Φροντίδα Τι μεγεθος πρεπει να εχει το κλουβι για ενα παπαγαλακι μπατζι;

Γενικά για ένα μόνο πουλάκι, ένα κλουβί μήκους γύρω στους 50 με 60 πόντους είναι καλό. Ιδίως για σένα που αν θυμάμαι καλά το βγάζεις συχνά εκτός κλουβιού είναι μια χαρά.
Καλό είναι οι δύο πλευρές του τουλάχιστον να έχουν οριζόντια κάγκελα επειδή αναρριχώνται απ' αυτά.
Επίσης καλό είναι να είναι μεγαλύτερο το ύψος του μήκους.
Δες κι εδώ Κλουβιά για Πουλιά - κλουβιά
Τώρα από τιμές δεν ξέρω, ρίξε μια ματιά στην κλουβοτεχνική και στα eshops να πάρεις μια ιδέα.
 
Ναι, αν είναι μόνο του και δεν σκοπεύεις να πάρεις άλλο και εφόσον βγαίνει συχνά έξω είναι εντάξει. Σε τι τιμή το βρήκες;
 
Το ιδανικό μέγεθος είναι τουλάχιστον 50x45x45 cm, δε ξεχνάμε όμως όσο μεγαλύτερο,τόσο καλύτερο. Τα Budgies είναι πολύ δραστήρια και παιχνιδιάρικα, και χρειάζονται αρκετό χώρο για να μπορούν με άνεση να τεντώσουν τα φτερά τους, οριζόντια κάγκελα με διάκενο μεταξύ τους 1.27,ώστε να μπορούν να αναρριχηθούν με άνεση και ευκολία, περιμετρικά στο χώρο του κλουβιού.

Φιλικα Σίμος
 
Αλλα τωρα θα το παρω δωρεαν γιατι μια θεια μου εχει καναρινια και εχει ενα τετοιο!

Αυτο το κλουβι εχω τωρα... Τωρα να δωσω 30-40 ευρω για ενα μεγαλυτερο;
Ετσι κι αλλιως οταν το εξημερωσω θα το εχω αρκετες ωρες εξω
 
Πρόσεξε και παρατήρησε σχολαστικά το κλουβί που θα σου δώσει η θεία σου μην έχει σκουριές γιατί τα παπαγαλάκια δαγκώνουν τα κάγκελα και θα έχεις πρόβλημα αν τοξικωθεί το πουλάκι.
 
Ειναι καινουριο!
Οχι δεν εχει μεγαλυτερο αλλα αν δεν μου φανει καλο τοτε θα παρω ενα ιγο μεγαλυτερο αν δεν ειναι υπερβολικα ακριβο.. Μεχρι 20 ευρω
 
Το εξημέρωμα μπορει να δειαρκέσει μήνες... Εσυ αποφασίζεις πώς θα ζήσει το πουλάκι σου..
 
Δηλαδη αν εχω αυτο το κλουβι τι μειονεκτηματα θα εχει το πουλι;
Εγω ετσι οπως το βλεπω κι μπορει να ανοιξει τα φτερα και να περπατησει πανω στα ξυλακια...
 
Τωρα δεν ξερω την τριτη θα μου το φερει..
Αλλα ειναι σαν αυτο στην εικονα!
Τωρα οταν θα μ το φερει θα το μετρησω για να σας πω
 
Οι πλαστικοι πατηθρες δεν ειναι καλοι να τους αλλαξεις..:D
 
Εχω κιαλλους πατηθρες αλλα τι ςχουν και δν ειναι καλοι;

Ενταξει σε πετ σοπ ειδα να εχουν σε τετοιο ακριβως κλουβι ζευγαρι παπαγαλακια.. Και θα πειραξει που θα εχω εγω ενα;
 
Τα πετ σοπ ομως δεν αγαπανε τα πουλακια για αυτους ειναι λεφτα οχι ζωες! Οι πλαστικές πατήθρες δεν προσφέρουν όλες καλό κράτημα, αλλά καθαρίζονται πιο εύκολα... Και οι ξυλινες ειναι πιο καλες για τα ποδια του/...
 
Έστω πλαστικές στρογγυλές όμως. Αυτές σαν κλαδάκια δημιουργούν προβλήματα στα πέλματα των πουλιών.
Κι εγώ συμφωνώ δεν είναι το πετ σοπ παράδειγμα, διάβασε το λινκ που σου έδωσα αν σ' ενδιαφέρει.
 
Το διαβασα.. Και πολυ επικυνδινη ειναι η τροφη απο σουπερ μαρκετ!
Πριν 3 χρονια ειχα 2 Lovebirds και τα ταιζα κανονικη τροφη και μια φορα ξεμεινα καιμλεω ας παρω απο σουπερμαρκετ!
Και μεσα σε μια βδομαδα πανε τα καημενα!
 
Back
Top