Φροντίδα Τι μπορώ να κάνω για να με εμπιστευθεί το κοκατίλ μου;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης eirhnhhd
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Η αλλαγή συμπεριφοράς (εαν δεν έχεις παρατηρήσει κάτι στην υγεία) έχει να κάνει κυρίως με τις ορμόνες (καθρεφτάκια, περιβάλλον που θυμίζει φωλιά, λάθος διατροφή, χάδια σε λάθος σημεία του σώματος). Επίσης η συμπεριφορά αλλάζει όταν χάνει την εμπιστοσύνη του προς εσένα. Μπορεί να κάνουμε κάτι χωρίς να καταλάβουμε άμεσα ότι δεν αρέσει στο πουλάκι μας και να χαθεί η εμπιστοσύνη (πχ να το πιάσεις από το σώμα). Επίσης κάθε φορά που θες να ανέβει το πουλάκι σου στο χέρι δεν το πιέζουμε γενικά, το να σου δείχνει με προειδοποιητικά τσιμπήματα και ήχους ότι δεν θέλει το σέβεσαι γτ το "ανέβα" στο χέρι αποτελεί πάντα ερώτηση προς το πουλάκι σου και αυτό πράττει όπως επιθυμεί. Και κάτι τελευταίο, γνώμη μου πάντα μπορεί να είναι και λάθος, πιστεύω ότι όταν το πουλάκι φοβάται ή δεν θέλει να βγει από το κλουβί, είναι λάθος να βάζεις το χέρι σου μέσα στο κλουβί. Με αυτόν τον τρόπο απειλείς τον προστατευμένο του χώρο. Καλό θα ήταν να έχεις το χέρι στην πόρτα και αν θέλει θα έρθει. Για αυτό και όταν βάζουμε τροφή, επιδιώκουμε τα μπολακια (εφόσον είναι αποσπώμενα) να είναι όσο γίνεται πιο κοντά στην πόρτα ώστε να μην χώνουμε τα χέρια στο κλουβί.
 
@redionreddies νν έτσι κι αλλιώς προσπαθώ να μην το πιέζω κ με τίποτα δεν το πιάνω από το σώμα ή το χαϊδεύω αν δεν θέλει. Τωρα, μπορεί να έκανα κάτι καταλάθος δεν ξέρω. Πάντως ευχαριστώ...
 
Back
Top