Φροντίδα Τι να προσέξω για να ζήσει το καναρίνι μας αρκετά χρόνια;

Aliki 2008

PB New Member
Εγγραφή
20 Οκτ 2021
Μηνύματα
26
Πόλη
Κέρκυρα
Καλησπέρα στην ομαδα. Ειμαι νέο μελος! Ειμαι η Αλικη, μαμα 3 παιδιων και ενος καναρινιού! Λιγα λόγια για το καναρινι μας!Μας το έφερε δωρο η γιαγιά για τον μεγάλο μου γιο, το πετ σοπ είπε οτι ειναι τιμπραντο. Μας το εφερε τον Μαιο, κελαηδουσε πάρα πολύ! Τον Ιουλιο ομως οπως τον καθάριζα, βγήκε απο το κλουβί, επαθε σοκ και παρα τις προσπάθειες μας να το σωσουμε με τον κυριο απο το πετ σοπ δυστυχώς πέθανε. Για να μην στενοχωρηθουν τα παιδιά μου, μας εκανε δωρο την ιδια μερα ενα ιδιο ακριβώς... Ηταν ήδη σε πτεροροια. Σε συνδιασμο με την αλλαγη περιβάλλοντος δεν τον εχουμε ακουσει μεχρι σήμερα να κελαηδάει. Πριν καμια εβδομάδα τον ειδα φουσκωμενο, να παραπατάει στις πατηθρες και πηγαμε κτηνιατρειο... Του έδωσε αντιβίωση ενέσιμη καθε μερα για 5 μέρες. Του αλλαξα κλουβί, πηρα μια μεγάλη ζευγαρωστρα, και αμεσως αλλαξε η διάθεση του! Την Δευτέρα εγινε αυτο, και απο χτες ακουω τσιου τσιου τιριριρ! Μονο αυτο! Θελω να ξερω τι να προσέξω για να ζήσει αρκετά χρονια γιατο τον αγαπαμε πολύ! Σας ευχαριστώ για τον χρονο σας και συγνώμη για το μεγαλο κείμενο! Σας διαβαζω συνέχεια και με εχετε βοηθήσει πολύ! Πως μπορώ να ανεβάσω φωτογραφία?
[automerge]1634743905[/automerge]
IMG_20211020_181009_600x800 (1).webpIMG_20211020_181035_600x800.webp
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Αλικη θα πρεπει να αλλαξουν οι πατηθρες σε ξυλινες και θα πρεπει να τοποθετηθουν σε αποσταση απο τις πλαινες πλευρες του κλουβιου γιατι βλεπω οτι η ουρα του πουλιου ειναι φθαρμενη και μαλλον καπου βρισκει.

Επισης πες μας τι ειναι η τροφη που βλεπουμε στο ταιστρακι.
 
Η ουρά ειναι φθαρμενη απο το προηγούμενο κλουβί. Επίσης αλλαξα και τροφη. Έπαιρνα χυμα σπορους και καναβουρι αλλα τους πεταξα και πήρα την Δευτέρα την witta molle αν το γραφω σωστα. Μπαστούνι εχει με, και το κιτρινο ειναι η βιταμίνη ανακατεμένη με αυγοτρφη χυμα όμως. Δεν έχω καταφέρει να βρω συσκευασία ακομα. Συμπλήρωμα ενδυνάμωσης πηρε για μια εβδομάδα της landmark, όπως και για σκουληκάκια. Καθαρίζω καθε μέρα! Κόκκαλο σουπιας επίσης! Και του βαζω καθε μέρα τραγούδια!
 
Αν με το μπαστουνι εννοεις το stick σπορων,ειναι καλυτερο να μην του ξαναπαρεις και η κιτρινη χυμα μαλακη τροφη που την περιγράφεις ως βιταμινη θα πρεπει να αφαιρεθει!
 
@Tony Forpus γιατι να μην ξαναπαρω stick σπορων? Σήμερα εφαγε μπρόκολο και τωρα το απόγευμα λιγο μηλο. Επισης εφτιαξα δικια μου αυγοτροφη. Με αυγο βραστό μαζι με το τσοφλι, τριμμενη φρυγανιά ριγανι θυμαρι νερο με μελι μπροκολο! Του αρεσε πολυ! Πως θα καταλαβω αν οντωε ειναι αρσενικό?
 
Επισης ο κτηνιατρος μου είπε οτι εχει καρινα. Τρωει ομως συνέχεια! Την προηγούμενη εβδομάδα εγινε η θεραπεία απο Δευτέρα μεχρι Σάββατο. Αντιβίωση ενέσιμη.
[automerge]1634747906[/automerge]
Θα ανεβάσω φωτο απο κουτσουλιες μολις παω σπίτι. Επίσης δεν κελαηδαει πολυ, παρά τσιου τσιου τιριριρι γυρίσματα δλδ! Και οταν του μιλαω φυσικά! Αυτα δεν τα εκανε πριν, τωρα τις τελευταίες μέρες που αλλαξαμε κλουβί!
 
