Ασθένειες Τι να κάνω με το άρρωστο καναρίνι;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης User 22220
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
U

User 22220

Guest
Καλησπέρα σας. Εκτός από ένα ηλικιωμένο καναρίνι που έχω και ανέφερα σε άλλο post το πρόβλημα που εμφάνισε, έχω και ένα ακόμη, 6 ετών αρσενικό, το οποίο επίσης μού αρρώστησε. Λοιπόν, εδώ και ένα χρόνο περίπου, είχα παρατηρήσει ότι το αριστερό του μάτι εμφάνιζε επιπεφυκίτιδα, γιατί δάκρυσε, έκλεινε λόγω των δακρύων που στέγνωναν. Όταν του έβαζα λίγο χαμομήλι με μπατονέτα, του περνούσε. Όμως γύρω στις αρχές Ιουλίου, άρχισε να είναι φοβερά υποτονικό και να κάνει διάρροια. Η διάρροια είχε ξεκινήσει 2-3 βδομάδες νωρίτερα αλλά ήταν ζωηρό οπότε δυστυχώς δεν είχα δώσει σημασία. Μόλις το είδα τόσο υποτονικό, πρόσεξα επίσης ότι πρέπει να τυφλώθηκε και στο μάτι που εμφάνισε την επιπεφυκίτιδα. Σημειοτέον ότι εδώ και 2 μήνες περίπου πριν τυφλωθεί, είχε σταματήσει να κελαϊδάει. Το πήγα στον κτηνίατρο και μου είπε ότι αδυνάτισε πάρα πολύ από τη διάρροια και ότι πριν του χορηγήσουμε αντιβίωση, πρέπει να του δώσουμε προβιοτικά. 5 Ιουλίου μέχρι 11 Ιουλίου τού έδινα προβιοτικά παράλληλα με tobrex (2 φορες τη μέρα έκανα επάλειψη στο μάτι). Στις 12 Ιουλίου ξεκίνησα την αντιβίωση, Augmentin, μέχρι τις 16 Ιουλίου. Στη συνέχεια του έδωσα ξανά από 17 Ιουλίου μέχρι 21 Ιουλίου προβιοτικά. Είχα δει βελτίωση, οι κουτσουλίες του ήταν λιγότερο υγρές και άρχισαν να σφίγγουν. Η διάθεσή του επίσης είχε βελτιωθεί αλλα παρέμενε αρκετα αδύναμο. Εδω και 4 μέρες σηκώνει συνέχεια το δεξί του πόδι, και θα το κατεβάσει μόνο αν πηδήξει από το ένα στο άλλο ξυλάκι για να πιεί νερό ή να φάει. Και με το φαγητό έχω μια ανησυχία, γιατί από τότε που του ξεκίνησα προβιοτικά και αντιβίωση έκοψα όλα τα λαχανικά και τα φρούτα και επειδή είδα ότι η διάρροια του συνεχίστηκε μετά από καμία βδομάδα βελτίωσης, συνέχισα να μην του δίνω. Από την τροφή, παρατηρώ ότι τρώει κατά κύριο λόγο μόνο κάτι χρωματιστά (λατρευει το κόκκινο, πιο αραιά θα φάει το πράσινο και πολύ σπάνια το κίτρινο και το πορτοκαλί) και το καναβούρι, που και αυτό επειδή μερικά είναι μεγάλοι σπόροι, τα πετάει γιατί δεν πρέπει να έχει δύναμη να τα σπάσει. Έτσι, επειδή εγώ εξημερώνω όλα τα καναρίνια μου, το ταϊζω μερικές φορές στο στόμα και του σπάω κανναβούρια για να του δώσω το από μέσα. Θα ανεβάσω μια φωτογραφία με το πως κάθεται όταν είναι πολύ νωχελικό (κλείνει και τα 2 του μάτια επειδή νυστάζει) και μια με τις κουτσουλιές που κάνει. Παίρνουν ένα κοκκινωπό χρώμα γιατί τρώει συνέχεια εκείνα τα κόκκινα από την τροφή του. Θα ήθελα να ρωτήσω τι προτείνετε να κάνω, γιατί έχω απελπιστεί και ο γιατρός έχει πάρει 15 μέρες άδεια. Επίσης αν γνωρίζει κάποιος τι είναι αυτοί οι χρωματιστοί σπόροι, γιατί έχω ψάξει παντού και δεν μπορώ να βρω τι στο καλό περιέχουν. Και κάτι ακόμη. Διάβασα ότι σε καναρίνια με διάρροια είναι καλό να του δίνουμε μαγειρεμένο καφέ ρύζι ή βρώμη. Έχετε να προτείνετε κάτι; Πρέπει να αλλάξω κάτι στη διατροφή του; Μέχρι στιγμής παίρνω μια συσκευασμένη κλασική ποικιλία. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

