Γενικά Τι σημαίνει ο κωδικός στο δαχτυλίδι του πτηνού μου;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Stavros
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Ρε παιδιά έχω ένα καναρίνι και το δαχτυλίδι του γράφει πάνω JS 15 166(το γράφει πλάγια) και μετά NB και απο κάτω 08! Ξέρετε το JS 15 σε ποια χώρα ανήκει; Επίσης το 166 είναι ο κωδικός του εκτροφέα;
 
Αλέξανδρε ο ΕΣΠΕ είχε σαν γράμμα κωδικοποίησης το M (Μ13 είχα εγώ κάποτε). Έχει αλλάξει πλέον η κωδικοποίηση;
 
τι κανετε ολα καλα, εχο ενα καναρινι το οπιο στο δαχτιλιδι γραφι(NB|04/3BUN) ξερι κανενασ τι σιμενι ξερο μονο οτι ινε απο ολανδια!?
 
τι κανετε ολα καλα, εχο ενα καναρινι το οπιο στο δαχτιλιδι γραφι(NB|04/3BUN) ξερι κανενασ τι σιμενι ξερο μονο οτι ινε απο ολανδια!?

Τι χρώμα είναι το δαχτυλίδι; Δεν γράφει κανένα άλλο νούμερο πάνω;
 
Με επιφύλαξη θα πω οτι ειναι γεννημένο το 2004 μιας και με μπερδεύει το 3BUN, (αυτό ειναι μια λέξη ή έχει κενό?) Το πουλί ειναι απο Ολλάνδια (Nederlandse Bond).
 
Αλέξανδρε ο ΕΣΠΕ είχε σαν γράμμα κωδικοποίησης το M (Μ13 είχα εγώ κάποτε). Έχει αλλάξει πλέον η κωδικοποίηση;

Grigori i ESPE exei ton kodikas M apo tote pou pigene stin omospondia EOO. Prin pige stin EOO ixane to kodikos GRB. Apo ton 2006 ksero akoma daxtilidia pou grafane : ESPE-GRB-Kodikas tou ektrofea-06-trexontas numero
 
Τι χρώμα είναι το δαχτυλίδι; Δεν γράφει κανένα άλλο νούμερο πάνω;
τελικα ιχεσ δικιο κ σιγνομι που σε μπερδεψα το ξαναιδα σιμερα κ ιχε κ αλο νουμερο απανο το οπιο μου ιχε διαφιγι! ατο ινε το σοστο(NB/ κ απο κατο 04/κ διπλα 3BUN 15
 
τελικα ιχεσ δικιο κ σιγνομι που σε μπερδεψα το ξαναιδα σιμερα κ ιχε κ αλο νουμερο απανο το οπιο μου ιχε διαφιγι! ατο ινε το σοστο(NB/ κ απο κατο 04/κ διπλα 3BUN 15

NB = Ολλανδία
3ΒUN = κωδικός εκτροφέα
15 = αριθμός πουλιού
04 = Έτος γέννησης
 
παιδιά, μήπως μπορείτε να μεταφράσετε δακτυλίδι ενός cockatiel απο Εσθονία.
Z III 1/ 874904
 
Έχω ένα καναρίνι με δαχτυλίδι
FPO EM12 08 46
υπάρχει τρόπος να μάθω ποιός είναι ο εκτροφέας;

ΕΜ = ΣΩΜΑΤΕΙΟ ΕΚΤΡΟΦΕΩΝ ΜΑΛΙΝΟΥΑ Σ. Ε. Μ.Α.
ΝΟΜΟΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ 6942236807 (Παναγιώτης Ευλογημένος)
 
ΕΜ = ΣΩΜΑΤΕΙΟ ΕΚΤΡΟΦΕΩΝ ΜΑΛΙΝΟΥΑ Σ. Ε. Μ.Α.
ΝΟΜΟΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ 6942236807 (Παναγιώτης Ευλογημένος)
Στον κύριο Ευλογημένο θα πήγαινα μετά το καλοκαίρι να διαλέξω ένα αρσενικό.
Δηλαδή είναι μαλινουά καθαρόαιμη η μαμά μας, αν κατάλαβα καλά.:) (Είχα τις αμφιβολίες μου)
 
Δεν ξέρω αν είναι του Ευλογημένου πουλάκι.
Να τον πάρεις τηλ. και να ρωτήσεις ποιός είναι, ο Νο 12 ή ο Νο 46 εκτροφέας.
Το 08 κατα πάσα πιθανότητα (αν είναι μπλέ) είναι η χρονολογία.
Και αυτό που θα... Μείνει το 12 ή το 46 θα είναι ο αύξων αριθμός
του πουλιού
 
Δεν ξέρω αν είναι του Ευλογημένου πουλάκι.
Να τον πάρεις τηλ. και να ρωτήσεις ποιός είναι, ο Νο 12 ή ο Νο 46 εκτροφέας.
Το 08 κατα πάσα πιθανότητα (αν είναι μπλέ) είναι η χρονολογία.
Και αυτό που θα... Μείνει το 12 ή το 46 θα είναι ο αύξων αριθμός
του πουλιού
Ναι το κατάλαβα. Του 08 είναι σίγουρα, είναι και μπλέ. Μάλλον 12 είναι ο εκτροφέας γιατί είναι κολλητά με το ΕΜ και το 46 είναι το πουλί γιατί είναι σκέτο στο τέλος.
Νομίζω ότι κάτι βρήκα...
 
Back
Top