύξηση στους πιο λιπαρούς αυτές τις μέρες, αλλά σε ξεχωριστή θήκη
4) 2 φορές αλλαγή του νερού, αφού πρωτίστως το έχουμε για 2-3 ώρες σε θερμοκρασία δωματίου

.. Και προσωπικά θεωρώ πως δεν θα πάθουν κάτι.
Τα δικά μου,ως πληροφορία,όντως βρίσκονται έξω, σε χώρο όπως περιγράφω πιο πάνω, ακολουθώ ότι σου γράφω πιο πάνω και ειλικρινά αν τα ακούσεις.. Κελαηδούν και συμπεριφέρονται λες και βρισκόμαστε στο καλύτερο σημείο της Ανοιξης.
Εχω δει καναρίνια σε εξωτερική κλούβα με 15-20 πόντους χιόνι από πάνω τους,θερμοκρασία στους -3 και δεν είχαν πρόβλημα κανένα.
Και όπως λέει και ο Γιάννης, παίρνουμε τα μέτρα μας και κάνουμε υπομονή.. 2-3 ακόμη και θα περάσει. Μεγαλύτερο κακό θα τους κάνει η αλλαγή περιβάλλοντος..
 
Γιώργο, αν τα πουλιά κάποιου αυτό τον καιρό βρίσκονται σε εξωτερικό χώρο, οφείλει και πρέπει με κάθε τρόπο (και υπάρχουν αρκετοί)να λάβει τα μέτρα του,όπως:...
Αυτά τα μέτρα όμως για τι θερμοκρασίες είναι; -3;
Εσείς στην Αθήνα πόσους βαθμούς είχατε;
Όπως είπες στην κλούβα είχε χίονι (φαινόμενο που δεν ενοχλεί τόσο τα πτηνά), αλλά είχε θερμοκρασία -3.
Αυτές τι μέρες στην Θεσσαλονίκη η θερμοκρασία κυμαίνεται όλη την ημέρα από -6 έως -9 και το βράδυ είχε -10,-11.
Από αυτές τις θερμοκρασίες τα προφυλάσσουν τα μέτρα αυτά που έγραψες;
Εάν ναι, τότε δεν αντιλέγω, απλά για να μην χάσει ο φίλος τα πουλάκια του μέσα σε αυτές τις 2-3 ημέρες υπομονής που θα περάσουν με το λιγότερο με έξι βαθμούς υπό το μηδέν, τον συμβούλεψα να δράσει αντίστοιχα.
 
Εσείς στην Αθήνα πόσους βαθμούς είχατε;
..σήμερα το πρωί, στις 6 που πήγα στην υπηρεσία μου, είχαμε -2 με -3.
Από αυτές τις θερμοκρασίες τα προφυλάσσουν τα μέτρα αυτά που έγραψες;
ναι, πιστεύω πως ναι.. Και στο γράφω άλλωστε..αν αύριο το πρωί στον Πειραιά η θερμοκρασία πέσει στους -10 .. Θα εξακολουθήσω να κάνω ότι ακριβώς σου γράφω πιο πάνω! από τα λίγα που γνωρίζω,υπό σωστές συνθήκες,το καναρίνι αντέχει και στους -15.
και ο φίλος σου..
για να μην χάσει τα πουλάκια του μέσα σε αυτές τις 2-3 ημέρες
.. Αρκεί να ακολουθήσει σωστά τα βήματα που και γω ακολουθώ..👍
 
Να πω απλά πως και σε βορειότερες χώρες διατηρούν εξωτερικές εκτροφές με καναρίνια, με τις απαραίτητες προφυλάξεις βεβαίως, κυρίως ως προς τα ρεύματα και την ευχαίρεια των πουλιών να επιλέγουν απάγκια σημεία να κουρνιάζουν.
 
Και σε βορειότερες χώρες διατηρούν εξωτερικές εκτροφές με καναρίνια, με τις απαραίτητες προφυλάξεις βεβαίως, κυρίως ως προς τα ρεύματα
. Έχει πολύ δίκιο εδώ η Μαρία! το απάνεμο σημείο.. Το πιο σημαντικό απ'όλα!
και σε χώρες που η θερμοκρασία κατεβαίνει και κάτω των -17 βαθμών.
Επ'ευκαιρία, διάβασε και αυτό το θέμα αγαπητέ Γιώργο...8 χρόνια πριν..

https://community.petbirds.gr/threads/Μεχρι-ποια-θερμοκρασία-αντέχουν-τα-καναρίνια-στο-κρύο.7334/
 
Κι εγώ πάντως δεν θα άφηνα τα πουλιά έξω σε τόσο ακραίες θερμοκρασίες όπως κάτω των -6
Και εγώ τα έβαλα μέσα... ένας φίλος μου μάλιστα εχθές το πρωί βρήκε το καναρίνι του... ψόφιο... ενώ μέχρι τότε ήταν καλά και το απέδωσε στο κρύο... Βέβαια δεν μπορείς να το πεις με σιγουριά αλλά...
 
