Γενικά Τι να προσέξω στην αγορά καναρινιού;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Toliscr7
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Toliscr7

PB Member
Εγγραφή
22 Αυγ 2020
Μηνύματα
571
Πόλη
Λάρισα
Καλησπέρα σε όλους θα ήθελα να ρωτήσω τι να προσέξω σε αγορά καναρινιου διότι μαζεύω λεφτά για να αγοράσω ένα ζευγάρι καναρίνια μέσα στον Φλεβάρη και να τα κάνω μόνος μου προετοιμασία για ζευγάρωμα
 
@Vada το είχα ξαναδιαβάσει πριν μέρες και σε ευχαριστώ που μου το στειλες θέλω να ρωτήσω και κάτι άλλο άμα κάνω προετοιμασία για την αναπαραγωγή από τώρα και τα βάλω να ζευγαρώσουν μέσα στον Μάρτιο θα είναι καλό για τα ίδια ή θα τα κάνω κάποιο κακό?
 
Κατά την γνώμη μου δεν θα συμβεί κάτι, στην θέση σου αν τα έβλεπα έτοιμα θα τα έβαζα και πιο νωρίς
 
να αγοράσω ένα ζευγάρι καναρίνια
Αν σκέπτεσαι να αγοράσεις κάποια ιδιαίτερη ράτσα καλό θα ήταν να διαβάσεις όσο μπορείς περισσότερα για να μπορείς να καταλάβεις την ποιότητα των πουλιών.
 
@ΙΩΑΝΝΗΣ@ δεν ξέρω αν θα αγοράσω κάποια ράτσα διότι δεν ξέρω ακόμη αν θα τα αγοράσω από κάποιον εκτροφεα ή από κάποιο πετ συν ότι δεν ξέρω κάποιον εκτροφεα εδώ στην Λάρισα που μενω
 
@Kiriazis δεν σκέφτομαι αποκλειστικά για ράτσα απλά σκέφτομαι να πάρω ένα ζευγάρι καναρίνια ανεξάρτητου ράτσας δεν με ενδιαφέρουν οι διαγωνισμοί
 
@Toliscr7 Επειδή μέχρι στιγμής για τους χψ λόγους δε σου ''βγαίνει'' ενώ έχεις όρεξη να ασχοληθείς, εγώ θα σου έλεγα να ξεκινήσεις με ένα αρσενικό πουλάκι σε ένα σωστό κλουβί και με σωστές συνθήκες διαβίωσης. Να εφαρμόσεις για μία σεζόν στην πράξη όλα αυτά που έχεις μάθει από το διάβασμα + όσα θα σου πούμε εμείς, να δεις ότι η διαχείριση που αποφάσισες δουλεύει και γενικά να έχεις ένα υγιές πουλάκι το οποίο θα περάσει όλες τις φάσεις μίας χρονιάς χωρίς τίποτα να σε προβληματίσει. Και όταν το καταφέρεις αυτό, τότε θα μπορείς με μεγαλύτερη αυτοπεποίθηση να προχωρήσεις σε αναπαραγωγή.

Όλοι στο παρελθόν περάσαμε από τη φάση που θέλαμε να τα κάνουμε όλα κατευθείαν και είναι λογικό να συμβαίνει. Δική μου γνώμη είναι να το πας σιγά-σιγά.
 
@patrickios έχω ήδη ένα αρσενικό καναρίνι εδώ και ένα χρόνο το είχα πάρει μαζί με το σκουφάκι που μου τα έδωσε ένα μέλος από το φόρουμ και το έχω έχω σε σωστο κλουβακι συν ότι είχε ένα πρόβλημα στα ποδαράκια του και το γιατρεψα μαζί με την βοήθεια σας
 
Back
Top