Διατροφή Τι τροφή δίνεται στους παπαγάλους σας;

Ledagcc

PB Known Member
Εγγραφή
1 Μαρ 2022
Μηνύματα
1.832
Πόλη
Aθήνα
Γεια σας! Ανοιγω αυτο το θεμα ωστε να μαθω τι εβδομαδιαια διατροφη των παπαγαλων σας. Θα ηθελα να αναφερετε:
Την μαρκα τροφης που δινετε.
Τι λαχανικα προσφερετε καθημερινα.
Ποιες εξτρα τροφες δινετε και καθε ποτε.
Επισης και τι ειδους παπαγαλου εχετε.
 
Τελευταία επεξεργασία:
@Ledagcc καλησπέρα λοιπόν έχω δύο μπατζι η τροφή που δίνω είναι η VERSELE LAGA η απλή, από λαχανικά δίνω ανάλογα την εποχή και το τι έχουμε σπίτι μαρούλι, αγγουράκι, καρότο, σπανάκι και αν τύχει κάποια στιγμή να έχουμε κάτι άλλο θα το δοκιμάσουν. Από φρούτα δίνω σπάνια μήλο, αχλάδι και το καλύτερο τους είναι τα σταφύλια το καλοκαίρι. Εννοείται στο κλουβί υπάρχει πάντα grit και κόκαλο σουπιάς. Μέχρι τώρα έδινα αυγό αλλά αγόρασα τώρα αυγοτροφη δεν την έχω δοκιμάσει ακόμα για να ξέρω τι αποδοχή έχει (ΑΥΓΟΤΡΟΦΗ VERSELE LAGA GOLD PATEE ΚΙΤΡΙΝΗ 250gr). Τέλος κάθε μήνα δίνω προβιοτικα, το σύστησε γιατρός και η αλήθεια είναι ότι το χρειάζονται φαίνεται από τις κουτσουλιές. Αυτά 😊
 
Την μαρκα τροφης που δινετε.
Στους παπαγάλους τα δύο τελευταία χρόνια δίνω mix σπόρων τη versele laga.
Δοκιμάζω και άλλες, αλλά η γνώμη μού είναι ότι ποιοτικά είναι οί καλύτερες.

Τι λαχανικα προσφερετε καθημερινα.
Δίνω σε καθημερινή βάση μια μίξη λαχανικών(αρακάς, καρότα, φασολάκια)
μαζί με όσπρια (φακές,φασόλια,ρεβίθια) παράλληλα βάζω και λίγα pellets.
Δύο τρεις φορές την εβδομάδα σ'αυτό το μίγμα προσθέτω μια ξηρή ουδέτερη αυγοτροφη που γίνεται ανάρπαστη.
Ποιες εξτρα τροφες δινετε και καθε ποτε
Σαν έξτρα τροφή δίνω φρούτα εποχής δύο φορές την εβδομάδα, και που και που κανένα καρύδι, αμύγδαλο, και φουντούκι.

Επισης και τι ειδους παπαγαλου εχετε.
Αυτή την στιγμή έχω ένα θηλυκό superb parakeet 3 ετών περίπου, και το καμάρι μου ένα θηλυκό African grey
δύο ετών την Λίλα.
 
Μέχρι τώρα έδινα αυγό αλλά αγόρασα τώρα αυγοτροφη δεν την έχω δοκιμάσει ακόμα για να ξέρω τι αποδοχή έχει (ΑΥΓΟΤΡΟΦΗ VERSELE LAGA GOLD PATEE ΚΙΤΡΙΝΗ 250gr)
Μένια την Small Parakeets εννοείς ή την canaries;
Ποια δίνει
Τέλος κάθε μήνα δίνω προβιοτικα, το σύστησε γιατρός και η αλήθεια είναι ότι το χρειάζονται φαίνεται από τις κουτσουλιές
Ποια δίνεις;
 
Εχω budgie δινω versele laga budgie premium , αυγοτροφη deli nature eggfood parakeets και προσφατα ξεκινησα cede budgie egg food. Δινω επισης pellets εχω δοκιμασει τις μεγαλες εταιρειες αλλα εχουν προτιμηση στην zupreem natural . Λαχανικα τους βαζω καροτο μαρουλι σπανακι και βαζω και κανα μηλο που και που. Εχω επισης μονιμα μεσα deli nature minerals .
 
Δίνω τα Psittacus pellets από όταν το πήρα, κοντεύουμε 1 μήνα. Παρήγγειλα και τα harrison's high potency για να κάνω μίξη. Λίγο μιξ σπόρων, μικρούς ηλιοσπορους κυρίως στην εκπαίδευση.
Από φρούτα τρώει τα πάντα, μήλο, μπανάνα, πεπόνι, μαύρα και κόκκινα μούρα, φραγκοσταφυλο, σταφύλι, νεκταρινι, ροδάκινο, κλπ
Από ξηρούς καρπούς τρώει 1 αμυγδάλο τη μέρα και που και που λίγο φυστίκι.
Επίσης τρώει ευχάριστα φινοκιο.
Από πράσινα φυλλωδη λαχανικά επειδή δεν τα τρώει σκέτα τα μπλενταρω μέσα σε φρουτοκρεμα. Κυρίως σπανάκι, σελερι.
Καρότο, αρακά, καλαμπόκι, φασολάκια, φασόλια δεν τα ακουμπάει με τίποτα.
Πιπεριά κόκκινη τρώει όταν είναι φρέσκια και τραγανή.
Που και που τρώει λίγη καλαμποκογκοφρετα αλλά αυτές τις έχω κυρίως για να τις καταστρέφει.
 
Back
Top