Κι εγώ θα τα έβαζα μέσα, πιθανόν και δεν θα τα είχα ποτέ έξω τον χειμώνα αλλά εδώ μιλάμε για μεγάλες εκτροφές με πολλά κλουβιά που το μέσα καθίσταται ανέφικτο και χρειάζεται έκτακτη προστασία.
Εδώ χρειάζονται απόψεις και πρακτικές προτάσεις για προετοιμασία. Δηλαδή κάτι προετοιμασμένο που να χρησιμοποιείται, αν χρειαστεί.
 
βρήκε το καναρίνι του ψόφιο και το απέδωσε στο κρύο. Βέβαια δεν μπορείς να το πεις με σιγουριά, αλλά...
.. Αγαπητέ Γιώργο, ας βάλουμε τον εαυτό μας στην θέση των πουλιών.. Τί θα έπρεπε να ακολουθήσουμε/έχουμε για να ανταπεξέλθουμε στο κρύο;
.. Τώρα αν θέλεις διάβασε πάλι το #26και αν κάτι από όλα αυτά δεν το ακολούθησε ο φίλος (θέση & προστασία/διατροφή),τότε.. Ναι.. Δεν άντεξε! Όμως όλα αυτάκαι τα 4 βήματα που περιγράφω (που δεν είναι και τόσο δύσκολο να τα πράξει κάποιος) είναι ικανά να.. Αποδώσουν!👍
 
από τα λίγα που γνωρίζω,υπό σωστές συνθήκες,το καναρίνι αντέχει και στους -15.
Δεν το γνώριζα αυτό και για αυτό είπα να τα βάλει μέσα. Εσύ είσαι σίγουρος για αυτό;
Από μηνύματα παιδιών εδώ στο φόρουμ που έχω δει, όλοι λένε ότι αντέχουν το πολύ σε θερμοκρασίες -3,-4.
Ακόμα και στο θέμα που επισύναψες εδώ:
Επ'ευκαιρία, διάβασε και αυτό το θέμα αγαπητέ Γιώργο...8 χρόνια πριν..

https://community.petbirds.gr/threads/Μεχρι-ποια-θερμοκρασία-αντέχουν-τα-καναρίνια-στο-κρύο.7334/
Λίγα άτομα λένε ξεκάθαρα μέχρι πόσο αντέχουν και ο μόνος που το περιγράφει λέει αυτό (διαβάστε και τις 3 τελευταίες προτάσεις): https://community.petbirds.gr/threa...τέχουν-τα-καναρίνια-στο-κρύο.7334/#post-73858
 
Δεν το γνώριζα αυτό και για αυτό είπα να τα βάλει μέσα. Εσύ είσαι σίγουρος για αυτό;
Από μηνύματα παιδιών εδώ στο φόρουμ που έχω δει, όλοι λένε ότι αντέχουν το πολύ σε θερμοκρασίες -3,-4.
Ακόμα και στο θέμα που επισύναψες εδώ:

Λίγα άτομα λένε ξεκάθαρα μέχρι πόσο αντέχουν και ο μόνος που το περιγράφει λέει αυτό (διαβάστε και τις 3 τελευταίες προτάσεις): https://community.petbirds.gr/threads/Μεχρι-ποια-θερμοκρασία-αντέχουν-τα-καναρίνια-στο-κρύο.7334/#post-73858



Γιώργο μου..στο θέμα αυτό ο κ. Μάκης το λέει ξεκάθαρα... Αν τα πουλιά είναι σε απάνεμο μέρος στο μπαλκόνι και καλυμμένα με νάιλον, με Ανοιχτή την μπροστινή μεριά, ακόμα και να χιονίσει δεν παθαίνουν τίποτα! Και γω θα σου δώσω ένα παράδειγμα για να δεις πόσο δίκιο έχουν τα παιδιά...
Μια γειτόνισσα μου,έχει 6 καναρίνια.. Και τα 6 τα έχει όλο το χρόνο κρεμασμένα έξω στο μπαλκόνι της...χωρίς καμία προστασία και το μόνο που τρώνε τα καημένα είναι χύμα τροφή(εντωμεταξύ πόσες φορές της μίλησα για την διατροφή που πρέπει να τα κάνει και για την προστασία που πρέπει να τα παρέχει, αλλά άδικος κόπος... Προσπάθησα πάντως)... Και τέλος πάντων εκεί που θέλω να καταλήξω είναι... Πως αυτή τα χει πάντα έξω και όπως προείπα χωρίς ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ και ΚΑΛΗ ΔΙΑΤΡΟΦΉ... Και τα πουλάκια της παρόλα αυτά είναι ζωηρά και κελαηδανε ακόμα και σήμερα ζωή να χουν... Και αντέχουν...
Αφού λοιπόν, αντέχουν στα κρύα τα πολλά φαντάσου τα δικά μας καλυμμένα και με καλή διατροφή, δεν θα αντέξουν;θα αντέξουν φυσικά... Και με το παραπάνω.
Ζήτω συγγνώμη που ξέφυγα, αλλά ήθελα να το πω! 🙂
 
