Γενικά Τι πρέπει να προσέξω αν πάρω παρέα του καναρινιού μου;

Κατάσταση
Κλειστό.

savvas2010

PB New Member
Εγγραφή
16 Φεβ 2020
Μηνύματα
29
Καλημερα,

Ηθελα να σας ρωτησω για το καναρινι μου.. απο κατω ειναι κιτρινο και απο επανω τελικα εχει αυτο το αγριο λαδοπρασινο χρωμα με ριγες.. επισhς τα ματακια του ειναι μικροτερα απο αλλα καναρινιa που εχω δει.. ειναι μικροσωμο πουλακι... ειναι απογονος του τιμπραντο μηπως..; εμενα πχ θα μου φαινοταν ταιριαστο ιδανικα με ενα μονοχρωμο λαδι me mikra matia .. μετα με ενα κiτρινο αλλα δεν ταιριαζει με ολα τα κιτρινα πχ πιο μεγαλα η μεγαλα ματια.. κτλ απο το πετ σοπ μου ειπαν οτι ειναι βελγικο και οσο εψαξα εχει λιγο καμπουριτσα.. Και τραγουδαει οπως τα βελγικα χωρις να εχει βαρια προφορα μαλινουα πχ.. Πχ νομιζω εχει ψηλες νοτες.. μπορειτε να μου πειτε αν του παρω παρεα τι θα πρεπει να προσεξω... εχω δει ενα πουλακι κιτρνο αλλα οπως ειπα ειναι λιγο πιο μεγαλωσομο και εχει πιο μεγαλα ματια.. Νομιζω οπτικα δεν θα του ταιριαζει.. επισης ειναι εντονο κιτρινο το δικο μου εχει ανοιχτο κιτρινο.. αυτο που λενε για τα πουπουλα μαλακα σκληρα δεν μπορω μονη μου να το ξεχωρησω.. επισης ισχυει οτι αν δεν εχουν επιτυχεις γεννες παιθαινουν οι γονεις;

20200228_102222.webp
[automerge]1582878949[/automerge]
Η-σωστή-διατροφή-για-το-καναρίνι-σας_-1024x718.webp
[automerge]1582879011[/automerge]
εμενα μου θυμιζει αυτο.. και μια αλλη εχω δει αλλα ειναι μεγαλο το αρχειο κ δεν ερχεται.. αγριοκαναρινι ειναι;
[automerge]1582879138[/automerge]
απο κατω ειναι ολο κιτρινο μονο στιε φτερουγες στοη ραχη και στο προσωπο εχει το σκουρο
[automerge]1582879212[/automerge]
απο κατω ειναι ολο κιτρινο μονο στιε φτερουγες στοη ραχη και στο προσωπο εχει το σκουρο.. ειναι λιγο ταλαιπωρημενος γιατι του εβαλα σημερα τη δευτερη σταγονα στο λαιμο για τα ακαρεα.. Το ακαρισιν
 
ειναι λιγο ταλαιπωρημενος
Καλωσόρισες.
Πρώτον είναι κοινό καναρίνι, δεν ανήκει σε καμία ράτσα και με ότι και αν το βάλεις θα είναι είναι το ίδιο. Καλύτερα με σκληρόπτερο, δηλαδή το ταίρι να έχει κοντό και σφιχτό στο κορμί, πτέρωμα.
Δεύτερον, είναι πολύ ταλαιπωρημένο και υποπτεύομαι ότι οι συνθήκες διαβίωσης δεν είναι οι σωστές, πρωτίστως το ωράριο και έπειτα η διατροφή.
 
Άσε τα ζευγαρώματα και κοίτα να το συνεφέρεις πρώτα το πουλάκι.
το ιδιο θα ελεγα... φαινετε ταλαιπωρημενο...
απαντηση στον ιδιοκτητη :με τι τρεφεται το ζωντανο;
 
