Διατροφή Τι φρούτα και λαχανικά δίνετε στα καναρίνια σας;

jimptsog

PB New Member
Εγγραφή
30 Ιουλ 2021
Μηνύματα
1
Πόλη
Λάρισα
Καλημέρα..είμαι καινούργιος στο φόρουμ σας και επειδή διάβασα ότι δίνετε φρούτα και λαχανικά στα καναρίνια σας, μπορείτε να μου γράψετε συγκεκριμένα τι τα δίνετε;
Εγω μέχρι στιγμής τα δίνω μαρούλι, μήλο και αγγουράκι.
 
Καλημέρα..είμαι καινούργιος στο φόρουμ σας και επειδή διάβασα ότι δίνετε φρούτα και λαχανικά στα καναρίνια σας, μπορείτε να μου γράψετε συγκεκριμένα τι τα δίνετε;
Εγω μέχρι στιγμής τα δίνω μαρούλι, μήλο και αγγουράκι.
Από φρούτα συνήθως αποφεύγουμε να δίνουμε παραγινωμένα, διότι είναι πιο ευάλωτα σε αλλοιώσεις και αναλόγως και των συνθηκών υγρασίας / θερμοκρασίας, πρέπει να μένουν λίγο στο κλουβί. Επίσης έχουν πολλά σάκχαρα, το οποίο ας πούμε ότι ευνοεί την ανάπτυξη μυκήτων στα πουλιά. Έτσι λοιπόν συνήθως προτιμάται να δίνουμε χορταρικά, κηπευτικά, βότανα. Π.χ. γλυστρίδα, πιπεριά, ρίγανη. Για περισσότερα στοιχεία διάβασε το παρακάτω άρθρο: https://community.petbirds.gr/threa...-και-καρποί-για-τα-πουλιά.26454/#post-2447923
 
Να προσπαθείς να δίνεις εποχής. Το καλοκαίρι εγώ του δίνω πιπεριά(κόκκινη, πράσινη),καρότο, κολοκυθάκι, γλυστρίδα. Φρούτα μια φορά την εβδομάδα ή πρασινο μήλο,αχλάδι, ή ροδάκινο,πεπονι(το οποίο αφήνω μόνο δυο ώρες) Το χειμώνα σέσκουλο,σπανάκι, ρόκα, άγρια χόρτα (ταραξάκο,ζωχούς) καρότο (όλες τις εποχές!) μπρόκολο (το λατρεύει) και πάντα ρίγανη ή Θυμάρι ή δυόσμο ή βασιλικό.
 
Να προσπαθείς να δίνεις εποχής
Υπερθεματίζω την παραπάνω δήλωση και για έναν ακόμα λόγο...τα φυτικά προϊόντα "εκτός εποχής" είτε έχουν διατηρηθεί είτε έχουν παραχθεί σε θερμοκήπια με ό,τι αυτό συνεπάγεται σε μείωση θρεπτικών συστατικών (π.χ. βιταμίνες) και σε προσθήκη εντομοκτόνων* ή βελτιωτικών.
*εννοείται ότι εντομοκτόνα υπάρχουν σε κάθε μη βιολογικής καλλιέργειας προϊόν
 
Back
Top