Γενικά Τι πουλάκι να πάρω;

Giannis ge

PB New Member
Εγγραφή
13 Απρ 2022
Μηνύματα
15
Πόλη
Χανιά
Καλησπέρα στην ομάδα είμαι αναποφάσιστος σχετικά με ποιο είδος πουλιού να πάρω. Έχω ασχοληθεί με Παραδείσια ζεμπρακια στο παρελθόν όποτε είμαι σε απόγνωση
 
Τα gouldians σου αρέσουν; Οι καρμποντάκοι;
Εγώ θα ήθελα να έχω ένα ζευγάρι (βασικά δύο ζευγάρια) κινέζικα αηδόνια, (αηδόνια Πεκίνου) αλλά δεν νομίζω ότι πωλούνται πλέον.
Πού σκοπεύεις να διατηρείς το πουλί; Σε εσωτερικό ή σε εξωτερικό χώρο;
 
@meniam μου αρέσει να τα παρατηρώ περισσότερο και την εμφάνιση, έχω μια 60 ζευγαρωστρα
Αφού σε ενδιαφέρει η εμφάνιση τότε θα έλεγα κάποιο παραδείσιο ή κάποιο καναρίνι εμφάνισης ή χρώματος. Από παραδείσια δεν γνωρίζω πολλά άλλα από ότι ξέρω καλό είναι να πηγαίνουν σε ζευγάρια ή κοπάδια. Οπότε αν θέλεις ένα τότε καλύτερα καναρίνι
 
@meniamΦυσικα σε ζευγάρι θα ήθελα να έχουν παρέα
Τότε καλύτερα παραδείσια, έχει μεγάλη ποικιλία, τα gouldians έχουν φανταστικά χρώματα αλλά έχουν λίγο πιο ιδιαίτερες ανάγκες, εγώ έχω αδυναμία και στα ζεβρακια θεωρώ είναι πολύ γλυκά όμορφα πουλάκια και αρκετά εύκολα αν προσέξεις κάποια πράγματα. Τα κινέζικα αηδόνια που σου πρότειναν πριν είναι όντως πανέμορφα αλλά δεν έχω ιδέα για τις ανάγκες τους
 
???

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
@mpalitsas www.redsiskin.org
[automerge]1667249224[/automerge]


 
Τελευταία επεξεργασία:
και μεταφρασμενα τα ιδια αρθρα για το συγκεκριμενο ειδος που κοντευει να εξαφανιστει απο την χωρα που ενδημει.Λογω παρανομου εμποριου δεκαετιες τωρα λογο μειωσης των φυσικων του χωρων διαβιωσης . Γινονται σοβαρες προσπαθειες γιατι ειναι και συμβολο στην χωρα του αλλα ειναι πολυ δυσκολες οι συνθηκες στην Βενεζουελα .


Ετσι ξεκινησα να ψαχνω γιατι μου αρεσε αλλα μετα που ενημερωθηκα απο την πηγη για τους κινδυνους που διατρεχει επαψα να θελω να αγορασω απο εκτροφεα ή απο εισαγωγεα. Προσπαθω με αλλους τροπους να βοηθησω (λεμε τωρα). το pdf ειναι ενα συνοπτικο κειμενο της προσπαθειας του Red Siskin Initiative για την διασωση του ειδους .Ειναι ομως στα αγγλικα
 

Συνημμένα

Σκέφτομαι για αγορά gouldian αλλά δεν ξέρω αν είναι καλή ιδέα να τα έχω σε εξωτερικό χώρο
 
Εχουμε μελη εδω που ειναι εμπειρα σε θεματα φροντιδας / εκτροφης gouldian. Η αποψη μου ειναι οτι πιθανοτατα οταν κατι φημολογειται για δυσκολο στην φροντιδα ή στην αναπαραγωγη συντελει στο να ανεβει κατα καποιο ποσοστο πλασματικα το κοστος κτησης του. Οχι οτι το καθε ειδος δεν εχει τις δυσκολιες του και τα προβληματα του αλλα δεν αγοραζουμε συνηθως απο pet shop(οι περισσοτεροι δεν αγοραζουν απο εκτροφεις) γονους πρωταθλητων.Συνηθως μαζικες εισαγωγες απο εξωτερικο κανουν τα μαγαζια.
Λιγο υπομονη και θα σου απαντησουν τα παιδια που ασχολουνται με gouldian .
[automerge]1667284295[/automerge]



 
Back
Top