Γιώργο μου..στο θέμα αυτό ο κ. Μάκης το λέει ξεκάθαρα... Αν τα πουλιά είναι σε απάνεμο μέρος στο μπαλκόνι και καλυμμένα με νάιλον, με Ανοιχτή την μπροστινή μεριά, ακόμα και να χιονίσει δεν παθαίνουν τίποτα! Και γω θα σου δώσω ένα παράδειγμα για να δεις πόσο δίκιο έχουν τα παιδιά...
Μια γειτόνισσα μου,έχει 6 καναρίνια.. Και τα 6 τα έχει όλο το χρόνο κρεμασμένα έξω στο μπαλκόνι της...χωρίς καμία προστασία και το μόνο που τρώνε τα καημένα είναι χύμα τροφή(εντωμεταξύ πόσες φορές της μίλησα για την διατροφή που πρέπει να τα κάνει και για την προστασία που πρέπει να τα παρέχει, αλλά άδικος κόπος... Προσπάθησα πάντως)... Και τέλος πάντων εκεί που θέλω να καταλήξω είναι... Πως αυτή τα χει πάντα έξω και όπως προείπα χωρίς ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ και ΚΑΛΗ ΔΙΑΤΡΟΦΉ... Και τα πουλάκια της παρόλα αυτά είναι ζωηρά και κελαηδανε ακόμα και σήμερα ζωή να χουν... Και αντέχουν...
Αφού λοιπόν, αντέχουν στα κρύα τα πολλά φαντάσου τα δικά μας καλυμμένα και με καλή διατροφή, δεν θα αντέξουν;θα αντέξουν φυσικά... Και με το παραπάνω.
Ζήτω συγγνώμη που ξέφυγα, αλλά ήθελα να το πω! 🙂
Δεν είπα πως δεν ισχύει ότι ένα καναρίνι μπορεί να αντέξει σε θερμοκρασίες που πέφτει χιόνι. Το χιόνι είναι φυσικό φαινόμενο που δεν ενοχλεί τόσο τα πτηνά της Ευρώπης, ειδικά της βόρειας, αφού το αντιμετωπίζουν συχνά και πολλές φορές πέφτει και πάνω τους. Άλλο όμως είναι γενικά ότι αντέχουν το χιόνι και άλλο σε ποιες θερμοκρασίες αντέχουν. Μπορεί να χιονίζει και να έχει 0, -1, -2, -3, μπορεί όμως να μην χιονίζει και να έχει -7, -8, -9, -10 και -11. Τότε τι κάνουμε;
Όλες αυτές οι προστασίες τα προστατεύουν;
Δεν είπα ποτέ όχι, αλλά τόση ώρα σας ρωτάω για να μάθω και εγώ, χωρίς όμως να παίρνω απάντηση. Αυτό δεν είναι το θέμα μας όμως. Θα ανοίξουμε άμα είναι ένα άλλο θέμα και θα το αναλύσουμε εκεί αντίστοιχα.
 
Θα ανοίξουμε άμα είναι ένα άλλο θέμα και θα το αναλύσουμε εκεί αντίστοιχα.
Δεν είναι κακή ιδέα.. και δεν θα βγούμε και εκτός θέματος.
Προτείνω να το κάνεις.
 
Μία λύση είναι να βάλεις κεσεδάκια από γιαούρτι,
καλά στερεωμένα σε κάποια γωνία του κλουβιού.
Πάνω από το κλουβί (στο τοίχο και όχι στο κλουβί ) θα ΄τοποθετήσεις μια αεραντλία ενυδρείου
οπου στην οποία θα τοποθετήσεις και ρυθμιστή ποσότητας αέρα στην έξοδο.
Θα βάλεις το λαστιχάκι να περάσει μέσα στο κεσεδάκι και να φτάσει σχεδόν στο μπάτο..
Σαφώς θα δέσεις και το λαστιχάκι κάπου για να είναι σταθερό.
Γεμίζεις και έτοιμος. ΠΡΟΣΟΧΗ στον αέρα να μην κάνει μεγάλη ανατάραξη.
Αυτό το κόλπο σίγουρα θα σου κρατήσει το νερό να μην παγώσει για το χρονικό διάστημα
που θα απουσιάζεις στην εργασία σου.
Αλλά όπως καταλαβαίνεις χρειάζεται να το δουλέψεις λίγο για να δείς το πώς ανταποκρίνεται.

Άσχετο : Το κόλπο με την αεραντλιά είναι πολύ καλύτερο και για το χλώριο.
Είναι προτιμότερο να ρυθμίσουμε μια αεραντλία να δουλεύει το βράδυ (νυχτερινό ρεύμα)
παρά να δίνουμε στάσιμο νερό.
 
Back
Top