Γενικά Τι πουλί μου προτείνετε να αγοράσω;

. Μην κάνεις απότομες κινήσεις και το φοβίσεις, κράτα και καμιά λιχουδιά και ίσως έρθει.
Πάντως θα δεις ότι σιγά σιγά θα ξεθαρρέψει και θα έρχεται πάνω σου.:)


Δεν είναι όμως και του φαγητού ο άτιμος!😱
Καθόλου όμως!
 
σου προτείνω καναρίνια γιατί είναι ευκολότερα από ότι τα ιθαγενείς πουλιά στην αναπαραγωγή. κελαιδούν και σου φτιαχνουν την διάθεση, είναι έυκολα στην διατροφή και γενικα στην συντηρισή τους, δεν υπάρχει περίπτωση να μπείς σε ένα πετ σοπ και να μην βρείς τα απαρέτητα για τα καναρίνια. και λόγο των ετών που ασχολούμε με αυτα έχω δεθεί μαζί τους.
 
Εγώ έχω ένα καρίνι μόνο του όμως..

Δεν θα χρειάζεται παρέα λογικά; Η ένα θηλυκό για
να ζευγαρώσει;
 
Τα πιό κοινωνικά πουλιά που έχουν ανάγκη την καθημερινή επαφή όχι μόνο με πουλιά του είδους τους αλλά και με τους ανθρώπους που τα φροντίζουν και ασχολούνται μαζί τους, είναι οι παπαγάλοι.

Αν έχεις ένα καναρίνι αρσενικό μπορεί να ζήσει και μόνο σου σε ένα κλουβάκι, χωρίς να πάθει κάτι ψυχολογικό. Αν πάρεις ενα θηλυκό και τα βάλεις μαζί, το αρσενικό θα σταματήσει να κελαηδάει. Θα πρέπει να είσαι πολύ προσεχτικός σχετικά με την διατροφή τους ανάλογα αν κάμεις προετοιμασία για την αναπαραγωγική περίοδο ή αν είναι σε φάση ηρεμίας, να χορηγείς χρωστικές αν είναι χρώματος κτλ κτλ. Την Ανοιξη αν όλα πανε καλά, θα αποκτήσεις μωρά με όλα τα παρελκόμενα 😉

Μπορείς βέβαια να αγοράσεις ένα ακόμα αρσενικό καναρίνι ή ενα αρσενικό καρδερινοκάναρο για να απολαμβάνεις τα κελαηδήματά τους. Θα είναι σε ξεχωριστά κλουβιά γιατί αλλιώς τσακώνωνονται γι ατην κυριαρχία στον χώρο. Επίσης μπορείς να ζητήσεις να σου χαρίσουν μέσω των αγγελιών στο φόρουμ.:) Ολο και κατι θα βρεθεί

Απο τα πιό εύκολα στην διαχέιρησή τους πουλιά είναι τα κοινα παπαγαλάκια. Αν παρεις ένα θα είναι μόνο του αλλα θα εξημερωθεί πιό γρήγορα, αλλα θα έχει ανάγκη την συντροφιά σου. Αν δεν μπορείς να αφιερώσεις πολύ χρόνο στην εκπαιδευσή τους μπορείς να παρεις ή ένα θηληκό και να έχεις γέννες και τα συνακόλουθα ή ενα ακομα αρσενικό στο ίδιο κλουβί για παρεούλα.

Οτι και να αποφασίσεις σου εύχομαι να κάνεις καλή επιλογή πουλιών και να εφαρμόσεις την απαραίτητη καραντίνα ! Επίσης διάβασε αυτό Απόκτηση νέων πουλιών
 
Back
Top