Φροντίδα Τι κανουμε για τις παγωμένες ποτιστρες;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης mouftis84
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Με μία αεραντλία 8 watt καλύπτεις 20 κλουβιά άνετα.
Θα δουλέψει ας πούμε 10 ώρες... Μηδενικό κόστος.
Υπολόγισε ότι συζητάμε για αυτές τις δύσκολες 10 μέρες που από αυτές τις
4 ο φίλος μας θα είναι σπίτι και θα μπορεί να κάνει αλλαγές.
Αρα γιατι κόστος μιλάμε;
 
Αν καλύπτει όλα τα πουλιά τότε δεν είναι και μεγάλο το κόστος απλά προβλέπονται πολλά σωληνάκια... Που μάλλον δεν θα είναι πρακτικά και εφαρμόσιμα.
 
Δεν καταλαβαίνω ;
Με το ( ΔΕΝ ΘΑ είναι πρακτικά) δεν βγαίνει συμπέρασμα.
Το δοκιμάζετε και μας λέτε.

Όταν λέμε σωληνάκια μιλάμε για λαστιχένια τα οποία μαζεύονται σε μια γωνία πολύ εύκολα.
Νοιώθω ότι ώρες - ώρες πρέπει να γράφουμε απλά για να γεμίζουμε σελίδες.
Επίσης είναι μία λύση ΕΚΤΑΤΗΣ ανάγκης και ΟΧΙ κάτι "ΜΟΝΙΜΟ όπου θα
μας χαλάει την αισθητική.
 
Όταν λέμε σωληνάκια μιλάμε για λαστιχένια τα οποία μαζεύονται σε μια γωνία πολύ εύκολα.
Αν δε σε κουράζει κάνε μια περιγραφή πως θα δουλεύει και πως θα τροφοδοτούνται τα κλουβιά για να υπάρχει ως ολοκληρωμένη λύση.
Για να μη φανταζόμαστε εμείς αυτό που εσύ προτείνεις ως λύση και πιθανόν άθελά μας... Την αδικούμε...
 
Κ. Γιάννη εντάξει είμαι σίγουρος τώρα.
Το είχα καταλάβει απο πρίν ότι ΔΕΝ έχεις ιδέα για ποιο είδος αεραντλίας συζητάμε και για τι σωληνώσεις...
Δεν αδικείς τίποτα, απλά η τεχνολογία προχωρά
Μη σας τρομάζει το καινούργιο ή κάτι που δεν υπάρχει σε λίνκ .
Περιγραφή ΄έγινε από το πρώτο μου πόστ σε αυτό το θέμα.
Απλά βάζεις την αεραντλία στο ρεύμα.
Το κόστος ανέρχεται στα 10 ευρω. Οι ενώσεις γίνονται με το χέρι και
το σωληνάκι το κόβεις με το ψαλιδάκι ή με τα δόντια...😀.

Σωληνάκι : http://www.aquavivere.gr/eksoplismos/diakosmisi-axesouar-enudreiwn/swlinaki-aeros-silikonis-1m

Αερανλτία :
 
απλά η τεχνολογία προχωρά
Μη σας τρομάζει το καινούργιο ή κάτι που δεν υπάρχει σε λίνκ
Είναι κάτι που προσωπικά μου είναι "άχρηστο". Γιατί στην εκτροφή μου οι θερμοκρασίες ελέγχονται.
Και ως μη απαραίτητο... Δεν γνώριζα τη χρήση του.. και πιθανολογώ πως μαζί με μένα και κάποιοι ακόμη.
Τώρα που το ανέπτυξες... Νομίζω πως μαζί με μένα κάλυψες και τους αναγνώστες μας... και είναι ασφαλώς καλύτερα.
Λυπάμαι αν σε έβαλα σε κόπο.
 
Δεν σας είναι άχρηστο...
Μη γυρνάτε την πλάτη σε κάτι χαρακτηρίζοντάς το ως μη απαραίτητο
πχ : Εάν κοπεί το ρεύμα δεν δουλεύει τίποτα. Ουτε λέβητας ούτε air-condition τίποτα.
Υπάρχει αεραντλία και με μπαταρία.

Επίσης έχει και άλλη χρήση... Που πάλι δεν θα σας είναι άχρηστη η αεραντλία.
Κανένα κόπο. Χαρά μου. Να είστε καλά !

Υγ . Ξεφύγαμε πολλοί από το θέμα.
 
Μπαμπη το εχεις δοκιμασει με την αντλια; Και σε συγκριση με αντιστοιχη ποσοτητα <στασιμου> νερο σου δουλεψε; (επιβραδυνες δηλαδη το χρονο παγωματος;)
Ο λογος που σε ρωταω ειναι πως βαση λογικης φερνουμε σε επαφη μεγαλυτερη επιφανεια νερου με τον παγωμενο αερα, συνεπως βοηθουμε το νερο να παγωσει;
Νομιζω πως θα ειχε νοημα μονο σε περιπτωση που ειχαμε την αεραντλια σε εσωτερικο χωρο του σπιτιου, οποτε θα τροφοδοτουσαμε με θερμοτερο αερα.
 
