Γενικά Τι πουλί μου προτείνετε να αγοράσω;

Κωστή αν σκοπεύεις να αφιερώσεις αρκετό χρόνο στην εκπαίδευση του νεου σου φίλου, εγώ θα έλεγα ή παραδείσιο ή Budgie. Τα κοκατίλ εξημερώνονται ευκολα αν ειναι μωρα αλλά χρειάζονται χώρο.. Όχι υπερβολικό αλλά δεν συγκρίνεται με ένα κλουβί που θα χρησιμοποιούσες για Budgie ας πουμε..
Τα ζεμπράκια και γενικά οι σπίνοι είναι πολύ κοινωνικά και φιλικά πουλιά (το ξερω απο φιλους, αλλα και προσφατα απέκτησα δυο shaft tails :D )
Ότι και να διαλέξεις, θα κοιτάξεις να είναι μικρό σε ηλικία.. Έτσι θα γίνετε αχώριστοι..Αν φυσικά του αφιερώνεις αρκετό χρόνο καθημερινά. 🙂
 
Κωστή αν σκοπεύεις να αφιερώσεις αρκετό χρόνο στην εκπαίδευση του νεου σου φίλου, εγώ θα έλεγα ή παραδείσιο ή Budgie. Τα κοκατίλ εξημερώνονται ευκολα αν ειναι μωρα αλλά χρειάζονται χώρο.. Όχι υπερβολικό αλλά δεν συγκρίνεται με ένα κλουβί που θα χρησιμοποιούσες για Budgie ας πουμε..
Τα ζεμπράκια και γενικά οι σπίνοι είναι πολύ κοινωνικά και φιλικά πουλιά (το ξερω απο φιλους, αλλα και προσφατα απέκτησα δυο shaft tails :D )
Ότι και να διαλέξεις, θα κοιτάξεις να είναι μικρό σε ηλικία.. Έτσι θα γίνετε αχώριστοι..Αν φυσικά του αφιερώνεις αρκετό χρόνο καθημερινά. 🙂

Τα παραδείσια είναι καλή ιδέα νομίζω...
Και δεν χρειάζονται και τεράστιο κλουβί! Αλλά δεν
ήξερα ότι κάνει να τα βγάζεις απο το κλουβί... 😎

Αλλα μήπως δεν ζούν αρκετά χρόνια;

Οσο για τα Budgies, είχα παλιότερα και είχαν γεννήσει
κιόλας!

Τα Lovebirds δεν τα προτείνεις ε; Μήπως θέλουν
κ αυτά μεγάλο κλουβί, όπως τα κοκατίλ?
 
Και στα Lovies αρέσει να σκαρφαλώνουν και να παίζουν. Γενικά είναι πανέξυπνα και πανούργα! Αλλά επειδή δεν συνισταται να παρεις ενα μόνο του, αναγκαστικα το κλουβι θα πρεπει να ειναι πιο ευρυχωρο..

Εσύ αποφασίζεις
 
Στα Lovebirds και γενικά στα παπαγαλάκια αρέσει η επαφή
με τους ανθρώπους, ή ενοχλούνται και δεν θέλουν
να τα ενοχλείς;
 
Είναι ανάλογα τη στιγμή... Μπορεί κάποια στιγμή να μην θέλουν να τα ενοχλείς αλλά μετά να έχουν όρεξη για παιχνίδι και να έρχονται μόνα τους να παίξουν με το αφεντικό τους. :)

Αυτό ισχύει για όλα τα πουλιά, όχι μόνο για τους παπαγάλους! Γενικά αν βλέπεις ένα πουλί που να μην έχει όρεξη για παιχνίδι και για χάδια, τότε καλύτερα να το αφήσεις στην ησυχία του γιατί αν το πειράζεις εκείνη τη στιγμή μπορεί να σε δαγκώσει για να σου δείξει ότι δεν θέλει να συνεχίσεις να τον ''πειράζεις''. 😉
 
Τα παραδείσια είναι καλή ιδέα νομίζω...
Και δεν χρειάζονται και τεράστιο κλουβί! Αλλά δεν
ήξερα ότι κάνει να τα βγάζεις απο το κλουβί... 😎

Αλλα μήπως δεν ζούν αρκετά χρόνια;

Οσο για τα Budgies, είχα παλιότερα και είχαν γεννήσει
κιόλας!

Τα Lovebirds δεν τα προτείνεις ε; Μήπως θέλουν
κ αυτά μεγάλο κλουβί, όπως τα κοκατίλ?

Εγω το κλουβι τελικα το εχω μονο για υπνο στο μικρο μου...😛
 
Καλά και δεν φεύγει;

Καθεται να το ακουμπήσεις;

Δεν κουτσουλάει παντού;

Απο πόσο μηνών το έχεις και τι ηλικία έχει τώρα;
Ποσο είναι το προσδόκημο ζωής για τα παραδείσια;
 
1:Καλά και δεν φεύγει;

2:Καθεται να το ακουμπήσεις;

3 :Δεν κουτσουλάει παντού;

4 :Απο πόσο μηνών το έχεις και τι ηλικία έχει τώρα;
5: Ποσο είναι το προσδόκημο ζωής για τα παραδείσια;

1:Κλεινω τα παραθυρα και πεταει μεσα στο σπιτι!

