Αναπαραγωγή Τι να κάνω που η κανάρα γέννησε στο πάτωμα;

Birdman.gr

PB New Member
Εγγραφή
3 Μαϊ 2015
Μηνύματα
276
Πόλη
Αθήνα
Εχω ενα ζευγαρι τιμβραντο τους ειχα δει να ζευγαρωνουν την περασμενη εβδομαδα αρκετες φορες..η καναρα εφτιαξε μονη της φωλια (της ειχα βαλει μια εσ και μια εξ) διαλεξε την εξ. Και σμρ το πρωι ειδα ενα σπασμενο αυγο στο πατωμα... Επισης κα8εται στο σημειο που γεννησε το αυγο ανεβαινε στα κλαρακια οταν 8ελει να την ταισει ο αρσενικος
 
Θα πρέπει να καλύψουμε τους λόγους και τις αιτίες που γέννησε στο πάτωμα καθώς κι αυτούς που την αναγκάζουν να παραμένει ακόμη και τώρα εκεί.
Εσύ με αυτά που βλέπεις κρίνεις πως υπάρχει πρόβλημα υγείας;
Γιατί αν έχεις καλύψει τις ανάγκες του οργανισμού της σε ασβέστιο κλπ και δεν διακρίνεις καμιά παθογένειας στην κανάρα... Τότε πιθανόν να παλεύεις με μια "δύσκολη" κοπελιά.
Αν λοιπόν σου μοιάζει πως εκεί κάθεται και επωάζει τότε να μετακινήσεις τη φωλιά κοντά στο σημείο και να παρακαλάς να τη δεχτεί.
 
απο θεμα διατροφης υγειας δν της λειπει τπτ... Επισης κα8ε μερα εχει φρεσκο νερο με ασβεστιο κα8ως και φφρεσκο βραστο αυγο με τσοφλι... Της ειχα βαλει 2 φωλιες μια εσ και με εξ με 2 ειδων νιματα. Εχτισε την εσ. Αλλα τα δυσαρεστα νεα...
 
ης ειχα βαλει 2 φωλιες μια εσ και με εξ με 2 ειδων νιματα. Εχτισε την εσ. Αλλα τα δυσαρεστα νεα...
Το θυμάμαι αυτό.. και σου είχα πει να απομακρύνεις τη μία...
Δύσκολη μου μοιάζει.
απο θεμα διατροφης υγειας δν της λειπει τπτ... Επισης κα8ε μερα εχει φρεσκο νερο με ασβεστιο κα8ως και φφρεσκο βραστο αυγο με τσοφλι...
Το ασβέστιο χρειάζεται ως exrtra μόνο μετά το πρώτο αυγό και μόνο για 2-3 μέρες...
 
την εχω απομακρυνει την φωλια απο τοτε που εχτιζε την εσ.. Ειναι πρωταρα η καναρα...υπαρχει πι8ανοτητα να δω και αλλο αυγο στο πατωμα;
 
τοσο καιρο που ασχολεισαι με τα καναρινια σου εχει τυχει αναλογο περιστατικο εαν ναι πωσ το αντιμετωπισεσ;
Αρκετές φορές παλεύουμε με δύσκολες και παράξενες περιπτώσεις... Που αν εξαιρέσεις την πίεση που μας "χαρίζει" αυτή η κατάσταση... μπορούμε άνετα να περάσουμε στα χαμόγελα με τις τρέλες τους...
Μια περίπτωση δική μου με τέτοιες παραξενιές συνοδεύει τις υπόλοιπες στο θέμα Κανάρες που απορρίπτουν την εξωτερική φωλιά
Έχει μάλιστα αναφερθεί αρκετές φορές από φίλους της παρέας μας Γιατί η θηλυκια φτιάχνει φωλιά στο δάπεδο του κλουβιου; και Να βάλω εσωτερική φωλιά ή να επιμένω με την εξωτερική;
Συμπάσχουμε όλοι... Δεν είσαι μόνος σου.
 
