Φροντίδα Τι να κάνω για να λύσω το πρόβλημα με τα μυρμήγκια;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Ariadnh
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Δοκιμασα σε κιμωλία, ρίγανη, βαζελίνη και σταχτη. Κάθε μέρα εμφανίζονται.. Φεύγουν και την επόμενη μέρα επιστρέφουν.
 
Πρέπει πάντως να αναννεώνεις συνέχεια ό,τι βάζεις και βέβαια να σκουπίζεις συνέχεια τα σποράκια, γι αυτό έρχονται
 
Επειδή ούτως ή άλλως τα πουλάκια τρώνε την ρίγανη ενώ τα μυρμήγκια την απεχθάνονται, μήπως να ανακάτευες ξερή ρίγανη μέσα στην τροφή;
 
καλησπερα σε ολους
υπαρχει ενα υγρο που γινεται αναμοιξει με νερο.. Οι περισσοτεροι το ξερουν
τα μυρμιγκια δεν φαινονταιουτε για δειγμα
το πουλανε και τα Pet City
απλα αφου το βαλετε στο μπαλκονι γυρω γυρω δεν πρεπει να ριχνεται νερο
βεβαια μπορειται να το καθαριζεται το μπαλκονι μια φορα την εβδομαδα με νερο κ να ριχνεται το φαρμακο μολις στεγνωσει
Εγω το χρησιμοποιω 4 χρονια τωρα αυτο.
Διαφορετικα οπου μαζευονται πολλα μυρμιγκια μπορειται να βαζεται διοσμο αλλα θα ειναι για λιγο
 
Πως λέγεται; Τα σκοτώνει; η μυρωδιά δεν ενοχλεί τα πουλιά;
 
δεν θυμαμαι πως λεγετε.
δεν τα σκοτωνει.. Απλα δεν ερχονται
στα πουλια δεν μυριζει αυτο
εδω καλα καλα εμεις δεν το μυριζουμε 😛
σκεψου οτι το βαζω στην ταρατσα και εχω ελευθερο ενα ελευθερο κουνελι, και ενω το πλησιαζει να το μυρισει δεν το ακουμπαει αλλα δεν τον ενοχλει κιολας
δηλαδη αν ρειξω το αεροζολ μεχρι να ξεμυρησει το κουνελι δεν ερχεται σε αυτο το σημειο
γιατι το ζαλιζει
αν πας στα πετ συτι και ζητησεις το υγρο για τα μυρμιγκια που ψεκαζουμε θα στο δωσουνε αμεσως
απλα πρεπει να εχεις μια μονιμη ψεκαστηρα για να ριχνεις το υγρο
 
δεν την ξερω
μου το συστησανε και μενα απο εκει, οποτε οταν παω λεω στην κοπελα που ειναι παντα εκει οτι εχω επιδρομες κ μου βαζει
ειναι και χυμα
 
Η σύζυγος είπε ότι αντιμετωπίζει τα μυρμήγκια ώς εξής: Πλένεις με νερό, μετά ρίχνεις χλωρίνη παχύρευστη με υγρό πιάτων μαζί και τα απλώνεις με μια σκούπα (προσοχή γιατί γλιστράει) και ξεπλένεις ξανά με νερό. Τέλος μουσκεύεις ένα βαμβάκι με φυτικό αντικουνουπικό υγρό με κίτρο και μύρτιλο που υπάρχει στο φαρμακείο, είναι για ανθρώπινη χρήση και πολύ αποτελεσματικό (δεν λέω μάρκα, μη θεωρηθεί διαφήμιση) και περνάς την εξωτερική μεριά από τον πάτο του κλουβιού, έτσι αντιμετωπίζεις και τα κουνούπια. Και εγώ λέω, αν δεν δείς αποτέλεσμα και με αυτό το τρόπο (η γυναίκα μου επιμένει ότι είναι αποτελεσματικός) και αφού δεν θέλεις να χρησιμοποιήσεις εντομοκτόνα... Περιμένεις απλώς να χειμωνιάσει :D
 
Χα χα περιμένεις να χειμωνιάσει :) πες μάρκα Αχιλλέα δεν υπάρχει πρόβλημα. Δεν ξέρω αν η σιτρονέλλα που βάζουμε στους τοίχους για τις σκνίπες κάνει δουλειά στα μυρμήγκια.
 
Χα χα περιμένεις να χειμωνιάσει :) πες μάρκα Αχιλλέα δεν υπάρχει πρόβλημα. Δεν ξέρω αν η σιτρονέλλα που βάζουμε στους τοίχους για τις σκνίπες κάνει δουλειά στα μυρμήγκια.
Είναι του ΚΟΡΡΕ το γαλάκτωμα με σιτρονέλλα και μύρτιλο, έχω προσέξει ότι όπου το βάζουμε (σε γωνίες ή ψεκάζοντας λίγο στις σίτες) δεν πλησιάζει τίποτα. Το γαλάκτωμα βέβαια είναι για ανθρώπινη χρήση αλλά πέρσι το καλοκαίρι, πάνω στην απελπισία μας με τα ζωήφια, το δοκιμάσαμε και βρήκαμε την ησυχία μας. Για τα μυρμήγκια η μυρωδιά της χλωρίνης είναι που κάνει όλη την δουλειά.
 
