Γενικά Τι σημαίνει ο κωδικός στο δαχτυλίδι του πτηνού μου;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Stavros
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Πωλινα σιγουρα τα χεις γραψει σωστα; Μου φαινεται λιγο επριεργο δαχτυλιδι..
 
παιδια εχω μια ερωτηση που μπορει να ειναι χαζη... Δαχτυλιδι βαζουν και στα υβριδια η μονο στα πουλια της ιδιας κατηγοριας(πχ Lovebirds);

Λογικά σε όλα. Γιατί αν κάποιος εκτροφέας αναπαράγει και υβρίδια δεν θα τα αφήσει αδαχτυλίδωτα. Ίσως κάποιος άλλος θα μπορούσε να μας διαφωτίσει καλύτερα.
 
Ναι βαζουν και στα υβριδια διαφορετικα πως θα συμετειχαν στις εκθεσεις;
 
το δαχτυλιδι του κοκατιλ μου ειναι μπλε και γραφει ΝΒΟ8. Απο που ειναι;
 
το δαχτυλιδι του δικου μου κοκατιλ ειναι μπλε και λεει NXS NB 08 KAI 20 ... λιγη βοηθεια; 🙄
 
NB= χώρα προέλευσης πουλιού, η Ολλανδία στην προκειμένη περίπτωση.
08= έτος γέννησης, το 2008.
20= αύξων αριθμός πουλιού
NXS= κωδικός εκτροφέα
 
το δικό μου καναρίνι έχει δύο δαχτυλίδια είναι σωστό αυτό? το ένα ειναι πράσινο και δεν γράφει τίποτα επάνω και το άλλο είναι βιολετί ίσως βυσσινί δεν μπορώ να το καταλάβω καλά το χρώμα και γράφει τα εξής
ΕΟΟ
980
D09
S26
ξέρει μήπως να μου εξηγήσει κάποιος;
 
το δικό μου καναρίνι έχει δύο δαχτυλίδια είναι σωστό αυτό? το ένα ειναι πράσινο και δεν γράφει τίποτα επάνω και το άλλο είναι βιολετί ίσως βυσσινί δεν μπορώ να το καταλάβω καλά το χρώμα και γράφει τα εξής
ΕΟΟ
980
D09
S26
ξέρει μήπως να μου εξηγήσει κάποιος;
το ενα δαχτυλιδι ειναι ανοιχτου τοιπου(αυτο που δεν γραφει τιποτα)και το αλλο ειναι κλειστου τυπου.
ΕΟΟ χωρα προελευσης
980 αυξων αριθμος πουλιου
D09 χρονο γεννησεις (2009)
S26 αριθμος εκτροφεα.
 
το δικό μου καναρίνι έχει δύο δαχτυλίδια είναι σωστό αυτό? το ένα ειναι πράσινο και δεν γράφει τίποτα επάνω


Το κανουν πολλοι εκτροφεις αυτο για να ξεχωριζουν τα πουλια τους(πχ μια οικογενεια μπορει να εχει κιτρινα δαχτυλιδια ανοιχτου τυπου)(η μπορει να βαζει δευτερο δαχτυλιδι σε αυτα που τα προοριζει για πετ)
 
ΕΟΟ
980
D09
S26
ξέρει μήπως να μου εξηγήσει κάποιος;

EOO: χώρα προέλευσης, η Ελλάδα
09: έτος γέννησης, το 2009
980: αύξων αριθμός πουλιού
S26: κωδικός εκτροφέα
D: διάμετρος δαχτυλιδιού, 2.7 mm (με κάθε επιφύλαξη)
 
Τι σημαινει ο κωδικος GR 06 08 0470 σε ταχυδρομο;

εχω πιασει ενα ταχυδρομο πρην μια βδομαδα και εχει αυτον τον κοδικο : GR 06 08 0470 .
αν ενδιαφερεται καπιος η αν μπορει καπιος να με βοιθησει να βρω τον ιδιοκτιτη του να του τον δοσω ας μου πει.
 
GR Χώρα προέλευσης
06 Έτος γεννήσεως
08 Κωδικός συλλόγου (Πυλαία Θεσσαλονίκης)
0470 Αύξων αριθμός περιστεριού.
 
Σημερα κοιταξα το δαχτυλιδι του καναρινιου μου. Ειναι ασημι δαχτυλιδι κλειστου τυπου και γραφει:στην μια πλευρα F01 και ακριβως απο κατω 04, στην αλλη πλευρα γραφει:S544 και στην αλλη πλευρα γραφει 1.
Μηπως μπορειτε να μου πειτε τι σημαινουν ολα αυτα;
Εχω μπερδευτει...
 
Γράφει FOI = Ιταλία, 04= γεννημένο το 2004, S544 = Κωδικός εκτροφέα και συλλόγου, 1 = α/α πουλιού
 
Back
Top