Γενικά Τι να κάνω για τα τσιμπήματα στο κεφάλι καναρινιού;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης apollong1
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Καθαρή φωτογραφία όσο γίνεται και τι ακριβώς εννοείς τσιμπήματα.
 
Η φωτογραφία δεν μας βοηθά... Το ίδιο και η περιγραφή σου.
Πρέπει αν θέλεις να γίνεις πιο αναλυτικός και να μας περιγράψεις όσο πιο καλά μπορείς αυτό που βλέπεις.
Μια πιο καθαρή φωτογραφία θα βοηθήσει περισσότερο.
 
Η φωτογραφία δεν μας βοηθά... Το ίδιο και η περιγραφή σου.
Πρέπει αν θέλεις να γίνεις πιο αναλυτικός και να μας περιγράψεις όσο πιο καλά μπορείς αυτό που βλέπεις.
Μια πιο καθαρή φωτογραφία θα βοηθήσει περισσότερο.
Φωτογραφία δεν μπορώ ίσως αύριο γίνετε… αφτο που θέλω να πω είναι ότι δάγκωσαν το κεφάλι του καναρινιού και έχει παραμορφωθεί υπαρχή κόπιας τρόπος να φτιαχτή το κεφάλι του η κορόνα του να γυνή οπός ήταν στην αρχή;
 
Πως μπορούμε να σε βοηθήσουμε αν δεν μπορούμε να δούμε αυτό που τόσο λιτά περιγράφεις;
Δε μας βοηθάς...
 
Αφτες βοηθούν;
 

Συνημμένα

  • 01-20151106_172604.webp
    01-20151106_172604.webp
    48 KB · Προβολές: 1
  • 02-20151106_172601.webp
    02-20151106_172601.webp
    30 KB · Προβολές: 1
Για να μπορέσουμε να βγάλουμε κάποια άκρη... αν θες απαντάς στις ερωτήσεις
  1. Να υποθέσω πως μιλάμε για πληγές πάνω στο κεφάλι του πουλιού που δημιουργήθηκαν από τσιμπήματα άλλων πουλιών;
  2. Είναι κάποιο νεαρό πουλί που δέχθηκε επίθεση από κάποια μεγαλύτερα σε ηλικία πουλιά;
  3. Είναι ένα αρσενικό (νεαρό ή όχι) που δέχθηκε επίθεση απο κάποιο πιο εύρωστο αρσενικό?
  4. Τα είχες όλα μαζί;
  5. Πόσες μέρες πέρασαν από την τελευταία επίθεση;
  6. Πως είναι τώρα το κεφάλι του μικρού;
  7. Έχει ματωμένη περιοχή;
  8. Έχει πρήξιμο πάνω στο κεφάλι;
  9. Απουσιάζουν φτερά από το κεφάλι του;
  10. Η γενική υγεία, διάθεση και συμπεριφορά του πως είναι;
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Για να μπορέσουμε να βγάλουμε κάποια άκρη... αν θες απαντάς στις ερωτήσεις
  1. Να υποθέσω πως μιλάμε για πληγές πάνω στο κεφάλι του πουλιού που δημιουργήθηκαν από τσιμπήματα άλλων πουλιών;
  2. Είναι κάποιο νεαρό πουλί που δέχθηκε επίθεση από κάποια μεγαλύτερα σε ηλικία πουλιά;
  3. Είναι ένα αρσενικό (νεαρό ή όχι) που δέχθηκε επίθεση απο κάποιο πιο εύρωστο αρσενικό?
  4. Τα είχες όλα μαζί;
  5. Πόσες μέρες πέρασαν από την τελευταία επίθεση;
  6. Πως είναι τώρα το κεφάλι του μικρού;
  7. Έχει ματωμένη περιοχή;
  8. Έχει πρήξιμο πάνω στο κεφάλι;
  9. Απουσιάζουν φτερά από το κεφάλι του;
  10. Η γενική υγεία, διάθεση και συμπεριφορά του πως είναι;
Λιπών…….

