Γενικά Τι υλικό να χρησιμοποιήσω για κάλυψη κλούβας;

Liakos18

PB Member
Εγγραφή
3 Φεβ 2020
Μηνύματα
667
Πόλη
Ηλεία
Καλημέρα. Προσπαθώ να σκεφτώ ποιό υλικό θα ήταν καλύτερο για να βάλω πάνω στην κλούβα μου, σαν σκίαστρο. Από την μία κάποιο είδος λαμαρίνας (τσίγκος που λέμε), φοβάμαι πως θα ζεσταίνεται, από την άλλη το ξύλο θέλω να το αποφύγω για την ψείρα, αλλά και για την ευαισθησία του στο νερό.
 
@Liakos18
Μπορείς να βάλεις ένα δίχτυ ή ένα πανί σκίασης.
 
Στο πανί δεν μπορούν, ούτε και στο δίχτυ νομίζω γιατί θα το βάλεις από πάνω.
Μιλάμε για καναρίνια έτσι;
Για να σου φύγουν όμως οι αμφιβολίες μπορείς να το πιάσεις σε δύο πηχάκια δίνοντας έτσι μια μικρή απόσταση από την οροφή της κλούβας.
 
Δεν έχουμε χιόνι εδώ, αλλά και να είχαμε η κλούβα βρίσκεται στο μπαλκόνι.

Η ιδέα του πράσινου δίχτυ είναι καλή, απλά ψάχνω κάτι ποιό συμπαγές ώστε για παράδειγμα, αν έρθει μια γάτα, να μην σκαρφαλώσει πάνω και αρχίζει να τα πειράζει. Η λαμαρίνα (τσίγκος) εφόσον δεν θα την χτυπάει μόνιμα ο ήλιος, λέτε να ζεσταίνεται εύκολα;
 
Ψάχνω γκουκλιδη. Αυτά που έχω δει μέχρι τώρα είναι το πλέξιγκλας ή προστατευτικη μεμβράνη για κάγκελα.
[automerge]1657029507[/automerge]
Πλέξιγκλας βρίσκεις παντού στο Leroy κ με μια αναζήτηση στο Google εύκολα. Θεωρώ ότι είναι καλή ιδέα αλλά να πάρεις κ την γνώμη αυτών που τυχόν το χρησιμοποίησαν εάν τους έβγαλε πρόβλημα ή αυτών που έχουν κλούβες.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Δεν τον είχα σκεφτεί τον μουσαμά, καλή και αυτή η ιδέα. Θα κοιτάξω τι από αυτά μπορώ να βρω και ανάλογα θα πράξω. Επίσης είχα σκεφτεί και το πολυκαρβονικο, αλλά κάπου εδώ διάβασα ότι κρατά και αυτό μεγάλες θερμοκρασίες.
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!
 
Καλημέρα. Προσπαθώ να σκεφτώ ποιό υλικό θα ήταν καλύτερο για να βάλω πάνω στην κλούβα μου, σαν σκίαστρο. Από την μία κάποιο είδος λαμαρίνας (τσίγκος που λέμε), φοβάμαι πως θα ζεσταίνεται, από την άλλη το ξύλο θέλω να το αποφύγω για την ψείρα, αλλά και για την ευαισθησία του στο νερό.
Όταν λέμε κλούβα τι ακριβώς εννοούμε;
 
Θα μπορούσες να φτιάξεις ένα πλαισιο από mdf ξυλο σε λίγο μεγαλυτερες διαστάσεις από την κλουβα σου. Δηλαδή 1.70χ55χ55.
Το στερεώσεις με extra ούπα στον τοίχο και το αφαιρείς για να το καθαρίσεις.
Μπροστά μπορείς να φτιάξεις μια δίφυλη πορτα με σιτες και τουλι.
Όπως έχεις δει σε πολλες ιδιοκατασκευες.
 
απλά θα βρω κόντρα πλακέ,
δεν γνωρίζω σχεδόν καθόλου από αυτά, αλλά λέγεται ότι το κόντρα πλακέ θαλάσσης είναι μεν πιο ακριβό, είναι δε πολύ πιο ανθεκτικό, και επίσης υπάρχουν και ειδικά βερνίκια προσρόφησης που θα κλείσουν και τους πόρους του για την αποφυγή ενοίκων - παρασίτων
 
165 μήκος × 50 πλάτος × 50 ύψος
Χωρίς ακόμα να έχω καταλάβει τι ακριβώς θέλεις να φτιάξεις και πως... Θα ρίξω 2-3 ιδέες/υλικά που έχω χρησιμοποιήσει για σκεπή...
- τεντόπανο
- λιόπανο (αυτά που στρώνουν για το μάζεμα των ελιών)
- πολυκαρμπονικά φύλλα (φθηνότερα από πλεξιγκλας)
- ράφια τDexion (μόνο τα ράφια)
 
20220706_125643__1657101483_83621.webp
Αυτή είναι η κατασκευή, με ορισμένες λεπτομέρειες που μένουν να γίνουν.
Χωρίς ακόμα να έχω καταλάβει τι ακριβώς θέλεις να φτιάξεις και πως...
Θέλω σε αυτή την κατασκευή να βρω ένα υλικό πέραν του ξύλου και της λαμαρίνας (για τους λόγους που ανέφερα στο αρχικό μήνυμα), ώστε και να έχουν μια αίσθηση ασφάλειας, αλλά και να είναι προστατευμένα από τον ήλιο (το απογεύματα χτυπά για λίγο το μπαλκόνι).

Μου προτάθηκαν αρκετές χρήσιμες ιδέες, και ποιό πολύ γέρνω προς το πράσινο δίχτυ.
[automerge]1657101967[/automerge]
Και πάλι ευχαριστώ όλους, για τις απαντήσεις σας!
 
Back
Top