Γενικά Τι ράτσες είναι τα νέα καναρίνια που απέκτησα;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης kolinikos
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

kolinikos

PB New Member
Εγγραφή
6 Οκτ 2021
Μηνύματα
183
Πόλη
Ηράκλειο Κρήτης
Καλησπέρα σας και καλώς σας βρήκα είμαι καινούργιος στην σελίδα και μόλις απέκτησα τα πρώτα μου πουλάκια (4 καναρίνια) θα ήθελα βοήθεια για να καταλάβω τι ράτσες είναι ή αν ανήκουν σε κάποια κατηγορία μετάλλαξης και αν είναι εύκολο να μου λυθούν και κάποιες απορίες.
Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων και θα εκφράσω και τις απορίες μου σε άλλη ανάρτηση.
 

Συνημμένα

  • IMG_20211006_190759.webp
    IMG_20211006_190759.webp
    44,8 KB · Προβολές: 39
  • IMG_20211006_191627.webp
    IMG_20211006_191627.webp
    32,6 KB · Προβολές: 40
  • Screenshot_2021-10-06-22-51-00-365_com.miui.gallery.webp
    Screenshot_2021-10-06-22-51-00-365_com.miui.gallery.webp
    23,5 KB · Προβολές: 39
  • Screenshot_2021-10-06-22-51-22-448_com.miui.gallery.webp
    Screenshot_2021-10-06-22-51-22-448_com.miui.gallery.webp
    20,4 KB · Προβολές: 39
  • Screenshot_2021-10-06-22-51-27-015_com.miui.gallery.webp
    Screenshot_2021-10-06-22-51-27-015_com.miui.gallery.webp
    35,7 KB · Προβολές: 38
Το πρώτο φαίνεται να είναι λευκό υπολειπόμενο. Το δεύτερο είναι κάποια μίξη κόκκινου μωσαϊκού με κάτι σκουφάτο. Το τρίτο θα μπορούσε να είναι ένα κακό δείγμα αχάτη ή έχει και αυτό προκύψει από αναπαραγωγή με κάτι άλλο και έχασε τα χαρακτηριστικά του.

το γκρί μου τα πούλησαν ως αχάτες
Αχάτες με μαύρα πόδια και ράμφος δεν γίνεται.

Όλα αυτά με κάποια επιφύλαξη. Ακριβέστερες απαντήσεις μπορούν να δώσουν αυτοί που εκτρέφουν χρώματος.

Κάποια πουλάκια δείχνουν ταλαιπωρημένα πάντως. Από πού τα πήρες;
 
@Stavros όλα τα έχω πάρει από το ίδιο μαγαζί ένα πετ σοπ στην Λεωφόρο Ικάρου στο Ηράκλειο Κρήτης την σκουφατη που ήταν το πρώτο μου μου την έκανα δώρο τον Ιούνιο στα γενέθλια μου και πριν καμιά βδομάδα διαπίστωσα ένα πρήξιμο σαν κοκκινίλα στο ένα της δαχτυλακι εκεί που ξεκινάει το νύχι μετά από ένα μήνα είπα να της πάρω ένα αρσενικό και πήρα το άσπρο που τον πήγα σπίτι και διαπίστωσα πως ξεφλούδιζαν τα πόδια του και μετά από λίγο καιρό άρχισε η πτεροροια και παραμένει έτσι πεσμένος έως τώρα και πιστεύω ότι είναι από την πτεροροια αλλά παρά τα μπάνια που τον κάνω τα φτερά πτήσεως και τα πηδαλιούχα της ουράς δεν λένε να ξεβρωμισουν μου είπαν να τον κάνω μπάνιο με πράσινο βιολογικό σαπούνι κάτω από την βρύση με το νερό να τρέχει σιγά σιγά επίσης δεν πετάει καθόλου απλά πεταριζει και χθες που τον έβγαλα από το κλουβί για να σας τον βγάλω μια φωτογραφία είδα ότι ένα νυχακι του είχε κόψει στα δύο αλλά στην περιοχή του αίματος και μόλις το άγγιξα έπεσε.Ο μαγαζατορας μου έχει προτείνει να του τον πάω πίσω 2 φορές αλλά θέλω να τον παλέψουμε λίγο ακόμα και να τον κρατήσω γιατί είναι πουλάκι με χαρακτήρα (όπως βλέπετε κάθεται στα χέρια μου) αλλά από την άλλη δεν θέλω να μου πεθάνει κιόλας επίσης σε σύγκριση με των άλλων η φωνή του μοιάζει λίγο βραχνή τέλος τα δύο τελευταία το γκρί και το πορτοκαλί (όπου το γκρί έχει ξεφλούδισμα των ποδιών και αυτό) μου τα πούλησε ως αχάτες αλλά διαβάζοντας το άρθρο μόνο αχάτες που δεν φαίνεται να είναι και σκέφτομαι τώρα αν πρέπει να του τα γυρίσω πίσω ή όχι γιατί να μην σας κρυφτώ νιώθω πως με κορόιδεψε γιατί και λιζαρντ να μου έλεγε πως είναι που λέει ο λόγος θα τον πίστευα γιατί δεν έχω εμπειρία ακόμα.
[automerge]1633590839[/automerge]
@Akanthillis σας ευχαριστώ πολύ καφέ εννοείται αυτό στην τρίτη ή στις τελευταίες 2 φωτογραφίες;Το γνωρίζω αλλά ήταν σχεδόν έτσι από την αρχή που το πήρα και προσπαθώ να το κάνω καλύτερα αλλά δεν στρώνει
 