Συνημμένα

  • 0-02-05-4d1de2ffb8a6aabde9cb910b8640a7b4cd984c9978e1a67d9dc4bc00356bbb8f_92f77ac.webp
    0-02-05-4d1de2ffb8a6aabde9cb910b8640a7b4cd984c9978e1a67d9dc4bc00356bbb8f_92f77ac.webp
    177,5 KB · Προβολές: 47
  • 0-02-04-a04f85cd16c2c4bfdebd655859ddab058f8234f14bad1263e052cc7660173227_fbc962cd.webp
    0-02-04-a04f85cd16c2c4bfdebd655859ddab058f8234f14bad1263e052cc7660173227_fbc962cd.webp
    47,1 KB · Προβολές: 48
Ανεβάζω και άλλες 3 φωτογραφίες, μία με το πόδι που σηκώνει συνέχεια και άλλες 2 πως φαίνεται όταν στέκεται. Το αριστερό του μάτι είναι που έχει υποστεί την τύφλωση.
 

Συνημμένα

  • 0-02-04-c5d7dacaa6704f0792600ab6319680e30d437990f6dcbccf14354ec1fde6876b_d104f3ea.webp
    0-02-04-c5d7dacaa6704f0792600ab6319680e30d437990f6dcbccf14354ec1fde6876b_d104f3ea.webp
    18,4 KB · Προβολές: 41
  • 0-02-04-24ebcbb7e279a139759e25e784ebaef2c67b0755b1f78bd94828312c067a251b_73ab8435.webp
    0-02-04-24ebcbb7e279a139759e25e784ebaef2c67b0755b1f78bd94828312c067a251b_73ab8435.webp
    19,2 KB · Προβολές: 43
  • 0-02-04-4139ef5cd4987e152664d2c7b18cc877286301c19ae50e301ec16061f33c488e_d2109e22.webp
    0-02-04-4139ef5cd4987e152664d2c7b18cc877286301c19ae50e301ec16061f33c488e_d2109e22.webp
    20,6 KB · Προβολές: 159
Οι κουτσουλιες είναι σίγουρα έτσι επειδή τρώει αυτά τα κόκκινα που έχει μέσα η τροφή; Το λέω γιατί ο δικός μου τρώει κόκκινη πιπεριά και ενώ οι κουτσουλιες γίνονται κόκκινες, τα ούρα δεν είναι κόκκινα όπως του δικού σου. Αυτά τα πολύχρωμα δεν ξέρω τι είναι κι επειδή κανένα από τα πουλιά μου δεν τα έτρωγε ποτέ, παίρνω μείγμα που δεν έχει τέτοια μέσα.
Ο γιατρός από τι σου είπε ότι προκλήθηκε η διάρροια; Έγινε ανάλυση περιττωματων;
 