Εντάξει με ένα περιστατικό πάντως δεν βγαίνουν συμπεράσματα για το πουλί νομίζω 😕
 
Αρκετές φορές παλεύουμε με δύσκολες και παράξενες περιπτώσεις...
αστα... Τις εβαλα ενα πλαστικο αυγο στην φωλια για να την ξεγελασω... Τωρα την ειδα οτι πηγε και εκατσε μεσα στην φωλια... Μακαρι να δω το αυριανο αυγο εκει μεσα... Εχω διαβασει τα περισσοτερα θεματα του φορουμ που σχετιζονται με το προβλημα μου.. Καπου διαβασα οτι μπορει να την ενοχλει το υλικο φωλιας αλλα απορριπτω αυτο το ενδεχομενο γιατι της ειχα βαλει 2 τυπους νιματων ενα απλο ασπρο και ενα με λινατσα και σε τρεις ωρες μεσα με συνδυασμο και των 2 ολοκληρωσε την φωλια...

γιαννη εαν το βραδυ την δω να κουρνιαζει στον πατο του κουβιου οπως εκανε χτες να βαλω την φωλια στον πατο;
 
βγαινει απο την φωλια και παει και κα8εται στο σωμια που βρηκα σημερα το αυγο, στην κατω γωνια του κλουβιου της εβαλα εκει την φωλια και περιμενω να δω αντιδρασεις
 
γιαννη εαν το βραδυ την δω να κουρνιαζει στον πατο του κουβιου οπως εκανε χτες να βαλω την φωλια στον πατο;
Στ' αλήθεια εδώ τη λύση θα τη δώσει μόνο η φαντασία... Πιθανόν να χρειαστεί να κάνεις κάτι παρόμοιο.
βγαινει απο την φωλια και παει και κα8εται στο σωμια που βρηκα σημερα το αυγο, στην κατω γωνια του κλουβιου της εβαλα εκει την φωλια και περιμενω να δω αντιδρασεις
Καλά έκανες... υπομονή και θα δούμε.
 
Στ' αλήθεια εδώ τη λύση θα τη δώσει μόνο η φαντασία... Πιθανόν να χρειαστεί να κάνεις κάτι παρόμοιο.

Καλά έκανες... υπομονή και θα δούμε.
😀 α😀χ κανταει αστειο το ολο 8εαμα αυτα τα πουλια νομιζω οτι τις περισσοτερες φορες μας κοροιδευουν και κανουν αυτο που θελουν πεζοντας με την υπομονη μας...
 
Τώρα σε τι κατάσταση είναι η κανάρα σε σχέση με τη φωλιά;
😀 α😀χ κανταει αστειο το ολο 8εαμα αυτα τα πουλια νομιζω οτι τις περισσοτερες φορες μας κοροιδευουν και κανουν αυτο που θελουν πεζοντας με την υπομονη μας...
Μας διευρύνουν τους ορίζοντες... μας αναπτύσσουν τη φαντασία μας και καταλήγουμε να κάνουμε ασκήσεις υπομονής... Δεν το λες και άσχημα.
 
Μας διευρύνουν τους ορίζοντες... μας αναπτύσσουν τη φαντασία μας και καταλήγουμε να κάνουμε ασκήσεις υπομονής...
Και βασικά μας κάνουν να καταλάβουμε ότι ως καναρίνια σκέφτονται καναρινίσια και όχι ανθρώπινα. Αν δεν το αντιληφθούμε δεν αναπτύσσουμε κώδικα επικοινωνίας μαζί τους.
 
εαν βαλω λιγο βαμβακι το βραδυ στον πατο του κλουβιου μπορει να αποτρεφω να σπασει αλλο αυγο;
 
εαν βαλω λιγο βαμβακι το βραδυ στον πατο του κλουβιου μπορει να αποτρεφω να σπασει αλλο αυγο;
Και όλο να το σκεπάσεις αν δεν γεννηθεί στη φωλιά δεν θα κάτσει να το επωάσει...
 
μολις θα εγραφα. Γεννησε το 2 αυγο στην φωλια μολις το ειδα... Να σε ρωτησω να βγαλω το πλαστικο τωρα;
Μόνο γι' αυτό το αυγό... Περισσότερο για να τσεκάρουμε και την συμπεριφορά της κανάρας.
Νομίζω πως η απομάκρυνση των αυγών από τη φωλιά με υψηλές θερμοκρασίες στο περιβάλλον τα βάζουν σε κίνδυνο.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Back
Top