Διατροφή Τι να δίνω στις Καρδερινες μου να τρωνε;

stratis java lover

PB New Member
Εγγραφή
10 Σεπ 2014
Μηνύματα
42
Πόλη
Αθήνα
Γεια σας
Την Παρασκευή μου δώσανε 2 αρσενικές καρδερίνες
Την πρωτη μερα τους εδωσα να φανε κελαιδινη απο petshop αλλα μου ειπε ενα παιδι πως δε κανει και τους πηρα τρωφη για αγρια πουλια. Εκανα καλα;
Επεισις τι αλλα να τους δεινω να τρωνε απο φρουτα;
Και τι να τους δεινω για να ειναι υγιής;
 
Η μια ειναι γιαβρακι απο κλουβι η αλλη ειναι μεγαλυτερη
και ναι εκτρεφει
 
Οτι και να τις ταισεις δεν εχουν προβλημα, ακρει να το μαθουν και να το τρωνε.
Το καλυτερο φυσικα ειναι να παρεις φαι για αγρια πουλια που εχει τους περισσοτερους σπορους που βρισκουν στην φυση..
 
Σε οποιοδήποτε ενημερωμένο Pet Shop.
 
Να φτιάξεις την δικιά σου αυγοτροφή! Η καρδερίνα είναι απαιτητική στην διατροφή της. Η κελαιδίνη είναι ακατάλληλη. Υπάρχουν ειδικά μίγματα σπόρων για τις καρδερίνες που είναι αυτό που χρειάζονται και κάνουν την διαφορά. Διαφορετικά μπορείς να χρησιμοποιήσεις τροφή για αγριοπούλια ενισχυμένη με έξτρα σπόρους (chia, περίλα, καμελίνα, νίζερ, παπαρούνα, σουσάμι κτλπ κτλπ) ανάλογα την εποχή.
Πολύ σημαντικό να δίνεις χορταρικά και να τους παρέχεις άνετους χώρους και μπάνιο.
 
Αν δεν θέλεις να φτιάξεις αυγοτροφή, πάρε της raggio di sole indios . Σε μπλε συσκευασία τάπερ , αλλά γύρω στα 10ευρώ το 1,5 κιλό.
Αν αυτός που στις έδωσε, απλά στις έδωσε και δεν σε ενημέρωσε-κατατόπισε, βάζω στοίχημα ότι τα πουλιά είναι πιασμένα... Δεν γίνεται να δίνεις εκτροφής καρδερίνες χωρίς ''επεξήγηση'' τι σημαίνει καρδερίνα και πως αυτή διαχειρίζεται.
 
Ραδίκι, τσουκνίδα, γλιστρίδα, ζοχός, ταραξάκος, ρίγανη, θυμάρι μπρόκολο, …. και πολλά άλλα.
Αν ασχοληθείς σοβαρά με την διατροφή της καρδερίνας θα μάθεις να τρέφεσαι και εσύ σωστά!
 
Τα συγκεκριμενα τους τα δεινουμε οποια εποχη νανε; πχ τωρα αυτη την εποχη που φευγουν απο πτερρορια τι απο ολλα να τους δεινω;
 
Eμαθα πολλα απο τις σελιδες που μου εδωσες αλλα δε βρηκα καποιο που να λεει τι τρωνε ανα μηνα για αυτο ρωταω τρονε ολλους τους μηνες τα ιδια χορταρικα
 
Ως μάνα καταλαβαίνω πως δεν τρως εσύ ο ίδιος χόρτα :)
Έχουν και τα χόρτα την εποχή τους όπως όλα τα λαχανικά και φρούτα. Ό,τι προσφέρει η κάθε εποχή και εντάσσεται στο διαιτολόγιο των πουλιών σου, σύμφωνα με τα άρθρα που θα διαβάσεις, πας στον μανάβη και παίρνεις μερικά κλωναράκια και προσφέρεις ανελλειπώς. Αν είσαι φυσιολάτρης και μάθεις να τα ξεχωρίζεις ασφαλώς, πας και καμιά βόλτα και μαζεύεις. Δίνε και χλωρά αρωματικά βότανα, ρίγανη, θυμάρι, δενδρολίβανο, βασιλικό, δυόσμο κτλ.
 
Eμαθα πολλα απο τις σελιδες που μου εδωσες αλλα δε βρηκα καποιο που να λεει τι τρωνε ανα μηνα για αυτο ρωταω τρονε ολλους τους μηνες τα ιδια χορταρικα
Δες κι αυτό τότε που ξέχασα πριν. Περιέχει σχεδόν τα πάντα Bασικές αρχές διαχείρησης και εκτροφής καρδερίνας
 
Συγγνώμη, αλλά δεν είδα απαντηση στο μήνυμα 13 και θελω να πω οτι αν πράγματι είτε εσύ είτε αυτός που στις έδωσε, έχετε πιάσει τα πουλάκια από τη φύση, ειναι ακόμη καιρος όπου μπορεί να διορθωθεί το λάθος και να επιστραφούν στο φυσικό τους περιβάλλον, εκεί δλδ που ανήκουν. Ειναι αν μη τι άλλο τραγικό να στερείς την ελευθερία απο κάποιον και φαντάζομαι οτι αν έστω στο ελάχιστο αναλογιστείς τι θα σήμαινε αυτο για εσένα, θα τις ελευθερώσεις.
 

Σχετικά θέματα

Back
Top