Φροντίδα Τι πρέπει να ξέρω για τα νέα μέλη (budgie) της οικογένειας

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης marisa
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

marisa

PB New Member
Εγγραφή
19 Απρ 2023
Μηνύματα
11
Πόλη
Καλαμάτα
Έχω ένα ζευγάρι παπαγαλάκια μπάτζι στο ίδιο κλουβί...τα έχω περίπου πέντε μέρες...μου δώσανε παπαγαλινη για τροφή χύμα και κεχρί μίλετ για λιχουδιά χύμα...στο κλουβί μέσα δεν έχω βάλει κάποιο παιχνίδι... μπορείτε να μου πείτε αν πρέπει να πάρω και κάτι άλλο ή να αλλάξω κάτι...αα κάτι άλλο το βράδυ πρέπει να τα σκεπάζω...πως θα καταλάβω τι ηλικία έχουν...και πότε θα κάνουν αυγά;
 
Οι πρώτες αλλαγές θα ήταν ιδανικά να αλλάξεις τροφή από χύμα σε συσκευασμένη, υπάρχουν πολλές ποιοτικές επώνυμες, με μια αναζήτηση εδώ θα βρεις αρκετές, μετά το κλουβί τι διαστάσεις έχει; Προτείνω ένα κλουβί ζευγαρωστρα από 60cm και πάνω, το βράδυ αν έχει φως στο χώρο θα πρέπει να τα σκεπάζεις
Η ηλικία φαίνεται από τον χαλινο της μύτης και την ίριδα των ματιών (αν είναι μικρά μόνο) με την ενηλικίωση είναι δυσκολότερο να μάθεις την ηλικία τους, τώρα όσον αφορά το ζευγάρωμα αν δεν είναι ίδιου φύλου τα πουλιά με μια σωστή προετοιμασία την κατάλληλη περίοδο και με μια φωλιά κουτάκι θα έχεις μωρά παπαγαλάκια
Θα πρέπει επίσης να αλλάζεις καθημερινά νεράκι και μια φορά την εβδομάδα τουλάχιστον να τα καθαρίζεις, αυτά από εμένα ως κάτοχος ωδικών , ας πάρουν τη σκυτάλη οι ιδιοκτήτες παπαγάλων 😊
 
Καλημέρα. Συμπληρωματικά με τον Βασίλη @Akanthillis θα σου πω να έχεις μόνιμα σουπιοκοκκαλο στο κλουβί τους. Κ στο φόρουμ θα βρεις πολλά χρήσιμα ποστ κ άρθρα για την φροντίδα τους από τους ειδικούς των παπαγάλων. Για παράδειγμα


Θα σου έλεγα να διαλέξεις κλουβί με αποσπώμενη σχάρα κ συρτάρι για εύκολία στην καθαριότητα. Κάθε τρεις μέρες (για το καναρίνι μου βέβαια) αφαιρώ τη σχάρα κ το συρτάρι τα σαπουνίζω, τα ξεπλενω κ στεγνώνω κ αλλάζω το υπόστρωμα. Έχω επιλέξει λευκές σελίδες Α3 αλλά θα βρεις ίσως καλύτερες επιλογές υποστρώματος για το budgie.
Κ πάλι να το χαίρεσαι το ζευγαράκι σου. Όποτε θες ανέβασε στην ενότητα παρουσιάζω φωτογραφίες να τα καμαρώσουμε. ☺️
 
Τελευταία επεξεργασία:
Έχω επιλέξει λευκές σελίδες Α3 αλλά θα βρεις ίσως καλύτερες επιλογές υποστρώματος για το budgie.
Για υπόστρωμα μπορείς να ανατρέξεις στο παρακάτω θέμα.
 
Back
Top