Γενικά Τι ράτσα είναι αυτός ο παπαγάλος;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Myra
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Myra

PB Known Member
Εγγραφή
9 Φεβ 2015
Μηνύματα
6.101
Πόλη
Σαντορίνη
Καλημερα! Προσφατα επισκευθηκα ενα πετσοπ και καθως χαζευα τα δυστυχως πολυπληθη απο παπαγαλους κλουβια ειδα τον παπαγαλο της φωτογραφιας. Δεν εχω ξαναδει παρομοιο και δεν εχω ιδεα τι ρατσα ειναι...

Ο κυριος μου τον αποκαλεσε "μουνκα" και τον κοστολογησε στα 95 ευρω. Μπορειτε να μου πιτε τι ρατσα ειναι διοτι σε μουνκα δε βρηκα κατι ευκαιρο;

2015-12-03-12.39.40.webp20151130_191639.webp20151130_191645.webp
 
Myra τον αναζήτησα και τον βρήκα. Λέγεται mulga parrot (Psephotus varius) και κατάγεται απο την μακρινή Αυστραλία.

Σ αγαπω! Πως μπορουμε να μαθουμε λεπτομερειες για την τιμη του και τη διαβιωση του σε κλουβι; Γιατι μεχρι στιγμης βρισκω μονο απο εξωτερικο πληροφοριες!

Ο συγκεκριμενος ειναι κ αρσενικος απο οτι καταλαβα!
 
πάντως είναι πανέμορφος! Έχει απίστευτα χρώματα στις άκρες των φτερών !
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Myra... στα γρήγορα θα σου πω οτι θεωρείται ένα εύκολο στην διαχείρηση του πουλί για αρχάριους, κατά βάση ζουν συντροφικά σε ζευγάρια και στο εξωτερικό η τιμή του ζεύγους κυμαίνεται γύρω στα 120 ευρώ. Τα αρσενικά είναι πολύχρωμα με πολύ εντυπωσιακό φτέρωμα, ενώ τα θηλυκά έχουν πιό πάλ αποχρώσεις.
 
Πάντως η φροντίδα του είναι περίπου σαν της ροζέλας... https://www.beautyofbirds.com/mulgaparrots.html
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
Φαίνονται πολύ καλά πουλιά...Αν μπορείς σώσε αυτόν τον κακόμοιρο από το μικρό κλουβί του...
 
αγαπητή Μιράντα.. Θα συμφωνήσω απόλυτα με τον Γιάννη..''ΣΩΣΕ ΤΟΝ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΤΟ ΑΠΕΛΠΙΣΤΙΚΑ ΜΙΚΡΟ ΚΑΙ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΑΚΑΤΑΛΛΗΛΟ(μέσα στην βρώμα και στην σκουριά) ΚΛΟΥΒΙ 😡! Καταλαβαίνω πως η τιμή είναι αυτό τον καιρό ελαφρώς απαγορευτική, προσπάθησε να του κάνεις(αν μπορείς) παζάρικαι ενημερώσε μας.. Μήπως και μπορεί κάποιος άλλος φίλος ή φίλη!
 
Έχω υπάρξει κι γω σε αυτό το δίλημμα. Να πάρω παπαγάλο και να τον σώσω από το άθλιο πετ σοπ. Επίσης παπαγάλο που ζούσε σε τέτοιες συνθήκες, χωρίς δαχτυλίδι και αγνώστου φύλου. Αλλά τελικά δεν το έκανα. Δεν μένω μόνη μου, δεν έχω καμία εμπειρία από παπαγάλους αλλά επίσης η Μύρα δε ξέρει ηλικία, φύλο, τίποτα... είναι ρίσκο να πάρεις ένα τέτοιο πουλάκι. Ναι μαζί σας να το σώσει αλλά είναι ρίσκο. Μύρα μου σκέψου το πολύ πριν το αποκτήσεις. Δεν είναι και φθηνός.. ☹
 
Παιδια ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας! Ειδα τα παρακατω

Κοκατιλ ασπρο 50€
20151130_191552.webp

Ροζελα 80€
20151130_190140.webp

Και το πανεμορφο 95. Ειχε κ αλλα αλλα δεν ηξερα αν μπορω κ αν θα καταφερω ν παρω καποιο. Αντικειμενικα οι τιμες ειναι αστρονομικες για ολα... Οι συνθηκες χαλια. Επισης δεν ειχα ποτε παπαγαλο και δεν ξερω αν ειμαι ικανη για κατι τετοιο...