1) Νε

2) Δεν είναι νεαρό είναι μανά πολλών πουλιών μπορεί να είναι τσιμπήματα από τα παιδιά της

3) Είναι θηλύκια

4) Τα ήχε όλα μαζί(pet shop)

5) Δεν ξέρω

6) Είναι πρησμένο στη μέση του κεφαλιού του και του λυπούνε φτερά στο πίσω μερος(στο λαιμό του)

7) Δεν φαίνετε να χει ματωμένη περιοχή είναι μόνο πρησμένο

8) Νε έχει μιαν φουσκάλα στο πανό μέρος του κεφαλιού ακριβός στο κέντρο του

9) Νε στο λαιμό

10)Η συμπεριφορά του μπορώ να πω είναι καλή το μόνο παράξενο είναι συνεχεία στις ταΐστρες
Θα προσπαθήσω να βγάλω αύριο φωτογραφία να διττέ και εσείς
 
Αρχικά βάλτο σε ένα κλουβάκι μόνο του.. Αν δε θες να το πιάσεις για να δούμε καλύτερα την περιοχή του κεφαλιού και τον λαιμό, τουλάχιστον βγάλε μια φώτο που να μην φαίνονται τα κάγκελα!
 
Κι εγώ συμφωνώ ότι αρχικά πρέπει να το χωρίσεις, έστω μέχρι να καταλάβεις την αιτία
 
καλημέρα, φίλε! Και εγώ θα συμφωνήσω με τους τρεις φίλους μας (Αλίκη - Γιάννη - Γιάννη).. Πρέπει αρχικά να το πάρεις από την ζευγαρώστρα και να το τοποθετήσεις είτε σε άλλη (μόνο του!) είτε σε ένα κλουβί τουλάσχιστον 40εκ, να έχει χώρο να εκτονώσει την πίεση που δέχτηκε από τα άλλα και να ηρεμήσει! Να το προσέχεις καθημερινά.. Να το παρακολουθείς στενά, να του μιλάς όσο μπορείς για να σε νιώσει δίπλα του και να ηρεμήσει! Και κάτι πολύ σημαντικό για την συνέχεια της εκτροφής σου.. Μετά τις 35 ημέρες τα παίρνουμε τα μικρά από τους γονείς,τα θηλυκά αν όλα πάνε οκ τα έχεις μαζί ενώ τα αρσενικά το κάθε ένα μόνο του! στην μία φωτό διέκρινα 3 καναρίνια + το τραυματισμένο..λάθος αυτό, φίλε μου! Επίσης.. Αν πρόκειτε για gloster,τότε δυστυχώς θα πρέπει, φίλε μου, να το πιάσεις και να το ελέγξεις σχολαστικά γιατί μπορεί να έχει τεράστιο δίκιο ο κ. Μισαλούρης για τις κύστες φτερών.
και.. ότι θελήσεις, στην διαθεση σου!
 