Το υγρό μάτι είναι σύμπτωμα ασθένειας. Απο την όποια εμπειρία μου θα έλεγα, οτι αυτό το μάτι σε συνδιασμό με την διάρροια δείχνει Ορνίθωση.Όμως χωρίς ανάλυση στα κόπρανα και γιατρό, τα πράγματα είναι πολύ δύσκολα. Doxycycline και Tylocine είναι τα φάρμακα που δουλεύουν σ' αυτές τις περιπτώσεις. Συνήθως υπάρχει και ευαισθησία στο ph του νερού, αλλά και στον φυσικό φωτισμό. Η θεραπεία πρέπει να είναι συνεπής και σε μεγάλο βάθος χρόνου. (ίσως και πέραν του μήνα)
 
Ο γιατρός από τι σου είπε ότι προκλήθηκε η διάρροια; Έγινε ανάλυση περιττωματων;
Έγινε ανάλυση περιττωμάτων και ο γιατρός μου έγραψε αυτά που σας είπα στο πρώτο ποστ. Και για την τροφή δεν μου έκανε κάποια παρατήρηση, μου είχε πει ότι θα φάει ό,τι του αρέσει, απλά και γω όπως εσύ δεν μπόρεσα να βρω τι είναι αυτά τα χρωματιστά.

χωρίς ανάλυση στα κόπρανα και γιατρό, τα πράγματα είναι πολύ δύσκολα. Doxycycline και Tylocine είναι τα φάρμακα που δουλεύουν σ' αυτές τις περιπτώσεις.
Ο γιατρός έκανε ανάλυση κοπράνων και μου είπε ότι πρέπει να πάρει την αντιβίωση που σας είπα για 5 μέρες, και απλά τα προβιοτικά για να το δυναμώσουμε λίγο. Ειλικρινά δεν ξέρω τι άλλο να κάνω και δε θέλω να διακινδυνεύσω να του δώσω εξτρά φάρμακα και το αδυνατίσω περσσότερο. Αυτό με το πόδι, υπάρχει περίπτωση να είναι κάποιου είδους στραμπουλίγματος; Και να περάσει από μόνο του; Για το καφέ ρύζι και τη βρώμη ποιά είναι η γνώμη σας; Να τα δοκιμάσω για να δω αν μπορώ να βελτιώσω τα περιττώματά του;
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Ο γιατρός σου μίλησε μόνο για τα φάρμακα που πρέπει να πάρει; Δεν σου είπε τι έχει και πρέπει να πάρει αντιβιωση;
Δεδομένου ότι όπως λες δεν μπορεί να σπάσει σκληρούς σπόρους δεν χάνεις τίποτα να δοκιμάσεις να του δώσεις ρύζι. Εγώ δίνω στο δικό μου και χωρίς να έχει διάρροια.
 
Σίγουρα δεν μου ανέφερε τίποτα για ορνίθωση ή ευλογιά που το φοβόμουν. Μου είπε για κάποιο μικρόβιο στο στομάχι του και ότι με την αντιβίωση θα καλυτερέψει αλλά εγώ δεν είδα κάποια βελτίωση, παρά μόνο κάποιες μέρες μετά την αντιβίωση, που του έδινα και τα προβιοτικά. Σπάει σκληρούς σπόρους (πχ πιο μικρά κανναβούρια), αλλά τα μεγάλα κανναβούρια πρέπει να το δυσκολεύουν.. Κάποια άλλα όπως εκείνα τα στρογγυλά μαύρα μερικές φορες τα σπάει και μερικές βλέπω να τα καταπίνει αμάσητα. Θα δοκιμάσω το ρύζι και μάλλον θα αρχίσω να βράζω καθημερινά το νερό του, μήπως το ενοχλεί το χλώριο. Όταν θέλει να φάει και να πιει νερό, πετάει δραστήρια και μετά όλες τις υπόλοιπες μέρες κάθεται σαν άρρωστο όπως στις φωτογραφίες που ανέβασα. Και δεν είναι τοσο μεγάλο, είναι 6 ετών, γι'αυτό με στεναχώρησε τώρα που δε μπορώ να βρω τι έχει. Μετά την άδεια του γιατρού, θα το ξαναπάω, απλά μέχρι τώρα δε θέλω να συμβεί κάτι αναπάντεχο.
 