Αν υπηρχε/υπαρχει ασθενεια ειναι αναμενόμενη η καρινα.
Η διαγνωση ποια ηταν?

Αν απλα τιτιβιζει και δεν κελαηδησει σημαινει οτι ειναι θηλυκό αλλα θα χρειαστει να του δωσεις χρονο για να καταλαβεις αφου υπαρχει ιστορικο ασθενειας.
 
Τον ειδα να φουσκώνει πολυ και να κλεινει ματιά στη διάρκεια της μερας. Ωσπου μια μερα δεν μπορούσε να σταθεί στο κλαδί, έπεφτε ενω ειχαμε κοψει και νυχια. Και λεω κατι συμβαίνει.. Η διαγνωση. Κάποιο βακτήριο αόριστα. Οταν ειπα να κοιτάξει κουτσουλιες κτλ δεν εκανε τίποτα. Ενεση κατευθείαν. Γενικα ο συγκεκριμένος γιατρός ειναι παλαβος και δεν μπορούσα να συνεννοηθω. Αλλα ειναι ο μονος εδω που αναλαμβάνει πουλιά. Ανεβάζω φώτο απο κουτσουλιες. Μεχρι και ακαρεα σκέφτηκα, του ειπα να κοιτάξει και μου λέει δεν μπορώ ελα απο εβδομάδα να κανουμε θεραπεία!
[automerge]1634750622[/automerge]
Επίσης ξύνεται και τιναζει φτερά συνέχεια! Ισως βέβαια επειδή έχει χωρο τώρα και κάνει τεράστιες πτήσεις! Ο γλυκούλης μου! Καθε ποτε βαζω αυγοτροφη σπιτική? Την εχω στο ψυγείο! Κατι αλλο να προσεξω?
 

Συνημμένα

  • IMG_20211020_194614_480x640.webp
    IMG_20211020_194614_480x640.webp
    30,7 KB · Προβολές: 27
  • IMG_20211020_194542_480x640.webp
    IMG_20211020_194542_480x640.webp
    30,5 KB · Προβολές: 27
Η πατηθρα θελει μετακινηση πιο μεσα στο κλουβι,θα πρεπει το πουλακι οταν κανει περιστροφη να μην βρισκει στα συρματα.

Απο την δευτερη φωτο φαινεται ξεκαθαρα πως δεν υπαρχει χωρος για περιστροφη.

Η τροφή δεν μπορει να διατηρηθει για πολλες μερες στο ψυγειο,2-3 μερες max.
 
Απο κουτσουλιες πως παει? Δεν φαίνονται πολύ γιατι τώρα το απόγευμα τον καθάρισα . Εχεις δικιο για τις πατηθρες δεν το σκέφτηκα καθολου. Ειχε και κουνια αλλα την έβγαλα. Θα βγάλω και video αυριο να τον δειτε! Προσπαθω οσο μπορώ να εχει την καλύτερη διαβίωση μαζι μας! Μεσα τον εχουμε στο σαλόνι, παιζει καθε πρωί με την ποτιστρα του και γίνεται παπι! Το πρωί τον βγαζω ομαλα στον ηλιο, στην αρχη στο παράθυρο που εχεο ηλιο και μετά στη βεράντα ώσπου να φυγω να σχολασω τα παιδιά! Δεν τον αφήνω μόνο του γιατι εχουμε γεράκια εδω!
 
Του έδωσε αντιβίωση ενέσιμη καθε μερα για 5 μέρες
Ποιαν έδωσε;

πήρα την Δευτέρα την witta molle αν το γραφω σωστα
Αυτήν; https://community.petbirds.gr/threads/expert-premium-canaries-witte-molen.33410/

Συμπλήρωμα ενδυνάμωσης πηρε για μια εβδομάδα της landmark, όπως και για σκουληκάκια
Πως ονομάζονται τα σκευάσματα;

το κιτρινο ειναι η βιταμίνη
Διάβασε λίγο αυτό https://community.petbirds.gr/threads/Τι-βιταμίνη-για-καναρίνια-είναι-αυτή.41768/#post-2474583

Επισης εφτιαξα δικια μου αυγοτροφη. Με αυγο βραστό μαζι με το τσοφλι, τριμμενη φρυγανιά ριγανι θυμαρι νερο με μελι μπροκολο
Μπορείς να του βάζεις δύο φορές την εβδομάδα αυτή την περίοδο. Δεν χρειάζεται να του δίνεις αυτές τις σκόνες που αγοράζεις από το pet shop.