Επίσης και το πορτοκαλί το αρσενικό έχει ένα πρήξιμο στο δαχτυλακι του και είναι ελαφρώς κόκκινο και πρησμένο.
 
@kolinikos αναφαιρομαι στο πουλάκι στις δύο τελευταίες φώτο πανέμορφο 😍, λοιπόν για όλα τα υπόλοιπα... τα πόδια ξεφλουδιζουν ή από την μεγάλη ηλικία ή από κάποιο πρόβλημα, το πρήξιμο στην άκρη του δαχτύλου αν σκάσει και τρέχει αίμα είναι σχεδόν σίγουρο να είναι ευλογιά, γενικά πρέπει να τα βάλεις όλα χωριστά και να αρχησεις το ασβέστιο και τα λαχανικά και αυτό το πουλάκι με την πτερόρροια αυγό ή αν θες αυγοτροφη (θα βρεις πολλές συνταγές εδώ μέσα) η αυγοτροφη κρατάει και στο ψυγείο καμία βδομάδα μέχρι δέκα μέρες και είναι πιο πρακτική γιατί το αυγό θα πρέπει να το πετάξεις μετά από μια ώρα, επίσης αυτά τα παστέλια που τους έβαλες αν θες βγαλτα γιατί παχαίνουν και δεν προσφέρουν κάτι ουσιώδες στα πουλιά επίσης αν έχει μέλι κλπ επάνω σε περίπτωση που κάποιο πουλάκι έχει κάποια λοίμωξη η κάτι άλλο του επιταχύνεις το οποιοδήποτε πρόβλημα έχει το γλυκό δρα αρνητικά , και κάτι τελευταίο μη μπεις στη διαδικασία να πλύνεις το πουλι κάτω από τη βρύση άστο έτσι, καλύτερα να είναι όπως είναι πάρα να τα παίξει από το στρες ελπίζω να σε βοήθησα 😁
 
Τελευταία επεξεργασία:
@Akanthillis εννοείται πως βοήθησαν τα πάντα βοηθάνε έναν εν δυνάμει μελλοντικό εκτροφέα. Παστέλια δεν τους ξαναβαζω λοιπόν για το ξεφλούδισμα σίγουρα δεν είναι η ηλικία μιας και όλα είναι χρονιαρικα στην σκουφατη έβαζα μπεταντιν κρέμα και κάπως υποχώρησε το πρήξιμο τι λες να είναι άραγε; όλα τα έχω ξεχωριστά και δεν έχουν επαφές. Πως θα τους δώσω ασβέστιο; Νόμιζα η καρδιές που τους έχω και κρέμονται είναι ασβέστιο. Τι λαχανικά κάνει να φάνε ;Επίσης ο άσπρος δεν λέει να αγγίξει τίποτα πέραν της τροφής του ούτε αυγό ούτε μήλο που του έχω βάλει ούτε την καρδούλα την άσπρη
 
@kolinikos η καρδούλα η άσπρη είναι καλή για πουλάκια που μεγάλωσαν με τατοιο σκεύασμα, θα σου πρότεινα σουπιοκοκαλο, όσα δεν το τρώνε θα το βάζεις μέσα στην αυγοτροφη τριμμένο, όσα δεν τρωνε ούτε αυγοτροφη θα βάζεις σπόρους από την τροφή του μέσα στην αυγοτροφη μέχρι να συνηθίσει, από λαχανικά ΌΛΑ ΚΑΛΆ ΠΛΥΜΕΝΑ ΚΑΙ ΣΤΕΓΝΑ σπανάκι, μπρόκολο, μαρούλι, ρόκα και πιπεριά (η κόκκινη η πράσινη)
Τώρα ότι αφορά τα δάκτυλα παρακολουθήσει το, σε περίπτωση που το δεις να κάνει πληγή συνέχισε κρέμα μπεταντιν και ανέβασε καμία φώτο έπειτα αν είναι όντως ευλογία θα σου πω τι θα δώσεις γιατί έχω έρθει αρκετές φορές στη ζωή μου αντιμέτωπος με ευλογία 😉
 
Back
Top