το ιδιο θα ελεγα... φαινετε ταλαιπωρημενο...
απαντηση στον ιδιοκτητη :με τι τρεφεται το ζωντανο;
καλη τροφη εχει τη versale σε σπορια και τη μανιτομπα σε βιταμινη /αυγοτροφη.. και χορτα φρεσκα μονο.. ειναι ταλαιπωρημενο γιατι του εβαλα σταγονα στο λαιμο λιγο πριν..
[automerge]1582893297[/automerge]
Καλωσόρισες.
Πρώτον είναι κοινό καναρίνι, δεν ανήκει σε καμία ράτσα και με ότι και αν το βάλεις θα είναι είναι το ίδιο. Καλύτερα με σκληρόπτερο, δηλαδή το ταίρι να έχει κοντό και σφιχτό στο κορμί, πτέρωμα.
Δεύτερον, είναι πολύ ταλαιπωρημένο και υποπτεύομαι ότι οι συνθήκες διαβίωσης δεν είναι οι σωστές, πρωτίστως το ωράριο και έπειτα η διατροφή.
ναι ομως εχει μικρα ματια τα υπολοιπα εχουν πιο μεγαλα, δεν παιζει ρολο αυτο..?
[automerge]1582893685[/automerge]
οι συνθηκες διαβιωσης τι εννοειται το κλουβι; Καλο ειναι για αρχη 40 *30*56 apo epano στρογγυλο... Βρηκα και ενα 60*42*42 και ενα πιο μεγαλο 75*46*47 ορθογωνια... Τα βρισκεται πιο καλα;
 
Τελευταία επεξεργασία:
καλη τροφη εχει τη versale σε σπορια και τη μανιτομπα σε βιταμινη /αυγοτροφη.. και χορτα φρεσκα μονο.. ειναι ταλαιπωρημενο γιατι του εβαλα σταγονα στο λαιμο λιγο πριν..
[automerge]1582893297[/automerge]

ναι ομως εχει μικρα ματια τα υπολοιπα εχουν πιο μεγαλα, δεν παιζει ρολο αυτο..?
[automerge]1582893685[/automerge]
οι συνθηκες διαβιωσης τι εννοειται το κλουβι; Καλο ειναι για αρχη 40 *30*56 apo epano στρογγυλο... Βρηκα και ενα 60*42*42 και ενα πιο μεγαλο 75*46*47 ορθογωνια... Τα βρισκεται πιο καλα;
επισης τα φταρα του ειανι ετσι γιατιειχα ενα αφρολουτρο τεε τρι οιλ.. και διαβασα σε ενααρυρο σας οτι τα πλενουμε και εκανα το λαθος να επιχειρισω να το πλαινω με οδοντοβουρτασα και ταλαιπωρηθκε υπερβολικα και εννοειται δεν μπορεσα να το ξεπλυνω καλα.. Το στεγνωσα με το πιστολακι.. αυτο εγινε προχθες.. και τωρα δεν το πειραζω αλλο μεχρι να ολοκληρωυει η θεραπεια.. Θα του παρω μια μπανιερα να κανει μονο του μπανιο.. Βαζω και σαμπουαν johnso baby sampoo μεσα στη μπανιερα_?
 
επισης τα φταρα του ειανι ετσι γιατιειχα ενα αφρολουτρο τεε τρι οιλ.. και διαβασα σε ενααρυρο σας οτι τα πλενουμε και εκανα το λαθος να επιχειρισω να το πλαινω με οδοντοβουρτασα και ταλαιπωρηθκε υπερβολικα και εννοειται δεν μπορεσα να το ξεπλυνω καλα.. Το στεγνωσα με το πιστολακι.. αυτο εγινε προχθες.. και τωρα δεν το πειραζω αλλο μεχρι να ολοκληρωυει η θεραπεια.. Θα του παρω μια μπανιερα να κανει μονο του μπανιο.. Βαζω και σαμπουαν johnso baby sampoo μεσα στη μπανιερα_?
ΩΧ ΠΑΝΑΓΙΑ ΜΟΥ. ΓΕΡΜΑΝΙΚΑ ΒΑΣΑΝΙΣΤΗΡΙΑ
 
ΩΧ ΠΑΝΑΓΙΑ ΜΟΥ. ΓΕΡΜΑΝΙΚΑ ΒΑΣΑΝΙΣΤΗΡΙΑ
δεν το ξαναπιανω το πουλακι εδωσα υποσχεση.. Φοβηθηκα... Πολυ... μονο για τα φαρμακα του αν χρειαστει... Παντως ηταν πολυ βρωμικη η ουρα πχ που μπορεσα να καθαρισω..
 
δεν το ξαναπιανω το πουλακι εδωσα υποσχεση
Σε παρακαλώ μη.

Βοήθεια από εμάς θα έχεις αμέριστη, αλλά σε παρακαλώ πρώτα θα μας ρωτάς και μετά θα πράττεις.