Μπαμπη το εχεις δοκιμασει με την αντλια; Και σε συγκριση με αντιστοιχη ποσοτητα <στασιμου> νερο σου δουλεψε; (επιβραδυνες δηλαδη το χρονο παγωματος;)
Ο λογος που σε ρωταω ειναι πως βαση λογικης φερνουμε σε επαφη μεγαλυτερη επιφανεια νερου με τον παγωμενο αερα, συνεπως βοηθουμε το νερο να παγωσει;
Νομιζω πως θα ειχε νοημα μονο σε περιπτωση που ειχαμε την αεραντλια σε εσωτερικο χωρο του σπιτιου, οποτε θα τροφοδοτουσαμε με θερμοτερο αερα.
Όχι αυτό δεν ισχύει, δεν έχει να κάνει τόσο με την επιφάνεια όσο με το ότι το νερό δεν θα είναι στάσιμο αλλά θα μετακινηται και θα παγώσει πιο αργά
 
Καλησπέρα παιδιά τώρα μπόρεσα και μπήκα. Και τώρα γύρισα από τη δουλειά...υπάρχουν δυσάρεστα νέα 2 πουλάκια δεν τα καταφερανε 2 καναρες και τα πήρα και τα πήγα σε ένα μαγαζί που θα δώσω 150 ευρώ σε μια θεία για 2 μήνες δεν γινότανε αλλιώς.έπρεπε να το κάνω πιο νωρίς. Ευχαριστώ παντός για τις απαντήσεις. Πάντως αμέσως οι πατέντες πήραν φωτιά.
 
Κρίμα τα πουλάκια... λυπάμαι!
Εγώ πιστεύω πως βιάστηκες να τα πας στο μαγαζί... (αλλα αν δεν υπήρχε άλλη λύση)... Μπορεί να έβρισκες κάποιον που να τα προσέχει και χωρίς λεφτά... Κάποιον που αγαπάει τα πουλάκια...ίσως και κάποιον απο δω... Αν βρισκόταν κάποιος...
 
Το ανέφερα και εδώ, αλλά το ξαναείπα γιατί είδα πως δεν απάντησε σχετικά με αυτό κάποιος: https://community.petbirds.gr/threads/Τι-κανουμε-για-τις-παγωμένες-ποτιστρες.29233/#post-368166
Περιμένουμε την απάντηση του @mouftis84 !
Τα πουλιά τα είχα όλα σκεπασμενα με τις σακούλες που έχει για να μην πέφτουν τα απορία κάτω αλλά κάθε ζευγαρωστρα είχε σακούλα μέχρι πάνω δηλαδή 1 η 2 νούμερα μεγαλύτερη για να καλύψει όλα τα πλαϊνά και μπροστινό τμήματα και δεν τα έπιανε αέρας όλες τις μέρες έχει -6 με -8 θεσνικη συκιες

Γιωργο εγώ θα προσέχω ρε φίλε πάλι σιγά να μην έδινα τα πουλιά μου αλλού και να τους πλήρωσα κιόλας ρε φίλε απλά πήρα το μαγαζί από κάτω από το σπίτι που είχε να το ενοικιασει 3 χρόνια και μόνο τα έβαλα εκεί

τα πουλιά είναι σαν παιδιά μου ρε φίλε δεν τα αφήνω έτσι εύκολα ξέρεις πως είναι και τι στενά χέρια είναι να χάνεις έτσι πουλια
 
180 €.. Και φαντάσου να έχεις π.χ. 10 πουλιά...
Για να είμαστε δίκαιοι πρέπει να δούμε με πόσες ποτίστρες συνδέεται, γιατί πρόσεξα πως καλύπτει περισσότερες της μίας, έχει διακλαδωτή.
 
180 €.. Και φαντάσου να έχεις π.χ. 10 πουλιά...

Δεν έχει σημασία πόσα πουλιά έχεις. Σημασία έχει να μπορείς να τα διατηρείς στη ζωή.

Για να είμαστε δίκαιοι πρέπει να δούμε με πόσες ποτίστρες συνδέεται, γιατί πρόσεξα πως καλύπτει περισσότερες της μίας, έχει διακλαδωτή.

Ο κατασκευαστής γράφει ότι κάνει για 6 ποτίστρες.
 
Ο κατασκευαστής γράφει ότι κάνει για 6 ποτίστρες.
Αν εμείς είχαμε τόσα προβλήματα για λίγες μέρες χιονόπτωσης, καταλαβαίνουμε ότι εξωτερική εκτροφή θα ήταν αδύνατη χωρίς τέτοιες πατέντες σε χώρες βορειότερες της δικής μας.
Οπότε 30 ευρώ ανά ποτίστρα ίσως δεν είναι πολυτέλεια για εκείνους αλλά προϋπόθεση.
 
Σημασία έχει να μπορείς να τα διατηρείς στη ζωή.
Αυτό είναι η αρχή και το τέλος...
Καμία έκπτωση σ' αυτό!
Ο κατασκευαστής γράφει ότι κάνει για 6 ποτίστρες.
Για την Ελλάδα είναι κόστος μεγάλο και μη απαραίτητο, ειδικά για τους καιρούς που ζούμε.
Και επειδή στην Ελλάδα οι ημέρες με μεγάλες παγωνίες είναι λίγες θα επανέλθω στην πιο ρεαλιστική και περισσότερο εφικτή λύση. Αυτή που εφαρμόζουν όλοι οι γνωστοί σε μένα εκτροφείς πουλιών σε εξωτερικό χώρο.
Επειδή μας διαβάζουν και άνθρωποι με λιγότερες γνώσεις...
Οι δυο αλλαγές είναι νομίζω η λύση "ασφαλείας"..
γιατί
η κατανάλωση και οι ανάγκες για νερό από τα πουλιά είναι αρκετά περιορισμένες.
και
Ο χρόνος που μεσολαβεί για να παγώσει το νερό εκ νέου είναι περισσότερο από αρκετός για να πιουν και να καλύψουν τις ανάγκες τους.
Όπως και ο χρόνος μεταξύ των αλλαγών είναι αρκετός για να μην διψάσουν τα πουλιά.
 
Back
Top