Φροντίδα Τι κλουβιά και παιχνίδια έχετε στους παπαγάλους σας;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης vas
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

vas

PB Member
Εγγραφή
9 Απρ 2009
Μηνύματα
489
Πόλη
Αθήνα
Σε αυτή τη συζήτηση θα ήθελα ο καθένας να αναφέρει πόσο μεγάλο είναι το κλουβί που έχει και τι παπαγάλοι φιλοξενούνται μέσα σε αυτό, ώστε και οι υπόλοιποι να καταλάβουμε ποιος είναι ο ιδανικός χώρος για τους φτερωτούς μας φίλους.

Επίσης μπορούμε να πούμε τι είδους παιχνίδια, σταντ η κούνιες έχουμε και τι βάζουμε στον πάτο του κλουβιού (άμμο, εφημερίδες κλπ κλπ).

Είχα μερικές απορίες που πιστεύω πως και άλλοι αρχάριοι μπορεί να έχουν. Αν μπορείτε βοηθήστε μας.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
1 cockatiel, 70Χ45Χ35.
1 Lovebird, 70Χ50Χ30.
 

Συνημμένα

  • user1309_pic11161_1245357343.webp
    user1309_pic11161_1245357343.webp
    11,1 KB · Προβολές: 648
  • user1309_pic3966_1223311213.webp
    user1309_pic3966_1223311213.webp
    24,2 KB · Προβολές: 378
  • user1309_pic4737_1226513863.webp
    user1309_pic4737_1226513863.webp
    15,2 KB · Προβολές: 710
επίσης μπορούμε να πούμε τι ειδους παιχνιδια εχουμε

Ο καθένας μπορεί να προμηθευτεί παιχνίδια, τα οποία δεν είναι βλαβερά για τα πουλιά. Δεν είναι αιχμηρά, με τοξικά χρώματα κτλ.
Υπάρχουν πολλά παιχνίδια στο εμπόριο που είναι διαφορετικά στο μέγεθος, στο υλικό κ. Ο. Κ. Μπορούμε να πάρουμε μια μικρή ποικιλία από αυτά, ώστε να δούμε τι είδους παιχνίδια και από τι υλικό προτιμάει ο παπαγάλος μας και να τα εναλλάσουμε συχνά για να μην χάνει το ενδιαφέρον του.

και τι βαζουμε στον πατο του κλουβιου (αμμο, εφημεριδες κλπ κλπ)

Μια συζήτηση που θα σε βοηθήσει πολύ: https://community.petbirds.gr/threads/Στρώμα-υγιεινής-στους-πάτους-των-κλουβιών-των-πουλιών.57/
 
χρήση ντουλάπας

Πήρα την απόφαση να μετατρέψω μια ντουλάπα που είχα που δεν μου χρησίμευε και τόσο σε κλούβα που θα φιλοξενήσει στο άμεσο μέλλων τα νεογέννητα μου εγγλεζάκια καθώς και μερικά ζεμπρακια …
Σας αναφέρω συνοπτικά ότι οι διαστάσεις της εν λόγο πια κλούβας είναι 120*100*40 καθαρός χώρος για τα πουλιά και 40 πόντοι αποθηκευτικός χώρος από κάτω(που μπορεί να φιλοξενήσει και μικρά κλουβιά για γεννήτρες στο μέλλων, έχει δυο ποτίστρες δεξιά της κλαημένες από τον ήλιο έχει μια αυτοσχέδια μικροπισινα που χωρίς να ανοίγω το κλουβί και να ενοχλώ τα πουλιά μπορώ να την καθαρίζω καθημερινά έχει αριστερά μια ταΐστρα αρκετά μεγάλη προς το παρών και με αναμονή σχεδιασμένη να μπει και μια εσωτερική καθώς και άλλες μικρολεπτομέρειες που κάνουν την καθαριότητα πολύ πιο εύκολη και με λιγότερη ταλαιπωρία και ενόχληση για τους μικρούς μας φίλους
Η εν λόγο κλούβα τώρα το καλοκαίρι θα είναι έξω στο μπαλκόνι σε μέρος χωρίς πολύ ήλιο και με αρκετή δροσιά και τον χειμώνα σε εσωτερικό και ζεστό χώρο
Θα ειθελα να μου πείτε την γνώμη σας και τα σχόλια σας πάνω σε αυτό που έφτιαξα και πώς σας φάνηκε ι ιδέα μου