Τέλος, το καλύτερο που μπορείς να κάνεις για το καναρίνι σου είναι να πλησιάζεις κοντά του μόνο για τα ΑΠΟΛΥΤΩΣ απαραίτητα. Δυστυχεί κάθε φορά που πλησιάζεις. Δεν είναι στη φύση τους.
 
Αν δεν κάνεις πλάκα, είτε είσαι 42 χρονών όπως γράφει στο προφίλ είτε γεννήθηκες το 2010 όπως δηλώνει το nickname, είσαι απλά επικίνδυνος, κάνε μια χάρη στον εαυτό σου και χάρισε το πουλάκι σε κάποιον άλλο... ☹
[automerge]1582895481[/automerge]
Τέλος, το καλύτερο που μπορείς να κάνεις για το καναρίνι σου είναι να...

... Το δώσεις σε κάποιον άλλο.
 
κάνε μια χάρη στον εαυτό σου και χάρισε το πουλάκι σε κάποιον άλλο
ΤΖΑΝΝΣΠΥ δεν το χαριζω.. η ηλικια δεν μετραει η απειρια μαλλον.. /)
[automerge]1582896342[/automerge]
σε παρακαλώ πρώτα θα μας ρωτάς και μετά θα πράττεις.
Οκ θα ρωταω πρωτα.. Δεν τον ξαναπειραζω.. εχω κατααγχωθει.. Τοσο πολυ δηλ λαθος ηταν;
 
ναι ομως εχει μικρα ματια τα υπολοιπα εχουν πιο μεγαλα, δεν παιζει ρολο αυτο..?
Θα σε επαινέσω για την παρατήρηση αυτού του χαρακτηριστικού και θα σε πικράνω ταυτόχρονα λέγοντάς σου ότι δεν διαδραματίζει κανέναν ρόλο.
Έχει τουλάχιστον 10 χαρακτηριστικά σημεία κοινού καναρινιού και όχι χρώματος, κρατάω μόνο μια επιφύλαξη μήπως είναι υπερβολικά μικρόσωμο και ανήκει κάπου στην ποζιτούρα.Αν και επειδή επιμένεις, διαφορετικά δεν το πιστεύω.

Αυτό που ρώτησα είναι για το ωράριό του,τι ώρα κοιμάται και ξυπνά. Πάλι καλά που ρώτησα!
Αυτό μόνο σαν ανάμνηση πλέον, από όταν ήταν για ένα γρήγορο ντουζ να φύγει το αλάτι της θάλασσας.. Από εκεί και πέρα μάλλον ούτε στα παιδιά μας.
 
@Deukalion, Αυτο... λεω κ εγω στον ευτο μου... Τι να πω αφου πηγε η ψυχη μου στον ουρανο απο το φοβο μου..
[automerge]1582896745[/automerge]
εμεις εχουε σκυλακι ενα πεκινουα.. απο πουλακια ειχα πολλα μικρα παπαγαλακια και δυο με λοφιο.. αλλα δεν ειχαν αρρωστιες η δεν ηξερα.. Δεν ξερω πως μου ηρθε να παρω καναρινι.. αλλα δεν το μετανιωνω.. ευχαριστω!
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Αυτο... λεω κ εγω στον ευτο μου... Τι να πω αφου πηγε η ψυχη μου στον ουρανο απο το φοβο μου..
Ναι ΟΚ,έγινε η εμπέδωση.
Θέλεις να κάνεις μια αναφορά για το τι ώρα κοιμάται και ξυπνά το καναρίνι;

Είμαι στο όριο να αλλάξω άβαταρ αν δεν απαντήσεις.
 
@Deukalion, κοιμαται νωρις δηλ κατα τις 22 με 23.00 κλεινω εναν χαμηλο φωτισμο.. Ξυπναει γυρω στις 9.00 !

ποζιτουρα ειναι ρατσα μαλλον.. εμενα μου εμοιζε λιγο στο χρωμα για τιμπραντο αλλα οχι στο προσωπο του!
... Δεν θα ηθελα να ειναι ρατσας.. απλα να επιλεξω ταιριαστο ταιρι..
[automerge]1582897415[/automerge]
Είμαι στο όριο να αλλάξω άβαταρ αν δεν απαντήσεις.
αβαταρ;... Βαρατε ετσι εδω μεσα.. καποιοι.. απλα θεωρω λαθος να εχετε αναρτησεις τετοιυ τυπου πχ για μπανιο σε καναρινι! Θεωρησα οτι θα ειναι κατι απλο!
[automerge]1582897510[/automerge]
ΤΖΑΝΝΣΠΥ δεν το χαριζω.. η ηλικια δεν μετραει η απειρια μαλλον.. /)
κ σταυρο απο που συμπαιρανατε ομως οτι εινι πολυ ταλαιπωρημενο... μπορειτε ν μου πειτε, σας παρακαλω...
 