Αυτά τα χρωματιστά που τρώει το καναρίνι σου είναι αρτοσκευάσματα βουτηγμένα σε χρωστική. Κανένα όφελος για το πουλί. Δες σε αυτό το θέμα σχετικα: https://community.petbirds.gr/threa...διατροφή-χωρίς-μπισκοτάκια.29324/#post-369943
Στην πρώτη και τελευταία φωτογραφία, το λυπήθηκα πολύ το καναρινάκι
 
Α επίσης, επειδή στο γέρικο καναρίνι μου είχε βρει ουρική αρθρίτιδα και λόγω των άσπρων στα περιττώματα, έλεγξε και γι'αυτό το κίτρινο των 6 ετών και είπε ότι αυτό δεν έχει κάτι τέτοιο, πέρα από τη διάρροια.

Αυτά τα χρωματιστά που τρώει το καναρίνι σου είναι αρτοσκευάσματα βουτηγμένα σε χρωστική. Κανένα όφελος για το πουλί. Δες σε αυτό το θέμα σχετικα: https://community.petbirds.gr/threa...διατροφή-χωρίς-μπισκοτάκια.29324/#post-369943
Σ'ευχαριστώ πολύ για την ανάρτηση, δε μπορούσα να βρω πουθενά τι στο καλό είναι αυτά. Αλλά το 80% που θα φάει είναι αυτά και στην κατάσταση που είναι, δε θέλω να του τα κόψω εντελώς. Και ο γιατρός δε μου είπε κάτι όταν του το ανέφερα. Εσύ προτείνεις να αγοράσω τροφή που δε θα τα έχει καθόλου; Μπορώ να βρω κάποια τροφή που να έχει καθαρισμένα κανναβούρια; Ή αν φάει πολλά, θα του προκαλέσει κάτι;
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Για να συνεννοούμεθα. Εδώ γράφουμε γνώμες ανάλογα με τις εμπειρίες μας και όχι ιατρικές συμβουλές.
Το πόδι είναι δευτερεύον αυτή την στιγμή, αν και αυτό μπορεί να προέρχεται απο τον πόνο που αισθάνεται στη κοιλιακή χώρα (το μαζεύει). Τα προβιοτικά, ακολουθούν το περιοδικό σχήμα της αντιβίωσης, δεν είναι για το δυναμώσουν, είναι για να του φτιάξουν το έντερο. Για δυνάμωμα θέλει βιταμίνες και δεξτρόζη. Τα περί καφε ρυζιού και τα υπόλοιπα είναι αστεία! Μόνο ο οργανικός άνθρακας,θα περιόριζε την διάρροια, αλλά δεν πρέπει να παρέχεται με τα φάρμακα. Το, τι να κάνεις, είναι δική σου απόφαση, αλλά πριν απ' όλα πρέπει να γνωρίζεις απο ΤΙ πάσχει το πουλάκι. Δεν φεύγουμε απο τον γιατρό χωρίς απάντηση σ' αυτό το ερώτημα.
Γι' αυτό το μάτι μιλάω
0-02-04-4139ef5cd4987e152664d2c7b18cc877286301c19ae50e301ec16061f33c488e_d2109e22-jpg.57051
 