2:Ερχεται παω μου και καθετε οποτε θελει αυτος...

3:Ειμαι με ενα πανι στο χερι...

4:Το εχω απο 2 μηνων και τωρα ειναι 4

5:Νομιζω οτι ειναι 15 ετη... 😀
 
Μέχρι για πόσο μεγάλο κλουβί έχεις χώρο;
 
Μέχρι για πόσο μεγάλο κλουβί έχεις χώρο;

Περιπου διπλάσιο απο αυτό στο οποίο ζεί το καναρίνι μου..
Διαστάσεις γύρω στο 60 Χ 50 Χ 60

Μπορεί να τα είπα και λάθος, αλλά πιστεύω να κατάλαβες περίπου :D
 
Εχεις ενα καναρινι... Αναζητας το 2ο πουλακι που θα αποτελεσει για εσενα και το καναρι σου παρεα.
Θα σου ελεγα σαφως καναρινι.. Ετσι και παρεα θα εχει το καναρινακι σου.. Και εσυ δεν θα ερθεις ''αντιμετωπος'' με ενα νεο ειδος.. Με νεες αναγκες και συνηθειες. Θα ξερεις 5 πραγματακια και θα ξερεις να το χειριστεις.
Αν καταληξεις σε "παπαγαλοειδη'' ..σκεψου μονο την φασαρια που θα κανει.. Και οτι πλεον δεν θα εχεις την χαρα να ακους το καναρινι σου. Για την ακριβεια.. Θα το βουλωσει ο μικρος σου.
(Προσωπικη γνωμη εκφερω.. Μην με φατε φιλοι των ψιττακοειδων... Μια και ο συνδιασμος καναρινιων ψιττακοειδων.. Δεν μου βγηκε).
 
Εχεις ενα καναρινι... Αναζητας το 2ο πουλακι που θα αποτελεσει για εσενα και το καναρι σου παρεα.
Θα σου ελεγα σαφως καναρινι.. Ετσι και παρεα θα εχει το καναρινακι σου.. Και εσυ δεν θα ερθεις ''αντιμετωπος'' με ενα νεο ειδος.. Με νεες αναγκες και συνηθειες. Θα ξερεις 5 πραγματακια και θα ξερεις να το χειριστεις.
Αν καταληξεις σε "παπαγαλοειδη'' ..σκεψου μονο την φασαρια που θα κανει.. Και οτι πλεον δεν θα εχεις την χαρα να ακους το καναρινι σου. Για την ακριβεια.. Θα το βουλωσει ο μικρος σου.
(Προσωπικη γνωμη εκφερω.. Μην με φατε φιλοι των ψιττακοειδων... Μια και ο συνδιασμος καναρινιων ψιττακοειδων.. Δεν μου βγηκε).

Δηλαδή όποιος έχει και παπαγαλάκια και καναρίνια, τα καναρίνια
σταματάνε το κελάηδημα απο την παραφωνία των παπαγάλων; 😱

Αρσενικό καναρίνι δεν θα πάρω γιατί θα τσακώνονται..

Να πάρω θηλυκό? Λέτε να στεναχωριέται που είναι μόνος του; 😕
 
Δηλαδή όποιος έχει και παπαγαλάκια και καναρίνια, τα καναρίνια σταματάνε το κελάηδημα απο την παραφωνία των παπαγάλων; 😱

Ίσως μερικά να φοβηθούν από τις φωνές του παπαγάλου και να σταματήσουν να κελαηδάνε. Μπορεί πάλι να συνεχίσουν να κελαηδάνε αλλά να μην είναι τόσο ποιοτικό το κελάηδημά τους γιατί θα έχει ''χαλάσει'' ακούγοντας τις φωνές του παπαγάλου.:)
 
Δεν θα το ελεγα παραφωνια, απλα μια πιο δυνατη φωνη που οσο και να θελει ο αρσενικος σου να του παραβγει φωνητικα θα ειναι ματαιο... Οποτε καλυτερα να σωπαινει. Υπαρχει βεβαια και η θεωρια(βασιμη κατα πολλους) πως χαλανε οι φωνες των καναρινιων.Αρσενικο γιατι θα τσακωνοντε; Αμα τα εχεις σε ξεχωριστο κλουβι θα ειναι μια χαρα.. Και θα κοντραροντε στις φωνες τους.. Οποτε θα εχεις ενα πρελουδιο φωνων και κελαιδισματων.. Ολη την ωρα. Για θηλυκο δεν ξερω.. Εσυ ξερεις καλυτερα κατα ποσο αντεχεις τα μικρα.. (την διαχειρηση μαλλον νεων πουλιων...χωρος...χρονος.. Διαθεση).
 
Είναι κακή επιρροή με λίγα λόγια... 😀 =D

Ουφ αύριο είναι κλειστά τα πάντα και είχα σκοπό να πάω
να πάρω την κλουβάρα για τον καναρίνο μου..

