Ασθένειες Τι να κανω με το κοκατιλ που ειναι γεματο ψειρες;

Fotis_K

PB Known Member
Εγγραφή
5 Ιουν 2008
Μηνύματα
3.116
Πόλη
Αθήνα
Το μικρο κοκατιλακι ειναι γεματο ψειρες. Το χω ψεκασει 3 φορες με το Repeli neem αλλα τιποτα. Ξυνεται συνεχεια και οι ψειρες ειναι πολλες.Φοβαμαι μην παθει τιποτα. Τι φαρμακο να του παρω;Υπαρχει κατι αλλο που μπορω να κάνω;
Υπαρχει περιπτωση να κολλησω κι εγω;
 
δεν νομιζω πως μπορεις να κολισεις.. Αλλα δεν ξερω σιγουρα... Βγαλε αν εχεις τις ξυλινες πατυθρες και βαλε πλαστικες που πλενονται και στεγνονουν ευκολα, σχολαστηκο καθαρισμα και βαζε στο μπανιο του και μηλοξιδο... Εγω χρεισιμοποιο ενα σπρεϊ της bogena, αλλα δεν εχω δοκιμασει και πολλα, απλα ειναι μια ετερια που την εμπιστευομαι και την συνιστω...

ελπιζω να απαλαγιτε γρηγορα...
 
chevitren δοκίμασες;
μπορεί να χρειασθεί ενα μπάνιο σε νερό με φάρμακα... Δηλαδή να γίνει μούσκεμα..
μη ξεχνάς και για το κλουβί.
 
Το μικρο κοκατιλακι ειναι γεματο ψειρες. Το χω ψεκασει 3 φορες με το Repeli neem αλλα τιποτα. Ξυνεται συνεχεια και οι ψειρες ειναι πολλες.Φοβαμαι μην παθει τιποτα. Τι φαρμακο να του παρω;Υπαρχει κατι αλλο που μπορω να κάνω;
Υπαρχει περιπτωση να κολλησω κι εγω;
https://community.petbirds.gr/threads/chevi-tren-chevita.6881/
 
Φωτη πρεπει να ψεκασεις κλουβια, πατηθρες τα παντα και προληπτικα τα υπολοιπα πουλακια σου..
Αν δεν βρεις το προιον που σου ειπαν παραπανω, εγω ειχα χρησιμοποιησει το PINEX μια φορα που ειχα αγορασει ενα πουλακι με ψειρες και απαλλαχτηκα στις 2 πρωτες εφαρμογες..
 
αλλη μια πολυ καλη λυση ειναι το φροντλαιν αλλα με μετρο. Πληνε καλα το κλουβι ψεκασε το και στο κοκατιλ ριξε λιγο στην πλατη στην ουρα και κατω απο τα φτερα
 
Το κοκατιλακι ξεμπερδεψε απο ψειρες. Του αγορασα το pinex που μου πε η Μαιρη κι απ οτι βλεπω κι αλλα μελη απο εδω.

Ειχα βαλει και κολλα Α4 λευκη στον πατο για να παρακολουθω. Τον εψαξα και δεν βρηκα αλλες ψειρες.Ψεκασα και τα υπολοιπα προοληπτικα.
 
  • Like
Αντιδράσεις: mariah
Να σε ρωτησω... Πως καταλαβες οτι εχει ψείρες; Το πήγες σε πτηνίατρο; Επειδή και μένα ξύνετε αρκετά τον τελευταίο καιρό/.
 
Το ειδα πανω στα φτερακια του. Στο λοφιο του ειδικα ειχε κατι πολυ μικρα καφε στιγματακια. Επειτα τα ειδα και πανω μου να περπατανε.

Πολυ υπουλο πραγμα οι ψειρες.Αν εχεις κι αλλα πουλια να προσεχεις μην κολλησουν κι αυτα. Εσυ τι εχεις; Κοκατιλ η cockatoo?
 
Μαλιστα... Εγω δν εχω προσεξει τιποτα τετοιο παλι καλα.. 😛
Cockatiel εχω...
 
Αυτες ποι ψείρες να φανταστω δεν εχουν καμια σχεση με τις ψείρες που είχαμε μικροι; Εινια πιο μικρες;θα βοηθουσε πραγματικα αν ανεβαζε καποιος μια φωτογραφια απο πουλι με ψειρες. Γιατι σαν να ειδα ένα μαμμουνι αγνωστο πάνω σε ενα παπουτσι μου..στο μπαλκονι... (στο μπαλκονι εχω και τα πουλια μου)
 
Αυτες ποι ψείρες να φανταστω δεν εχουν καμια σχεση με τις ψείρες που είχαμε μικροι; Εινια πιο μικρες;θα βοηθουσε πραγματικα αν ανεβαζε καποιος μια φωτογραφια απο πουλι με ψειρες. Γιατι σαν να ειδα ένα μαμμουνι αγνωστο πάνω σε ενα παπουτσι μου..στο μπαλκονι... (στο μπαλκονι εχω και τα πουλια μου)


Επειδη ειχα κι εγω την ιδια απορια ρωτησα μελη απο εδω για να μαθω.Απ' οτι μου ειπαν δεν ειναι οι ιδιες ψειρες με τις δικιες μας.

Ειναι πολυυυ πιο μικρες και στην φωτογραφια ειναι πολυ δυσκολο να αποτυπωθει.

Επισης και σε αυτο το θεμα αν δεις αναφερεται οτι δεν κολλας.
 
Back
Top