Τελευταία επεξεργασία:
αλλά πριν απ' όλα πρέπει να γνωρίζεις απο ΤΙ πάσχει το πουλάκι. Δεν φεύγουμε απο τον γιατρό χωρίς απάντηση σ' αυτό το ερώτημα. Γι' αυτό το μάτι μιλάω
Σ'ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Μου είχε πει για μικρόβιο στο στομάχι και συνεπώς τα έντερα και μου είπε ότι έχει τυφλωθεί μόνιμα επειδή το άφησα και αυτό προχωρούσε. Και ότι σε ορισμένα καναρίνια μπορεί το μικρόβιο αυτό να χτυπήσει και πολύ γρήγορα. Εμένα τα προβιοτικά μου είχε πει ότι θα του τα δίνουμε για να το δυναμώσουμε. Δεν έχω γνώσεις ιατρικής οπότε δε μπορώ να ξέρω κάτι παραπάνω. Ακολούθησα πιστά τις οδηγίες του για τα φάρμακα και ήλπιζα σε μια βελτίωση. Το tobrex που του έδινα όλο αυτό το καιρό, πρωί και βράδυ ταυτόχρονα με τα προβιοτικά και την αντιβίωση, που το έγραψε λέει για να μειώσει τα συμπτώματα της επιπεφυκίτιδας, και όντως υπηρχε βελτίωση αλλά το μάτι βλέπω ότι ακόμη το κλείνει ορισμένες φορές. Απλά γενικά κλείνει και τα 2 μάτια επειδή φαίνεται νυσταγμένο και κουνιέται μόνο για να πιει νερό και να φάει.

Επίσης, εσείς τις κουτσουλιές πως τις είδατε; Μερικές φορές όταν θα φάει καλύτερα, κάνει και πιο σφιχτές.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Συνήθως το μάτι που έχει δάκρυ, είναι ζωντανό. Το χαρακτηριστικό της ασθένειας είναι μεγάλη κατανάλωση νερού. Αυτό βγαίνει στα ούρα μαζί με τα κόπρανα και δείχνει σαν διάρροια (φυσικά μπορεί να υπάρχει και δεύτερη αιτία ύπαρξής της).
Χωρίς δεύτερη σκέψη πάντως, άλλαξε τροφή και νερό. Σπόρια χωρίς "μπισκότο" και νερό εμφιαλωμένο με χαμηλό ph. Ψάξε και για δεύτερη ιατρική γνώμη Μίλησε με αυτούς για να στείλεις κουτσουλιές αν μπορείς. . https://community.petbirds.gr/threads/Κτηνιατρικό-Διαγνωστικό-Εργαστήριο-Κομοτηνής.43021/
 
Για το μάτι συγκεκριμένα, μου είχει πει μόλις το είδε : "Το μάτι το χάσαμε". Και εγώ ρώτησα αν θα γινόταν να επανέλθει έστω και λίγο η όραση και μου είπε "ίσως ένα 40%". Εγώ παρατηρώ ότι υπήρχε 0 βελτίωση και ότι απλά λίγο δακρύζει ακόμη, γι'αυτό και φαίνεται λίγο αναστατωμένο το πτέρωμα γύρω του. Νερό θα έλεγα ότι πίνει σε φυσιολογικά όρια. Μέχρι πριν 3-4 μέρες που εμφάνισε αυτό με το πόδι, που το σηκώνει όλη την ώρα, έκανε και μπάνιο. Γενικά όταν ήταν απολύτως υγιές, έκανε καθημερινά σχεδόν μπάνιο. Τώρα αυτές τις μέρες δε φαίνεται να έχει ούτε γι' αυτό όρεξη φυσικά. Φοβάμαι ότι αν του βάλω άλλη τροφή, θα σταματήσει να τρώει εντελώς, αλλά θα το δοκιμάσω, γιατί πραγματικά έχω απελπιστεί. Και για το νερό, θα το βράζω κάθε μέρα για σιγουριά πριν του το βάλω. Για το ιατρείο που μου αναρτήσατε, μπορώ να τηλεφωνήσω και να πω αυτά που σας είπα; Γιατί Κομοτηνή δεν μπορώ να πάω.
 