Αν θυμαμαι μονο η ροζελα ειχε δαχτυλιδι... Τα λυπηθηκε η ψυχη μου...
 
Το mulga του το παίρνεις κανένα 80 άρι. Κι εγώ θα έλεγα αν το "παλεύεις" να το πάρεις.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Το mulga του το παίρνεις κανένα 80 άρι. Κι εγώ θα έλεγα αν το "παλεύεις" να το πάρεις.
Εχει σκεψη το πραγμα... Ο τυπος στα παζαρια δεν ανταποκρινεται νομιζω..

Αλλα κ παλι δε γνωριζω τιποτα για τη ρατσα η συγκεκριμενη. Ειναι το ιδιο πχ με τα κοκατιλ; Εξημερωνονται οπως αυτα; Τι τρωνε, μιλανε, κτλ? Τρωγομαι αλλα κωλυομαι κιγο στο κατοσταρι..
 
Εγώ ερωτεύτηκα το άσπρο κοκατίλ! Και φοράει και δαχτυλίδι! Πάρτοο! Πλιιιζζ!

Άσχετο αν γίνει καταγγελία σώνονται ή μπα;
 
Εγώ ερωτεύτηκα το άσπρο κοκατίλ! Και φοράει και δαχτυλίδι! Πάρτοο! Πλιιιζζ!

Άσχετο αν γίνει καταγγελία σώνονται ή μπα;
Στο συγκεκριμενο μερος αν κανω καταγγελια θα βρεθω στο ιδιο κλουβι με τα πουλια.. κ εμενα αυτο μου αρεσε σαν χρωμα αλικη! Αλλα 50 κ 95 κ κλουβια και φαγια... Βαλτα κατω!

Επισης το κοκατιλ ειναι απο τσεχια. Εκανα ζουμ σε μια φωτο, εχει μπλε δαχτυλιδι και διαβασα CZ..
 
βλέπω τις πατήθρες στη ροζέλα και στα κοκατίλ... Και ανεβάζω πίεση 40!😕 καλά ε, μου έρχεται να σε ρωτήσω,Μιράντα, να μου πεις που βρίσκεται το (ο θεός να το κάνει..) μαγαζίκαι να πάω με το αμάξι μου και να μπω με την όπισθεν! 😡
 
βλέπω τις πατήθρες στη ροζέλα και στα κοκατίλ... Και ανεβάζω πίεση 40!😕 καλά ε, μου έρχεται να σε ρωτήσω,Μιράντα, να μου πεις που βρίσκεται το (ο θεός να το κάνει..) μαγαζίκαι να πάω με το αμάξι μου και να μπω με την όπισθεν! 😡
Παρε το πλοιο για κυκλαδες και τα λεμε.. Μαζι θα μας ριξουν για μπανακι στο sea diamond... Τα κοκατιλ 2 3 ητανε "καλα" τα αλλα αστο...

20151130_190100.webp
 
Κοκατίλ βρίσκεις και από μέλος μας υγιέστατο και ήμερο. Τα cockatiels είναι ευαίσθητα και επιρρεπή στις ασθένειες, καλό είναι να μην αγοράζονται από τόσο βρωμερά μέρη γιατί μπλέκεις με ασθένειες.
Το άλλο που είναι στυλ ροζέλας και η ροζέλα είναι πιο εύρωστα πουλάκια.
 
Μα αμα ειχα σκοπο να παρω παπαγαλο ειδικα κοκατιλ... Τριγυριζα τη Μαριλενα που εδινε ημερο αλλα τελικα δεν τα βρηκαμε με τον αντρουλη περι των παπαγαλων, ακομα δεν ειχαμε μπει στο σπιτι μου λεει θες παπαγαλο... Τα συγκεκριμενα απλως τα λυπηθηκα και ενιωσα οπως εσεις να τα σωσω... και φυσικα ανοιξα το θεμα διοτι δεν ειχα ξαναδει mulga ποτε!

Ξερω οτι οι ροζελες δεν εκπαιδευονται καθολου ευκολα... Οποτε ας δουεμε με το χαριτωμενο τι θα γινει.
 
Back
Top