καλημέρα, φίλε! Και εγώ θα συμφωνήσω με τους τρεις φίλους μας (Αλίκη - Γιάννη - Γιάννη).. Πρέπει αρχικά να το πάρεις από την ζευγαρώστρα και να το τοποθετήσεις είτε σε άλλη (μόνο του!) είτε σε ένα κλουβί τουλάσχιστον 40εκ, να έχει χώρο να εκτονώσει την πίεση που δέχτηκε από τα άλλα και να ηρεμήσει! Να το προσέχεις καθημερινά.. Να το παρακολουθείς στενά, να του μιλάς όσο μπορείς για να σε νιώσει δίπλα του και να ηρεμήσει! Και κάτι πολύ σημαντικό για την συνέχεια της εκτροφής σου.. Μετά τις 35 ημέρες τα παίρνουμε τα μικρά από τους γονείς,τα θηλυκά αν όλα πάνε οκ τα έχεις μαζί ενώ τα αρσενικά το κάθε ένα μόνο του! στην μία φωτό διέκρινα 3 καναρίνια + το τραυματισμένο..λάθος αυτό, φίλε μου! Επίσης.. Αν πρόκειτε για gloster,τότε δυστυχώς θα πρέπει, φίλε μου, να το πιάσεις και να το ελέγξεις σχολαστικά γιατί μπορεί να έχει τεράστιο δίκιο ο κ. Μισαλούρης για τις κύστες φτερών.
και.. ότι θελήσεις, στην διαθεση σου!
Καλημέρα φιλέ μου… τα καναρινιά που βλέπεις στην φωτογραφία είναι τα θηλυκά μου μονά τους αυτό το καναρινή που έχει τραύματα στο κεφάλι το έχω αγοράσει από pet shop τα δικά μου καναρινιά είναι ήρεμα δεν έχω προβλήματα τσακωμό πιστεύω δεν χιάζετε να το χωρίσω με τα κορίτσια τα αλλά.. σωστά θα κανό?
Μήπως είναι κάποια κύστη φτερών;
Αυτό που είναι "πρησμένο" μήπως είναι φτερά διπλωμένα;
Πιστεύω αυτές η φωτογραφίες είναι κάλες.

01-20151107_135716.webp

Αρχικά βάλτο σε ένα κλουβάκι μόνο του.. Αν δε θες να το πιάσεις για να δούμε καλύτερα την περιοχή του κεφαλιού και τον λαιμό, τουλάχιστον βγάλε μια φώτο που να μην φαίνονται τα κάγκελα!
Πιστεύω αυτές η φωτογραφίες είναι κάλες.

Κι εγώ συμφωνώ ότι αρχικά πρέπει να το χωρίσεις, έστω μέχρι να καταλάβεις την αιτία
Ευχάριστο για την απάντηση σου👍
 

Συνημμένα

  • 02-20151106_172601.webp
    02-20151106_172601.webp
    65,4 KB · Προβολές: 1
  • 03-20151107_135704.webp
    03-20151107_135704.webp
    46,1 KB · Προβολές: 1
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
φίλε μου.. Αν με το που το αγόρασες το έριξες κατευθείαν μέσα στο ''κλουβί με τις τρελές''..λάθος έπραξες!
1)έπρεπε να κρατήσεις τουλάχιστον 2 εβδομάδες καραντίνα, για την ασφάλεια όλων των φτερωτών φίλων σου!
2)στην συνέχεια, μόνο του το αρσενικό σε δικό του κλουβάκι..άλλωστε είναι ο καιρός τους να ηρεμήσουν..όχι να ζευγαρώσουν, μην τα αποπροσανατολίζεις! Σου γράφει ένας παθών.. Εμπιστεύσου μας!
όταν έρθει η σωστή ώρα.. Θα στο πουν, και φρόντισε να τους δώσεις λίγο απ την ψυχή σουκαι να σαι σίγουρος πως θα σε ανταμείψουν!
3)στις τελευταίες φωτό που ανέβασες, μάλλον για κύστη φαίνεται.. Οι πιο έμπειροι σίγουρα πάνω στο θέμα αυτό,θα βοηθήσουν πιο πολύ!
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
φίλε μου.. Αν με το που το αγόρασες το έριξες κατευθείαν μέσα στο ''κλουβί με τις τρελές''..λάθος έπραξες!
1)έπρεπε να κρατήσεις τουλάχιστον 2 εβδομάδες καραντίνα, για την ασφάλεια όλων των φτερωτών φίλων σου!
2)στην συνέχεια, μόνο του το αρσενικό σε δικό του κλουβάκι..άλλωστε είναι ο καιρός τους να ηρεμήσουν..όχι να ζευγαρώσουν, μην τα αποπροσανατολίζεις! Σου γράφει ένας παθών.. Εμπιστεύσου μας!
όταν έρθει η σωστή ώρα.. Θα στο πουν, και φρόντισε να τους δώσεις λίγο απ την ψυχή σουκαι να σαι σίγουρος πως θα σε ανταμείψουν!
3)στις τελευταίες φωτό που ανέβασες, μάλλον για κύστη φαίνεται.. Οι πιο έμπειροι σίγουρα πάνω στο θέμα αυτό,θα βοηθήσουν πιο πολύ!
1 δεν είναι τρέλες οπός είπα και πριν τα καναρινιά μου είναι φρόνιμα δεν υπάρχει περίπτωση να τις κάνουν κακό άρα να τα αφήσω μαζί δεν χρήζετε να τα χαρίσω έτσι;

