Γενικά Τι σημαίνει ο κωδικός στο δαχτυλίδι του πτηνού μου;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Stavros
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Καλησπέρα σε όλους! Σας γράφω και γω τα στοιχεία του δαχτυλιδιού του ''Θωμά'' και θα εκτιμούσα την επεξήγηση:
μαυρο χρώμα, GR CD, 29 ,13 και 63

πως γίνεται να είναι μαύρο και 2010;
 

Συνημμένα

  • 20150208_crop1.webp
    20150208_crop1.webp
    16,9 KB · Προβολές: 114
  • 20150208_crop2.webp
    20150208_crop2.webp
    1,8 KB · Προβολές: 115
  • 20150208_crop3.webp
    20150208_crop3.webp
    2,3 KB · Προβολές: 118
Το μαύρο αφορά το 2013 ως χρονιά αναπαραγωγής
Αυτό αφορά τα συλλογικά δακτυλίδια Γιάννη. Τα κατοχυρωμένα δηλαδή απο τις ομοσπονδίες που ακολουθούν την COM.
Αλλα αν βλέπω καλά, τo καναρινάκι του φίλου φορά "μαϊμού" κλειστού τύπου, αγορά απο τα πετσοπάδικα. Εξ άλλου δεν είναι ουδε κάν της σωστής διαμέτρου 2,9 . Είναι τουλάχιστον δυό Να μεγαλύτερο.
 
Χμμμμ κατάλαβα! Αρα το μεγάλο νούμερο(σε μέγεθος) όπως φαίνεται στη φωτο crop3 (010) δηλώνει το έτος γέννησης 2010 ή το μαύρο χρώμα που αντιστοιχεί στο 2013;
κοινώς είναι 5 ετών ο Θωμάς ή 2;


ΥΓ : Επεξήγησα την ερώτηση για να είναι πιό κατανοητή 🙂
 
Ακόμη και τα "μηδενικά" δακτυλίδια που πουλάνε τα petshop σε ότι αφορά το χρώμα... κρατούν τα προσχήματα και έχουν ίδιο χρώμα με τα επίσημα δακτυλίδια. Αν είναι έτσι... Το μαύρο δείχνει 2013... Τώρα αν γράφει 2,9 και είναι 5 δεν ξέρω... και φυσικά δεν μπορώ να το μάθω. Έτσι ή αλλιώς είναι ένα δακτυλίδι χωρίς "αντίκρισμα" γιατί δεν έχει τη σιγουριά και τη βεβαιότητα του επίσημου.
 
κατάλαβα... Μαιμού εκτροφέας που δεν ανήκει σε πιστοποιημένο σύλλογο. Μπορεί κάποιος να καταλάβει από φωτο αν είναι 2 ετών ή 5 το καναρίνι αυτό;
 
στην 3η φωτο έχει το "010" με μεγάλα ψηφία κάθετα αποτι τα αλλα. (Αν δε φαινεται καλά να την ξαναανεβάσω τη φωτο)
 
Αυτό μοιάζει περισσότερο με αύξοντα αριθμό πουλιού... αν υποθέσουμε πως το δακτυλίδι κρατά τα "προσχήματα". Η χρονιά είναι εκεί που γράφει (Ε)13 κάτω από το 29 (2,9). Το πόσο ανταποκρίνεται στην αλήθεια είναι άλλο θέμα...
 
Ευχαριστώ πολύ κε Γιάννη, μπορείτε να ξεχωρίσετε απο μορφολογία πχ δαχτύλων αν πόσο είναι;
και δευτερον αν δεν είναι "έγκυρο" αύριο που θα το πάω στον ιατρό πάλι για το "καρούμπαλο" να του ζητήσω να το βγάλει το δαχτυλίδι;
 
Δεν υπάρχει λόγος...
Εγώ δεν θα το έβγαζα... αλλά εγώ δεν είμαι και το παράδειγμα..
Ακόμη κι αυτό το δακτυλίδι... Δείχνει κάτι και σίγουρα... Είναι καλύτερα από το "τίποτα".
 