Περισσότερες εικόνες θα βρείτε στα άλμπουμ μου

11.webp 12.webp
 
Πολλά παιχνίδια βλέπω στα κλουβιά σας βρε παιδιά και η απορία μου είναι, αν αυτό που μας ενδιαφέρει βασικά είναι η απασχόλησή τους με αυτά τα παιχνίδια, ή το να έχουν την δυνατότητα να φτερουγίζουν κάπως ελεύθερα μέσα στο κλουβί, πηγαίνοντας από πατήθρα σε πατήθρα.
Αν η βασική μας έννοια είναι το δεύτερο (για εμένα είναι) τότε ένα κλουβί (για μικρά παπαγαλάκια-μπάτζι, λαβμπιρντς, κόκατιλ) πρέπει να έχει 1 μ. μήκος, 60 εκ. Πλάτος και 70 εκ. ύψος και 3 έως 4 παιχνίδια μία σκάλα, 2 κούνιες
 
η απορία μου είναι, αν αυτό που μας ενδιαφέρει βασικά είναι η απασχόλησή τους με αυτά τα παιχνίδια, ή το να έχουν την δυνατότητα να φτερουγίζουν κάπως ελεύθερα μέσα στο κλουβί, πηγαίνοντας από πατήθρα σε πατήθρα.
Ο Μαριος ποτε δεν θελησε να φτερουγισει μεσα στα κλουβια του. Τον βγαζω καθημερινα 2-3 φορες απο το κλουβι και επειδη ουτε αυτο τον προκαλει να φτερουγισει, τον 'αναγκαζω' να πεταξει (για ασκηση).

Οι συνθηκες της οικογενειας ειναι τετοιες, ωστε τα κλουβια του Μαριου (parrotlet) πρεπει να ειναι τρια.

1 Αθηνα.webp 2 Σπετσες.webp 3 Βουλιαγμενη.webp
 
εμενα το κλουβι της κοκο ειναι 70x50x30

και εχει 2 παιχνιδια μεχρι να βρω λεφτα να τησ παρω κι αλλα:D και ενα στικ με τροφη

Οι συνθηκες της οικογενειας ειναι τετοιες, ωστε τα κλουβια του Μαριου (parrotlet) πρεπει να ειναι τρια

απο ποιο pet shop ψωνιζεις;
 

Συνημμένα

  • Picture 85.webp
    Picture 85.webp
    29,4 KB · Προβολές: 207
Οι διαστάσεις δίνονται διεθνώς ως (μήκος x πλάτος x ύψος)
Ας ακολουθήσουμε αυτή την παρουσίαση για τις διαστάσεις των κλουβιών μας, για να μην υπάρχει μπέρδεμα



Ο Μαριος ποτε δεν θελησε να φτερουγισει μεσα στα κλουβια του.
Εν αντιθέσει, τα μπάτζι μου (ζευγάρια γαρ) χαίρονται να κυνηγιούνται μέσα στο κλουβί τους και όχι μόνον.
Αρκετές φορές φτερουγίζουν επί τόπου με τόση δύναμη και ταχύτητα που ακούγονται σαν ελικόπτερο.
 
Πολλά παιχνίδια βλέπω στα κλουβιά σας βρε παιδιά και η απορία μου είναι, αν αυτό που μας ενδιαφέρει βασικά είναι η απασχόλησή τους με αυτά τα παιχνίδια, ή το να έχουν την δυνατότητα να φτερουγίζουν κάπως ελεύθερα μέσα στο κλουβί, πηγαίνοντας από πατήθρα σε πατήθρα.
Αν η βασική μας έννοια είναι το δεύτερο (για εμένα είναι) τότε ένα κλουβί (για μικρά παπαγαλάκια-μπάτζι, λαβμπιρντς, κόκατιλ) πρέπει να έχει 1 μ. μήκος, 60 εκ. Πλάτος και 70 εκ. ύψος και 3 έως 4 παιχνίδια μία σκάλα, 2 κούνιες

Τα πολλα παιχνιδια ειναι απαραιτητα σε καποια ειδη οπως τα parrotlet στο βαθμο που τα εχει η Σισσυ κι ας φαινεται καπως υπερβολικο. Υπερβολικο βεβαια δεν ειναι αφου το πουλακι φαινεται παντοτε τρισευτυχισμενο και απασχολειται συνεχεια με αυτα αρα τι καλυτερο.