2τα αρσενικά τα έχω Βάλη Μον τους

Αν είναι κίστη δεν ξερής πώς να το γιατρεύσω;

Σε ευχάριστο για της απάντηση σου να είσαι καλά
 
1 δεν είναι τρέλες οπός είπα και πριν τα καναρινιά μου είναι φρόνιμα δεν υπάρχει περίπτωση να τις κάνουν κακό άρα να τα αφήσω μαζί δεν χρήζετε να τα χαρίσω έτσι;

2τα αρσενικά τα έχω Βάλη Μον τους

Αν είναι κίστη δεν ξερής πώς να το γιατρεύσω;

Σε ευχάριστο για της απάντηση σου να είσαι καλά
μπορείς να ανατρέξεις στην ενότητα ''ασθένειες καναρινιών'' ..υπάρχουν θέματα με πολύ χρήσιμες πληροφορίες για τις κύστες!

στην διαθεση σου..
 
μπορείς να ανατρέξεις στην ενότητα ''ασθένειες καναρινιών'' ..υπάρχουν θέματα με πολύ χρήσιμες πληροφορίες για τις κύστες!

στην διαθεση σου..
Καλά λες ευχάριστο να προσθέσω ότι το αγόρασα έτσι με κίστη στο κεφάλι αλλά αυτός μου είπε ότι είναι τσιμπήματα
 
Πολλές φορές κάποιοι εκμεταλλευόμενοι την άγνοιά μας... μας πουλάνε φύκια για μεταξωτές κορδέλες...
Εμείς μέσα εδώ οφείλουμε να είμαστε ενημερωμένοι και να πέφτουμε θύματα όσο πιο αραιά γίνεται.

Καλά λες ευχάριστο να προσθέσω ότι το αγόρασα έτσι με κίστη στο κεφάλι αλλά αυτός μου είπε ότι είναι τσιμπήματα
Διαβάζεις τα παρακάτω... και σίγουρα θα γνωρίζεις πολύ περισσότερα για να προσπαθήσεις να βοηθήσεις το καναρίνι σου... Φυσικά αν υπάρχει κοντά σου κάποιος ειδικός (γιατρός) θα σε βοηθούσε περισσότερο.
https://community.petbirds.gr/threads/Κύστες-φτερών-στο-καναρίνι-μου.19909/
https://community.petbirds.gr/threads/kύστες-έγκλειστων-φτερών-ή-κάτι-άλλο.19156/
 
Καλά λες ευχάριστο να προσθέσω ότι το αγόρασα έτσι με κίστη στο κεφάλι αλλά αυτός μου είπε ότι είναι τσιμπήματα
τότε, φίλε μου, εγώ στην θέση σου θα έπαιρνα το καναρινάκι.. Θα πήγαινα στο pet-shop και θα τον έβαζα να αναλάβει όλη την θεραπεία του! Δεν θα έφευγα αν δεν είχα την δέσμευση του και γραπτώς, παρακαλώ! σε καμμία περίπτωση όμως δεν θα το έδινα πίσω. Έστω και μία ημέρα αρκεί για να δεθείς με μία ψυχή! Πίστεψέ με!
σήκω, λοιπόν, φίλε μου, πήγαινε και ''κηνήγησέ τον''!
στην διαθεση σου..
 
Back
Top