Πάντως τα ποδαράκια του δείχνουν μεγάλο πουλί σε ηλικία.. Απ΄ότι διακρίνω δηλαδή δεν τα λες και πολύ λεπτά τα δάχτυλα.. Αλλά και εγώ μπερδεύτηκα.. Να πιστέψουμε το μαύρο ή το 010; ☹
 
Καλησπέρα έχω ένα καναρίνι που έχει μαύρο δαχτυλίδι και γράφει FPO Ε13 314 02 327 μπορεί να με βοηθήσει κάποιος για την ηλικία του

Καλησπέρα έχω ένα καναρίνι κόκκινο χιονέ που έχει μαύρο δαχτυλίδι και γράφει FPO / AL / 314 / 027 / Ε13 μπορεί να με βοηθήσει κάποιος για την ηλικία του. Ευχαριστώ
 
Καλησπέρα έχω ένα καναρίνι που έχει μαύρο δαχτυλίδι και γράφει FPO Ε13 314 02 327 μπορεί να με βοηθήσει κάποιος για την ηλικία του

Καλησπέρα έχω ένα καναρίνι κόκκινο χιονέ που έχει μαύρο δαχτυλίδι και γράφει FPO / AL / 314 / 027 / Ε13 μπορεί να με βοηθήσει κάποιος για την ηλικία του. Ευχαριστώ
Το FPO είναι η Πανελλήνια Ομοσπονδία Ορνιθολογίας, είναι και τα δύο γεννημένα το 2013 (Ε13)
Για το πρώτο θέλω να ξαναδείς το δακτυλίδι.. απουσιάζουν τα γράμματα του συλλόγου
Για το δεύτερο AL ο σύλλογος του εκτροφέα 314 ο αριθμός εκτροφέα και 027 ο αύξων αριθμός του πουλιού... αν τα γράφεις με τη σειρά.
 
Δεν μιλάει για δυο πουλιά πιστεύω . Εκανε λάθος την πρώτη πρόταση και την επανέλαβε ολοκληρωμένη απο κάτω .
Η απάντηση που έχει δοθεί πρέπει να τον καλύπτει.
 
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας με καλύψατε απόλυτα. Πράγματι είναι ένα πουλί. Να σας πω ότι το πήγα στον κτηνίατρο και αφαίρεσα το δακτυλίδι (ευτυχώς με επιτυχία) γιατί είχε κολλήσει στο πόδι του και φοβήθηκα για γάγγραινα.

Δείτε τις φωτογραφίες
rsz_20150304_195052.webp
rsz_20150305_152022.webp
 
Καλησπέρα και καλώς σας βρήκα.
Μου έκαναν δώρο ένα καναρίνι με "σκουφί", το οποίο έχει 2 δαχτυλίδια - ένα στο κάθε πόδι και το μόνο που μπορώ να δω είναι το 9 και το 2.
Το 2 είναι στο δεξί και είναι πορτοκαλί, το 9 σε πράσινο και είναι σε αριστερό πόδι
 
Mitsos! post: 391896 είπε:
Μου έκαναν δώρο ένα καναρίνι με "σκουφί", το οποίο έχει 2 δαχτυλίδια - ένα στο κάθε πόδι και το μόνο που μπορώ να δω είναι το 9 και το 2.
Το 2 είναι στο δεξί και είναι πορτοκαλί, το 9 σε πράσινο και είναι σε αριστερό πόδι
Θα χρειαστούμε και φωτογραφίες να το καμαρώσουμε αλλά και όλες τις πληροφορίες που γράφεται πάνω στο δαχτυλίδι του...
Θέλεις να μας γράψεις ακριβώς τι γράφει;
Αν μάλιστα διαβάσεις και το άρθρο https://community.petbirds.gr/threads/Τα-δαχτυλίδια-των-πτηνών.23463/ θα καταλάβεις και το σκεπτικό για τα όσα σου ζήτησα.
 
Back
Top