Δεν σας είπα νέα! Χθες το βράδυ μόλις νύχτωσε τον σκέπασα με πετσέτα
για να μην τον ενοχλεί το φως που ειναι ανοιχτό μέσα στο σπίτι
και το πρωί όταν ξύπνησα τον ξεσκέπασα..

Ελπίζω σιγά σιγά να σταματήσει το μάδημα και να βγάλει καινούριο
φτέρωμα.

Ερώτηση 1 : τα καναρίνια χρειάζονται στο κλουβί τους παιχνίδια;

Eρώτηση 2 : κάνει να τον βγάζω απο το κλουβί για να πετάει στο δωμάτιο μου; Η θα πάθει κανένα σοκ και δεν θα ξανακελαηδήσει; (οχι οτι τώρα κελαηδάει αλλά λεμε... κατι τσιου τα κάνει πάντως..)
 
Η πτερορροια ειναι κατι φυσιολογικο και θα κανει τον κυκλο της. Οχι τα καναρινια δεν θελουν παιχνιδια... Τωρα οσο για τον αν θα τον αφηνεις εκτος κλουβιου..χμ! Ειναι ημερος; Ή καθε φορα που θα τον αφηνεις.. Θα τον κυνηγας μεχρι να κουραστει; Γυρναει μονος του; ή πεφτει (λιποθυμος σχεδον) απο το πεταγμα για να τον πιασεις και να τον βαλεις στο κλουβι; Αν το 2ο, αστον εκει που καθεται... Και μην το βασανιζεις, δεν εχει νοημα.
Χα! .. Τι εννοεις ''οχι οτι τωρα κελαηδαει ενα τσιου κανει''?
 
Ερώτηση 1 : τα καναρίνια χρειάζονται στο κλουβί τους παιχνίδια;

Δεν τους ειναι αναγκαια, οπως ειναι σε καποιον παπαγαλο! 🙂


Eρώτηση 2 : κάνει να τον βγάζω απο το κλουβί για να πετάει στο δωμάτιο μου;

Κάνει! Ίσως στην αρχή είναι σαν ''χαμένο'' αλλά θα συνηθίσει σύντομα και δεν θα τον μαζεύεις μετά! 😛 Οι πτήσεις εκτός κλουβιού περισσότερο καλό τους κάνει παρά κακό!

Κοίταξε κι εδώ:
https://community.petbirds.gr/threads/Είναι-απαραίτητο-να-βγάζουμε-τα-πουλιά-απ-τα-κλουβιά.2506/
https://community.petbirds.gr/threads/Η-ελευθερη-πτηση-και-οι-κινδυνοι-της.5309/
 
Η πτερορροια ειναι κατι φυσιολογικο και θα κανει τον κυκλο της. Οχι τα καναρινια δεν θελουν παιχνιδια... Τωρα οσο για τον αν θα τον αφηνεις εκτος κλουβιου..χμ! Ειναι ημερος; Ή καθε φορα που θα τον αφηνεις.. Θα τον κυνηγας μεχρι να κουραστει; Γυρναει μονος του; ή πεφτει (λιποθυμος σχεδον) απο το πεταγμα για να τον πιασεις και να τον βαλεις στο κλουβι; Αν το 2ο, αστον εκει που καθεται... Και μην το βασανιζεις, δεν εχει νοημα.
Χα! .. Τι εννοεις ''οχι οτι τωρα κελαηδαει ενα τσιου κανει''?


Εννοώ ότι πλέον δεν πολυκελαηδάει.. Το είχα αναφέρει σε παλιότερο ποστ νομίζω.
Οσο για την πτερορροια, είναι φυσιολογικό που γίνεται τώρα; 😕

Δεν ξέρω ... Δεν είναι οτι είναι άγριος απλά φοβάται και δεν πιστεύω ότι θα έρθει να κάτσει επάνω μου αν τον αφήσω στο δωμάτιο π.χ. ☹

Μετά δεν ξέρω πως να τον μαζέψω για να τον βάλω μέσα..
Να πετάξω μια πετσέτα επάνω του; Η να περιμένω να έρθει μόνος
του; Δεν ξέρω..
 
Μετά δεν ξέρω πως να τον μαζέψω για να τον βάλω μέσα..

Όταν θα πεινάσει θα μπει μόνος του μέσα, εσύ να έχεις το κλουβί σε ένα σημείο που να φαίνεται από όλες τις οπτικές γωνίες του δωματίου για να το βλέπει!

Να πετάξω μια πετσέτα επάνω του;

Αν δεις ότι δεν μπαίνει μόνος του, κλείσε τα φώτα και ρίξτου μια πετσέτα πάνω του, πιάστον και βάλτον μέσα. 😉

Πάντως είναι πολύ πιθανό να μην έρθει πάνω σου από την πρώτη μέρα αλλά εσύ προσπάθησε να το προσεγγίσεις. Μην κάνεις απότομες κινήσεις και το φοβίσεις, κράτα και καμιά λιχουδιά και ίσως έρθει.
Πάντως θα δεις ότι σιγά σιγά θα ξεθαρρέψει και θα έρχεται πάνω σου.:)
 
Back
Top