Να πάρεις και να τους πεις όλο το ιστορικό. Τι έδωσες, πριν πόσο καιρό κτλ. Και ρώτησε αν μπορείς να στείλεις περιττώματα ή ότι άλλο σου ζητήσουν για να γίνει η διάγνωση.
Ο γιατρός που το έχει δει είναι πτηνιατρος;
 
Ο γιατρός που το έχει δει είναι πτηνιατρος;
Κτηνίατρος με ειδίκευση σε παθολογία πουλιών, και είχε κάνει εξέταση κοπράνων και στα 2 καναρίνια που του πήγα. Αλλά δυστυχώς σε κανένα δεν είδα βελτίωση. Το άλλο είναι και γέρικο οπότε κατά τ'άλλα είναι δραστήριο και κελαϊδάει και τρώει μια χαρά και δε με ανησυχεί τόσο. Με αυτό είναι που τρόμαξα περισσότερο.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Και δεν έχεις άδικο. Το πουλάκι φαίνεται αρκετά άρρωστο. Η μόνη λύση είναι να πάρεις μια δεύτερη γνώμη από κάποιον που αποδεδειγμενα είναι καλός πτηνιατρος.
 
Βασικά δεν ήθελα να αναφέρω το όνομα του γιατρού για να μην τον δυσφημίσω άδικα τον άνθρωπο. 'Ηταν πολύ επεξηγηματικός και στη δεύτερη επανεξέταση δε μου πήρε καν χρήματα. Αλλά τελικά θα πάρω και δεύτερη γνώμη γιατί με στεναχώρησε πολύ αυτό το καναρινάκι. Σας ευχαριστώ όλους για τον κόπο σας.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Γενικά απ'ό,τι κατάλαβα τη δεύτερη επίσκεψη δεν τη χρεώνουν ή τουλάχιστον και ο πτηνιατρος που πήγαινα εγώ στη Θεσσαλονίκη την πρώτη φορά έπαιρνε χρήματα και μετά μέχρι να θεραπευτεί το πτηνό όσες φορές και να ξανακάναμε ανάλυση περιττωματων δεν ζητούσε χρήματα.
Να μας ενημερώσεις, αν θέλεις, για τις εξελίξεις.
 
Λοιπόν, προχθές έστειλα μέσω κούριερ 2 ουροσυλλέκτες με κουτσουλιές από τα καναρίνια μου στο διαγνωστικό της κομοτηνής και σήμερα με πήραν τηλέφωνο και μου είπαν ότι η αρχική μικροσκοπική εξέταση έδειξε ότι και τα 2 έχουν τριχομονάδες. Αύριο θα με πάρουν να μου πουν για τα αποτελέσματα της καλλιέργειας και αν υπάρχει κάποιος άλλος παθογόνος παράγοντας. Μου είπαν για τις τριχομονάδες να ξεκινήσω θεραπεία με Frazyl των 500 mg για 6 μέρες, να διαλύω μια κάψουλα σε 1 λίτρο νερό και από εκεί να βάζω στις ποτίστρες (τον ρώτησα για τη δοσολογία της ποτίστρας γιατί δε μου το διευκρίνισε και συμφώνησε ότι μετά τη διάλυση του χαπιού στο 1 λίτρο θα βάζω 100 ml στις ποτίστρες), και μετά για 3 μέρες να τους δίνω προβιοτικά και βιταμίνες. Μου είπε ότι μπορώ να τους δώσω χάπια για ανθρώπους και να τα διαλύω όπως και με το Frazyl σε 1 λίτρο νερού. Τον ρώτησα για συγκεκριμένες μάρκες γιατί είχα ήδη προβιοτικά, και μου είπε ότι το ULTRA Levure που έβαλα στο κίτρινο είναι μια χαρά και από βιταμίνες, μού πρότεινε της eviol. Οπότε θα αγοράσω Eviol πολυβιταμίνες. Σήμερα θα ξεκινήσω θεραπεία με Frazyl και στο μεταξύ έκανα μια γενική απολύμανση με bedatine τα κλουβιά τους.
 
Back
Top