Αναπαραγωγή Τι να κάνω όταν εκκολαφθούν τα αυγά των φασιανών;

DimitrisKal

PB New Member
Εγγραφή
3 Μαϊ 2020
Μηνύματα
7
Πόλη
Καρδίτσα
Καλημέρα σε όλους σας.
Ήθελα να κάνω την εξής ερώτηση. Έχω σε έναν χώρο ειδικά διαμορφωμένο 3 Φασιανούς έναν αρσενικό και 2 θηλυκούς. Κάνανε 16 αυγά και αυτή την στιγμή τα κλωσάν, τα 8 τα κλωσάει φασιανός και τα υπόλοιπα κότα νανάκι γνωρίζει κανείς τι διαδικασία πρέπει να ακολουθήσω εφόσον εκκολαφθούν; Να σημειώσω πως μέσα στο κλουβί έχω ακόμα φλώρους και καρδερίνες.
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 
Η Καρδίτσα έχει παράδοση στις καρδερίνες κ στους Φλωρους! Να σου ζήσουν 👍 Τους φασιανούς τι θα τους κάνεις; αποτι διάβασα γεννάνε πολλά αυγα! Είναι άγριοι η ήμεροι εκτροφής;
 
Γεια σου Δημήτρη! Έκανα μια έρευνα στο ίντερνετ. Τις πρώτες μέρες θα χρειαστεί να τρώνε καθημερινά φύραμα ανάπτυξης, το οποίο είναι σε μορφή σκόνης, και όχι σπασμένο καλαμπόκι ή κάποιο άλλο σιτηρό μιας και έχουν ευαίσθητο στομάχι. Η νάνες είναι έμπειρες κότες και με αυξημένο το μητρικό ένστικτο. Προσοχή όμως μην τα αφήσεις για ελεύθερη βοσκή μαζί με την κότα γιατί τα φασιανάκια θα χαθούν και δύσκολο να τα ξαναβρείς. Μπορείς να δίνεις βραστό αυγό (καλά τριμμένο σε μικρά κομμάτια) για να αναπτυχθούν πιο εύκολα και σταδιακά να δίνεις και μερικές πρασινάδες. Να δείξεις προσοχή στον αρσενικό Φασιανό γιατί μπορεί να σκοτώσει τα μικρά καμιά φορά. Είναι προτιμότερο η μητέρα να βρίσκεται σε χωριστό μέρος μέχρι να μαγαλωσουν αρκετά τα μικρά και να μπορούν να αποφύγουν κάποια επίθεση. Καλή επιτυχία!
 
@Giorgos_finches Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές.
[automerge]1588537740[/automerge]
@takis1964 Καλησπέρα Γιώργο τους φασιανούς τους έχω ήδη, έχω 1 αρσενικό χρυσό φασιανό και 2 θηλυκούς οι οποίοι και γεννήσαν 16 αυγά συνολικά. Είναι η πρώτη φορά που θα προσπαθήσουμε να τους μεγαλώσουμε γιαυτό και προσπαθώ να συλλέξω όσες πληροφορίες μπορώ και ίσως βρέθει και κάποιος άνθρωπος ο οποίος να το έχει ξανακάνει για να με κατατοπίσει εμπειρικά.
 
Παλια που ειχα φασιανους την πρωτη εβδομαδα τους ταιζα αυγο βραστο με μια κουταλια φυραμα αναπτυξης στο μπλεντερ για να γινει κομματακια.. Απο την δευτερη εβδομαδα μειωνα το αυγο και εβαζα περρισοτερο φυραμα εως την τριτη εβδομαδα... Μετα μονο φυραμα αναπτυξης... Τα δικα μου πουλια ηταν απο κλωσσομηχανη οποτε δεν τα ταιζαν οι γονεις...
 
Καλημέρα σε όλους σας.
Ήθελα να κάνω την εξής ερώτηση. Έχω σε έναν χώρο ειδικά διαμορφωμένο 3 Φασιανούς έναν αρσενικό και 2 θηλυκούς. Κάνανε 16 αυγά και αυτή την στιγμή τα κλωσάν, τα 8 τα κλωσάει φασιανός και τα υπόλοιπα κότα νανάκι γνωρίζει κανείς τι διαδικασία πρέπει να ακολουθήσω εφόσον εκκολαφθούν; Να σημειώσω πως μέσα στο κλουβί έχω ακόμα φλώρους και καρδερίνες.
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Καλήσπερα σε ολους. Θα ηθελα να ρωτησω το εξης οι φασιανοι γεννησαν...η μια θυληκια εκανε 5 πουλακια τα οποια ειναι υγιεστατα και δυνατα τα υπολοιπα 5 που γεννηθηκαν πριν 2 εβδομαδες τα κλωσαει μια νανουλα στην αρχη ψοφισε ενα αλλα τα υπολοιπα 4 αρχικα ηταν υγιεις μεχρι σημερα το πρωι τα οποια πεθαναν αλλα 2 και τα υπολοιπα 2 τα βλεπω ευαισθητα και αδυναμα εχει καποιος να μου προτεινει κατι; Μηπως χρειάζονται κάποια αντιβλιωση;
 
Back
Top