Γενικά Τι σημαίνει ο κωδικός στο δαχτυλίδι του πτηνού μου;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Stavros
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Stavros

Administrator
Staff member
Εγγραφή
7 Απρ 2006
Μηνύματα
20.400
Σε αυτό το θέμα μπορείτε να γράφετε τον αριθμό δαχτυλίδιου κάποιου πουλιού σας για να σας βοηθήσουμε με βάση αυτόν τον αριθμό να βρείτε πληροφορίες σχετικά με τη χώρα προέλευσης, το σύλλογο και τον εκτροφέα του πουλιού.
 
Σε ένα ασημί δαχτυλίδι ενός καμπούρικου καναρινιού μου γράφει ΒΟF και ΕΟ. Ξέρει κανείς ποιος είναι ο κωδικός της χώρας;
 
Ο κωδικός ΒΟF, δείχνει Βελγική προέλευση.
 
το ΑΒ απο που ειναι;θα κοιταξω αυριο καλυτερα εχω και ενα αλλο πουλακι αλλα δεν θυμαμαι τον κωδικο
 
Και το δικό μου ΑΒ έχει. Το κοιταξα σήμερα και ελεγε ΑΒ 6808 07 002. (το καημένο καναρινακι ταχε παίξει οσο το κρατουσα. και μαζι με αυτο και εγώ. Η καρδια του κτυπουσε τοσο δυνατα που δεν άντεξα και το εβαλα παλι στο κλουβι το κακόμοιρο )
 
ΑΒ=Ολλανδία
07=γέννηση 2007
6808-002 κωδικός εκτροφέα και α. Α πουλιού
 
πηρα ενα αρσενικο κιτρινο με λιγο μαυρο στο λαιμο το δαχτυλυδι του γραφει, 109 καθετα διπλα ΝΒ απο κατω 04 και διπλα jkg και χαραγμενο 05 θα μπορουσατε να μου πειτε τι σημαινουν.
 
καλημερα παιδια το mozaic μου εχει ασημι δακτυλιδι κ γραφει R145 07 FOI ξερει καποιος να μου το εξηγησει; Ευχαριστω προκαταβολικα
 
καλημερα παιδια το mozaic μου εχει ασημι δακτυλιδι κ γραφει R145 07 FOI ξερει καποιος να μου το εξηγησει; Ευχαριστω προκαταβολικα

Είναι απο Ιταλία και είναι καναρίνι του 2007
FOI=Federazione Orticoltori Italiani
 
Γεια σε όλους!
Αν μπορεί κάποιος θα ήθελα παρακαλώ να μου εξηγήσει τι σημαίνουν αυτά που γράφονται πάνω στα δαχτυλιδάκια των μικρών μου.
Η Λίντα έχει ένα δαχτυλίδι που είναι σαν ασημί με πράσινο και γράφει:CZ 08 12372
O Έβαν έχει ένα σαν χάλκινο χρώμα που γράφει: CZ 08 12478
Ευχαριστώ πολύ!
 
Γεια σε όλους!
Αν μπορεί κάποιος θα ήθελα παρακαλώ να μου εξηγήσει τι σημαίνουν αυτά που γράφονται πάνω στα δαχτυλιδάκια των μικρών μου.
Η Λίντα έχει ένα δαχτυλίδι που είναι σαν ασημί με πράσινο και γράφει:CZ 08 12372
O Έβαν έχει ένα σαν χάλκινο χρώμα που γράφει: CZ 08 12478
Ευχαριστώ πολύ!
Δεν είναι κωδικοί που να αφορούν σε συλλόγους καναρινιών,τουλάχιστον απ' όσο ξέρω. Τι πουλάκια έχεις;
 
Stin Tschechia exoune afta ta daxtilidia

CZ = Tschechia
08 = Xronologia ( 2008 )
12345 = Trexoundas numero tou daxtilidi

Mono an rotas ekei pou dinoune ta daxtilidia stin Tschechia, boroune na sou poune pios to pire.
 
Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις άμεσες απαντήσεις σας! Ηθελα απλά να μάθω απο που μου ήρθαν! (Και πάνω στην βιασύνη μου ξέχασα να γράψω ότι πρόκειται για Budgies...)
Nα' στε καλά!
 
Εψαξα, διαβασα αλλα δεν βρηκα τι σημαινουν τα αρχικα DKB σε δαχτυλιδι...Αν δεν σας κανει κοπος.
Ευχαριστω εκ των προτερων...
 
Back
Top