Μεσα τον εχουμε στο σαλόνι
Διάβασε κι αυτά:
παιζει καθε πρωί με την ποτιστρα του και γίνεται παπι
Να του βάζεις να κάνει κανένα μπανάκι που και που. https://community.petbirds.gr/threads/Το-μπάνιο-στα-πτηνά.33165/
 
@Stavros σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τον χρόνο σου. Δυστυχώς δεν γνωρίζω την αντιβίωση, τον ρωτησα και μου είπε δεν εχεις δουλειά με αυτά. Ενα μεγάλο γυαλινο μπουκάλι είδα μονο. Μπανιο του εβαζα ολο το καλοκαιρι αλλα τωρα που χαλάει ο καιρός φοβάμαι μην κρυώσει. Τα μπουκαλακια ειναι αυτα
[automerge]1634757972[/automerge]
@Stavros σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τον χρόνο σου. Δυστυχώς δεν γνωρίζω την αντιβίωση, τον ρωτησα και μου είπε δεν εχεις δουλειά με αυτά. Ενα μεγάλο γυαλινο μπουκάλι είδα μονο. Μπανιο του εβαζα ολο το καλοκαιρι αλλα τωρα που χαλάει ο καιρός φοβάμαι μην κρυώσει. Τα μπουκαλακια ειναι αυτα
Screenshot_20211020_222432_com.android.chrome_320x640.webp
[automerge]1634758117[/automerge]
Επισης προσέχουμε πολυ να πηγαίνει ομαλά για ύπνο σε χωρο με χαμηλο φωτισμό και μετά τον σκεπάζουμε με ενα σεντονι. Το πρωί ξυπνάει μονος του, του έχω το σεντονι σηκωμένο και αντιλαμβάνεται ποτε ξημέρωσε γιατι ειναι δίπλα στο παράθυρο!
 

Συνημμένα

  • IMG_20211020_221018_480x640.webp
    IMG_20211020_221018_480x640.webp
    20 KB · Προβολές: 10
Τελευταία επεξεργασία:
@marapo σε ευχαριστώ πολύ! Τον αγαπάμε οικογενειακως και μας στοίχισε πολύ το εγκεφαλικού του προηγούμενου... Ειδικα του αντρα μου, ειχαν ιδιαίτερη σχέση! Μονο που ακουγε την φωνη του εκανε ενα ρεπερτοριο. Γιαυτό θελουμε αυτό να ζει ευτυχισμένο! Και η αλήθεια ειναι οτι απο οταν αλλάξαμε το κλουβί τρελάθηκε! Θα προσπαθήσω να βρω ξυλινες πατηθρες.. Απο διατροφή συνεχίζω χωρις κίτρινη βιταμίνη και στικ. Καθε μερα τρώει φρουτακι και κανα λαχανικο. Και τα προβιοτικα pro life που ειναι για ανθρώπους αλλα νομίζω συνιστάται και για καναρινια
 
Καλημέρα στην παρέα! Στελνω φώτο πρωινές!
[automerge]1634795904[/automerge]
16347958531086644257992386914151_640x480.webp
 

Συνημμένα

  • 16347956820176451345776936329443_480x640.webp
    16347956820176451345776936329443_480x640.webp
    13,7 KB · Προβολές: 22
  • 16347955316982132365938476937132_480x640.webp
    16347955316982132365938476937132_480x640.webp
    27,7 KB · Προβολές: 23
Καθε μερα τρώει φρουτακι και κανα λαχανικο
Να προτιμάς πράσινα φυλλώδη λαχανικά και μπρόκολο ΚΑΛΑ πλυμένα και στεγνά, αντί για τα φρούτα. Τα φρούτα περιέχουν πολλά υγρά και ζάχαρη που καλό είναι να αποφεύγονται και τα δύο για διαφορετικούς λόγους.

Και τα προβιοτικα pro life που ειναι για ανθρώπους αλλα νομίζω συνιστάται και για καναρινια
Δεν γνωρίζω αλλά αν σκεφτείς να δώσεις άλλο, δες εδώ μερικά προβιοτικά για πτηνά.
 
Σε οτι αναφορα το πληθως των πατηθρων,την μεσαια μπορεις να την αφαιρεσεις για να γυμναζεται το πουλακι.
Σε οτι αναφορα τις κουτσουλίες,απο την συγκεκριμενη φωτο δεν φαινεται κατι μεμπτο.

Στην τελευταια φωτο φαινεται οτι η πατηθρα δεν ειναι σε σωστη θεση,η καμάρα που κανει η πατηθρα πρεπει να ειναι η επανω της πλευρα.
Ετσι οπως ειναι τωρα εχει ελαφρια κλιση και "κοβει" το πελμα του πτηνου.
 
Back
Top