Εξαρταται βεβαια κι απο τα χαρακτηριστικα του καθε ειδους. Στην προκειμενη περιπτωση τα παροτλετ ειναι παρα πολυ δραστηρια και αεικινητα. Επισης τα ειδη με μακρια ουρα συνηθως φτερουγιζουν περισσοτερο απο τα ειδη με κοντη ουρα αφου τα πρωτα ειναι "φτιαγμενα" για να διανυουν μακριες αποστασεις ενω τα αλλα κοντυτερες και τα ειδη με κοντη ουρα συνηθως σκαρφαλωνουν περισσοτερο απο τα αλλα. Η γνωμη μου ειναι οτι τα κλουβια της Σισσυς γι αυτο το πουλι ειναι ιδανικα οπως και ο τροπος που τα εχει διαμορφωσει εσωτερικα!
 
Παπαγαλοιδιοκτήτες, εσείς τι κλουβιά και παιχνίδια χρησιμοποιείτε στους παπαγάλους σας σήμερα; Θα είχε ενδιαφέρον να δούμε αν υπάρχουν διάφορες σε σχέση με τις παλαιότερες πρακτικές.
 
Το κλουβι του Αλεξανδρινου μου Τουκη
Διαστ. 81 x 59 x 171cm
img_20160514_180549-jpg.41444
img_20160514_180603-jpg.41445
 
Εγώ έχω 76αρα ζευγαρωστρα στο παρροτλετ μου..
Έβγαλα μια φώτο τώρα ίσα ίσα για να τη δείξω..
IMG_20170308_110957.webp
Εγώ γενικά του έχω φτιάξει κάτι παιχνιδάκια κρεμαστα με σπαγκο, σουπιοκοκκαλο και πολύχρωμα παιχνιδάκια μη τοξικά απο το τζαμπο αλλά ούτε να τα δει...
Το μόνο που του αρέσει απο τα χειροποίητα είναι που του κάνω διάφορα σχέδια με τα καλαμάκια και πάει ασχολείται μαζί τους...
Του αρέσει να παίζει με τις κρεμαστες μπάλες,του αρέσει πολύ να κάνει κούνια και τρελαίνεται με τις σκάλες αλλά πιο πολύ του αρέσει η μεγάλη σκάλα γιατί πάει πάνω κάτω και μπαινοβγαινει απο τα σκαλάκια συνεχώς...
Επίσης του χω πάρει δυο παιχνιδάκια απο τα τζαμπο που είναι για μωρά και παίζει πολύ και με αυτά...
Και πρόσφατα του αγόρασα ένα ελατήριο παιχνίδι απο αυτά τα πολύχρωμα τα στρογγυλά απο τα τζαμπο και το χω δέσει με σκοινακι για να μην ανοίγει και το κρεμαω καλά στα κάγκελα και μπαινοβγαίνει μέσα σ'αυτό.. (μοιάζει με τούνελ για αυτό και το πήρα! 🙂 )
Και αύριο περιμένω να μου φέρουν ένα πάρκο για να παίζει σ'αυτό εκτός κλουβιού...
Ελπίζω να το τιμήσει!:D
 
Εγώ έχω καταργήσει σχεδόν όλα τα πλαστικά πλην ενός που δεν εξυπηρετεί το σκοπό του παιχνιδιού αφού δεν παίζουν μαζί του αλλά τα αποτρέπει απο το να σκαρφαλώσουν πάνω απο το μπολ του νερού και να τους ξεφύγει καμία κουτσουλιά μέσα στο νερό. Η ενασχόληση που τους προσφέρω είναι φρέσκα κλαδιά (ελιά, μπαμπού, πεύκο) και καρπούς με σκληρό περίβλημα, όπως κουκουνάρια, καρπούς φοινίκων, τριανταφυλλιάς και λίγους ξηρούς καρπούς μια στο τόσο ολόκληρους με το τσόφλι. Ποτέ δεν τα βαριούνται σε αντίθεση με τα πλαστικά του εμπορίου. :)
 
Back
Top