εγω σε μεγαλη κλουβα εβαλα μια παλετα και απο πανω τα ταψακια με την τροφη. Καθε 2 μερες μου ετρωγαν ισως και μισο κιλο τροφη.. Εβαλα μακριες βιδες στην παλετα και εφτιαξα ποδαρακια.η μονη επαφη της παλετας με το εδαφος ηταν πλεον οι βιδες. Οποτε εβαλα 2 ταψακια με νερο και μεσα σε αυτα τα ταψακια πατουσαν οι βιδες και ετσι γλιτωσα. Τα κλουβια τα εχεις κατω η στον τοιχο>; Αν δεν μπορεις να κανεις το ιδιο προτεινω να παρεις ταιστρες εσωτερικες και να τις κρεμασεις απο το κλουβι εσωτερικα με συρμα.
 
Εγώ με το chevitren της Chevita ψεκάζει το χώρο και δεν έχω δει μυρμήγκι! Τα πουλιά δεν τα ενοχλεί καθόλου! Ως έσχατη λύση δοκίμασε το! 😉
 
Τα μυρμήγκια είναι το μεγάλο πρόβλημα όσων έχουν πουλιά έξω, ιδιαίτερα σε κλούβες στο έδαφος αφού μπορούν να αδειάσουν μια ταΐστρα σε λεπτά. Βέβαια έχουν και το πλεονέκτημα ότι καθαρίζουν υπολείμματα τροφών που πέφτουν στο έδαφος και έτσι αποτρέπουν τα πουλιά να τρώνε χαλασμένες τροφές.

Τα μυρμήγκια δεν θέλουμε να τα σκοτώσουμε αλλά να τα αποτρέψουμε να έρχονται στις ταΐστρες. Αυτό που έχω καταλάβει είναι ότι κάθε είδος αντιδρά διαφορετικά στους διάφορους τρόπους αντιμετώπισης. Θα πρέπει λοιπόν να δοκιμάσεις διάφορους τρόπους μέχρι να βρεις κάποια λύση.

Για παράδειγμα το chevitren δεν κάνει ΤΙΠΟΤΑ στα δικά μου, ενώ έχει αποτέλεσμα σε άλλους. Το ξύδι λειτουργεί αλλά για πολύ λίγο χρόνο.

Τελευταία κατάφερα να ελέγξω μια επιδρομή στα gouldians χρησιμοποιόντας PINEX σκόνη στο μονοπάτι τους! Εξαφανίστηκαν όλα!

Τα κλουβιά έχουν πόδια που ακουμπάνε στο πάτωμα..
μπορείς να βάλεις τα πόδια μέσα σε δοχεία με νερό σαν προσωρινή λύση. Τα μυρμήγκια (μάλλον) δεν θα περάσουν το νερό.
 
Ναι, γενικά τα έρποντα έντομα δεν αγαπούν την σκόνη, για πιο φθηνά θα μπορούσες να χρησιμοποιήσεις στάχτη ή και αλεύρι ακόμα. Δεν είμαι σίγουρη ότι τα έδιωξε η φαρμακευτική ουσία, ούτε για το αντίθετο βέβαια.
 
Ναι, γενικά τα έρποντα έντομα δεν αγαπούν την σκόνη, για πιο φθηνά θα μπορούσες να χρησιμοποιήσεις στάχτη ή και αλεύρι ακόμα. Δεν είμαι σίγουρη ότι τα έδιωξε η φαρμακευτική ουσία, ούτε για το αντίθετο βέβαια.

υποθέτω ότι τα έδιωξε η ουσία γιατί εξαφανίστηκαν αν ήταν η σκόνη υποθέτω ότι απλά θα άλλαζαν πορεία. Άσε που είχα να σκουπίσω μήνες :)
 
Δεν μπορω να βαλω τα πόδια σε δοχείο με νερό.. Είναι πολύ βαρύ το κλουβί για να το σηκωσω..
Η στάχτη είναι καλη λύση αλλά προσωρινή...

Σας ευχαριστώ.. Θα δοκιμασω οτι μου έχετε πει και θεός βοηθός.
 
Για παράδειγμα το chevitren δεν κάνει ΤΙΠΟΤΑ στα δικά μου, ενώ έχει αποτέλεσμα σε άλλους. Το ξύδι λειτουργεί αλλά για πολύ λίγο χρόνο.

Τελευταία κατάφερα να ελέγξω μια επιδρομή στα gouldians χρησιμοποιόντας PINEX σκόνη στο μονοπάτι τους! Εξαφανίστηκαν όλα!

Γιαννη απο που αγορασες το chevitren και απο που το pinex;
 
Back
Top