Τελευταία επεξεργασία:
timbrados R74 - 21 -2012.webp
[automerge]1582898969[/automerge]
εμενα παντως μου μοιαζει με αυτα τα καναρινια.. Δεν ξερω πως αποφασιζετε για τις ρατσες.. Οσα καναρινια ειδα δεν φαινονται ταιριαστα με αυτα.. μοιαζουν με τα μαλινουα π ειναι πολυ ομορφα αλλα διαφορετικα. Γεια σας!
 
Τελευταία επεξεργασία:
Σαββα οπως θα εχεις διαπιστωσει κι εσυ,τα περισσοτερα πουλια στη φυση ακολουθουν την ανατολη και την δυση του ηλιου.

Οποτε αν το καναρινακι σου δεν κολλάει ένσημα σε καποιο piano bar,θα πρεπει να φροντισεις να ξυπνα με την ανατολη και να κοιμάται με τη δυση.
 
οι συνθηκες διαβιωσης τι εννοειται το κλουβι; Καλο ειναι για αρχη 40 *30*56 apo epano στρογγυλο... Βρηκα και ενα 60*42*42 και ενα πιο μεγαλο 75*46*47 ορθογωνια... Τα βρισκεται πιο καλα;
Θα σε επαινέσω για την παρατήρηση αυτού του χαρακτηριστικού και θα σε πικράνω ταυτόχρονα λέγοντάς σου ότι δεν διαδραματίζει κανέναν ρόλο.
Έχει τουλάχιστον 10 χαρακτηριστικά σημεία κοινού καναρινιού και όχι χρώματος, κρατάω μόνο μια επιφύλαξη μήπως είναι υπερβολικά μικρόσωμο και ανήκει κάπου στην ποζιτούρα.Αν και επειδή επιμένεις, διαφορετικά δεν το πιστεύω.

Αυτό που ρώτησα είναι για το ωράριό του,τι ώρα κοιμάται και ξυπνά. Πάλι καλά που ρώτησα!

Αυτό μόνο σαν ανάμνηση πλέον, από όταν ήταν για ένα γρήγορο ντουζ να φύγει το αλάτι της θάλασσας.. Από εκεί και πέρα μάλλον ούτε στα παιδιά μας.
χρωματος δεν ειναι σιγουρα.. μηπως ειναι φωνης;
[automerge]1582899273[/automerge]
Σαββα οπως θα εχεις διαπιστωσει κι εσυ,τα περισσοτερα πουλια στη φυση ακολουθουν την ανατολη και την δυση του ηλιου.

Οποτε αν το καναρινακι σου δεν κολλάει ένσημα σε καποιο piano bar,θα πρεπει να φροντισεις να ξυπνα με την ανατολη και να κοιμάται με τη δυση.
[automerge]1582899339[/automerge]
, στη φυση ναι... αυτα μενουν με ανθρωπους... αλλιως θελουν χωρια δωματιο.. ☹
[automerge]1582899412[/automerge]
οι συνθηκες διαβιωσης τι εννοειται το κλουβι; Καλο ειναι για αρχη 40 *30*56 apo epano στρογγυλο... Βρηκα και ενα 60*42*42 και ενα πιο μεγαλο 75*46*47 ορθογωνια... Τα βρισκεται πιο καλα;

χρωματος δεν ειναι σιγουρα.. μηπως ειναι φωνης;
[automerge]1582899273[/automerge]

[automerge]1582899339[/automerge]
, στη φυση ναι... αυτα μενουν με ανθρωπους... αλλιως θελουν χωρια δωματιο.. ☹
...ok! kalh sznexeia
 
, στη φυση ναι... αυτα μενουν με ανθρωπους...

Κρατανε συντροφιά σε ανθρωπους αλλα δεν σημαινει οτι θα τους αλλαξουμε τη φυση γιατι στο τελος θα τους αλλαξουμε... Τα φωτα!
 
Κατάσταση
Κλειστό.
Back
Top